1
Návrh
VYHLÁŠKA
Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z ......... 2009
o kontinuálnom vzdelávaní a atestáciách pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky podľa § 45 ods. 4, § 49 ods. 1 a § 57 ods. 1 zákona č........ /2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ zákon“) a podľa § 14 ods. 2 písm. d) zákona Slovenskej národnej rady č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov ustanovuje:
Predmet úpravy
§ 1
Táto vyhláška upravuje podrobnosti o organizácii, obsahu, druhoch a formách a o ukončovaní kontinuálneho vzdelávania (ďalej len "kontinuálne vzdelávanie"), o atestáciách, získavaní a priznávaní kreditov a o financovaní.
PRVÁ ČASŤ
Kontinuálne vzdelávanie
§ 2
(1)Účelom kontinuálneho vzdelávania ako súčasti celoživotného vzdelávanie je sústavný proces nadobúdania vedomostí, zručností a spôsobilostí s cieľom udržiavania, obnovovania, zdokonaľovania a dopĺňania profesijných kompetencií pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca potrebných na výkon pedagogickej praxe a na výkon odbornej činnosti.
(2)Kontinuálne vzdelávanie riadi Ministerstvo školstva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") a iné ústredné orgány, v ktorých pôsobnosti sú školy a školské zariadenia, v ktorých sa vykonáva výchova a vzdelávanie (ďalej len "iný ústredný orgán").
2
(3)Kontinuálne vzdelávanie okrem adaptačného vzdelávania sa uskutočňuje prostredníctvom programov akreditovaných podľa § 41 zákona. Štruktúra projektu akreditovaného programu kontinuálneho vzdelávania je v prílohe č.1.
§ 3
Druhy kontinuálneho vzdelávania
(1)Druhy kontinuálneho vzdelávania sú:
a)adaptačné vzdelávanie,
b)aktualizačné vzdelávanie
c)inovačné vzdelávanie
d)špecializačné vzdelávanie
e)funkčné vzdelávanie
f)kvalifikačné vzdelávanie
(2)Formy kontinuálneho vzdelávania sú:
a)prezentačná
b)dištančná
c)kombinovaná
§ 4
Adaptačné vzdelávanie
(1)Adaptačné vzdelávanie začínajúceho pedagogického zamestnanca a začínajúceho odborného zamestnanca organizuje škola alebo školské zariadenie podľa § 35 zákona.
(2)Adaptačné vzdelávanie trvá jeden rok. Uskutočňuje sa podľa vzdelávacieho programu adaptačného vzdelávania, ktorý vypracúva zamestnávateľ na základe rámcového programu adaptačného vzdelávania uvedeného v prílohe č. 2 a ukončuje sa najneskôr do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru s výnimkami uvedenými v § 27 ods.2 zákona.
(3)Adaptačné vzdelávanie pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ukončuje podľa § 35 zákona pred komisiou, ktorú vymenúva zamestnávateľ v termíne, ktorý umožňuje pedagogickému zamestnancovi alebo odbornému zamestnancovi, aby sa s jej zložením oboznámil.
(4)Zamestnávateľ pozve pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca
3
na vykonanie záverečného pohovoru pred komisiou najneskôr 10 dní pred jeho ukončením. V tomto termíne taktiež oboznámi členov komisie so záverečnou správou uvádzajúceho pedagogického zamestnanca alebo uvádzajúceho odborného zamestnanca.
§ 5
Aktualizačné vzdelávanie
(1)Aktualizačné vzdelávanie uskutočňuje poskytovateľ kontinuálneho vzdelávania podľa § 34 ods.2 zákona. Poskytovateľ zabezpečuje aktualizačné vzdelávanie podľa § 38 zákona.
(2)Obsahom aktualizačného vzdelávania sú aktuálne poznatky a zručnosti potrebné na udržanie si profesijných kompetencií na štandardný výkon pedagogickej profesie alebo na štandardný výkon odbornej činnosti.
(3)Aktualizačné vzdelávanie v rozsahu najmenej 20 hodín trvá jeden semester.
(4)Prijímanie pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov na aktualizačné vzdelávanie pre cieľovú skupinu uvedenú v programe vzdelávania sa uskutoční na základe záväznej písomnej prihlášky, potvrdenej riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia.
(5)Aktualizačné vzdelávanie podľa akreditovaného programu končí záverečnou prezentáciou pred účastníkmi vzdelávania alebo pred trojčlennou komisiou vymenovanou poskytovateľom aktualizačného vzdelávania.
(6)Náklady spojené so záverečnou prezentáciou hradí zamestnávateľ pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca alebo budú čiastočne alebo úplne hradené iným spôsobom podľa § 56 zákona.
§ 6
Inovačné vzdelávanie
(1)Inovačné vzdelávanie zabezpečuje poskytovateľ kontinuálneho vzdelávania podľa § 34 ods.2 zákona písm. b) až e) zákona. Poskytovateľ zabezpečuje inovačné vzdelávanie podľa § 39 zákona.
(2)Obsahom inovačného vzdelávania sú inovácie
a)v aprobačných predmetoch, v študijných odboroch, v pedagogike, v psychológii alebo v ďalších poznatkoch potrebných na výkon činností
4
jednotlivých kategórií pedagogických a odborných zamestnancov alebo
b)v poznatkoch potrebných na výkon činností v kariérových pozíciách podľa § 39 ods. 7 zákona.
(3)Prijímanie pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov na inovačné vzdelávanie pre cieľovú skupinu uvedenú v programe vzdelávania sa uskutoční na základe záväznej písomnej prihlášky, potvrdenej riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia.
(4)Inovačné vzdelávanie podľa akreditovaného programu končí záverečnou prezentáciou pred trojčlennou komisiou vymenovanou poskytovateľom aktualizačného vzdelávania.
(5)Inovačné vzdelávanie v rozsahu najmenej 60 hodín trvá jeden semester.
(6)Náklady inovačného vzdelávania hradí zamestnávateľ pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca alebo sa hradia čiastočne alebo úplne podľa § 56 ods. 2 zákona.
§ 7
Špecializačné vzdelávanie
(1)Špecializačné vzdelávanie uskutočňuje poskytovateľ kontinuálneho vzdelávania podľa § 34 ods.2 zákona. Poskytovateľ zabezpečuje špecializačné vzdelávanie podľa § 36 zákona.
(2)Obsahom špecializačného vzdelávania sú špeciálne poznatky potrebné na výkon špecializovaných činností.
(3)Špecializačné vzdelávanie v rozsahu najmenej 90 hodín trvá dva semestre.
(4)Prijímanie pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov na špecializačné vzdelávanie pre cieľovú skupinu uvedenú v programe vzdelávania sa uskutočňuje na základe záväznej písomnej prihlášky, potvrdenej riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia.
(5)Špecializačné vzdelávanie sa ukončuje obhajobou písomnej záverečnej práce a záverečnou skúškou pred skúšobnou komisiou.
(6)Rozsah záverečnej práce je
a.25 strán až 30 strán pre pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa,
b.20 strán až 25 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa,
5
c.15 strán až 20 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vyšším odborným vzdelaním
d.10 strán až 15 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným úplným stredným vzdelaním
Dolná hranica rozsahu záverečnej práce je povinná, horná hranica je odporúčaná.
(7)Náklady špecializačného vzdelávania hradí zamestnávateľ pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca alebo sa hradia čiastočne alebo úplne podľa § 56 ods. 2 zákona.
§ 8
Funkčné vzdelávanie
(1)Funkčné vzdelávanie poskytuje poskytovateľ kontinuálneho vzdelávania podľa §34 ods.2 zákona písm. b) až d). Poskytovateľ zabezpečuje funkčné vzdelávanie podľa § 37 zákona.
(2)Obsahom funkčného vzdelávania sú poznatky z oblasti riadenia, pedagogiky a psychológie potrebné na získanie profesijných kompetencií požadovaných na výkon riadiacich činností.
(3)Funkčné vzdelávanie v rozsahu najmenej 160 hodín trvá štyri semestre.
(4)Prijímanie pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov na funkčné vzdelávanie pre cieľovú skupinu uvedenú v programe vzdelávania sa uskutočňuje na základe záväznej písomnej prihlášky, potvrdenej riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia.
(5) Funkčné vzdelávanie sa ukončuje obhajobou písomnej záverečnej práce v rozsahu 25 strán až 35 strán a záverečnou skúškou pred skúšobnou komisiou. Dolná hranica rozsahu záverečnej práce je povinná, horná hranica je odporúčaná.
(6)Náklady funkčného vzdelávania hradí zamestnávateľ pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca alebo sa hradia čiastočne alebo úplne podľa § 56 ods. 2 zákona.
§ 9
Kvalifikačné vzdelávanie
(1)Kvalifikačné vzdelávanie poskytuje poskytovateľ kontinuálneho vzdelávania podľa §34 ods.2 zákona písm. b) a c) zákona. Poskytovateľ zabezpečuje kvalifikačné vzdelávanie podľa § 8 a § 40 zákona.
6
(2)Obsahom kvalifikačného vzdelávania sú poznatky potrebné na získanie profesijných kompetencií požadovaných na doplnenie kvalifikačných predpokladov podľa § 40 ods. 1 zákona.
(3)Kvalifikačné vzdelávanie v rozsahu najmenej 200 hodín trvá štyri semestre.
(4)Prijímanie pedagogických zamestnancov kvalifikačné vzdelávanie pre cieľovú skupinu uvedenú v programe vzdelávania sa uskutoční na základe záväznej písomnej prihlášky, potvrdenej riaditeľom školy alebo riaditeľom školského zariadenia.
(5)Kvalifikačné vzdelávanie sa ukončuje obhajobou záverečnej práce v rozsahu
a.35 strán až 50 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa,
b.25 strán až 30 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa,
c.20 strán až 25 strán pre ostatných pedagogických zamestnancov
a záverečným pohovorom pred skúšobnou komisiou. Dolná hranica rozsahu záverečnej práce je povinná, horná hranica je odporúčaná.
(6)Náklady kvalifikačného vzdelávania hradí zamestnávateľ pedagogického zamestnanca alebo sa hradia čiastočne alebo úplne podľa § 56 ods. 2 zákona.
DRUHÁ ČASŤ
Atestácie
§ 10
Organizácia atestácií
Atestácie sa vykonávajú podľa § 48 až § 50 zákona. Oprávnenie uskutočňovať atestácie majú organizácie podľa § 48 ods. 3 zákona.
§ 11
Obsah atestácie
(1)Obsah I. atestácie je zameraný na schopnosť uplatnenia tvorivých skúseností pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca pri riešení odborno-metodických problémov pedagogickej praxe alebo odbornej činnosti podľa jednotlivých kategórií a subkategórií pedagogických zamestnancov a kategórií
7
odborných zamestnancov.
(2)Obsah II. atestácie je zameraný na schopnosť uplatnenia významných inovácií a tvorivých skúseností pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca pri riešení odborno-metodických problémov pedagogickej praxe alebo odbornej činnosti podľa jednotlivých kategórií a subkategórií pedagogických zamestnancov a kategórií odborných zamestnancov s návrhom významných inovácií.
(3)Návrh tematických okruhov obsahu I. atestácie a obsahu II. atestácie pre jednotlivé kategórie a subkategórie pedagogických zamestnancov a kategórie odborných zamestnancov predkladá organizácia vykonávajúca atestácie na schválenie ministerstvu školstva.
(4)Organizácie vykonávajúce atestácie zverejnia schválené tematické okruhy obsahu I. atestácie a obsahu II. atestácie pre jednotlivé kategórie a subkategórie pedagogických zamestnancov a kategórie odborných zamestnancov.
§ 12
(1)Atestácia tvorí obhajoba atestačnej práce a atestačná skúška.
(2)Pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec si vyberie jeden zo schválených tematických okruhov,, v rámci ktorého si zvolí tému atestačnej práce.
(3)Atestačná skúška sa vykonáva z problematiky vybraného tematického okruhu.
§13
Rozsah atestačnej práce
(1)Rozsah atestačnej práce pre prvú atestáciu je:
a.25 strán až 35 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa,
b.22 strán až 28 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa,
c.18 strán až 24 strán pre ostatných pedagogických zamestnancov
Dolná hranica rozsahu záverečnej práce je povinná, horná hranica je odporúčaná.
(2)Rozsah atestačnej práce pre druhú atestáciu je:
8
a.40 strán až 60 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa,
b.30 strán až 40 strán pre pedagogického zamestnanca s požadovaným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa,
c.25 strán až 30 strán pre ostatných pedagogických zamestnancov
Dolná hranica rozsahu záverečnej práce je povinná, horná hranica je odporúčaná.
§ 14
Prihlasovanie a prijímanie uchádzačov
(1)Uchádzači sa prihlasujú na základe žiadosti o atestáciu podľa § 49 ods.2 zákona v organizáciách oprávnených vykonávať atestácie.
(2)O vykonanie atestácie sa môže uchádzať pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec ak má 20 platných kreditov, ktoré po úspešnom vykonaní atestácie strácajú platnosť.
(3)Na atestácie sa môže pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec prihlásiť so súhlasom riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia v termíne do 30. júna alebo do 31. decembra.
§ 15
(1)Po vykonaní prvej atestácie získa pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec osvedčenie podľa § 49 ods. 5 zákona . Vykonaním I. atestácie splní pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec podmienku zaradenia do kariérového stupňa podľa § 26 ods. 2 písm. c) zákona .
(2)Po vykonaní druhej atestácie získa pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec osvedčenie o vykonaní druhej atestácie.
(3)Vykonaním tejto skúšky splní pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec podmienku zaradenia do kariérového stupňa podľa § 26 ods. 2 písm. d) zákona.
§16
Náklady na vykonanie atestácií hradí uchádzač o vykonanie atestácie alebo zamestnávateľ uchádzača o vykonanie atestácie alebo budú čiastočne alebo úplne hradené iným spôsobom podľa § 56 zákona.
9
TRETIA ČASŤ
Prideľovanie kreditov
§ 17
(1)Kredity sa priznávajú za aktualizačné vzdelávanie, inovačné vzdelávanie, špecializačné vzdelávanie na výkon činností pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca podľa § 32 ods. 2 písm. b), c), e) a f), ods. 9 písm. b) a c) a za kvalifikačné vzdelávanie podľa § 8 odsek 1 písm. c) zákona. Tabuľka prideľovania kreditov podľa druhov kontinuálneho vzdelávania je v prílohe č. 3.
