NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
IV. volebné obdobie
Číslo: 1736/2006
61
UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
zo 6. septembra 2006
k návrhu volebného poriadku o voľbe a odvolávaní iných funkcionárov (tlač 54)
Národná rada Slovenskej republiky
s c h v a ľ u j e
volebný poriadok o voľbe a odvolávaní iných funkcionárov, ako je uvedený v prílohe tohto uznesenia.
Pavol P a š k a v. r.
predseda
Národnej rady Slovenskej republiky
Overovatelia:
Emil V e s t e n i c k ý v. r.
Imre A n d r u s k ó v. r.
2
V o l e b n ý p o r i a d o k
o voľbe a odvolávaní iných funkcionárov
Národná rada Slovenskej republiky sa podľa § 126 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky uzniesla na tomto volebnom poriadku:
Čl. 1
Všeobecné ustanovenia
(1) Podľa tohto volebného poriadku sa postupuje pri podávaní návrhov kandidátov na iných funkcionárov, ich voľbe a odvolávaní na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „schôdza národnej rady“), ak tak ustanovuje zákon1).
(2) Tajne sa hlasuje v prípadoch ustanovených Ústavou Slovenskej republiky, zákonom, pri voľbe alebo odvolaní, alebo ak sa na tom uznesie Národná rada Slovenskej republiky (ďalej len „národná rada“) bez rozpravy. Ak ide o voľbu alebo odvolanie, národná rada sa môže bez rozpravy uzniesť, že bude o tejto veci hlasovať verejne, ak osobitný predpis neustanovuje inak2).
(3) Podľa tohto volebného poriadku sa primerane postupuje aj pri prerokúvaní návrhov podaných podľa odseku 1 na schôdzi príslušného výboru Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „príslušný výbor“).
1)§ 126 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
2)§ 39 ods. 8 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z.
3
Čl. 2
Okruh volených funkcií
Podľa tohto volebného poriadku sa volia
a)členovia Súdnej rady Slovenskej republiky3),
b)špeciálny prokurátor4),
c)riaditeľ Národného bezpečnostného úradu5),
d)kandidáti na vymenovanie za sudcov disciplinárneho súdu6),
e)prezident, viceprezident a členovia Prezídia Fondu národného majetku Slovenskej republiky a členovia Dozornej rady Fondu národného majetku Slovenskej republiky 7),
f)členovia Rady pre vysielanie a retransmisiu8),
g)členovia Rady Slovenskej televízie a člen Dozornej komisie Slovenskej televízie9),
h)členovia Rozhlasovej rady a člen Dozornej komisie Slovenského rozhlasu10),
i)predseda Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky11),
j)predseda Poštového regulačného úradu12),
k)kandidáti na vymenovanie za členov Regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví13),
l)predseda a členovia Správnej rady Ústavu pamäti národa a členovia Dozornej rady Ústavu pamäti národa14),
m)predseda Úradu na ochranu osobných údajov15),
n)členovia Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou16),
o)členovia Dozornej rady Sociálnej poisťovne17).
Čl. 3
4
Návrh vlády na vymenovanie guvernéra a viceguvernérov Národnej banky Slovenska prezidentom Slovenskej republiky schvaľuje národná rada svojím uznesením, pričom o návrhu sa hlasuje verejne.18)
Čl. 4
Podávanie návrhov
(1) Návrhy kandidátov na voľbu písomne podávajú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „poslanci“) alebo výbory Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „výbory“), ak osobitný zákon neustanovuje inak19), v termíne určenom predsedom Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „predseda národnej rady“) alebo príslušným výborom.
(2) Návrhy podľa odseku 1 navrhovatelia podávajú predsedovi národnej rady alebo príslušnému výboru.
(3) Návrhy na voľbu musia obsahovať životopis a písomné vyhlásenie kandidáta, že spĺňa predpoklady na voľbu a že súhlasí so svojou kandidatúrou20) a ďalšie skutočnosti, ak to ustanoví zákon alebo ak sa na tom uznesie národná rada.
