NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
IV. volebné obdobie
N á v r h
Z á k o n
z .................. 2007
o zásluhách Andreja Hlinku o štátotvorný slovenský národ a o Slovenskú republiku
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
§1
Andrej Hlinka sa mimoriadne zaslúžil o to, že slovenský národ sa stal štátotvorným národom. Jeho osobnosť, dielo a odkaz prispeli k vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.
§2
Andrejovi Hlinkovi patrí čestný titul „Otec národa“.
§3
Na ocenenie mimoriadnych zásluh Andreja Hlinku uvedených v §1 sa umiestni v budove Národnej rady Slovenskej republiky busta Andreja Hlinku a pamätná tabuľa, na ktorej sa uvedie text: V hlbokej úcte a s nekonečnou vďakou je slovenský národ zaviazaný Andrejovi Hlinkovi a pod ním výrok Andreja Hlinku: My sme Slováci, pravekí obyvatelia vlasti, my vydediť sa nedáme a zobrazí sa faksimile jeho podpisu.
§4
1) Mauzóleum Andrea Hlinku v Ružomberku je pietne miesto.
2) Návštevník mauzólea a jeho blízkeho okolia je povinný správať sa s úctou voči osobe Andreja Hlinku a zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť pokoj pietneho miesta.
- 2 -
§5
Konanie vedúce k poškodeniu dobrého mena Andreja Hlinku na verejnosti je možné postihnúť podľa zákona.1/
§6
Streľba maďarských žandárov do zhromaždenia ľudu v Černovej v októbri 1907 bola odsúdeniahodný brutálny čin proti ľudskosti.
§7
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2008.
_________________________
1/ Trestný zákon, Zákon o priestupkoch.
Dôvodová správa
Všeobecná časť
Andrej Hlinka (27. 9. 1864 - 16. 8. 1938) patrí k osobnostiam, ktoré významne formovali slovenské povedomie k identite a motivovali konanie k slovenskej štátnosti. Je česko-slovenskou a neskôr aj slovenskou politickou tradíciou oceňovať zákonom osobnosti, ktoré sa zaslúžili o vznik republiky.
Keďže Národná rada SR svojho času prijala zákon o zásluhách Milana Rastislava Štefánika, zákonodarná iniciatíva doplňuje návrhom prijatia zákona o zásluhách Andreja Hlinku rad slovenských osobností, ktoré sa svojou tvorbou, životom a odkazmi zaslúžili o Slovensko, slovenský národa a vznik zvrchovanej Slovenskej republiky. Andrejovi Hllinkovi politikovi, kňazovi, publicistovi, poslancovi, politikovi a národnému buditeľovi patrí miesto v zákonodarstve Slovenskej republiky za zásluhy, ktorými prispel k uvedomovaniu sa Slovákov ako štátotvorného národa a subjektu medzinárodného práva s právom na samostatnosť a vlastnú štátnosť.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a platným právnym poriadkom Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Návrh zákona nebude mať dopad na štátny rozpočet ani na rozpočet obcí a vyšších územných celkov, na zamestnanosť, ani na podnikateľské prostredie.
Doložka zlučiteľnosti
právneho predpisu s právom Európskych spoločenstiev
a právom Európskej únie
1. Predkladateľ právneho predpisu: poslanci Národnej rady SR
2. Názov právneho predpisu: návrh zákona o zásluhách Andreja Hlinku o štátotvor-
ný slovenský národ a o Slovenskú republiku
3. Problematika právneho predpisu: nie je upravená právom Európskych spoločen-
stiev a nie je upravená v práve Európskej únie
4. Návrh zákona svojou problematikou: nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie
práva
5. Vyjadrenie stupňa kompatibility s právnou normou Európskej únie: vzhľadom
na vnútroštátny charakter upravenej problematiky je vyjadrovanie stupňa zlučiteľ-
nosti s právom ES a EÚ bezpredmetné.
- 2 -
Osobitná časť
K § 1
Osobnosť Andreja Hlinku počas jeho pôsobenia ako politika, kňaza, poslanca a národného buditeľa prispela k štátotvorným aktivitám slovenského národa ako subjektu medzinárodného práva.
K § 2
Zákon zavádza čestný titul „Otec národa“, ktorým za života A. Hlinku titulovali.
K § 3
Umiestnenie busty a pamätnej tabule je súčasťou tradície ocenení pri zásluhách osobností, ktoré sa zaslúžili o Slovensko. Citát A. Hlinku vyjadruje v skratke úsilie štátotvorného slovenského národa o štátnosť.
K § 4
Mauzóleum A. Hlinku v Ružomberku sa podobne ako mohyla M.R. Štefánika vyhlasuje zákonom za pietne miesto.
K § 5
Zákonom sa určuje možnosť tretím osobám brániť dobré meno a povesť Andreja Hlinku pred súdmi.
K § 6
Zákon konštatuje súvislosť so streľbou do davu pri vysviacke kostola v rodisku Andreja Hlinku v obci Černová v októbri 1907 ako akt proti ľudskosti a dáva morálnu satisfakciu A. Hlinkovi a obetiam brutálneho aktu.
K § 7
Upravuje sa doba nadobudnutia účinnosti zákona.