(2)Kredity sa nepriznávajú za adaptačné vzdelávanie, funkčné vzdelávanie, za kontinuálne vzdelávanie na výkon činností pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca podľa § 32 ods. 2 písm. a) a d), ods. 9 písm. a) zákona a za kvalifikačné vzdelávanie podľa § 8 ods. 1 písm. a) a b) zákona.
(3)Za aktualizačné vzdelávanie podľa akreditovaných programov, ktoré sa ukončujú záverečnou prezentáciou pred ostatnými absolventmi vzdelávania sa priznávajú 2 kredity.
(4)Za aktualizačné vzdelávanie podľa akreditovaných programov, ktoré sa ukončujú záverečnou prezentáciou pred trojčlennou komisiou sa priznávajú 4 kredity.
(5)Za programy inovačného vzdelávania sa priznáva 8 kreditov.
(6)Za programy špecializačného vzdelávania
a.pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi s požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa sa priznáva 20 kreditov.
b.pedagogickému zamestnancovi s požadovaným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa sa priznáva 18 kreditov.
c.pedagogickému zamestnancovi s požadovaným vyšším odborným vzdelaním sa priznáva 16 kreditov.
d.pedagogickému zamestnancovi s požadovaným úplným stredným vzdelaním sa priznáva 14 kreditov.
(7)Za absolvované kvalifikačné vzdelávanie podľa § 8 odsek 1 písm. c) sa prizná 30 kreditov.
(8)Za jeden autorský hárok (20 normostrán) schválených alebo odporúčaných učebníc, učebných textov, pracovných zošitov, učebných pomôcok sa priznáva 5 kreditov, za patent alebo vynález súvisiaci s výkonom pedagogickej praxe alebo výkonom odbornej činnosti 10 kreditov.
(9)Za iné tvorivé aktivity súvisiace s výkonom pedagogickej praxe alebo výkonom odbornej činnosti tvorivé aktivity sa priznávajú kredity podľa § 46 ods. 2 písm.a)
10
zákona.
(10)Za absolvované vzdelávanie v zahraničí súvisiace s výkonom pedagogickej praxe alebo s výkonom odbornej činnosti podľa § 46 ods. 2 písm. b) zákona sa priznávajú kredity podľa ods. 3 až 7.
§ 18
Evidencia kreditov
(1)Evidenciu kreditov si vedie zamestnanec na základe získaných osvedčení, vysvedčení a ďalších certifikátov.
(2)Organizácie ktoré organizujú kontinuálne vzdelávanie vedú evidenciu kreditov, ktoré priznali pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom podľa jednotlivých programov kontinuálneho vzdelávania.
ŠTVRTÁ ČASŤ
Prechodné a záverečné ustanovenia
§ 19
(1)Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov začaté pred nadobudnutím účinnosti tejto vyhlášky sa dokončí podľa doterajších predpisov.
(2)Za náhradnú formu funkčného vzdelávania sa vedúcemu pedagogickému zamestnancovi alebo vedúcemu odbornému zamestnancovi uzná absolvovanie prípravy vedúcich pedagogických zamestnancov a vedúcich odborných zamestnancov vykonané podľa doterajších predpisov.
§ 20
(1)Táto vyhláška sa vzťahuje na pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov materských škôl, základných škôl, gymnázií, stredných odborných škôl, konzervatórií, škôl pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, základných umeleckých škôl, jazykových škôl, cirkevných škôl a súkromných škôl, na učiteľov všeobecnovzdelávacích predmetov stredných zdravotníckych škôl a škôl zriadených inými ústrednými orgánmi.
(2)Kontinuálne vzdelávanie učiteľov odborných predmetov a vedúcich pedagogických zamestnancov v odbornej zložke prípravy na stredných zdravotníckych školách zabezpečuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky prostredníctvom Ústredného metodicko-inšpekčného centra, vysokých škôl a vzdelávacích organizácií podľa rezortného projektu ďalšieho vzdelávania učiteľov odborných predmetov.
11
(3)Kontinuálne vzdelávanie učiteľov odborných predmetov a vedúcich pedagogických zamestnancov v odbornej zložke prípravy na stredných školách zriadených inými ústrednými orgánmi zabezpečujú tieto ústredné orgány.
§ 21
Zrušuje sa
(1)Druhá časť vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 41/1996 Z. z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov.
(2)Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 42/1996 Z. z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov.
§ 22
Táto vyhláška nadobúda účinnosť .... 2009.
Ján Mikolaj v.r.
12
Príloha č. 1
Štruktúra projektu akreditovaného programu kontinuálneho vzdelávania
Názov programu:
Garant programu:
Štruktúra:
1.Zdôvodnenie vzdelávacej potreby; zdôvodnenie potreby rozvoja požadovaných kompetencií učiteľa s ohľadom na potreby rozvoja žiakov v procesoch výchovy a vzdelávania, štátnej školskej politiky, regionálnej školskej politiky.
2.Analýza problematiky; obsahuje charakteristiku súčasného stavu kompetencií účastníkov vzdelávania (v problematike z ktorej poskytovateľ ponúka vzdelávací program) na základe exaktných nástrojov; charakteristiku žiadúceho stavu kompetencií v tejto oblasti. Súčasťou analýzy projektov, s rozsahom väčším ako 100 hodín, je aj SWOT analýza, ktorá zisťuje silné a slabé stránky, šance a riziká dosiahnutia zámerov vzdelávania s ohľadom na požadované podmienky žiadateľa.
3.Výber druhu kontinuálneho vzdelávania a jeho zdôvodnenie (aktualizačné, inovačné, špecializačné, kvalifikačné, funkčné)
4.Charakteristika cieľovej skupiny; špecifikácia pracovného zaradenia účastníkov vzdelávania.
5.Hlavný cieľ programu vzhľadom na účastníka; cieľ formulovaný na preukázateľný prínos účastníka vzdelávania, rozvoj jeho profesijných kompetencií.
6.Kritériá overenia cieľa programu; kritéria, podľa ktorých sa bude dať preukázať a posúdiť splnenie hlavného cieľa programu.
7.Špecifické ciele; čiastkové ciele odvodené z hlavného cieľa programu – očakávané čiastkové preukázateľné kompetencie účastníka získané postupne vo vzdelávaní.
8.Forma vzdelávania; prezenčná, dištančná, kombinovaná forma.
9.Obsah vzdelávania vyjadrený úlohami, ktorý je potrebný na dosiahnutie špecifických cieľov a hlavného cieľa programu.
10.Kritériá splnenia úloh obsahu – indikátory; požiadavky, podľa ktorých bude možné objektívne posúdiť plnenie úloh.
11.Metódy, spôsoby realizácie úloh; programovanie spôsobov získania vedomostí, zručností, postojov a ich osvojovania účastníkmi vzdelávania s ohľadom na jednotlivé úlohy; vhodnými metódami vo vzdelávaní učiteľov sú napr. situačné a inscenačné metódy, tréningy zručností, diskusia, prezentácia úloh, tímová práca a iné.
12.Učebné zdroje, prostriedky na realizáciu úloh; návrh vhodnej literatúry, študijných materiálov, učebných textov, počítačový program, technické prostriedky a pod. k jednotlivým úlohám.
13.Lektorské zabezpečenie programu; zoznam lektorov a stručný popis ich kvalifikácie, odborných kompetencií a lektorských skúsenosti vo vzťahu k cieľom programu.
14.Časová dotácia programu; vyjadrená v časových jednotkách (hod., dni) – celkove, pre jednotlivé časti, formy, úlohy vzdelávania.
15.Materiálno-technické zabezpečenie; predpokladané ekonomické náklady na realizáciu programu vyplývajúce z cieľov, foriem, úloh, metód a spôsobov, učebných zdrojov a prostriedkov vzdelávania, ceny práce lektorov (honorár) – po jednotlivých položkách celkove v eurách.
16.Spôsob hodnotenia úspešnosti programu; hodnotenia úrovne výstupov účastníkov zo vzdelávania, kritériá hodnotenia záverečných prác, ich rôznych foriem s ohľadom na uplatnenie indikátorov cieľov a úloh v programe.
13
Príloha č. 2
Rámcový program adaptačného vzdelávania začínajúceho pedagogického zamestnanca a začínajúceho odborného zamestnanca
Adaptačné vzdelávanie začínajúceho pedagogického zamestnanca a začínajúceho odborného zamestnanca (ďalej len adaptačné vzdelávanie), vrátane ukončovania adaptačného vzdelávania, organizuje škola alebo školské zariadenie podľa § 35 zákona o pedagogických zamestnancoch a podľa § 4 vyhlášky o kontinuálnom vzdelávaní a atestáciách pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov. Program adaptačného vzdelávania vypracuje zamestnávateľ podľa tohto rámcového programu adaptačného vzdelávania.
Všeobecným cieľom adaptačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon činností samostatného pedagogického zamestnanca alebo samostatného odborného zamestnanca. Zamestnávateľ v spolupráci so začínajúcim pedagogickým zamestnancom alebo so začínajúcim odborným zamestnancom (ďalej len „začínajúci zamestnanec“) a v spolupráci s uvádzajúcim pedagogickým zamestnancom alebo s uvádzajúcim odborným zamestnancom (ďalej len „uvádzajúci zamestnanec“) v programe adaptačného vzdelávania uvedie časový plán, konkrétne ciele, konkrétne úlohy (napríklad sebavzdelávacie aktivity, účasť na vzdelávacích podujatiach iných organizácií, hospitáciách a pod.) a spôsob priebežného hodnotenia adaptačného vzdelávania.
Adaptačné vzdelávanie trvá, vrátane jeho ukončenia, jeden rok a výnimočne sa ukončuje najneskôr do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru s výnimkami uvedenými v § 27 ods. 2 zákona o pedagogických zamestnancoch. Konkrétny obsah a rozsah adaptačného vzdelávania určuje zamestnávateľ podľa špecifických potrieb začínajúceho zamestnanca, konkrétnych podmienok a potrieb pracoviska a v spolupráci s uvádzajúcim zamestnancom a začínajúcim zamestnancom. Zamestnávateľ môže využiť podujatia a aktivity iných organizácií - poskytovateľov kontinuálneho vzdelávania, ktoré budú ponúknuté pre začínajúcich zamestnancov, prípadne aj podujatia, najmä z oblasti pedagogiky a psychológie, určené všetkým kategóriám pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov.
Uvádzame príklad programu adaptačného vzdelávania učiteľa ZŠ :
14
Príklad programu adaptačného vzdelávania učiteľa ZŠ
Mesiac
Zameranie hospitácií
Individuálna inštruktáž
Ponuka možností vzdelávacích podujatí MPC
VIII
Zoznámenie sa s vedením školy, pedagogickým zborom a školou.
Základné informácie o právach a povinnostiach pedagogických pracovníkov.
Zoznámenie sa so základnou pedagogickou dokumentáciou.
Plán práce školy, PK, vnútroškolský poriadok.
Včlenenie sa do PK – práca v nej.
Ustanovenie uvádzajúceho učiteľa (UU), časovo-tematické plány v predmete.
IX
Uvádzajúci učiteľ – hospitácie začínajúceho učiteľa (ZU) na jeho hodinách.
Preštudovanie štátnych vzdelávacích programov , školských vzdelávacích programov, osnov a učebníc.
Teoretická a materiálna príprava na vyučovanie.
Didaktická analýza učiva a pedagogickej dokumentácie, spôsob administratívnej práce v škole.
Vypracovanie vlastných tematických plánov s využitím špecifík školy, jej materiálneho zabezpečenia a
MPC - dotazník o ZU – zašle na jednotlivé školy
15
Plánovanie vyučovacej hodiny.
Vytýčenie vzdelávacích a výchovných cieľov vyučovacích hodín a ich väzba na plány školy a PK.
Organizácia práce na vyučovacej hodine.
Časová a obsahová štruktúra hodiny.
regionálnych prvkov.
X
Vzájomné hospitácie (vypracovanie rámcového plánu).
Podmienenosť cieľov a prostriedkov výchovy. Tvorivosť pri využívaní rôznych vyučovacích metód. Moderné metódy, ich účelné a efektívne využitie.
Pravidelná písomná príprava na vyučovanie, výber pomôcok, dôležitosť a znaky tvorivého prístupu k realizácii výchovno-vyučovacieho procesu.
Konfrontácia pedagogických predstáv ZU s vlastnou úspešnosťou.
Identifikácia vlastných nedostatkov vo vedomostiach a pedagogických činnostiach.
1. stretnutie ZU – výber modulov, materiálna a personálna príprava pre prihlásených účastníkov.
XI
Odbornosť a zručnosť pri manipulácii s didaktickou technikou.
Nápaditosť a primeranosť pri používaní učebných pomôcok.
Inštruktáž o práci s dostupnou didaktickou technikou – vychádzajúc z podmienok školy.
Tvorba a použitie učebných pomôcok.
Uplatnenie princípu názornosti, jeho dôležitosť i medze uplatnenia.
XII
Humanizácia školy, etika a estetika spoločenského správania.
Ciele a prostriedky pedagogickej diagnostiky.
16
Individualizácia ako osobitne dôležitý prvok v modernizácii vyučovacieho procesu.
Využitie znalostí o žiakoch, pri plánovaní a realizácii vyučovacieho procesu.
Evidencia informácií o osobnosti žiaka.
Diferencované plánovanie vyučovacej hodiny, kontroly, riešenia problémov, domácej úlohy.
I
Obsahová správnosť, spoločenská primeranosť a objektivita hodnotenia.
Metódy tvorivého opakovania, upevňovania a systematizácie vedomostí.
Kontrola výsledkov výchovno-vzdelávacieho procesu.
Rešpektovanie špecifík ústnej, písomnej a praktickej kontroly výsledkov.
Dodržanie pedagogickej etiky pri kontrole a hodnotení.
Systematizácia vedomostí, dôležitosť pojmových štruktúr.
Jednota vedomostí a poznávacích operácií.
Metódy kontroly výkonu žiakov.
Stavba hodiny, voľba foriem a časové umiestnenie kontrolnej činnosti.
Pravidlá na používanie písomných skúšok.
