Predkladacia správa
Predkladaný materiál obsahuje text Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Libanonskou republikou o podpore a vzájomnej ochrane investícií (ďalej len „zmluva“).
Zmluva o podpore a vzájomnej ochrane investícií je významný medzinárodný zmluvný dokument a predstavuje jednu zo štandardných dohôd, ktoré sa uzatvárajú medzi suverénnymi subjektami medzinárodného práva verejného s cieľom vytvárať priaznivé ekonomické podmienky pre rozvoj vzájomnej spolupráce.
Praktickým výsledkom uzatvorenia takejto zmluvy by malo byť vytvorenie prostredia, ktoré podporí zakladanie spoločných podnikov, priame zahraničné a portfóliové investície. Mimoriadny význam zmluvy spočíva i v garancii voľného prevodu kapitálu, zisku, úrokov, dividend, platieb, náhrad pri vyvlastnení investícií alebo pri spôsobených stratách.
V zmluve akcentuje najmä ustanovenie o doložke najvyšších výhod a o režime národného zaobchádzania. Tento režim zrovnoprávňuje zahraničný kapitál s kapitálom domácim a priznáva zahraničným investorom rovnoprávne postavenie s postavením domácich investorov alebo investorov zmluvných štátov.
K tejto zmluve sa uskutočnili priame expertné rokovania, a to v Bejrúte v dňoch 18. 21. októbra 2008, výsledkom ktorých bol expertne dohodnutý text dohody.
Zmluva medzi Slovenskou republikou a Libanonskou republikou o podpore a vzájomnej ochrane investícií bola podpísaná dňa 20. februára 2009 v Bejrúte.
Uvedená Zmluva je medzinárodnou hospodárskou zmluvou všeobecnej povahy (čl. 7, ods. 4 Ústavy SR), ktorá vždy charakter prezidentskej zmluvy. Zmluva priamo zakladá práva a povinnosti fyzických alebo právnických osôb. Zmluva podlieha ratifikácii a bude vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (t. j. v Zbierke zákonov SR). Táto zmluva je v súlade s právnym poriadkom SR a so všeobecne uznávanými zásadami medzinárodného práva. Zmluva rozširuje bilaterálnu zmluvnú základňu SR a jej články zabezpečujú súlad dohody so záväzkami členstva SR v EÚ.
Táto zmluva nemá priamy dopad na štátny rozpočet, ale priaznivý vplyv na rozvoj ekonomiky, pretože vytvára právny rámec pre priaznivé podmienky rozvoja vzájomnej ekonomickej spolupráce založenej na podnikateľskej iniciatíve.