Vypustením zákazu uvádzania zahladených disciplinárnych opatrení v služobnom hodnotení sa sleduje objektivita obsahu týchto dokumentov o služobnej činnosti colníka.
Navrhuje sa, aby dĺžka základného času služby v týždni bola určená v závislosti od toho, či je tento čas rozvrhnutý rovnomerne alebo nerovnomerne. Podľa toho služba 40 hodín v týždni sa bude vzťahovať len na colníkov, ktorí majú rovnomerné rozvrhnutie základného času služby v týždni a dĺžka 38 hodín na colníkov, ktorých čas služby je rozvrhnutý nerovnomerne počas celého kalendárneho mesiaca.
Z dôvodu, že služba v colnej správe sa vo všeobecnosti vykonáva nepravidelne a „klasický“ zmenový režim, pri ktorom by sa colníci len striedali v zmenách a nevykonávali by aj iné činnosti, neexistuje, vypúšťa sa ustanovenie týkajúce sa zmennosti.
Vzhľadom na široké spektrum právnych predpisov ukladajúcich colným orgánom rôzne povinnosti a úlohy aj operatívneho charakteru, ako aj na to, že doterajšie skúsenosti s uplatňovaním pružného pracovného času, keď sa na rôznych pracoviskách uplatňoval rôzny služobný čas podľa uváženia príslušných nadriadených, poukazujú na problematickú koordináciu a komunikáciu nielen medzi colníkmi zaradenými na rovnakom pracovisku, či služobnom úrade, ale aj colníkmi zaradenými v 11 rôznych služobných úradoch, navrhuje sa zrušenie ustanovení o pružnom čase služby pri rovnomerne rozvrhnutom čase služby.
Ďalej sa navrhuje, aby o nerovnomernom rozvrhnutí základného času služby v týždni rozhodol nadriadený písomne a colníka s týmto rozhodnutím včas oboznámil.
Dopĺňa sa nová forma služobnej pohotovosti v mieste výkonu štátnej služby alebo mimo miesta výkonu štátnej služby s možnosťou použitia mobilných prostriedkov spojenia, čím sa sleduje poskytnutie väčšej slobody pohybu a možnosti lepšieho využitia voľného času colníka v čase nariadenej služobnej pohotovosti.
V navrhovanom znení sa spresňujú a dopĺňajú doby, ktoré sa hodnotia ako čas výkonu štátnej služby colníka pre vznik nároku na dovolenku.
Upresňuje sa nástup, čerpanie a prerušenie dovolenky. Dĺžka povinnej časti dovolenky, ktorú musí colník vyčerpať v kalendárnom roku, sa navrhuje skrátiť na dva týždne z dôvodu, že nerovnomerný a spravidla nepretržitý režim na útvaroch colnej správy neumožňuje súvislé čerpanie dovolenky jednotlivými colníkmi po dobu troch týždňov.
Súčasne sa dopĺňa zákaz určenia dovolenky nadriadeným počas dočasného pozbavenia výkonu štátnej služby.
Ustanovuje sa možnosť čerpania dovolenky po návrate colníkov vyslaných na výkon štátnej služby v zahraničí, napríklad, ak vzhľadom na miesto a podmienky výkonu štátnej