Oprava písomných a grafických skúšok.
Spôsoby slovného hodnotenia žiakov.
Osobitosti polročnej a výročnej klasifikácie.
Klasifikačný poriadok.
Zjednotenie kritérií na hodnotenie v PK a škole.
II
Starostlivosť o talentovaných žiakov.
Individuálny prístup k rôznym úrovniam žiakov.
Osobitosť jednotlivých zložiek a prvkov výchovy a ich vzájomné vzťahy v systémovom chápaní výchovy (etická výchova, výchova k rodičovstvu, estetická, pracovná výchova, ochrana prírody a pod.).
2. stretnutie ZU –program zostavený z vybraných modulov podľa záujmu účastníkov 1. stretnutia.
17
Komplexnosť výchovného pôsobenia na vyučovaní, resp. vo výchove mimo vyučovania.
III
Cieľavedomé utváranie študijných a pracovných návykov žiakov.
Uplatnenie hygienických a zdravotných zásad.
Spolupráca s knižnicami, využívanie odbornej knižnej časopiseckej literatúry na vyučovaní a v individuálnej príprave žiakov.
Spolupráca so školským lekárom.
IV
Starostlivosť o ťažko vychovávateľných a zaostávajúcich žiakov. Spolupráca s výchovným poradcom.
Funkcia motivácie pri výchove vôbec, a u zaostávajúcich žiakov zvlášť.
Kontakt s rodičmi. Skúsenosti zo spolupráce s rodinou. Spôsob spolupráce s výchovným poradcom.
V-VI
Hospitácie u ZU.
Metódy a formy modernizácie vyučovacieho procesu.
Úroveň rečových zručností ZU a spôsob komunikácie so žiakmi.
Otvorená hodina.
Konfrontácia plánu uvádzania s úrovňou činnosti ZU.
Rečová kultúra učiteľa (jazyková bohatosť, hlasová primeranosť, emocionalita).
Hodnotenie ZU/UU - riaditeľ školy.
Otvorená hodina začínajúceho učiteľa. Záverečný hodnotiaci rozhovor pred trojčlennou komisiou ktorú vymenúva riaditeľ školy.
Záverečné vyhodnotenie vzdelávacieho cyklu, klady, nedostatky, zovšeobecnenie skúseností.
Príloha č. 3
Tabuľka prideľovania kreditov podľa druhov kontinuálneho vzdelávania
druh vzdelávania
ukončovanie pred
rozsah záverečnej práce
trvanie
počet kreditov
absolventmi a lektorom vzdelávania
0
1 semester
2
Aktualizačné
trojčlennou komisiou
0
1 semester
4
Inovačné
trojčlennou komisiou
0
1 semester
8
kvalifikačné (rozšírenie aprobácie)
päťčlennou komisiou
35 až 50 strán
4 semestre
30
špecializačné pre zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním II. Stupňa
trojčlennou komisiou
25 až 30 strán
2 semestre
20
špecializačné pre zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním I. stupňa
trojčlennou komisiou
20 až 25 strán
2 semestre
18
špecializačné pre zamestnancov s vyšším odborným vzdelaním
trojčlennou komisiou
15 až 20 strán
2 semestre
16
špecializačné pre zamestnancov so stredoškolským vzdelaním
trojčlennou komisiou
10 až 15 strán
2 semestre
14
učebné materiály, učebnice schválené
ministerstvom školstva
1 AH = 20 normostrán
5
patent – vynález
10
Poznámka 1:Kredity sa neudeľujú za také druhy kontinuálneho vzdelávania (napr. funkčné vzdelávanie), za ktoré je ustanovený príplatok (napr. funkčný príplatok), za adaptačné vzdelávanie (postup do vyššieho kariérového stupňa) a za doplnenie si kvalifikácie.
19
Vyhláška
Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z .... 2009
o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky podľa § ... zákona č...../2009 o pedagogických zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov ustanovuje:
§ 1
Predmet úpravy
Táto vyhláška ustanovuje kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky na výkon pedagogickej praxe pedagogických zamestnancov a na výkon odborných činností odborných zamestnancov škôl a školských zariadení zriadených podľa osobitného predpisu,1) škôl zriadených inými ústrednými orgánmi štátnej správy2) a zariadení, v ktorých sa vykonáva výchova a vzdelávanie detí a žiakov v pôsobnosti iných ústredných orgánov štátnej správy3) a na pedagogických zamestnancov v organizáciách kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov (ďalej len „školy a školské zariadenia“) a na ďalších zamestnancov, ak tak ustanoví osobitný zákon.
§ 2
Požiadavky vzdelania
(1)Požiadavky na stupeň a odbor vzdelania jednotlivých kategórií pedagogických zamestnancov sú uvedené v prílohe č. 1 tejto vyhlášky
(2)Požiadavky na stupeň a odbor vzdelania jednotlivých kategórií odborných zamestnancov sú uvedené v prílohe č. 2 tejto vyhlášky
§ 3
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. septembra 2009.
1) § 19 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
2) Napríklad § 142 ods. 3 zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov, § 19 zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, § 109 111 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
3) Napríklad zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
20
Príloha č. 1
Pedagogický zamestnanec splní požadované kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej praxe, ak získa vzdelanie v nasledujúcich študijných programoch alebo študijných odboroch
I.Učiteľ materskej školy
A.Vysokoškolské vzdelania druhého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na pedagogiku predškolského veku v odbore predškolská a elementárna pedagogika
2.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy
3.študijný odbor pedagogika, špecializácia školská alebo predškolská pedagogika bez doplnenia kvalifikačného predpokladu
4.študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom pedagogika - psychológia a jednoročné špecializačné inovačné štúdium v odbore predškolská pedagogika
5.študijný odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu, aprobačné predmety pedagogika - psychológia alebo pedagogika a špecializačné štúdium v odbore predškolská pedagogika
6.študijný odbor učiteľstvo pre špeciálne materské školy
7.študijný odbor predškolská pedagogika a pedagogika telesne postihnutých, chorých a zdravotne oslabených
8.študijný odbor predškolská pedagogika a pedagogika sluchovo postihnutých
9.študijný odbor predškolská pedagogika a pedagogika zrakovo postihnutých
10.študijný odbor predškolská pedagogika a učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy
11.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy alebo študijný odbor pedagogická škola na strednej pedagogickej škole alebo na pedagogickej a sociálnej akadémii, alebo na pedagogickej a kultúrnej akadémii v kombinácii so študijným odborom učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy
B.vysokoškolské vzdelania prvého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre deti predškolského veku v odbore predškolská a elementárna pedagogika
2.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika
C.vyššie odborné vzdelanie
21
nie je splnením požadovaných kvalifikačných predpokladov vzdelania
D.úplné stredné odborné vzdelanie
1.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy
2.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy v kombinácii s iným odborom vzdelávania
3.študijný odbor pedagogická škola
4.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo
5.na jazykovú prípravu v cudzom jazyku v materských školách aj absolvovanie študijného odboru učiteľstvo pre materské školy alebo pedagogická škola alebo učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo a absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie,
6.záverečná skúška na pedagogickej škole pre vzdelanie učiteliek materských škôl s doložkou o odbornej spôsobilosti po ročnej riadenej praxi
7.maturitná skúška z 1-ročného nadstavbového štúdia pre materské školy
8.záverečná skúška na pedagogickom gymnáziu pre učiteľky materských škôl
9.študijný odbor vychovávateľstvo a doplnková maturitná skúška v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy
10.2-ročný ústav pre učiteľky materských škôl alebo externé štúdium na tejto škole zakončené skúškou spôsobilosti skúška spôsobilosti pre materské školy
11.maturitná skúška na strednej škole doplnená pomaturitným kvalifikačným štúdiom študijného odboru učiteľstvo pre materské školy alebo pedagogická škola, alebo učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo
12.úplné stredné vzdelanie a doplňujúce pedagogické štúdium predškolskej pedagogiky
II.Učiteľ materskej školy v triedach a školách pre deti
so zdravotným znevýhodnením
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na pedagogiku predškolského veku v odbore špeciálna pedagogika,
2.v študijnom programe zameranom na pedagogiku predškolského veku a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona v študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu
3.študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy uvedené v časti III rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
22
4.študijný odbor vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť
5.študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
6.študijný odbor liečebná pedagogika
7.študijný odbor pedagogika - psychológia (učiteľský smer) rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
8.študijný odbor pedagogika emocionálne a sociálne narušených
9.študijný odbor vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne
10.študijný odbor predškolská pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých alebo špeciálna pedagogika
11.študijný odbor špeciálna pedagogika pre učiteľov materských škôl pre deti vyžadujúce osobitnú starostlivosť
12.uvedené v časti I, písm. A a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona v tých študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou programu
B.vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre deti predškolského veku v odbore špeciálna pedagogika,
2.v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre deti predškolského veku uvedené v časti I, bod B a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1, písm. b) v študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu
C.vyššie odborné vzdelanie
nie je splnením požadovaných kvalifikačných predpokladov vzdelania
D.úplné stredné odborné vzdelanie
1.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy uvedené v časti I bod D a doplnením kvalifikačného predpokladu. podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
III.Učiteľ prvého stupňa základnej školy
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný odbor učiteľstvo pre 1.- 4. ročník základnej školy
23
2.študijný odbor učiteľstvo pre školy I. cyklu so zameraním na 1.-5. ročník základnej deväťročnej školy
3.v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre prvý stupeň základnej školy v odbore predškolská a elementárna pedagogika
4.štátna záverečná skúška na pedagogickom inštitúte so zameraním na 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy
5.záverečná skúška na pedagogickom inštitúte z jednopredmetového štúdia učiteľstva popri zamestnaní pre 6. - 9. ročník základnej deväťročnej školy vrátane spôsobilosti na vyučovanie v 1. - 5. ročníku základnej deväťročnej školy s doložkou o zložení skúšky na pedagogickom inštitúte z praktických cvičení v dielňach alebo z praktických cvičení na školských pozemkoch
6.štátna záverečná skúška na vyššej pedagogickej škole so zameraním na 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy
7.záverečná skúška pre učiteľstvo na národných školách alebo na školách II. stupňa na bývalej pedagogickej fakulte
8.záverečná skúška z odboru učiteľstvo pre 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy na pedagogickej fakulte
9.len na vyučovanie aprobačných predmetov formy vysokoškolského vzdelania druhého stupňa učiteľov všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 9. ročník základnej školy alebo učiteľov všeobecnovzdelávacích predmetov pre stredné školy alebo učiteľov pre stredné školy v odbore učiteľstvo akademických predmetov uvedené v časti V, VII,VIII
10.len na vyučovanie cudzích jazykov aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z príslušného jazyka na pedagogických fakultách a filozofických fakultách, na katedrách jazykov univerzít, alebo absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a osvedčenie o zložení skúšky z príslušného jazyka pred akreditačnou komisiou v Štátnom pedagogickom ústave v Bratislave a v metodicko-pedagogických centrách, alebo štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia
11.len na vyučovanie cudzích jazykov vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo pre 1. stupeň základnej školy alebo učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre základné školy, alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov, alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium cudzích jazykov v metodicko-pedagogických centrách skončené do 1. septembra 2010
12.len na vyučovanie predmetu náboženská výchova (náboženstvo) absolvovanie štúdia na teologickej fakulte alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium na teologickej fakulte alebo absolvovanie vysokoškolského štúdia v študijnom odbore náboženská výchova v kombinácii s iným predmetom. Pre kňazov a diakonov sa vyžaduje menovací dekrét od príslušného diecézneho alebo dištriktuálneho biskupa
13.študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
IV.Učiteľ prvého stupňa základnej školy v triedach a školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
24
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre prvý stupeň základnej školy v odbore špeciálna pedagogika
2.v študijnom programe zameranom na učiteľstvo pre prvý stupeň základnej školy v odbore predškolská a elementárna pedagogika a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
3.v študijných programoch pre učiteľov primárneho vzdelávania (pozri časť III.) a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona v študijných programoch, v ktorých nie je kvalifikačný predpoklad súčasťou študijného programu
4.študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
5.len na vyučovanie predmetu komunikačné zručnosti, individuálna logopedická starostlivosť a individuálne logopedické cvičenia v špeciálnych základných školách študijný učiteľstvo pre špeciálne školy pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou alebo študijný odbor logopédia
6.len na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov bez ohľadu na aprobačný predmet (pozri časť II., IV) a doplnením kvalifikačného predpokladu v študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu
7.len na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím študijný odbor pedagogika mentálne postihnutých
8.len na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím študijný odbor vychovávateľstvo pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť, alebo študijný odbor vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne alebo študijný odbor vychovávateľstvo a doplnením kvalifikačného predpokladu
V.Učiteľ druhého stupňa základnej školy
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe v odbore učiteľstvo akademických predmetov,
2.v študijnom programe v odbore učiteľstvo profesijných predmetov len na vyučovanie predmetov príslušného alebo príbuzného odboru
3. v študijnom programe v odbore učiteľstvo umelecko-výchovných, výchovných predmetov alebo ich kombinácie
4.v neučiteľských študijných programoch len na vyučovanie predmetov príslušného alebo príbuzného odboru, z ktorého bola vykonaná štátna záverečná skúška a doplnením kvalifikačného predpokladu
5.študijný odbor učiteľstvo pre školy I. cyklu (5. - 9. ročník)
6.štátna záverečná skúška na pedagogickom inštitúte so zameraním na 6. - 9. ročník
7.záverečná skúška na pedagogickom inštitúte z jednopredmetového štúdia učiteľstva popri
25
zamestnaní pre 6. - 9. ročník základnej deväťročnej školy vrátane spôsobilosti na vyučovanie v 1. - 5. ročníku základnej deväťročnej školy s doložkou o zložení skúšky na pedagogickom inštitúte z praktických cvičení v dielňach alebo z praktických cvičení na školských pozemkoch
8.štátna záverečná skúška na vyššej pedagogickej škole (pre 6. - 9. ročník)
9.štátna záverečná skúška na pedagogickej fakulte - študijný odbor učiteľstvo pre 6. - 9. ročník základnej deväťročnej školy
10.len na vyučovanie aprobačného predmetu štátna záverečná skúška na pedagogickej fakulte - študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy v kombinácii s aprobačným predmetom
11.doplňujúce štúdium učiteľstva všeobecnovzdelávacích predmetov (v zmysle úpravy MŠ SSR č. 607/1979-301 v znení úpravy MŠ SSR 16784/1979-301)
12.záverečná skúška pre učiteľstvo na národných školách alebo na školách II. stupňa na bývalej pedagogickej fakulte
13.len na vyučovanie aprobačného predmetu štátna záverečná skúška na pedagogickom inštitúte - študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 5. ročník základnej deväťročnej školy v kombinácii s jedným predmetom
14.študijný odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu
15.len na vyučovanie predmetov filozofia, občianska výchova, náuka o spoločnosti a základy spoločenských vied - študijný odbor filozofia a príbuzné odbory a doplňujúce pedagogické štúdium alebo študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom občianska výchova
16.len na vyučovanie cudzieho jazyka absolvovanie jednopredmetového 4-ročného štúdia jazyka na filozofickej fakulte alebo na pedagogickej fakulte
17.len na vyučovanie cudzích jazykov vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo pre 1. 4. ročník základnej školy alebo učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 9. ročník základnej školy alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov, alebo neučiteľské vysokoškolské odborné vzdelanie a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium cudzích jazykov v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