Čl. 5
Rokovanie na schôdzach príslušných výborov
(1) Príslušný výbor overí, či návrh obsahuje všetky náležitosti. Ak to tak nie je, vyzve toho, kto návrh podal, aby v lehote, ktorú tento výbor určí, návrh doplnil alebo spresnil.
(2) Príslušný výbor môže na svoju schôdzu pozvať toho, kto návrh podal, alebo osobu, na ktorú sa návrh vzťahuje, a žiadať ich o objasnenie, spresnenie alebo doplnenie údajov a dokladov.
5
(3) Po prerokovaní návrhu prijme príslušný výbor k nemu stanovisko.
(4) Príslušný výbor predloží skompletizovaný návrh so svojím stanoviskom národnej rade. Kandidátov v návrhu uvedie podľa možnosti buď v abecednom poradí, alebo podľa navrhovateľov, pričom za každým menom a priezviskom kandidáta sa uvedie, kto ho navrhuje.
(5) Návrh predložený podľa odseku 4 označí Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „kancelária“) číslom parlamentnej tlače.21)
Čl. 6
Rokovanie na schôdzi národnej rady
(1) Návrh vlády alebo návrh príslušného výboru predseda národnej rady navrhne do programu najbližšej schôdze národnej rady tak, aby národná rada rozhodla o návrhu v ustanovených lehotách.
(2) Kancelária zabezpečí, aby návrh predložený podľa odseku 1 bol doručený poslancom najneskôr do 24 hodín pred začatím rozpravy.22)
(3) Ak je navrhovateľom vláda, predsedajúci schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „predsedajúci“) pri prerokúvaní návrhu udelí najskôr slovo poverenému členovi vlády, aby návrh odôvodnil. Potom udelí slovo poverenému členovi príslušného výboru (spravodajcovi), aby podal informáciu o výsledku prerokovania návrhu vo výbore.
(4) Návrh predložený príslušným výborom uvedie poverený člen výboru, pričom pri verejnom hlasovaní plní aj úlohu spravodajcu.
(5) Predsedajúci po vystúpení navrhovateľa, prípadne spravodajcu otvorí rozpravu.
(6) V rozprave sa postupuje podľa osobitného predpisu.23)
Čl. 7
6
Stiahnutie návrhov
(1) Navrhovateľ môže svoj návrh stiahnuť. Rovnako môže svoj súhlas s voľbou stiahnuť osoba, na ktorú sa návrh vzťahuje.
(2) Oznámenie o stiahnutí návrhu alebo o stiahnutí súhlasu s voľbou musí byť podané písomne predsedovi národnej rady, prípadne predsedajúcemu schôdze najneskôr do začatia hlasovania. Ak je na hlasovacom lístku uvedené meno a priezvisko dotknutej osoby, predsedajúci preruší rokovanie na vyhotovenie nového hlasovacieho lístka alebo vyhlási, že pri spočítavaní hlasov sa nebude prihliadať na voľbu tejto osoby.
Čl. 8
Príprava na hlasovanie
(1) Predsedajúci po skončení rozpravy upozorní poslancov, že sa prikročí k hlasovaniu.
(2) Predsedajúci oznámi spôsob hlasovania, pričom uvedie, v ktorých prípadoch sa voľba vykoná tajným hlasovaním, prípadne kedy sa môže národná rada uzniesť bez rozpravy na verejnom hlasovaní.
(3) O návrhu na verejné hlasovanie v prípadoch, v ktorých osobitný predpis neustanovuje inak, predsedajúci hlasovať bez rozpravy.
(4) Pri verejnom hlasovaní sa postupuje podľa osobitného predpisu.24)
(5) Na platné uznesenie podľa tohto volebného poriadku je po-trebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.25)
Čl. 9
Začatie tajného hlasovania
7
Po prerokovaní návrhov predsedajúci schôdze vyzve overovateľov, aby zabezpečili prípravu a organizáciu tajného hlasovania, dozerali na priebeh tajného hlasovania, spracovali výsledky tajného hlasovania a aby po jeho skončení poverený overovateľ národnú radu oboznámil s výsledkami tajného hlasovania.
Čl. 10
Hlasovacie lístky a priebeh tajného hlasovania
(1) Na priebeh tajného hlasovania dohliadajú overovatelia.
