N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K Y
IV. volebné obdobie
(N á v r h)
Zákon
z ........ 2008,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení zákona č. 419/1991 Zb.
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon Slovenskej národnej rady č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení zákona č. 419/1991 Zb. sa mení a dopĺňa takto:
1.V celom texte zákona sa slová „umelé prerušenie tehotenstva“ vo všetkých gramatických tvaroch nahrádzajú slovami „umelé ukončenie tehotenstva“ v príslušnom gramatickom tvare.
2.V § 6 ods. 1 sa slová „ktorá nedovŕšila 16 rokov“ nahrádzajú slovami „ktorá nie je plnoletá“.
3.V § 6 sa vypúšťa odsek 2.
4.§ 7 znie:
§ 7
(1)Žena môže písomne požiadať o umelé ukončenie tehotenstva ženského lekára zdravotníckeho zariadenia podľa miesta jej trvalého pobytu, miesta výkonu práce, miesta podnikania alebo školy.
(2)Lekár je povinný informovať ženu o
a)účele, povahe, priebehu a následkoch umelého ukončenia tehotenstva,
b)fyzických a psychických rizikách umelého ukončenia tehotenstva,
c)aktuálnom vývojovom štádiu nenarodeného dieťaťa, ktorého vývoj byť ukončený a o jej oprávnení získať záznam zo sonografického vyšetrenia,
d)alternatívach k umelému ukončeniu tehotenstva, najmä o možnosti
1.utajenia jej osoby v súvislosti s pôrodom1),
2.osvojenia dieťaťa po narodení2),
3.finančnej, materiálnej alebo psychologickej pomoci v tehotenstve, poskytovanej občianskymi združeniami, neziskovými organizáciami, nadáciami, cirkvami a náboženskými spoločnosťami.
(3)Ak ide o umelé ukončenie tehotenstva podľa § 4, môže sa toto umelé ukončenie
tehotenstva vykonať najskôr po uplynutí lehoty 72 hodín od poskytnutia informácií podľa odseku 2; v takomto prípade je lekár povinný poskytnúť žene informácie v rozsahu podľa odseku 2 aj v písomnej podobe, vrátane zoznamu občianskych združení, neziskových organizácií, nadácií, cirkví a náboženských spoločností, ktoré poskytujú ženám finančnú, materiálnu a psychologickú pomoc v tehotenstve.“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 1 a 2 znejú:
1) § 11 ods. 10 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov.
§ 13 ods. 5 zákona č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov.
2) § 102 ods. 1 písm. b) zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v znení neskorších predpisov.
§ 180a ods. 1, § 180a ods. 6 a § 181 ods. 5 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov.“.
5.§ 12 vrátane nadpisu znie:
§ 12
Splnomocnenie
(1)Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) vydá všeobecne záväzný právny predpis, ktorý ustanoví
a)podrobnosti o umelom ukončení tehotenstva, postup pri prejednávaní umelého ukončenia tehotenstva, výšku príplatku a podmienky jeho platenia,
b)okruh cudziniek, ktorým možno umelé ukončenie tehotenstva vykonať za úhradu a
c)podrobnosti o informáciách poskytovaných žene podľa § 7 ods. 2 a vzor písomných informácií podľa § 7 ods. 3.
(2)Ministerstvo zverejní na svojej internetovej stránke zoznam občianskych združení, neziskových organizácií, nadácií, cirkví a náboženských spoločností, ktoré poskytujú ženám finančnú, materiálnu a psychologickú pomoc v tehotenstve. Zoznam podľa prvej vety ministerstvo aktualizuje najmenej raz za kalendárny štvrťrok.“.
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. mája 2008.