18.len na vyučovanie cudzích jazykov aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z príslušného jazyka na pedagogických fakultách a filozofických fakultách, na katedrách jazykov univerzít, alebo absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a osvedčenie o zložení skúšky z príslušného jazyka pred akreditačnou komisiou v Štátnom pedagogickom ústave v Bratislave a v metodicko-pedagogických centrách, alebo štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia
19.len na vyučovanie cudzích jazykov - študijný odbor učiteľstvo pre jazykové školy
20.len na vyučovanie predmetu pracovné vyučovanie - študijný odbor učiteľstvo pre školy I. cyklu s aprobačným predmetom prírodopis alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa technické alebo poľnohospodárske príslušného študijného odboru a doplňujúce pedagogické štúdium
21.len na vyučovanie predmetu telesná výchova a na vyučovanie športovej prípravy - študijný odbor telesná výchova a šport - smer učiteľský, smer trénerský alebo smer metodický (bez doplňujúceho pedagogického štúdia)
26
22.len na vyučovanie predmetov hudobná, telesná a výtvarná výchova - študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy alebo odbor vychovávateľstvo so špecializáciou na výtvarnú, hudobnú, telesnú a pracovnú výchovu, ak je táto špecializácia ukončená štátnou záverečnou skúškou pre 5. - 9. ročník základnej školy
23.len na vyučovanie predmetu aprobácie - študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy a rozširujúce štúdium všeobecnovzdelávacieho predmetu
24.len na vyučovanie predmetu aprobácie - študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy) a rozširujúce štúdium všeobecnovzdelávacieho predmetu
25.len na vyučovanie predmetu hudobná výchova aj - študijný odbor učiteľstvo pre ľudové školy umenia
26.len na vyučovanie predmetu hudobná výchova, výtvarná výchova a dramatická výchova aj príslušné študijné odbory Vysokej školy múzických umení alebo Vysokej školy výtvarných umení a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vykonanie skúšky z pedagogiky, zo psychológie a z predmetovej didaktiky
27.len na vyučovanie predmetu etická výchova - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 9. ročník základnej školy alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov, alebo neučiteľské odborné vzdelanie a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium predmetu v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
28.len na vyučovanie predmetu stretnutie s umením - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a špecializačné kvalifikačné štúdium predmetu v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
29.len na vyučovanie aprobačných predmetov (matematika, fyzika, prírodoveda, prírodopis, chémia, práca s počítačom, informatika, technická výchova a pod.) aj vysokoškolské vzdelanie univerzitného, technického, ekonomického, poľnohospodárskeho alebo umeleckého smeru skončené štátnou skúškou z aprobačného predmetu alebo príslušného alebo príbuzného študijného odboru a doplňujúce pedagogické štúdium na fakulte pripravujúcej učiteľov týchto predmetov
30.len na vyučovanie predmetu náboženská výchova (náboženstvo) absolvovanie štúdia na teologickej fakulte alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium na teologickej fakulte, alebo absolvovanie vysokoškolského štúdia v študijnom odbore náboženská výchova v kombinácii s iným predmetom. Pre kňazov a diakonov sa vyžaduje menovací dekrét od príslušného diecézneho alebo dištriktuálneho biskupa
31.len na vyučovanie predmetu starostlivosť o zdravie - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom prírodopis
32.len na vyučovanie predmetu etická výchova - študijný odbor pedagogika, špecializácia etická výchova
33.len na vyučovanie predmetu informatika a práca s počítačom - študijný odbor učiteľstvo pre 1.- 4. ročník základnej školy alebo učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. 9. ročník základnej školy alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium informatiky v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
27
VI.Učiteľ druhého stupňa základnej školy v triedach a školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe v odbore učiteľstvo akademických predmetov, profesijných predmetov a umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie (pozri časť V.) a v odbore špeciálna pedagogika
2.v študijnom programe v odbore učiteľstvo akademických predmetov, profesijných predmetov a umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie (pozri časť V.) a doplnením kvalifikačných predpokladov podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
3.v neučiteľských študijných programoch uvedených v časti II. a V. a doplnením kvalifikačných predpokladov podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
4.uvedené v časti III. a V. a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona v študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu
5.študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy) v kombinácii s aprobačným predmetom
6.len na vyučovanie predmetu komunikačné zručnosti v 5. - 9. ročníku základnej školy pre sluchovo postihnutých aj študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník špeciálnych škôl a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z pedagogiky sluchovo postihnutých - surdopédie alebo z logopédie - študijný odbor logopédia,
7.len na vyučovanie predmetu individuálna tyflopedická starostlivosť v 5. - 9. ročníku základnej školy pre slabozrakých aj študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník špeciálnych škôl a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z pedagogiky zrakovo postihnutých – tyflopédie
8.len na vyučovanie predmetov komunikačné zručnosti, individuálna logopedická starostlivosť a individuálne logopedické cvičenia v špeciálnych základných školách študijný odbor logopédia alebo študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť – pre mládež s chybami reči
9.len na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov bez ohľadu na aprobačný predmet (pozri časť II., IV) a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona v študijných programoch, v ktorých nie je súčasťou študijného programu
10.len na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím študijný odbor pedagogika mentálne postihnutých
11.len na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím študijný odbor
učiteľstvo pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť
12.len na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím študijný odbor vychovávateľstvo pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť, alebo študijný odbor vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne alebo študijný odbor vychovávateľstvo a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
VII.Učiteľ akademických predmetov strednej školy
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
28
1. v študijnom programe v odbore učiteľstvo akademických predmetov
2.v študijnom programe v odbore učiteľstvo profesijných predmetov len na vyučovanie predmetov príslušného alebo príbuzného odboru
3.v študijnom programe v odbore učiteľstvo umelecko-výchovných, výchovných predmetov alebo ich kombinácie
4.v neučiteľských študijných programoch len na vyučovanie príslušného alebo príbuzného akademického predmetu, z ktorého bola vykonaná štátna záverečná skúška a doplnením kvalifikačného predpokladu
5.študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov
6.študijný odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu
7.na vyučovanie všeobecnovzdelávacích predmetov v cudzom jazyku na bilingválnych stredných školách požadované vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa príslušného študijného odboru a štátna jazyková skúška na pedagogickej fakulte alebo na filozofickej fakulte, alebo na katedre jazykov príslušnej vysokej školy alebo odborná alebo všeobecná štátna jazyková skúška na štátnej jazykovej škole alebo na jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, vykonaná do 31. augusta 2010, alebo medzinárodná jazyková skúška v akreditovanej inštitúcii zodpovedajúca jazykovou náročnosťou podľa Spoločného európskeho referenčného rámca všeobecnej alebo odbornej štátnej jazykovej skúške v Slovenskej republike alebo doklad o absolvovaní jazykovej a odbornej prípravy zabezpečovanej akreditovanou inštitúciou partnerskej krajiny pre učiteľov bilingválnych stredných škôl na rovnakej jazykovej úrovni vykonaná do 31. augusta 2010
8.vzdelanie ukončené štátnou záverečnou skúškou na vysokej škole pedagogickej alebo štátna záverečná skúška na pedagogickej fakulte alebo na filozofickej fakulte pre učiteľstvo na bývalých školách III. stupňa (stredných)
9.len na vyučovanie všeobecnovzdelávacích predmetov vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa (neučiteľské) príslušného alebo príbuzného študijného odboru smeru a doplňujúce pedagogické štúdium
10.len na vyučovanie predmetu ekológia, základy ekológie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa univerzitného smeru - študijný odbor biológia, geografia, chémia a biochémia a doplňujúce pedagogické štúdium alebo študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom biológia alebo geografia
11.len na vyučovanie predmetov hospodársky týždeň, výchova k podnikaniu a aplikovaná ekonomika vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a absolvovanie príslušnej formy ďalšieho vzdelávania v metodicko-pedagogických centrách
12.len na vyučovanie predmetu filozofia, občianska náuka, náuka o spoločnosti a základy spoločenských vied vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor filozofia a príbuzné študijné odbory a doplňujúce pedagogické štúdium alebo študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom občianska náuka
13.len na vyučovanie predmetov psychológia a sociológia vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
14.doplňujúce štúdium učiteľstva všeobecnovzdelávacích predmetov (v zmysle úpravy MŠ SSR č. 607/1979 -301 v znení úpravy MŠ SSR č.16784/1979-301)
15.len na vyučovanie cudzieho jazyka vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo pre jazykové školy
29
16.len na vyučovanie cudzieho jazyka absolvovanie jednopredmetového 4-ročného štúdia jazyka na filozofickej fakulte alebo na pedagogickej fakulte
17.len na vyučovanie cudzích jazykov aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej záverečnej skúšky z príslušného jazyka na pedagogických fakultách a filozofických fakultách, na katedrách jazykov univerzít, alebo absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov a osvedčenie o zložení skúšky z príslušného jazyka pred akreditačnou komisiou v Štátnom pedagogickom ústave v Bratislave a v metodicko-pedagogických centrách, alebo štúdium cudzieho jazyka formou rozširujúceho štúdia
18.len na vyučovanie cudzích jazykov vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy alebo učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 12. ročník alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov, alebo neučiteľské vysokoškolské odborné vzdelanie a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium cudzích jazykov v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
19.len na vyučovanie predmetov informatika a programovanie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa univerzitného, ekonomického alebo technického smeru príslušného študijného odboru a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov alebo študijný odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium informatiky v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
20.na vyučovanie nepovinného predmetu športové hry a na športovú prípravu v triedach so zameraním na telesnú výchovu vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom telesná výchova s I. alebo II. kvalifikačnou triedou trénera-cvičiteľa príslušnej športovej špecializácie
21.len na vyučovanie predmetu telesná výchova a na vyučovanie športovej prípravy vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor telesná výchova a šport, smer učiteľský, smer trénerský alebo smer metodický (bez doplňujúceho pedagogického štúdia)
22.na vyučovanie matematiky, fyziky, chémie, biológie a spoločenskovedných odborov v stredných poľnohospodárskych technických školách, v stredných lesníckych technických školách, stredných odborných lesníckych školách a v stredných odborných poľnohospodárskych a lesníckych učilištiach aj štátna skúška učiteľskej spôsobilosti (smernica MŠ SSR č. 311134/64, úprava MŠ SSR 2051/1974-2/3)
23.na vyučovanie výtvarnej výchovy aj absolutórium špeciálnej školy na bývalej štátnej umeleckopriemyselnej škole doplnené skúškou spôsobilosti pre učiteľstvo na školách II. cyklu.
24.len na vyučovanie predmetu etická výchova vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor pedagogika, špecializácia etická výchova
25.len na vyučovanie predmetu etická výchova alebo estetická výchova vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov alebo učiteľstvo odborných predmetov, alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s predmetom pre 5. - 12. ročník a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium etickej výchovy alebo estetickej výchovy v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
26.len na vyučovanie predmetu náboženská výchova (náboženstvo) absolvovanie štúdia na teologickej
30
fakulte alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium na teologickej fakulte, alebo absolvovanie vysokoškolského štúdia v študijnom odbore náboženská výchova v kombinácii s iným predmetom. Pre kňazov a diakonov sa vyžaduje menovací dekrét od príslušného diecézneho alebo dištriktuálneho biskupa
27.na vyučovanie v 1. - 4. ročníku gymnázií s osemročným študijným cyklom, ktorých učebné osnovy sú porovnateľné so zodpovedajúcimi ročníkmi základnej školy, aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 6. - 9. ročník
28.len na vyučovanie predmetov výtvarná výchova, hudobná výchova a dramatická výchova aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - príslušné študijné odbory Vysokej školy výtvarných umení a Vysokej školy múzických umení a absolvovanie skúšky z pedagogiky, zo psychológie a z odborovej didaktiky
29.na vyučovanie predmetu etická výchova alebo obsahu etická výchova v inom predmete na stredných zdravotníckych školách len učiteľstvo odborných zdravotníckych predmetov a 2-ročné špecializačné kvalifikačné štúdium etickej výchovy v metodicko-pedagogických centrách
30.len na vyučovanie predmetu pedagogika - študijný odbor pedagogika (bez doplňujúceho pedagogického štúdia)
VIII.Učiteľ profesijných predmetov strednej školy
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe v odbore učiteľstvo profesijných predmetov len na vyučovanie predmetov príslušného alebo príbuzného odboru
2.v neučiteľských študijných programoch len na vyučovanie predmetov príslušného alebo príbuzného odboru, z ktorého bola vykonaná štátna záverečná skúška a doplnením kvalifikačného predpokladu
3.len na vyučovanie príslušných alebo príbuzných predmetov - študijné odbory učiteľstvo technických predmetov (elektrotechnických, chemickotechnologických, strojárskych, materiálovo-technologických, hutníckych, stavebných), učiteľstvo poľnohospodárskych a lesníckych predmetov, učiteľstvo pôdohospodárskych predmetov, učiteľstvo odborných ekonomických predmetov alebo učiteľstvo odborných umeleckých predmetov
4.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa technického smeru (elektrotechnickej, chemickotechnologickej, hutníckej, materiálovo-technologickej, strojníckej, stavebnej fakulty), poľnohospodárskeho smeru , univerzitného smeru, ekonomického smeru, umeleckého smeru – príslušné študijné odbory a doplňujúce pedagogické štúdium
5.na vyučovanie odborných predmetov v cudzom jazyku v bilingválnych stredných školách požadované vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa príslušného študijného odboru, doplňujúce pedagogické štúdium a štátna jazyková skúška na pedagogickej fakulte alebo na filozofickej fakulte, alebo na katedre jazykov príslušnej vysokej školy alebo odborná alebo všeobecná štátna jazyková skúška na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie, vykonaná do 31. augusta 2010, alebo medzinárodná jazyková skúška v akreditovanej inštitúcii zodpovedajúca jazykovou náročnosťou podľa Spoločného európskeho referenčného rámca všeobecnej alebo odbornej štátnej jazykovej skúške v Slovenskej republike alebo doklad o absolvovaní jazykovej a odbornej prípravy zabezpečovanej akreditovanou inštitúciou partnerskej krajiny pre učiteľov bilingválnych stredných škôl na rovnakej jazykovej úrovni
31
6.rozširujúce štúdium učiteľstva odborných technických predmetov, odborných predmetov poľnohospodárskych a lesníckych, učiteľstva odborných ekonomických predmetov,
7.len na vyučovanie predmetov informatika, programovanie a výpočtová technika a základy automatizácie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa univerzitného, ekonomického alebo technického smeru príslušného študijného odboru a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov alebo študijný odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium informatiky v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
8.len na vyučovanie príslušných odborných predmetov doplnkové štúdium učiteľstva odborných predmetov (úprava MŠ SSR č. 7/1980-301)
9.učiteľstvo odborných predmetov pre učňovské zariadenia (smernica MŠ SSR č. Š 3248/69-VŠ o rozširovaní a doplňovaní kvalifikácie učiteľov štúdiom popri zamestnaní na pedagogických fakultách v znení úpravy MŠ SSR č. Š 6474/70-VŠ, smerníc MŠ SSR č. Š 1259/71, MŠ SSR č. Š 2681/73, zošit 11 - 12/1969 Zvestí MŠ SSR a MK SSR, zošit 12 - 13/1970 Zvestí MŠ SSR a MK SSR, zošit 21 - 22/1971 Zvestí MŠ SSR a MK SSR, zošit 4/1973 Zvestí MŠ SSR a MK SSR registrovaná v čiastke 38/1970 Zb. a 28/1973 Zb.)
