1
Návrh
N A R I A D E N I E V L Á D Y
Slovenskej republiky
z ………... 2009,
ktorým sa ustanovujú kritériá hodnotenia kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd a klasifikácia kvantitatívneho stavu útvaru podzemných vôd.
Vláda Slovenskej republiky podľa § 81 ods. 1 písm. h) zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) (ďalej len „zákon“) nariaďuje:
§ 1
Predmet úpravy
Týmto nariadením vlády sa ustanovujú:
a) kritériá a popis hodnotenia kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd,
b) klasifikácia kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd.
§ 2
Vstupné údaje a základné prístupy k hodnoteniu kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd
(1) Pre hodnotenie kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd a miery ovplyvnenia útvaru podzemných vôd priamymi a nepriamymi odbermi podzemných vôd podľa §4c,ods. 6 a 7 zákona sa odporúča uplatnenie skupiny testov, ktoré posúdia mieru ovplyvnia ľudskou činnosťou, dlhodobú zmenu hladiny podzemnej vody alebo prúdenia podzemných vôd v útvare podzemných vôd a možný dopad tohto ovplyvnenia na útvar povrchových vôd a suchozemské ekosystémy závislé na podzemných vodách.
(2) Pre hodnotenie kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd podľa odseku 1 sa použijú tieto testy :
a) bilančné hodnotenie podzemných vôd,
b) hodnotenie významných dlhodobých trendov zmien režimu podzemných vôd,
c) hodnotenie miery vplyvu odberov podzemných vôd na stav útvarov povrchových vôd,
d) hodnotenie možného poškodenia suchozemských ekosystémov závislých na podzemných
vodách,
e) hodnotenie možného prieniku znečisťujúcich látok z dôvodu zmien režimu podzemných vôd,
(3) Testy podľa odseku 2 musia posúdiť, či útvar podzemnej vody ovplyvnený odbermi podzemných vôd spĺňa požadované environmentálne ciele. Pre hodnotenie kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd budú použité len testy, ktoré odpovedajú príslušnému riziku ovplyvnenia stavu podzemných vôd odbermi podzemných vôd a ktoré boli zistené v rámci úvodnej a detailnej charakterizácie útvarov podzemných vôd.
(4) Hodnotenie kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd sa musí vykonať
2
pre všetky útvary podzemných vôd.
(5) V prípade, že útvar podzemnej vody nie je v riziku nedosiahnutia dobrého kvantitatívneho stavu, nemusí byť podrobený testovaniu podľa ods. 1 a môže byť zaradený do dobrého kvantitatívneho stavu.
(5) Vstupnými údajmi pre testy podľa odseku 2 sú
a) hodnoty prírodných a využiteľných množstiev podzemných vôd,
b) lokalizácie odberných miest a údaje o odberoch podzemných vôd,
c) lokalizácie miest a údaje o vypúšťaní podzemných vôd alebo umelom dopĺňaní podzemnýchvôd,
d) výsledky monitorovania stavu podzemnej vody,
e) hydraulické parametre prírodného prostredia a informácie o režime zdrojov podzemných vôd,
f) prietoky na povrchových tokoch.
(6) Ak pri hodnotení kvantitatívneho stavu útvaru podzemných vôd výsledok testu preukáže zmenu smeru prúdenia podzemných vôd a tým predpoklad možného prieniku znečisťujúcich látok, je nevyhnutné zohľadniť získané výsledky hodnotenia kvantitatívneho stavu útvaru podzemných vôd i pri hodnotení chemického stavu útvaru podzemných vôd.
§ 3
Bilančné hodnotenie podzemných vôd
(1) Vykoná sa pre útvar podzemných vôd ako celok. Predstavuje súhrnné posúdenie vplyvu všetkých odberov a vypúšťaní podzemných vôd na hodnotený útvar podzemných vôd.
(2) Bilančné hodnotenie podzemných vôd porovnáva dlhodobé priemerné hodnoty dopĺňania podzemných vôd v útvare podzemných vôd, zohľadňujúce ekologické kritériá s hodnotami dlhodobých priemerných odberov podzemných vôd.
(3) Pre hodnotenie podľa odseku 2 sa použijú využiteľné množstvá podzemných vôd stanovené pre útvar podzemných vôd a ich kategorizácia v súlade s osobitným predpisom1) stanovené na základe vodnej bilancie.