(2) Tajné hlasovanie sa vykonáva prostredníctvom hlasovacích lístkov.
(3) Hlasovacie lístky vytlačí kancelária na predpísanom tlačive v počte 150 kusov a 10 kusov ako rezervu. Vzor hlasovacieho lístka je prílohou tohto volebného poriadku.
(4) V prípade konania viacerých tajných hlasovaní naraz hlasovacie lístky rozlíšené tak, že v pravom hornom rohu uvedené veľké písmená abecedy.
(5) Kandidáti na hlasovacom lístku uvedení v zhodnom poradí, ako je to uvedené v príslušnej parlamentnej tlači. Pred menom a priezviskom kandidáta sa na hlasovacom lístku uvedie poradové číslo. Na vyjadrenie voľby je za menom a priezviskom kandidáta obdĺžnik pred každou alternatívou („za“, „proti“, „zdržiavam sa“).
(6) Na informovanie poslancov možno na spodnej časti hlasovacieho lístka uviesť počet kandidátov, koľkých je potrebné zvoliť.
(7) Pred začiatkom aktu tajného hlasovania overovatelia skontrolujú volebnú schránku (ďalej len „schránka“) a uzamknú ju. Skontrolujú aj správnosť predtlačených hlasovacích lístkov.
(8) Overovatelia vydajú poslancom hlasovacie lístky po vstupe do určenej miestnosti, kde sa vykoná tajné hlasovanie.
8
(9) Overovatelia o vydaní hlasovacieho lístka poslancovi urobia príslušný záznam v abecednom zozname poslancov, pričom rozhodnú, či poslanec prevzatie hlasovacieho lístka aj potvrdiť svojím podpisom.
(10) Ak poslanec v odôvodnenom prípade požiada o vydanie náhradného hlasovacieho lístka, overovatelia mu pôvodný hlasovací lístok odoberú a o vydaní nového hlasovacieho lístka vykonajú záznam v abecednom zozname poslancov.
(11) Poslanec vyjadrí svoju voľbu tak, že na hlasovacom lístku pri každom mene a priezvisku kandidáta označí spôsobom uvedeným na hlasovacom lístku tú alternatívu, za ktorú hlasuje.
(12) Po úprave hlasovacieho lístka poslanec vloží hlasovací lístok do schránky. Hlasovací lístok nesmie byť pokrčený alebo zložený.
(13) Ak každý poslanec prítomný v rokovacej sále mal možnosť využiť svoje právo hlasovať, predsedajúci ukončí tajné hlasovanie.
(14) Overovatelia po skončení tajného hlasovania otvoria na určenom mieste schránku a pristúpia k zisťovaniu výsledku tajného hlasovania.
Spôsob spočítavania hlasov
Čl. 11
(1) Spočítavanie hlasov sa vykoná ručne alebo technickým zariadením.
(2) Spočítavanie hlasov pomocou technického zariadenia sa vykoná najmä vtedy, ak sú navrhnutí viac ako dvaja kandidáti.
(3) V tajnom hlasovaní sa posudzujú ako prítomní poslanci, ktorým boli vydané hlasovacie lístky podľa záznamu, ktorý urobia overovatelia v zozname poslancov.
Čl. 12
Spočítavanie hlasov ručne
9
(1) Overovatelia najskôr spočítajú vydané hlasovacie lístky a zistia, koľko poslancov neodovzdalo hlasovacie lístky, hoci ich od overovateľov prevzali pred tajným hlasovaním.
(2) Overovatelia po spočítaní odovzdaných hlasovacích lístkov zistia, koľko bolo odovzdaných platných a koľko neplatných hlasovacích lístkov.
(3) Overovatelia z platných hlasovacích lístkov zistia počet po-slancov, ktorí
a)hlasovali za navrhnutého kandidáta,
b)hlasovali proti navrhnutému kandidátovi,
c)sa zdržali hlasovania.
(4) Hlasovací lístok je neplatný, ak poslanec
a)pri niektorom mene a priezvisku navrhnutého kandidáta nevyjadrí svoju voľbu,
b)svoju voľbu označí pri väčšom počte navrhnutých kandidátov, ako je potrebné zvoliť alebo
c)hlasovací lístok menil alebo doplnil,
d)vyjadrí svoju voľbu na inom ako vydanom tlačive.