10.na vyučovanie odborných predmetov zootechnických a veterinárnych aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor veterinárne vedy a doplňujúce pedagogické štúdium
11.len na vyučovanie lesníckych predmetov - 6-semestrálne diaľkové štúdium pre pracovníkov štátnych lesov na lesníckej fakulte
12.len na vyučovanie veterinárnych predmetov - študijný odbor veterinárne vedy a doplňujúce pedagogické štúdium alebo študijný odbor zootechnika a doplňujúce pedagogické štúdium
13.len na vyučovanie predmetu veterinárstvo aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor zootechnika a doplňujúce pedagogické štúdium
14.len na vyučovanie farmaceutických predmetov - študijný odbor farmaceutické vedy, doplňujúce pedagogické štúdium a najmenej dvojročná odborná prax
15.len na vyučovanie zdravotníckych predmetov -študijný odbor lekárske vedy, doplňujúce pedagogické štúdium a najmenej dvojročná odborná prax
16.len na vyučovanie zdravotníckych predmetov - študijný odbor ošetrovateľstvo (starostlivosť o chorých) v kombinácii s pedagogikou alebo so psychológiou alebo učiteľstvo odborných predmetov pre stredné zdravotnícke školy a najmenej dvojročná odborná prax
17.len na vyučovanie zdravotníckych predmetov - študijný odbor ošetrovateľstvo, doplňujúce pedagogické štúdium a najmenej dvojročná odborná prax
18.len na vyučovanie zdravotníckych predmetov - študijný odbor rehabilitácia alebo študijný odbor fyzioterapia, doplňujúce pedagogické štúdium a najmenej dvojročná odborná prax
19.len na vyučovanie zdravotníckych predmetov - študijný odbor laboratórne vyšetrovacie metódy, doplňujúce pedagogické štúdium a najmenej dvojročná odborná prax
20.len na vyučovanie zdravotníckych predmetov - študijný odbor pedagogika s predchádzajúcim skončením príslušného študijného odboru na strednej zdravotníckej škole doplnené najmenej dvojročnou odbornou praxou
32
21.len na vyučovanie ekonomických predmetov - vzdelanie na bývalých školách postavených na úroveň súčasnej ekonomickej univerzity
22. len na vyučovanie ekonomických predmetov štátna skúška učiteľskej spôsobilosti na vyučovanie hospodárskych predmetov vykonaná na bývalých hospodárskych školách a obchodných akadémiách
23.len na vyučovanie predmetu technika administratívy a hospodárska korešpondencia, stenografia, sekretárske práce učiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa doplnené skúškou učiteľskej spôsobilosti na vyučovanie týchto predmetov na Ekonomickej univerzite alebo v Štátnom stenografickom ústave v Bratislave alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium doplnené skúškou učiteľskej spôsobilosti na vyučovanie týchto predmetov na Ekonomickej univerzite alebo v Štátnom stenografickom ústave v Bratislave
24.len na vyučovanie predmetu tovaroznalectvo aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor vnútorný alebo zahraničný obchod a doplňujúce pedagogické štúdium alebo študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom chémia, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa technického smeru - odbory potravinárskej chémie a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa príslušných študijných odborov a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa poľnohospodárskeho smeru - odbory technológia spracovania poľnohospodárskych produktov, biotechnológia, zootechnika a doplňujúce pedagogické štúdium
25.len na vyučovanie predmetu hospodárska geografia aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s príslušným aprobačným predmetom
26.len na vyučovanie predmetu hospodárske výpočty aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom matematika
27.len na vyučovanie predmetov hospodársky týždeň, výchova k podnikaniu a aplikovaná ekonómia vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a absolvovanie príslušnej formy ďalšieho vzdelávania v metodicko-pedagogických centrách
28.len na vyučovanie predmetu úvod do sveta práce vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov alebo študijný odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu alebo učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo učiteľstvo odborných predmetov alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium úvod do sveta práce v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
29.len na vyučovanie umeleckých predmetov - vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa umeleckého smeru - príslušný študijný odbor a absolvovanie skúšky z pedagogiky, zo psychológie a z metodiky hlavného odboru
30.len na vyučovanie teoretických umeleckých predmetov a zborového spevu v hudobnom odbore - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 12. ročník s aprobačným predmetom hudobná výchova
31.len na vyučovanie teoretických predmetov v tanečnom, hudobnom a vo výtvarnom odbore vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor vedy a náuky o umení, príslušná špecializácia a doplňujúce pedagogické štúdium
32.len na vyučovanie teoretických predmetov v hudobnom a tanečnom odbore vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa študijného odboru učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 12. ročník - príslušný aprobačný predmet
33.len na vyučovanie príslušných umeleckých predmetov - vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa na
33
bývalých školách postavených na úroveň súčasným umeleckým vysokým školám
34.len na vyučovanie predmetov hudobno-dramatickom odbore vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor vedy a náuky o umení - príslušná špecializácia a doplňujúce pedagogické štúdium
35.len na vyučovanie predmetov špeciálnej odbornej prípravy v odbore hudba a spev - hudobná teória na strednej pedagogickej škole, absolvovanie jednopredmetového a kombinačného štúdia hudobnej výchovy pre 5. - 12. ročník na fakultách akreditovaných v príslušnom študijnom odbore
36.len na vyučovanie predmetov špeciálnej odbornej prípravy v odbore výtvarná výchova absolvovanie jednopredmetového a kombinačného štúdia výtvarnej výchovy pre 5. - 12. ročník na fakultách akreditovaných v príslušnom študijnom odbore
37.len na vyučovanie predmetu praktikum bábkového divadla a praktikum dramatickej výchovy vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor divadelné a rozhlasové umenie, zameranie bábkarstvo a doplňujúce pedagogické štúdium vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo pre školy I. alebo II. cyklu rozšírený o 2-ročné štúdium bábkarstva na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení
38.len na vyučovanie odborných predmetov výtvarná výchova a aranžovanie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo pre školy II. cyklu - zodpovedajúce aprobačné predmety
39.len na vyučovanie predmetu hra na hudobnom nástroji a hudobná výchova na stredných pedagogických školách aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo pre ľudové školy umenia
40.len na vyučovanie predmetu výpočtová technika, základy automatizácie, informatika a programovanie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa univerzitného, technického, poľnohospodárskeho a ekonomického smeru - vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom výpočtová technika, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo odborných ekonomických predmetov
41.len na vyučovanie predmetu aranžovanie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom výtvarná výchova
42.len na vyučovanie predmetu technológia prípravy pokrmov a prevádzková prax (s výnimkou stredných zdravotníckych škôl) vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor veterinárne lekárstvo - hygiena potravín alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa ekonomického smeru - študijný odbor ekonomika služieb a cestovného ruchu, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa technického smeru - odbory potravinárskej chémie a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom špecifická príprava dievčat, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa poľnohospodárskeho smeru - študijné odbory výživa ľudí, technológia potravín, biotechnológia, technológia spracovania poľnohospodárskych produktov a doplňujúce pedagogické štúdium
43.len na vyučovanie predmetu riadenie motorových vozidiel vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - príslušné študijné odbory Technickej univerzity (Slovenskej technickej univerzity), Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre), vodičský preukaz pre príslušnú skupinu motorových vozidiel a učiteľské oprávnenie na toto vyučovanie
44.na vyučovanie predmetu sociálna práca vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor sociálna práca a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor psychológia alebo špeciálna pedagogika doplnené špecializačným kvalifikačným štúdiom v metodicko-pedagogických centrách
34
45. len na vyučovanie predmetu športová príprava vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor telesná výchova a šport - smer učiteľský, smer trénerský alebo smer metodický, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom telesná výchova a s kvalifikáciou I. alebo II. triedy trénera príslušnej športovej špecializácie, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa iného študijného odboru s kvalifikáciou I. alebo II. triedy trénera príslušnej športovej špecializácie a doplňujúce pedagogické štúdium
46.len na vyučovanie odborných predmetov ručné práce, rodinná výchova a vedenie domácnosti, príprava jedál a stravovanie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom špecifická príprava dievčat alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - príslušné študijné odbory a doplňujúce pedagogické štúdium
47.len na vyučovanie odborného predmetu zdravoveda vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor lekárske vedy a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa univerzitného smeru - študijný odbor ošetrovateľstvo (starostlivosť o chorých) v kombinácii so všeobecnou pedagogikou, psychológiou alebo somatológiou, alebo študijný odbor učiteľstvo odborných predmetov pre stredné zdravotnícke školy
48.len na vyučovanie predmetu spoločenská komunikácia učiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie dvojročného špecializačného kvalifikačného štúdia spoločenská komunikácia v metodicko-pedagogických centrách alebo neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a doplňujúce pedagogické štúdium a absolvovanie dvojročného špecializačného kvalifikačného štúdia spoločenská komunikácia v metodicko-pedagogických centrách
49.len na vyučovanie odborných predmetov v študijnom odbore vychovávateľstvo - opatrovateľstvo a v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo absolvovanie študijných odborov vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne a vychovávateľstvo so špecializáciou pedagogika emocionálne a sociálne narušených
50.len na vyučovanie predmetu pedagogika a predškolská pedagogika vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor pedagogika alebo predškolská pedagogika
51.len na vyučovanie predmetu špeciálna pedagogika vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v odbore špeciálna pedagogika
52.len na vyučovanie predmetu odborná prax neučiteľské vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa príslušného (príbuzného) študijného odboru a doplňujúce pedagogické štúdium nadväzujúce na získaný študijný odbor
53.len na vyučovanie predmetov praktického vyučovania - vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa príslušného smeru a študijného odboru a doplňujúce pedagogické štúdium,
IX.Učiteľ strednej školy v triedach a školách pre žiakov so zdravotným
znevýhodnením, učiteľ praktickej školy a odborného učilišťa
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.požadované formy vysokoškolského vzdelania pre učiteľov akademických a profesijných predmetov uvedené v časti VII. a VIII. a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
35
2.študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť rozšírený o aprobačný predmet
3.len na vyučovanie v praktickej škole a odbornom učilišti aj študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
4.len na vyučovanie v praktickej škole a odbornom učilišti aj študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 6. – 9. ročníka bývalej základnej deväťročnej školy uvedené v časti V, rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
X.Učiteľ základnej umeleckej školy
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe v odbore učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov,
2.v neučiteľskom študijnom programe v skupine odborov humanitné vedy a umenie a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona
3.vysokoškolské vzdelanie požadované na vyučovanie všeobecnovzdelávacích predmetov v ročníkoch 5. – 12 uvedené v časti V a VII.
4.príslušného alebo príbuzného študijného odboru požadované na vyučovanie profesijných umeleckých predmetov uvedené v časti VIII, písm. A, body 28-38
5.študijný odbor učiteľstvo pre ľudové školy umenia
6.len na vyučovanie predmetov špeciálnej odbornej prípravy v odbore hudba a spev - hudobná teória absolvovanie jednopredmetového a kombinačného štúdia hudobnej výchovy pre 5. - 12. ročník
7.vysokoškolské štúdium hudobnej pedagogiky s ukončeným štúdiom konzervatória s absolutóriom
8.len na vyučovanie predmetov špeciálnej odbornej prípravy v odbore výtvarná výchova absolvovanie jednopredmetového a kombinačného štúdia výtvarnej výchovy pre 5. - 12. ročník
B.Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1.v študijnom programe učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov
2.v neučiteľskom študijnom programe v skupine odborov humanitné vedy a umenie a doplnením kvalifikačných predpokladov alebo
3.úplné stredné vzdelanie a 3-ročný bakalársky študijný program - študijný odbor hra na hudobnom nástroji, hudobná náuka a skladba pre 1. a 2. stupeň základných umeleckých škôl
4.úplné stredné vzdelanie a 3-ročný bakalársky študijný program - študijný odbor tanec pre 1. a 2.