(4) Pre stanovenie využiteľných množstiev podzemných vôd v útvare podzemných vôd zohľadňujúcich ekologické kritériá sa primerane zohľadní interval spoľahlivosti jednotlivých kategórií využiteľných množstiev podzemných vôd stanovených podľa odseku 3 takto:
a) kategória A, B – koeficient spoľahlivosti = 1,00
b) kategória C – koeficient spoľahlivosti = 0,80
c) kategória I – koeficient spoľahlivosti = 0,70
d) kategória II – koeficient spoľahlivosti = 0,50
e) kategória III – koeficient spoľahlivosti = 0,30
1) Zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení zákona č. 515/2008 Z.z.
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 51/2008 Z.z., ktorou sa vykonáva geologický zákon.
3
(5) Celkové využiteľné množstvo podzemných vôd v útvare podzemných vôd predstavuje súčet jednotlivých kategórií využiteľných množstiev podzemných vôd v útvare podzemných vôd podľa stanovené podľa ods. 3, vynásobené príslušným koeficientom spoľahlivosti podľa odseku4.
(6) V prípade existencie horizontálneho alebo vertikálneho prúdenia podzemných vôd medzi jednotlivými útvarmi podzemných vôd je potrebné túto skutočnosť pri stanovení celkových využiteľných množstiev podzemných vôd v útvare podzemných vôd zohľadniť, alebo útvary podzemných vôd pre tento účel pri hodnotení zlučovať.
(7) Útvar podzemných vôd je klasifikovaný do dobrého kvantitatívneho stavu na základe testu bilančného hodnotenia podzemných vôd v prípade, že dlhodobý priemerný ročný odber podzemných vôd nepresahuje 80% využiteľných množstiev stanovených podľa odsekov5 a 6.
§ 4
Hodnotenie významných a dlhodobých poklesových trendov
hladiny podzemných vôd a výdatností prameňov
(1) Významný a dlhodobý poklesový trend hladiny podzemných vôd alebo výdatností prameňov je každý dokumentovaný dlhodobo pretrvávajúci poklesový trend režimu podzemných vôd spôsobený odbermi podzemných vôd zistený na základe výsledkov monitorovania podzemných vôd.
(2) Identifikácia a hodnotenie trendov podľa odseku1 musí byť spracované pre všetky objekty programu monitorovania podzemných vôd u ktorých na základe koncepčného modelu útvaru podzemných vôd existuje predpoklad ich možného ovplyvnenia odbermi podzemných vôd.
(3) Pri identifikácii a hodnotení trendov podľa odseku 1 sa môžu využiť i ďalšie monitorované údaje režimu podzemných vôd v prípade, že spoľahlivosť ich merania odpovedá požiadavkám na vstupné údaje pre zvolený postup hodnotenia trendu.
(4) Dĺžka časových radov monitorovania pre hodnotenie trendov nie je stanovená, závisí na hydraulických parametroch prírodného prostredia, od počtu a frekvencie meraní, použitých štatistických metódach hodnotenia trendov a účinnosti zvolených metód.
(5) Hodnotenie trendov musí byť založená na štatistickej metóde, napr. regresnej analýze trendu časových radov meraní v jednotlivých monitorovacích bodoch s možnosťou určenia štatistickej významnosti meraného trendu.
(6) Interval spoľahlivosti určený pre identifikovaný významný a dlhodobo poklesový trend musí byť pri hodnotení stanovený. Odporúča sa úroveň 95% intervalu spoľahlivosti.
(7) Útvar podzemnej vody je klasifikovaný do dobrého kvantitatívneho stavu na základe testu hodnotenia významných a dlhodobých poklesových trendov, ak nie je na hodnotených objektoch dokumentovaný žiaden dlhodobý poklesový trend, ktorého existencia
4
vedie, alebo zotrvanie môže v budúcnosti viesť k nedosiahnutiu jedného alebo viacerých environmentálnych cieľov.
§ 5
Hodnotenie miery vplyvu odberov podzemných vôd
na stav útvarov povrchových vôd
(1) Hodnotenie miery vplyvu odberov podzemných vôd na stav útvarov povrchových vôd lokálny charakter. Je zamerané na jednotlivé útvary povrchových vôd vo vnútri útvaru podzemných vôd. Hodnotí sa vplyv odberov podzemných vôd na chemický a ekologický stav útvarov povrchových vôd.
(2) Pri hodnotení sa posudzujú všetky vplyvy existujúce v hodnotenom útvare povrchových vôd, ktoré môžu spôsobiť dokumentovaný pokles prietokov v hodnotenom útvare povrchových vôd a nedosiahnutie stanovených environmentálnych cieľov pre útvar povrchových vôd. Na základe tohto postupu sa stanoví možný vplyv odberov podzemných vôd na stav útvaru alebo útvarov povrchových vôd a miera tohto vplyvu.