(5) V prípade pochybnosti o platnosti hlasovacieho lístka rozhodujú overovatelia, a to väčšinou hlasov prítomných overovateľov. Ak overovatelia väčšinou hlasov rozhodnú o platnosti hlasovacieho lístka, hlasovací lístok sa považuje za platný. Rozhodnutie overovateľov je konečné.
(6) Overovatelia vyhotovia zápisnicu o výsledku tajného hlasovania, ktorú podpíšu všetci prítomní overovatelia.
(7) V zápisnici o výsledku tajného hlasovania sa uvedie najmä počet
a)vydaných hlasovacích lístkov,
b)odovzdaných hlasovacích lístkov, z toho
1. platných hlasovacích lístkov,
2. neplatných hlasovacích lístkov,
c)neodovzdaných hlasovacích lístkov.
10
(8) V zápisnici sa ďalej ku každému menu a priezvisku kandidáta uvedie počet poslancov, ktorí hlasovali za návrh, ktorí hlasovali proti návrhu a ktorí sa zdržali hlasovania.
(9) Overovatelia poveria jedného z prítomných overovateľov, aby národnej rade oznámil výsledok tajného hlasovania.
Čl. 13
Spočítavanie hlasov pomocou technického zariadenia
(1) Spočítavanie hlasov pomocou špeciálneho technického za-riadenia (ďalej len „technické zariadenie“) pozostáva zo špeciálneho skenera, prenosného počítača a tlačiarne.
(2) Jeden z overovateľov vloží pripravené hlasovacie lístky do technického zariadenia a zo servera pripraveného počítača spustí proces načítavania hlasovacích lístkov; ostatní overovatelia dohliadajú na tento proces.
(3) Technické zariadenie vyhodnocuje hlasovacie lístky tak, že každý hlasovací lístok označí poradovým číslom a zisťuje počet po-slancov, pre ktorú alternatívu voľby hlasovali pri navrhnutom kandidátovi.
(4) Po načítaní všetkých hlasovacích lístkov jeden z overovateľov ukončí tento proces stlačením príslušného tlačidla na snímacom zariadení technického zariadenia.
(5) V prípade neplatnosti hlasovacieho lístka alebo nesprávneho spôsobu označenia voľby sa na displeji technického zariadenia zobrazí číslo hlasovacieho lístka a popis chyby.
(6) Neplatnosť hlasovacieho lístka overovatelia posudzujú po-dľa čl. 12 ods. 4 a 5.
(7) Ak technické zariadenie vykáže hlasovací lístok ako chybný pre nesprávnosť spôsobu označenia voľby, overovatelia takýto hlasovací lístok posudzujú podľa čl. 12 ods. 5.
(8) V prípade, ak overovatelia rozhodnú o platnosti hlasovacieho lístka, uvedenú zmenu označia v príslušnom programe počítača.
11
(9) Po zadaní pokynu jedného z overovateľov príslušná počítačová aplikácia vyhotoví v písomnej podobe zápisnicu o výsledku tajného hlasovania.
(10) Text zápisnice náležitosti, ako uvedené v čl. 12 ods. 7 až 9.
(11) Podrobný návod na obsluhu počítačových aplikácií používaných pri tajnom hlasovaní obsahujú iné dokumenty.26)
Čl. 14
Vyhlásenie výsledku tajného hlasovania
(1) Poverený overovateľ oznámi národnej rade počet vydaných hlasovacích lístkov, počet poslancov, ktorí hlasovali za navrhnutého kandidáta, počet poslancov, ktorí hlasovali proti navrhnutému kandidátovi, počet poslancov, ktorí sa zdržali hlasovania, počet poslancov, ktorí neodovzdali hlasovacie lístky, a počet neplatných hlasov.27)
(2) Na základe oznámenia povereného overovateľa predsedajúci schôdze vyhlási výsledok tajného hlasovania.