36
stupeň základných umeleckých škôl
5.na vyučovanie predmetov literárno-dramatického odboru aj úplné stredné vzdelanie a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika
6.na vyučovanie predmetov literárno-dramatického odboru aj absolvovanie študijného odboru učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy rozšíreného o predmetovú špecializáciu tvorivá dramatika
C.Vyššie odborné vzdelanie
1.v skupine odborov vzdelávania umenie, úžitkové umenie a ručná umeleckoremeselná výroba a doplnením kvalifikačných predpokladov, ak vyšším odborným vzdelaním nezískal kvalifikačné predpoklady podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona
2.štúdium konzervatória ukončené absolutóriom
3.záverečná skúška na vyšších hudobných (hudobno-pedagogických) školách, na Odbornej hudobnej škole pre slepých v Prahe, ak je vysvedčenie opatrené doložkou o spôsobilosti vyučovať na ľudových školách umenia (bývalá základná hudobná škola)
4.získané na konzervatóriu alebo nadstavbovým štúdiom na strednej hudobnej škole internátnej s chybami zraku
5.na vyučovanie predmetov výtvarného odboru aj vyššie odborné vzdelanie na stredných výtvarných školách (školách úžitkového výtvarníctva)
6.na vyučovanie predmetov literárno-dramatického odboru aj študijný odbor učiteľstvo pre materské školy alebo vychovávateľstvo absolvovaný na strednej pedagogickej škole, doplnený o 2-ročné štúdium bábkarstva na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení
7.pre tanečný odbor úplné stredné odborné vzdelanie a 5-semestrálny kurz tanečnej pedagogiky
8.na vyučovanie predmetov hudobného odboru aj absolvovanie 5-ročného konzervatória ukončeného maturitnou skúškou do roku 1965 alebo 5-ročnej Vyššej hudobnej školy pre vzdelanie učiteľov hudobných škôl ukončenej maturitnou skúškou do roku 1965
9.len na vyučovanie predmetov v literárno-dramatickom odbore vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 12. ročník alebo učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 6. - 9. ročník (bez ohľadu na aprobáciu) rozšírený o 2-ročné štúdium bábkarstva
D.Úplné stredné odborné vzdelanie
Nie je splnením kvalifikačných predpokladov vzdelania
Na vyučovanie v základných umeleckých školách v triedach a školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sa k vzdelaniu uvedenému v písmenách A až C vyžaduje doplnenie kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona.
37
XI.Majster odbornej výchovy
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy
2.vysokoškolské vzdelanie v neučiteľských študijných programoch príslušného smeru a študijného odboru a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona
B.vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1.vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy
2.vysokoškolské vzdelanie v neučiteľských študijných programoch príslušného smeru a študijného odboru a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona
3.vyučenie v príslušnom odbore alebo stredné odborné vzdelanie príslušného smeru a vysokoškolské štúdium v študijnom odbore bakalárske štúdium pre majstrov odbornej výchovy
4.úplné stredné odborné vzdelanie príslušného smeru a vysokoškolské štúdium v študijnom odbore bakalárske štúdium pre majstrov odbornej výchovy
C.vyššie odborné vzdelanie
nie je splnením kvalifikačných predpokladov vzdelania
D.úplné stredné odborné vzdelanie
1.príslušného alebo príbuzného smeru a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona
2.do 31. augusta 2010 aj úplné stredné odborné vzdelanie príslušného alebo príbuzného smeru a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogických centrách
3.úplné stredné vzdelanie a vyučenie v príslušnom alebo príbuznom odbore alebo stredné vzdelanie príslušného alebo príbuzného smeru a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona
4.do 31.augusta 2010 aj úplné stredné vzdelanie a vyučenie v príslušnom alebo príbuznom odbore alebo stredné vzdelanie príslušného alebo príbuzného smeru a špecializačné kvalifikačné štúdium absolvované v metodicko-pedagogických centrách
XII.Majster odbornej výchovy v školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
38
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
uvedené v časti XI., písmeno A a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
B.vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
uvedené v časti XI., písmeno B a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
C.vyššie odborné vzdelanie
nie je splnením kvalifikačných predpokladov vzdelania
D.úplné stredné odborné vzdelanie
1.požadované vzdelanie uvedené v časti XI., písmeno D a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
2.do 31. augusta 2010 aj úplné stredné vzdelanie a vyučenie v príslušnom alebo príbuznom odbore alebo stredné vzdelanie príslušného alebo príbuzného smeru a špecializačné kvalifikačné štúdium špeciálnej pedagogiky absolvované v metodicko-pedagogických centrách
XIII.Vychovávateľ
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na prípravu vychovávateľov v študijnom odbore pedagogike
2.v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov, učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie
3.študijný odbor vychovávateľstvo alebo pedagogika – vychovávateľstvo
4. uvedené v časti III, V, VII a VIII
5.študijný odbor psychológia alebo pedagogika (neučiteľské štúdium) bez doplňujúceho pedagogického štúdia a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogických centrách
6.študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
7.študijný odbor vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť
8.študijný odbor pedagogika, špecializácia pedagogika voľného času (mimoškolská pedagogika)
9.študijný odbor vychovávateľstvo so špecializáciou pedagogika emocionálne a sociálne narušených
39
10.študijný odbor liečebná alebo špeciálna pedagogika
11.študijný odbor vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne
12.študijný odbor pedagogika emocionálne a sociálne narušených
13.len v školskom klube detí aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
14.len v školskom internáte pri stredných školách aj vysokoškolské vzdelanie neučiteľského smeru a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. písm. a) zákona
15.len pre oblasť spoločenských vied v centre voľného času vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru - spoločenskovedné odbory (neučiteľské) a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie - spoločenskovedné odbory vojenských vysokých škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
16.len pre oblasť prírodných vied v centre voľného času vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru - prírodovedné odbory (neučiteľské) a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru zamerané na chémiu, fyziku a iné im príbuzné študijné odbory a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie - študijné odbory poľnohospodársko-lesnícke, veterinárne vedy a náuky a doplňujúce pedagogické štúdium
17.len pre oblasť techniky v centre voľného času vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru (neučiteľské) absolventov fyzikálno-matematických predmetov prírodovedeckej fakulty a matematicko-fyzikálnej fakulty a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie absolventov vojenských technických škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
18.len pre oblasť telesnej výchovy, športu a turistiky v centre voľného času vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru (neučiteľské) - študijný odbor vedy o telesnej kultúre bez doplňujúceho pedagogického štúdia alebo vysokoškolské vzdelanie absolventov vojenských vysokých škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
19.len pre oblasť umenia v centre voľného času vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru - študijné odbory publicistika, knihovníctvo, vedecké informácie a vedy o umení a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie umeleckého smeru a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru - študijný odbor architektúra a doplňujúce pedagogické štúdium
B.vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1.študijný program vychovávateľstvo v študijnom odbore pedagogika
2.študijný program v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov, učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov a ich kombinácie
3.len v školskom klube detí aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
4.úplné stredné vzdelanie a 3-ročný bakalársky študijný program vychovávateľov detí a mládeže
5.úplné stredné odborné vzdelanie požadovaného študijného odboru a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika
6.úplné stredné vzdelanie a 3 -ročný bakalársky študijný program – študijný odbor pedagogika
40
voľného času
7.len pre oblasť spoločenských vied v centre voľného času úplné stredné vzdelanie požadovaného študijného odboru a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika
C.vyššie odborné vzdelanie
nie je splnením kvalifikačných predpokladov vzdelania
D.úplné stredné odborné vzdelanie
1.v odbore vzdelávania učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo alebo vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť alebo vychovávateľstvo v kombinácii s iným odborom vzdelávania
2.študijný odbor vychovávateľstvo
3.študijný odbor pedagogická škola
4.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy a doplnková maturitná skúška v študijnom odbore vychovávateľstvo
5.študijný odbor učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo
6.záverečná skúška v študijnom kurze pre vychovávateľov
7.záverečná skúška v študijnom kurze pre vychovávateľky v mimoškolských výchovných zariadeniach
8.záverečná skúška na bývalej vyššej sociálnej a sociálno-právnej škole
9.úplné stredné vzdelanie a špecializačné kvalifikačné štúdium pre vychovávateľov školských zariadení absolvované v metodicko-pedagogických centrách skončené do 31. augusta 2010
10.úplné stredné vzdelanie a doplňujúce pedagogické štúdium
11.absolvovanie bývalej pedagogickej školy pre učiteľov národných škôl do roku 1961
12.úplné stredné vzdelanie a dvojročné pomaturitné kvalifikačné štúdium na strednej pedagogickej škole
13.len pre oblasť umenia v centre voľného času úplné stredné odborné vzdelanie alebo úplné stredné vzdelanie so zameraním na kultúrno-výchovnú prácu a doplňujúce pedagogické štúdium
14.len pre oblasť telesnej výchovy, športu a turistiky v centre voľného času úplné stredné vzdelanie v oblasti telesnej výchovy a doplňujúce pedagogické štúdium
XIV.Vychovávateľ v školských zariadeniach pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
41
1.požadované vzdelanie uvedené v časti XIII. písmeno A a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona v tých študijných programoch, v ktorých nie je kvalifikačný predpoklad súčasťou študijného programu
2.študijný odbor liečebná pedagogika
3.študijný odbor sociálna práca a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
4.študijný odbor sociálna pedagogika a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
5.študijný odbor učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť, špecializácia liečebná pedagogika – terapeutickovýchovný smer
6.študijný odbor vychovávateľstvo absolvované podľa predtým platných predpisov rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
7.len pre špeciálne školy pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou študijný odbor logopédia
8.študijný odbor vychovávateľstvo absolvované do roku 1986
9.len v špeciálnych výchovných zariadeniach - študijný odbor psychológia alebo pedagogika (neučiteľské štúdium) rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky bez doplňujúceho pedagogického štúdia
10.len v špeciálnych výchovných zariadeniach - študijný odbor učiteľstvo pre materské školy (pozri I. časť, písm.. A) rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky alebo liečebnej pedagogiky
11.len v špeciálnych výchovných zariadeniach - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobačným predmetom pedagogika, špecializácia sociálna pedagogika alebo predškolská pedagogika rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky alebo liečebnej pedagogiky
12.len v špeciálnych výchovných zariadeniach - študijný odbor pedagogika, špecializácia sociálna pedagogika alebo predškolská pedagogika, alebo pedagogika voľného času rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky alebo liečebnej pedagogiky
13.len v špeciálnych výchovných zariadeniach - študijný odbor pedagogika špecializácia sociálna pedagogika alebo predškolská pedagogika v kombinácii s iným predmetom rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky alebo liečebnej pedagogiky
B.vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1.požadované vzdelanie uvedené v časti XIII písmeno B a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
2.úplné stredné odborné vzdelanie požadovaného odboru a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika
3.úplné stredné odborné vzdelanie požadovaného odboru a 3-ročný bakalársky študijný program špeciálnej pedagogiky na výchovu detí a mládeže na pedagogickej fakulte
C.vyššie odborné vzdelanie
42
nie je splnením kvalifikačných predpokladov vzdelania
D.úplné stredné odborné vzdelanie
1.požadované vzdelanie uvedené v časti XII., písmeno D a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona
XV.Zahraničný lektor
splní kvalifikačné predpoklady získaním
A.vysokoškolského vzdelania druhého stupňa alebo
B.vysokoškolského vzdelania prvého stupňa
XVI.Tréner športovej triedy a športovej školy
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na telesnú výchovu v študijnom odbore učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
2.v študijnom programe zameranom na trénerstvo v študijnom odbore šport v príslušnom športovom odvetví
3.v učiteľskom študijnom programe a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
4.v neučiteľskom študijnom programe a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
B.vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1.v študijnom programe zameranom na telesnú výchovu v študijnom odbore učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
4) Napríklad § 12 zákona č. 288/1997 Z. z. o telesnej kultúre a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. .../2008 Z. z. o akreditačnej komisii pre oblasť telesnej kultúry a o Jednotnom vzdelávacom systéme odborníkov v športe Slovenskej republiky
43
2.v študijnom programe zameranom na trénerstvo v študijnom odbore šport v príslušnom športovom odvetví
3.v učiteľskom študijnom programe a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
4.v neučiteľskom študijnom programe a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
C.vyššie odborné vzdelanie
1.vyššie odborné vzdelanie a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
D. úplné stredné odborné vzdelanie
1.úplné stredné vzdelanie a minimálne 2. trénerská trieda v príslušnom športovom odvetví alebo získanie minimálne III. kvalifikačného stupňa4) v kategórii tréner v príslušnom športovom odvetví
XVII.Pedagogický asistent
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
Nevyžaduje sa
B.Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1.v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika
2.v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov a učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov
3.v študijnom programe v študijnom odbore pedagogika
4.v študijnom programe špeciálna pedagogika učiteľský, vychovávateľský alebo neučiteľský smer
5.v študijnom programe zameranom na vychovávateľstvo
6.v neučiteľských študijných programoch a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona
C.Vyššie odborné vzdelanie
nie je splnením kvalifikačných predpokladov vzdelania
44
D.Úplné stredné odborné vzdelanie
1.v odbore vzdelávania zameraného na učiteľstvo a vychovávateľstvo
2.úplného stredného vzdelania a doplnením kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona.
