dávať advokátovi v postavení agenta pri odhaľovaní trestného činu korupcie iného advokáta pokyny, ako má vykonávať obhajobu svojich klientov, resp. poskytovať právne služby svojim klientom. Ide o čisto technické pokyny, ako postupovať pri odhaľovaní trestného činu korupcie inej osoby ako je klient advokáta. Pokiaľ ide o ohrozenie vzťahu advokát – klient pri umožnení odpočúvania, z ustanovenia § 88 ods.1 Trestného poriadku vyplýva, že príkaz na odpočúvanie a záznam telekomunikačných činnosti možno vydať za splnenia dvoch podmienok (i) ide o trestné konanie pre niektorý z trestných činov uvedených v § 88 ods.1 Trestného poriadku, vrátane trestného činu korupcie, (ii) možno dôvodne predpokladať, že zistené skutočnosti budú významné pre trestné konanie. V prípade trestných činov uvedených v § 88 ods.1 Trestného poriadku, vrátane trestného činu korupcie, nie je ako podmienka vydania príkazu na odpočúvanie stanovený súhlas užívateľa účastníckej telefónnej stanice, ktorá má byť odpočúvaná.
Zároveň treba uviesť, že žiadne ustanovenie zákona nezakazuje odpočúvať účastnícku telefónnu stanicu advokáta, t.j. odpočúvanie účastníckej telefónnej stanice advokáta je za splnenia podmienok uvedených v § 88 Trestného poriadku postup v súlade so zákonom. Takisto zo žiadneho ustanovenia Trestného poriadku nevyplýva, že účastnícku telefónnu stanicu advokáta (resp. aj akejkoľvek inej osoby) možno odpočúvať len v prípade, ak sa táto osoba rozhodne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní ako agent pri odhaľovaní trestného činu korupcie.
V prípade, že je odpočúvaná účastnícka telefónna stanica advokáta práva jeho klientov sú o. i. chránené prostredníctvom:
- § 88 ods. 1 Trestného poriadku, podľa ktorého ak sa pri odpočúvaní a zaznamenávaní telekomunikačných činností zistí, že obvinený komunikuje so svojím obhajcom, takto získané informácie nie je možné na účely trestného konania použiť a musia sa predpísaným spôsobom bezodkladne zničiť,
- § 88 ods. 7 Trestného poriadku, podľa ktorého v inej trestnej veci, ako je tá, v ktorej sa odpočúvanie a záznam telekomunikačných činností vykonal, možno záznam ako dôkaz použiť len vtedy, ak sa súčasne aj v tejto veci vedie trestné konanie pre trestný čin uvedený v odseku 1,
- § 88 ods. 8 Trestného poriadku, podľa ktorého ak sa pri odpočúvaní a zázname nezistili skutočnosti významné pre trestné konanie, orgán činný v trestnom konaní musí získané záznamy predpísaným spôsobom bezodkladne zničiť.
Predkladaná novela rešpektuje platný právny poriadok, ktorý upravuje inštitút agenta a možnosti využitia dôkazov získaných legálnym odpočúvaním a zároveň rešpektuje postavenie a povinnosti advokáta pri poskytovaní právnych služieb klientovi.
V konflikte verejného záujmu na odhaľovaní závažnej trestnej činnosti, akou je korupcia a záujmu na práva na obhajobu, novela chráni oba tieto záujmy v takej miere a rozsahu, dokiaľ uplatnením jedného nedôjde k neprimeranému obmedzeniu, či dokonca popretiu tohto záujmu druhého. Navrhovateľ tým nastoľuje rovnováhu, ktorá rieši ochranu a zároveň umožňuje efektívnu realizáciu oboch záujmov.
Navrhovaná právna úprava je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.