D ô v o d o v á s p r á v a Udalosti 60-tych rokov zaujímajú v slovenskej, ale aj vo svetovej historií jedinečné miesto. V týchto rokoch rastie na Slovensku zápas za demokratickejší a humanistickejší charakter slovenskej spoločnosti. Na čelo tohto zápasu sa dostáva Alexander Dubček, ktorý otvára priestor pre dve najpodstatnejšie úsilia Slovákov: žiť v demokratickej a slobodnej spoločnosti a ukončiť štátotvorný proces slovenského národa. Alexander Dubček sa svojim humanizmom stáva kľúčovým aktérom oboch úsilí Slovákov: pod jeho vedením v rámci bývalej Československej republiky sa rozbehol proces demokratizácie krajiny, proces vymaňovania sa spod vtedajšej sovietskej dominancie, ako aj proces federalizácie republiky.
Cestu k demokracii a slobode zastavili tanky armád Varšavskej zmluvy, cestu k federácii sa podarilo dokončiť: Slovensko sa stalo republikou s vlastným parlamentom, vládou a hlavným mestom.
Alexander Dubček sa stal najznámejším Slovákom vo svete, symbolom vzdoru proti sovietskej moci, proti totalitarizmu, symbolom ľudskosti a človečenstva v politike. V časoch neslávnej normalizácie dôstojne a neochvejne zápasil za dodržiavanie ľudských práv a za odchod okupačných jednotiek.
Jeho aktivity prirodzene splynuli s velkým demokratickým hnutím roku 1989, keď sa od počiatku stal kľúčovou postavou obnovenia a budovania nových demokratických pomerov v našej krajine.
Nesmierne zásluhy Alexandra Dubčeka ocenila svetová verejnosť mnohými poctami: Sacharovova cena za ľudské práva, Európsky parlament 1990; Cena za ľudské práva, Washington 1990; Cena za ľudské práva, Sydnei 1991; atď. Rovnako ako aj domácimi vyznamenaniami, ako sú Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za rozvoj demokracie, ľudských práv a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí; Pribinov kríž I. triedy za zápas za humanizmus a demokratizáciu života, atď.
Alexander Dubček nesporne predstavuje osobnosť slovenského politického života, ktorá v celosvetovom kontexte predstavuje uznávaný, oceňovaný a všeobecne rešpektovaný symbol zápasu za demokraciu, slobodu a ľudské práva. Zákon o zásluhách Alexandra Dubčeka ukotvuje túto skutočnosť v zákonodárstve Slovenskej republiky ako výraz našej historickej pamäti.
Tento zákon nebude mať dôsledky na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov. Taktiež nebude mať finančný, ekonomický a environmentálny vplyv, ako ani vplyv na zamestnanosť a podnikateľské prostredie.
Navrhovaný zákon je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi, s ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, ako i s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.