XVIII.Učiteľ kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijného odboru a aprobačného v študijnom programe skupiny študijných odborov výchova a vzdelávanie, vykonanie prvej atestácie a najmenej 7 rokov pedagogickej praxe
2.v neučiteľských študijných programoch príslušného smeru a doplnením požadovaného kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 zákona, vykonanie prvej atestácie a najmenej 7 rokov pedagogickej praxe
3.príslušného predmetu požadované pre príslušný druh školy alebo školského zariadenia uvedené v časti I až XIV, absolvovanie I. kvalifikačnej skúšky alebo získanie jej náhrady, alebo vykonanie prvej atestácie a najmenej 7 rokov pedagogickej praxe alebo získanie vedecko-pedagogického titulu podľa osobitného predpisu.5)
XIX.Učiteľ kontinuálneho vzdelávania odborných zamestnancov
A.vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.v študijnom programe skupiny študijných odborov výchova a vzdelávanie, vykonanie prvej atestácie a najmenej 7 rokov pedagogickej praxe alebo odbornej činnosti
2.v neučiteľských študijných programoch príslušného smeru a doplnením požadovaného kvalifikačného predpokladu podľa § 8 ods. 1 alebo získanie vedecko-pedagogického titulu podľa osobitného predpisu2), vykonanie prvej atestácie a najmenej 7 rokov pedagogickej praxe alebo odbornej činnosti
3.príslušného študijného odboru a aprobačného predmetu požadované pre príslušný druh školy alebo školského zariadenia uvedené v časti I až XIV, absolvovanie I. kvalifikačnej skúšky alebo získanie jej náhrady, alebo vykonanie prvej atestácie a najmenej 7 rokov pedagogickej praxe alebo odbornej činnosti alebo získanie vedecko-pedagogického titulu podľa osobitného predpisu.2)
5) § 76 ods. 1 zákona č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
45
Príloha č. 2:
Kvalifikačné predpoklady odborných zamestnancov
Odborný zamestnanec splní požadované kvalifikačné predpoklady na výkon odbornej činnosti, ak získa vzdelanie v nasledujúcich študijných programoch alebo študijných odboroch
Čl. 1
Odborní zamestnanci škôl a školských zariadení (okrem centier pedagogicko-psychologického
poradenstva a prevencie a centier špeciálno-pedagogického poradenstva)
I.Školský psychológ
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný program psychológia
2.študijný program školská psychológia
II.Školský špeciálny pedagóg
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný odbor špeciálna pedagogika – pedagogický smer a päť rokov praxe v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
2.špeciálna pedagogika - nepedagogický smer a päť rokov praxe v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
3.špeciálna pedagogika – poradenstvo a päť rokov praxe v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva,
4.študijný odbor logopédia a rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky alebo doplňujúce pedagogické štúdium,
5.študijný odbor vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť a najmenej päť rokov praxe v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
6.študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 9. ročník základnej školy rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky a päť rokov praxe v oblasti poradenstva, výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
7. študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov na stredných školách rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky a päť rokov praxe v oblasti poradenstva, výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
8.študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy rozšírený o štúdium špeciálnej
46
pedagogiky a päť rokov praxe v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva, výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
III.Liečebný pedagóg
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný odbor liečebná pedagogika.
IV.Sociálny pedagóg
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný odbor sociálna pedagogika
2.študijný odbor sociálna práca
3.študijný program zameraný na sociálnu pedagogiku v študijnom odbore pedagogika
Čl. 2
Odborní zamestnanci centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a odborní zamestnanci centier špeciálno-pedagogického poradenstva
I.Psychológ
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný program psychológia.
II.Špeciálny pedagóg
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný odbor špeciálna pedagogika – pedagogický smer
2.študijný odbor učiteľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
3.študijný odbor logopédia a rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky
4.študijný odbor vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť
5.študijný odbor vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne
6.študijný odbor telesná výchova pre zdravotne oslabených
7.študijný odbor telesná výchova a šport – rehabilitácia rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
8.študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre 5. - 9. ročník základnej školy rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
47
9.študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov na stredných školách rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
10.študijný odbor učiteľstvo pre 1. - 4. ročník základnej školy rozšírený o štúdium špeciálnej pedagogiky
11.špeciálna pedagogika – poradenstvo
Pri vzdelaní uvedenom v bodoch 1 až 10 sa na výkon činnosti špeciálneho pedagóga vyžaduje aj najmenej päť rokov praxe v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Činnosť terénneho špeciálneho pedagóga môže vykonávať zamestnanec s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa
1.študijný odbor špeciálna pedagogika so zameraním na výchovu a vzdelávanie detí a žiakov so zdravotným postihnutím, na ktorých je zameraná jeho odborná činnosť
2.študijný odbor učiteľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy) so zameraním na výchovu a vzdelávanie detí a žiakov so zdravotným postihnutím, na ktorých je zameraná jeho odborná činnosť
3.študijný odbor učiteľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
4.študijný odbor vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
Pri vzdelaní požadovanom na činnosť terénneho špeciálneho pedagóga sa vyžaduje aj najmenej tri roky praxe v oblasti špeciálnopedagogického poradenstva alebo výchovy a vzdelávania detí a žiakov s takým zdravotným postihnutím, pre ktorých bude vykonávať odbornú činnosť.
III.Školský logopéd
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný odbor logopédia
2.študijný odbor učiteľstvo pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť pre mládež s chybami reči
IV.Liečebný pedagóg
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1.študijný odbor liečebná pedagogika.
V.Sociálny pedagóg
A.Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
48
1.študijný odbor sociálna pedagogika
2.študijný odbor sociálna práca
3.študijný program zameraný na sociálnu pedagogiku v študijnom odbore pedagogika.
49
Nariadenie vlády Slovenskej republiky
z ...............
o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov
Vláda Slovenskej republiky podľa § 3 odsek 8 zákona č. ... /2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov nariaďuje:
§ 1
Toto nariadenie vlády sa vzťahuje na pedagogických zamestnancov základných škôl, špeciálnych škôl, stredných škôl, školských zariadení a zariadení sociálnych služieb, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces.
§ 2
(1) Základný úväzok pedagogických zamestnancov v jednotlivých druhoch a typoch škôl, v školských zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces, sa ustanovuje v hodinách vyučovacej činnosti a v hodinách výchovnej činnosti takto:
Pedagogický zamestnanec
Základný úväzok
a)
učiteľ materskej školy, učiteľ špeciálnej materskej školy, učiteľ špeciálnej materskej školy pri zdravotníckom zariadení, učiteľ materskej školy v špeciálnej základnej školy s materskou školou, učiteľ materskej školy v základnej škole s materskou školou, asistent učiteľa materskej školy, asistent učiteľa špeciálnej materskej školy, asistent učiteľa špeciálnej materskej školy pri zdravotníckom zariadení, asistent učiteľa materskej školy v špeciálnej základnej školy s materskou školou a asistent učiteľa materskej školy v základnej škole s materskou školou
28
b)
učiteľ základnej školy, učiteľ základnej školy s materskou školou, učiteľ základnej umeleckej školy, učiteľ základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a učiteľ športovej triedy základnej školy, asistent učiteľa základnej školy, asistent učiteľa základnej školy s materskou školou, asistent učiteľa základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a asistent učiteľa športovej triedy základnej školy
23
c)
učiteľ nultého ročníka základnej školy a učiteľ prvého ročníka základnej školy, učiteľ prípravného ročníka základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a učiteľ prvého ročníka základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, asistent učiteľa nultého ročníka základnej školy a asistent učiteľa prvého ročníka základnej školy, asistent učiteľa prípravného ročníka základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a asistent učiteľa prvého ročníka základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
22
d)
učiteľ špeciálnej základnej školy v triede C variantu, učiteľ základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením v triede s individuálnym vzdelávacím programom, učiteľ základnej školy pre
20
50
žiakov so zdravotným znevýhodnením v triede pre žiakov s autizmom, učiteľ základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením v triede pre hluchoslepých žiakov, asistent učiteľa špeciálnej základnej školy v triede C variantu, asistent učiteľa základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením v triede s individuálnym vzdelávacím programom, asistent učiteľa základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením v triede pre žiakov s autizmom, asistent učiteľa základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením v triede pre hluchoslepých žiakov.
e)
učiteľ strednej školy, učiteľ strednej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, učiteľ odborného učilišťa, učiteľ praktickej školy, učiteľ konzervatória, učiteľ jazykovej školy, asistent učiteľa strednej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, asistent učiteľa odborného učilišťa, asistent učiteľa praktickej školy
22
f)
tréner športovej školy a tréner športovej triedy
23
g)
majster odbornej výchovy v odbornom učilišti a v strednej odbornej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
21 - 24
h)
majster odbornej výchovy v strednej odbornej škole a v stredisku praktického vyučovania
24 - 35
i)
vychovávateľ školského klubu detí, školského strediska záujmovej činnosti
27
j)
vychovávateľ v internátnej špeciálnej škole, asistent vychovávateľa žiakov so zdravotným znevýhodnením, vychovávateľ špeciálneho výchovného zariadenia
27
k)
vychovávateľ školského internátu, centra voľného času a inštruktor telesnej výchovy
30
l)
vychovávateľ zariadenia sociálnych služieb
27 - 29
(2) Ak pedagogický zamestnanec vykonáva vyučovaciu činnosť alebo výchovnú činnosť v triede, v ktorej sú dva alebo viac ročníkov s rozdielnym základným úväzkom, ustanoví sa základný úväzok, ktorý je nižší.
(3) Hodina vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti v predmetoch teoretického vyučovania, cvičení, praxe a v záujmovo-vzdelávacích zariadeniach trvá 45 minút. Ak sa praktické vyučovanie uskutočňuje v iných ako školských zariadeniach s výnimkou cvičení v zdravotníckych zariadeniach, hodina trvá 60 minút. Hodina vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti v školských zariadeniach a v odbornom výcviku trvá 60 minút. Hodina výchovnej činnosti vychovávateľa trvá 60 minút.
(4) Pedagogickí zamestnanci, ktorým sa ustanovuje základný úväzok v § 2 ods. 3 písm. a) až i), vykonávajú vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť a pedagogickí zamestnanci, ktorým sa ustanovuje základný úväzok v § 2 ods. 3 písm. j) až m), vykonávajú výchovnú činnosť.(5) Majstrovi odbornej výchovy uvedenému v § 2 ods. 3 písm. h) a i) a vychovávateľovi zariadenia sociálnych služieb uvedenému v § 2 ods. 3 písm. m) určuje základný úväzok riaditeľ školy alebo riaditeľ zariadenia sociálnych služieb podľa učebného plánu pre príslušný ročník a podľa potrieb školy alebo zariadenia sociálnych služieb.
§ 3
51
(1) Základný úväzok učiteľa vykonávajúceho funkciu výchovného poradcu sa znižujea) v základnej škole a v strednej škole s počtom do 200 žiakov o jednu hodinu, od 201 do 400 žiakov o dve hodiny, od 401 žiakov a viac o tri hodiny,
b) v škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením s počtom do 50 žiakov o jednu hodinu, od 51 do 150 žiakov o dve hodiny, od 151 žiakov a viac o tri hodiny.
(2) Pedagogickému zamestnancovi, ktorý je poverený experimentálnym overovaním, zníži riaditeľ školy základný úväzok o dve až päť hodín podľa náročnosti úloh spojených s experimentálnym overovaním. Riaditeľovi školy, v ktorej sa realizuje experimentálne overovanie, môže základný úväzok znížiť zriaďovateľ školy, a to maximálne o jednu pätinu.(3) Pedagogickému zamestnancovi, ktorý vykonáva vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť v triedach, v ktorých sa vyučovanie uskutočňuje v cudzom jazyku, riaditeľ školy zníži základný úväzok o dve až päť hodín podľa náročnosti vyučovacieho predmetu.(4) Hodiny praktického vyučovania v strednej odbornej škole a v strednej odbornej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sa učiteľom odborných predmetov započítavajú do základného úväzku takto:
a) jedna hodina cvičenia ako jedna vyučovacia hodina,
b) jedna hodina učebnej praxe ako jedna vyučovacia hodina,
c) jedna hodina odbornej praxe ako polovica vyučovacej hodiny,
d) jeden týždeň odbornej individuálnej praxe pri počte žiakov jeden až štyria žiaci ako 10 vyučovacích hodín, päť až deväť žiakov ako 16 vyučovacích hodín, 10 žiakov a viac ako 22 vyučovacích hodín,
e) jeden deň odbornej prázdninovej praxe (odbornej praxe), ak učiteľ vedie skupinu žiakov ako štyri vyučovacie hodiny.
§ 4
(1) Ak si vychovávateľ školského klubu detí, ktorý je súčasťou základnej školy alebo špeciálnej základnej školy, nenaplní základný úväzok výchovnej činnosti v školskom klube detí, doplní sa vyučovacou činnosťou v škole. Dve hodiny vyučovacej činnosti v škole sa počítajú ako tri hodiny výchovnej činnosti v školskom klube detí.
(2) Ak si učiteľ nenaplní základný úväzok vyučovacou činnosťou a výchovnou činnosťou v škole, doplní sa výchovnou činnosťou v školskom klube detí alebo v školskom stredisku záujmovej činnosti, ktoré je súčasťou školy. Tri hodiny výchovnej činnosti v školskom klube detí alebo školskom stredisku záujmovej činnosti sa počítajú ako dve hodiny vyučovacej činnosti v škole.