(3) S ohľadom na vymedzenie útvarov podzemných vôd môže byť pri hodnotení útvaru podzemných vôd posudzovaných viac útvarov povrchových vôd, každý s odlišnými environmentálnymi cieľmi.
(4) Ak útvar povrchovej vody je vo veľmi dobrom, alebo dobrom ekologickom stave, príslušný útvar podzemnej vody bude zaradený do dobrého kvantitatívneho stavu.
(5) Ak dochádza k nedosiahnutiu environmentálnych cieľov v útvare povrchových vôd a je predpoklad, že je to v dôsledku odberov vôd, odporúčaná medzná hodnota pre posúdenie významnosti odberov podzemných vôd je ich 50% podiel na celkových odberoch vôd v hodnotenom povodí.
(6) Posúdenie miery vplyvu odberov podzemných vôd na nedosiahnutí environmentálnych cieľoch v útvaroch povrchových vôd a stanovenie dobrého kvantitatívneho stavu útvaru podzemných vôd na základe tohto hodnotenia je založené na primeranom zhodnotení veľkosti odberov podzemných vôd
a) k dlhodobým minimálnym prietokom,
b) k štatisticky vyčísleným prietokom blízkym minimálnym prietokom
c) k stanovenej hodnote podielu podzemných vôd na prietoku na povrchovom toku.
§ 6
Hodnotenie suchozemských ekosystémov závislých na podzemných vodách
(1) Hodnotenie je zamerané na posúdenie poškodenia suchozemských ekosystémov závislých na podzemných vodách a stanovenie miery tohto poškodenia, alebo určenie rizika možného poškodenia.
(2) Hodnotenie vyžaduje stanovenie a kvantifikáciu environmentálnych charakteristík a kritérií (prúdenie podzemných vôd, hladina podzemnej vody) požadovaných na podporenie a zachovanie podmienok suchozemských ekosystémov závislých na podzemných vodách.
5
(3) S ohľadom na postup podľa odseku2 je možné hodnotenie vplyvu odberov alebo vypúšťania podzemných vôd na suchozemské ekosystémy len na základe porovnania existujúceho režimu podzemných vôd so stanovenými kritériami, alebo ekologickými indikátormi suchozemských ekosystémov identifikovanými v útvare podzemných vôd.
(4) Pri hodnotení sa musí preukázať, že nedosiahnutie požadovaných kritérií, alebo ekologických indikátorov podľa ods. 3 v útvare podzemných vôd je spôsobené odbermi, alebo vypúšťaním podzemných vôd v útvare podzemných vôd. Ak sa tento vplyv nepreukáže útvar podzemných vôd je na základe tohto hodnotenia zaradený do dobrého kvantitatívneho stavu.
(5) Nedostatok informácií a údajov pre stanovenie kritérií, alebo ekologických indikátorov suchozemských ekosystémov závislých na podzemných vodách v útvare podzemných vôd oprávňuje zaradenie útvaru podzemných vôd do dobrého stavu a predpokladá zabezpečenie doplňujúcich informácií a údajov pre nasledujúce hodnotenie.
§ 7
Hodnotenie prieniku znečisťujúcich látok z dôvodu zmien režimu podzemných vôd
(1) Prienik znečisťujúcich látok je charakterizovaný, ako prestup znečisťujúcich látok z iného útvaru podzemných vôd do hodnoteného útvaru podzemných vôd v dôsledku ľudskej činnosti na základe vytvorenej sústavnej zmene smeru prúdenia podzemných vôd, alebo z dôvodu odberov podzemných vôd, ktoré spôsobujú zmenu hladiny podzemných vôd. Zdroj prieniku znečisťujúcej látky môže byť z útvaru podzemných vôd nad, pod alebo vedľa hodnoteného útvaru podzemných vôd.
(2) Hodnotenie prieniku znečisťujúcich látok do útvaru podzemnej vody a výsledky tohto hodnotenia musia byť kombinované s hodnotením chemického stavu útvaru podzemných vôd.
(3) V prípade, že zmenená hladina podzemnej vody vplyvom odberov podzemných vôd alebo iný vplyv ľudskej činnosti nespôsobuje prienik znečisťujúcich látok podľa ods. 1 je útvar podzemných vôd zaradený na základe tohto hodnotenia do dobrého kvantitatívneho stavu.
§ 8
Klasifikácia dobrého kvantitatívneho stavu
Útvar podzemnej vody je zaradený do dobrého kvantitatívneho stavu, ak na základe výsledkov jeho jednotlivých hodnotení podľa § 3 7 je u všetkých klasifikovaný do dobrého kvantitatívneho stavu.
§ 9
Účinnosť
6
Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť..................2009.