Čl. 15
Opakovaná voľba
(1) Ak bolo navrhnutých na príslušnú funkciu viac kandidátov a nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov nezískal požadovaný počet kandidátov, vykoná sa opakovaná voľba.
(2) Do opakovanej voľby postupujú buď všetci navrhnutí kandidáti, ktorí neboli zvolení, alebo nezvolení kandidáti s najväčším počtom hlasov, a to dvojnásobok, ako treba zvoliť. Pri rovnosti počtu hlasov postupujú všetci nezvolení kandidáti, ktorí majú rovnaký najväčší počet hlasov.
12
(3) Príslušný výbor svojím uznesením odporučí národnej rade, aký počet kandidátov postúpiť do opakovanej voľby podľa odseku 2. Národná rada o odporúčaní výboru rozhodne bez rozpravy.
(4) Opakovaná voľba sa nekoná, ak bol na funkciu navrhnutý len jeden kandidát, ktorý z dôvodu, že nezískal potrebnú väčšinu hlasov, nebol zvolený.
(5) V opakovanej voľbe sa primerane použijú ustanovenia čl. 9 až 14.
(6) Opakovaná voľba sa môže vykonať na tej istej schôdzi národnej rady.
Čl. 16
Nové voľby
(1) Ak ani v opakovanej voľbe nebol zvolený kandidát, prípadne potrebný počet kandidátov, vykonajú sa nové voľby na niektorej z ďalších schôdzí národnej rady.
(2) Do nových volieb možno navrhnúť kandidátov, ktorí neboli zvolení vo voľbe ani v opakovanej voľbe, ak príslušný výbor svojím uznesením nenavrhne inak; rozhodnutie výboru platí pri každej novej voľbe.
(3) Pri novej voľbe sa postupuje podľa čl. 4 až 15.
Čl. 17
Osobitné ustanovenia
13
(1) Na tajné hlasovanie sa môžu použiť aj hlasovacie lístky, ako uvedené v čl. 14 ods. 4 a 5 volebného poriadku o podrobnostiach o hlasovaní a o voľbe na ustanovujúcej schôdzi národnej rady, schválený uznesením Národnej rady Slovenskej republiky zo 4. júla 2006 č. 1. V takom prípade poslanec na hlasovacom lístku vyjadrí svoju voľbu v súlade s čl. 14 ods. 14 uvedeného volebného poriadku a pri spočítavaní hlasov sa postupuje podľa čl. 12 tohto volebného poriadku.
(2) Súčasťou zápisnice zo schôdze národnej rady je zápisnica o tajnom hlasovaní.
(3) Zoznam poslancov, ktorým boli vydané hlasovacie lístky, a hlasovacie lístky z príslušnej voľby overovatelia odovzdajú v zapečatenej obálke určenému zamestnancovi kancelárie na skartovanie, ktoré sa vykoná po vyhlásení výsledkov tajného hlasovania.
(4) Pri činnostiach overovateľov, najmä pri príprave tajného hlasovania, zisťovaní výsledkov tajného hlasovania a pri vyhotovovaní zápisnice o výsledku tajného hlasovania, môže byť na požiadanie overovateľov prítomný poverený zamestnanec kancelárie, ktorý im súčasne poskytuje metodickú a odbornú pomoc, a prípadne ďalší poverený zamestnanec kancelárie zabezpečujúci obsluhu technického zariadenia.
Čl. 18
Záverečné ustanovenia
(1) Podľa tohto volebného poriadku sa postupuje aj pri voľbe ďalších iných funkcionárov, ak tak ustanoví zákon, ktorý nadobudne účinnosť po schválení tohto volebného poriadku.
(2) Tento volebný poriadok sa primerane použije aj pri odvolávaní. Národná rada sa môže bez rozpravy uzniesť, že sa o návrhu na odvolanie bude hlasovať verejne, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
14
(3) Zrušuje sa volebný poriadok na voľbu a odvolávanie členov Súdnej rady Slovenskej republiky schválený uznesením národnej rady zo 14. mája 2002 č. 2075.
Čl. 19
Účinnosť
Tento volebný poriadok nadobúda účinnosť dňom schválenia Národnou radou Slovenskej republiky.