§ 5
(1) Základný úväzok riaditeľa, zástupcu riaditeľa a ostatných vedúcich pedagogických zamestnancov (ďalej len vedúci pedagogický zamestnanec) vykonávajúcich funkcie, za ktoré im patrí príplatok za riadenie, sa ustanovuje v hodinách vyučovacej činnosti a v hodinách výchovnej činnosti takto:
52
Funkcia a druh (typ) školy, školského zariadenia
Pri počte tried alebo počte žia-kov
Základný úväzok
a)
riaditeľ materskej školy s poldennou a celodennou starostlivosťou, riaditeľ spojenej materskej školy s poldennou a celodennou starostlivosťou
riaditeľ špeciálnej materskej školy s poldennou a celodennou starostlivosťou
zástupca riaditeľa špeciálnej materskej školy
12 3 - 4 5 - 6 7 - 10 11 - 12 13 - 14 15 - 16 17 - 18 19 a viac
2320 17 14 12 10 9 8 7 6
b)
riaditeľ materskej školy s celotýždennou starostlivosťou, riaditeľ spojenej materskej školy s celotýždennou starostlivosťou
riaditeľ špeciálnej materskej školy s celotýždennou starostlivosťou
12 3 a viac
1614 12
c)
riaditeľ materskej školy s nepretržitou starostlivosťou a riaditeľ spojenej materskej školy s nepretržitou starostlivosťou
zástupca riaditeľa materskej školy s poldennou, celodennou, týždennou a nepretržitou starostlivosťou zástupca riaditeľa spojenej materskej školy s poldennou, celodennou, týždennou a nepretržitou starostlivosťou riaditeľ špeciálnej materskej školy s nepretržitou starostlivosťou riaditeľ materskej školy pri zdravotníckom zariadení
12 3 a viac4 a viac
do 3 4 - 6 7 - 10 11 - 12 13 - 14 15 - 18 19 a viac
128 423 23 19 17 14 12 10 8
Funkcia a druh (typ) školy, školského zariadenia
Pri počte tried alebo počte žiakov
Základný úväzok
d)
zástupca riaditeľa spojenej materskej školy s poldennou, celodennou, týždennou a nepretržitou starostlivosťou, ktoré je mimo sídla riaditeľstva spojenej materskej školy s poldennou, celodennou, týždennou a nepretržitou starostlivosťou
12 3 - 4 5 - 6 7 - 10 11 a viac
2320 17 14 12 10
e)
riaditeľ špeciálno-pedagogického centra
12 3 - 4 5 - 6 7 - 10 11 a viac
2320 17 14 12 10
53
zástupca riaditeľa špeciálno-pedagogického centra
5 - 7 8 - 10 11 - 13 14 a viac
20 17 14 12
f)
pedagogický vedúci školy v prírode z radov učiteľov materskej školy
1 - 23 - 4 5 a viac
2016 12
g)
riaditeľ základnej školy, základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, školy pri špeciálnom výchovnom zariadení, športovej základnej školy, základnej školy so športovými triedami, základnej školy, internátnej základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
zástupca riaditeľa základnej školy, športovej základnej školy, základnej školy so športovými triedami zástupca riaditeľa internátnej základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a zástupca riaditeľa školy pri špeciálnom výchovnom zariadení
12 3 - 4 5 - 6 7 - 8 9 10 - 14 15 - 18 19 a viac
8 - 14 15 - 22 23 a viac 5 - 14 15 - 22 23 a viac
1817 15 12 10 8 7 6 5
12 10 8 12 10 8
Funkcia a druh (typ) školy, školského zariadenia
Pri počte tried alebo počte žiakov
Základný úväzok
h)
pedagogický vedúci oddelenia pre jazykovú školu z radov učiteľov, ktorá je súčasťou základnej školy
zástupca riaditeľa základnej školy pre jazykovú školu, ktorá je súčasťou základnej školy
zástupca riaditeľa základnej školy, ktorá je mimo sídla riaditeľstva základnej školy
1 - 23 - 4 5 - 7 8 - 12 13 a viac1 2 3 - 4 5 - 6 7 a viac
2018 16 14 1218 17 15 12 10
i)
riaditeľ základnej školy s materskou školou riaditeľ špeciálnej základnej školy s materskou školou
23 - 4 5 - 6 7 - 8
1715 12 10
54
zástupca riaditeľa základnej školy s materskou školou pre základnú školu zástupca riaditeľa špeciálnej základnej školy s materskou školou pre základnú školu zástupca riaditeľa základnej školy s materskou školou pre materskú školu zástupca riaditeľa špeciálnej základnej školy s materskou školou pre materskú školu
9 10 - 14 15 - 18 19 a viac 8 - 14 15 - 22 23 a viac do 3 4 - 6 7 - 10 11 a viac
8 7 6 5 12 10 8 23 19 17 14
j)
zástupca riaditeľa základnej školy s materskou školou pre materskú školu, ktorá je mimo sídla riaditeľstva základnej školy s materskou školou
zástupca riaditeľa špeciálnej základnej školy s materskou školou pre materskú školu, ktorá je mimo sídla riaditeľstva špeciálnej základnej školy s materskou školou
12 3 - 4 5 - 6 7 - 10 11 a viac
2320 17 14 12 10
k)
riaditeľ školy v prírode pedagogický vedúci školy v prírode z radov učiteľov
1 - 2 3 - 4 5 a viac
514 12 10
l)
riaditeľ strednej školy, združenej strednej školy, učilišťa, konzervatória, športovej strednej školy, štátnej jazykovej školy, jazykovej školy, stenografického ústavu, strednej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením,
do 67 - 12 13 - 18 19 a viac
87 5 3
Funkcia a druh (typ) školy, školského zariadenia
Pri počte tried alebo počte žiakov
Základný úväzok
odborného učilišťa, praktickej školy, školy úžitkového výtvarníctva a školy pri špeciálnom výchovnom zariadení pre mládežzástupca riaditeľa strednej školy, konzervatória, športovej strednej školy, jazykovej školy
zástupca riaditeľa strednej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, odborného učilišťa, praktickej školy, školy pri špeciálnom výchovnom zariadení pre mládež, zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie v strednej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a v odbornom učilišti zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie v strednej škole a zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie v strednej odbornej škole a odbornom učilišti
8 - 12 13 - 15 16 - 18 19 a viac do 5 6 - 10 11 - 16 17 - 22 23 a viac do 150 151 - 300
11 9 7 5 12 9 7 5 3 10 7
55
zástupca riaditeľa pre technicko-ekonomické činnosti v gymnáziách, v stredných odborných školách,
v stredných školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, v odborných učilištiach hlavný majster odbornej výchovy v strednej odbornej škole hlavný majster odbornej výchovy v strednej odbornej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, a v odbornom učilišti učiteľ strednej školy poverený funkciou vedúceho odlúčeného pracoviska teoretického vyučovania, vedúceho dielní, vedúceho praktického vyučovania a odborného výcviku v odborných učilištiach a učiteľ poverený správou školského hospodárstva
301 - 500 501 a viac 8 - 12 13 a viac do 150 151 a viac do 60 61 a viac podľa veľkosti a charakteru školského zariadenia
6 4 10 6 12 - 14 6 - 7 12 - 14 6 - 7 7 - 18
Funkcia a druh (typ) školy, školského zariadenia
Pri počte tried alebo počte žiakov
Základný úväzok
vedúci odlúčeného pracoviska praktického vyučovania strednej odbornej školy a vedúci strediska odbornej praxe
podľa veľkosti a charakteru školského zariadenia
6 - 7
m)
pedagogický vedúci oddelenia pre jazykovú školu z radov učiteľov, ktorá je súčasťou strednej školyzástupca riaditeľa strednej odbornej školy pre jazykovú školu, ktorá je súčasťou strednej odbornej školy zástupca riaditeľa strednej odbornej školy, ktorá je mimo sídla riaditeľstva strednej odbornej školy
1 - 23 - 4 5 - 7 8 - 12 13 a viacdo 6 7 - 12 13 - 18 19 a viac
1917 15 13 118 7 5 3
n)
vedúci strediska praktického vyučovania
podľa veľkosti a charakteru strediska
6 - 7
o)
riaditeľ základnej umeleckej školy
12 - 3 4 6 7 - 9 10 - 14 15 - 18 19 a viac
1918 15 12 9 7 5
56
zástupca riaditeľa základnej umeleckej školy
12 - 19 20 a viac
15 10
p)
riaditeľ špeciálneho výchovného zariadeniazástupca riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia
50 - 100 101 a viac
517 15
r)
riaditeľ samostatného školského klubu detí a riaditeľ samostatného školského strediska záujmovej činnosti zástupca riaditeľa samostatného školského klubu detí, zástupca riaditeľa samostatného školského strediska záujmovej činnosti, vedúci vychovávateľ školského klubu detí a vedúci vychovávateľ školského strediska záujmovej činnosti, ktoré sú súčasťou školy
do 5051 - 100 101 - 150 151 a viac51 - 100 101 - 150 151 a viac
2118 15 1224 22 21
vedúci vychovávateľ školského klubu detí, ktoré je súčasťou školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a špeciálneho výchovného zariadeniavedúci vychovávateľ základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením internátnej a vedúci vychovávateľ špeciálneho výchovného zariadenia
20 - 40 41 - 60 61 - 80 81 a viac 20 - 40 41 - 60 61 a viac
2422 20 19 17 15 13
s)
riaditeľ centra voľného času zástupca riaditeľa centra voľného času
do 100 (denne) 101 - 200 (denne) 201 a viac (denne) 101 - 200 (denne) 201 a viac (denne)
128 5 15 10
t)
riaditeľ samostatného školského internátu zástupca riaditeľa samostatného školského internátu zástupca riaditeľa samostatného školského internátu pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vedúci vychovávateľ samostatného školského internátuvedúci vychovávateľ samostatného školského internátu pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
do 150151 - 300 301 a viac od 91 - 150 151 a viac od 41 - 150 151 a viac 361 a viac 141 a viac
1510 5 22 20 22 20 22 22
57
u)
zástupca riaditeľa školy pre prácu v školskom internáte, ktorý je súčasťou strednej školy
91 a viacdo 40 41 a viac
1717 15
zástupca riaditeľa pre výchovu mimo vyučovania v strednej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, odbornom učilišti a praktickej školezástupca riaditeľa pre výchovu mimo vyučovania v strednej odbornej škole a zástupca riaditeľa pre výchovu mimo vyučovania v strednej škole vedúci vychovávateľ v školskom internáte, ktorý je súčasťou strednej školy
145 a viac361 a viac do 150 151 a viac
15 1722 20
(2) Na určenie základného úväzku v zariadeniach s počtom žiakov (denne) sa vychádza zo zisteného priemerného denného počtu žiakov skutočne navštevujúcich príslušné školské zariadenie za uplynulý kalendárny štvrťrok.
(3) Na určenie základného úväzku sa započítavajú
a) riaditeľom základných škôl a základných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a zástupcom riaditeľov základných škôl a základných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorým do pôsobnosti patrí riadenie školských klubov detí alebo školských stredísk záujmovej činnosti, ktoré sú súčasťou školy, počty tried v škole a počty oddelení v školskom klube detí alebo počty záujmových útvarov a klubov záujmovej činnosti v školskom stredisku záujmovej činnosti,
b) riaditeľom základných škôl pri zdravotníckych zariadeniach z tried pre chodiace deti v plnom rozsahu len triedy, ktoré majú v učebnom pláne aspoň 15 hodín týždenne, pri nižšom učebnom pláne sa započítava polovica tried,
c) riaditeľom stredných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, odborných učilíšť a praktických škôl a zástupcom riaditeľov stredných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, odborných učilíšť a praktických škôl, ktorým do pôsobnosti patrí riadenie v špeciálnych výchovných zariadeniach, počty tried v škole a počty výchovných skupín v špeciálnych výchovných zariadeniach,
d) riaditeľom stredných škôl a zástupcom riaditeľov stredných škôl pre triedy denného štúdia, štúdia popri zamestnaní alebo kombinovaného štúdia podľa študijných odborov a v stredných odborných školách aj podľa učebných odborov okrem riaditeľov stredných odborných škôl s výtvarnými a výtvarno-technickými odbormi a ich zástupcov, ktorým sa počíta 24 hodín vyučovacej činnosti týždenne v týchto odboroch ako jedna trieda. Rovnako riaditeľom a zástupcom riaditeľov konzervatórií sa počíta 24 hodín vyučovacej činnosti týždenne ako jedna trieda. Ak sú pri škole zriadené kurzy pre pracujúcich, počíta sa 30 hodín vyučovacej činnosti týždenne v týchto kurzoch ako jedna trieda; v kurzoch v školách umeleckého smeru 24 hodín vyučovacej činnosti týždenne, v jazykovej škole 20 hodín vyučovacej činnosti týždenne. Kurz vybraných predmetov (večerné alebo diaľkové štúdium) sa hodnotí ako jedna trieda, ak má aspoň 400 hodín vyučovacej činnosti v školskom roku. Hodiny vyučovacej činnosti žiakov stredných škôl plniacich povinnú školskú dochádzku, ktorí sú umiestnení v zdravotníckom zariadení, sa započítavajú riaditeľom príslušných škôl a ich zástupcom v počte 24 hodín vyučovacej činnosti týždenne ako jedna trieda,
e) riaditeľom a zástupcom riaditeľov základných umeleckých škôl za hudobný odbor 24 hodín vyučovacej činnosti týždenne ako jedna trieda, za výtvarný odbor, tanečný odbor a literárno-
58
dramatický odbor (kolektívne vyučovanie) 24 žiakov ako jedna trieda,
f) riaditeľom a zástupcom riaditeľov v centre špeciálno-pedagogického poradenstva 4-15 žiaci ako jedna trieda podľa charakteru ich postihnutia.
(4) V základnej škole s materskou školou sa do počtu tried rozhodujúceho na určenie základného úväzku riaditeľovi započítavajú triedy obidvoch spojených škôl, z ktorých škola vznikla zlúčením. Zástupcovi riaditeľa základnej školy s materskou školou pre základnú školu sa do počtu tried rozhodujúceho na určenie základného úväzku započítavajú triedy základnej školy, v ktorej je ustanovený do funkcie. Zástupcovi riaditeľa základnej školy s materskou školou pre materskú školu sa do počtu tried rozhodujúceho na určenie základného úväzku započítavajú triedy materskej školy, v ktorej je ustanovený do funkcie.
(5) V špeciálnej základnej škole s materskou školou sa do počtu tried rozhodujúceho na určenie základného úväzku riaditeľovi započítavajú triedy obidvoch spojených škôl. Zástupcovi riaditeľa špeciálnej základnej školy s materskou školou pre základnú školu pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sa do počtu tried rozhodujúceho na určenie základného úväzku započítavajú triedy základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, v ktorej je ustanovený do funkcie. Zástupcovi riaditeľa špeciálnej základnej školy s materskou školou pre špeciálnu materskú školu sa do počtu tried rozhodujúceho na určenie základného úväzku započítavajú triedy špeciálnej materskej školy, v ktorej je ustanovený do funkcie.
(6) Základný úväzok riaditeľov uvedený v odseku 1 písm. l) sa znižuje za riadenie strednej školy, strednej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, odborného učilišťa, ktoré
a) zabezpečujú teoretické vyučovanie, praktické vyučovanie a súčasne riadia školský internát o 2 hodiny týždenne,
b) zabezpečujú teoretické vyučovanie a praktické vyučovanie o 1 hodinu týždenne,
c) zabezpečujú teoretické vyučovanie a súčasne riadia školský internát o 1 hodinu týždenne,
d) zabezpečujú praktické vyučovanie a súčasne riadia školský internát o 1 hodinu týždenne.(7) Základný úväzok riaditeľov škôl uvedených v odseku 6 je najmenej dve hodiny vyučovacej činnosti.
.
§ 6
Toto nariadenie nadobúda účinnosť ............s výnimkou ........................, ktoré nadobúdajú účinnosť.................................... .