Správa výboru
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť (ďalej len výbor) predkladá v súlade s uznesením Národnej rady Slovenskej republiky číslo 32 zo 4. augusta 2006 a § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(zákon o ochrane pred odpočúvaním) správu výboru o stave použitia informačno-technických prostriedkov za II. polrok 2006.
V súlade s § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov výbor požiadal Slovenskú informačnú službu, Ministerstvo vnútra SR - Policajný zbor, Ministerstvo obrany SR - Vojenské spravodajstvo / zvlášť Vojenské obranné spravodajstvo, zvlášť Vojenská spravodajská služba/, Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácií - Železničná polícia, Ministerstvo spravodlivosti - Zbor väzenskej a justičnej stráže, Ministerstvo financií - Colná správa v mesiaci december 2006 o zaslanie správy o použití informačno-technických prostriedkov za druhý polrok 2006.
V správe, výbor okrem dotknutými subjektmi uvedených informácií týkajúcich sa uplatňovania zákona o ochrane pred odpočúvaním požiadal uviesť počet realizovaných prípadov použitia informačno-technických prostriedkov (ITP) v členení podľa § 2, ods.1, písm.a),b),c), zákona o ochrane pred odpočúvaním a v každej kategórii žiadal uviesť nasledujúce údaje:
a) počet žiadostí na použitie ITP – § 4 ods.1, z toho:
-počet zákonným sudcom písomne povolených súhlasov/prípadov použitia ITP vydané súhlasy (§ 6 ods.3 zákona)
-počet zákonným sudcom písomne nepovolených súhlasov/ prípadov použitia ITP – odmietnuté žiadosti (§ 6, ods.3 zákona)
b)počet prípadov, v ktorých sa predložila opakovaná žiadosť zákonnému
sudcovi na predlženie doby použitia ITP 4 ods. 2) v tom istom prípade,
z toho:
-počet zákonným sudcom písomne povolených súhlasov/prípadov použitia ITP vydané súhlasy (§ 6 ods. 3 zákona)
-počet zákonným sudcom písomne nepovolených súhlasov/ prípadov použitia ITP – odmietnuté žiadosti (§ 6 ods. 3 zákona),
c) počty prípadov použitia ITP v zmysle § 5 ods. 1 a 2 zákona NR SR č.166/2003
Z. z., z toho:
-počet žiadostí o dodatočný súhlas, v ktorých zákonný sudca vydal súhlas
-počet zákonným sudcom odmietnutých žiadostí o dodatočný súhlas
-počet súhlasov/prípadov použitia ITP, pri ktorých bol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ, ktorý bol povolený zákonným sudcom, vo väzbe na § 3 a § 7 zákona o ochrane pred odpočúvaním, kedy ITP možno použiť iba vtedy, ak je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na zabezpečenie bezpečnosti štátu, obranu štátu, predchádzanie a objasňovanie trestnej činnosti alebo na ochranu práv a slobôd iných, teda zistili sa skutočnosti významné na dosiahnutie zákonom ustanoveného účelu použitia ITP
2
-počty prípadov, v ktorých informácie získané použitím ITP boli použité ako dôkaz v trestnom konaní
-počet zákonným sudcom zistených prípadov nezákonného použitia ITP
Správu o použití informačno-technických prostriedkov za druhý polrok 2006 predložili všetky dotknuté subjekty vo verzii neobsahujúcej utajované skutočnosti a niektoré z nich aj informácie vo verzii obsahujúcej utajované skutočnosti.
Údaje o použití informačno-technických prostriedkov neobsahujúce utajované skutočnosti, tak ako ich jednotlivé dotknuté subjekty predložili, uvedené v nasledujúcej časti správy.
1.Použitie informačno-technických prostriedkov Železničnou políciou
za II. polrok 2006
Železničná polícia (ďalej len „ŽP“) pôsobí ako ozbrojený bezpečnostný zbor, ktorý zabezpečuje ochranu železničnej dopravy, verejného poriadku, bezpečnosti osôb a majetku v obvode železničných dráh, ochranu určených objektov súvisiacich so železničnou dopravou a úlohy, ktoré pre ŽP vyplývajú z členstva Slovenskej republiky v medzinárodných organizáciách.
Podľa § 34 zákona č. 57/1998 Z.z. o ŽP v znení neskorších predpisov je ŽP pri plnení úloh v obvode železničných dráh v boji proti terorizmu, proti legalizácii príjmov z najzávažnejších, najmä organizovaných foriem trestnej činnosti, pri odhaľovaní trestnej činnosti organizovanej v spojení s cudzinou a pri organizovanej trestnej činnosti súvisiacej s nedovolenou výrobou, držaním a rozširovaním omamných a psychotropných látok, jedov, prekurzorov a jadrových materiálov, s falšovaním a pozmeňovaním peňazí, známok a cenných papierov, pri odhaľovaní iných obzvlášť závažných trestných činov, pri odhaľovaní daňových únikov a nezákonných finančných operácií, pri odhaľovaní úmyselných trestných činov podľa druhého a tretieho oddielu tretej hlavy druhej časti Trestného zákona, za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou najmenej dva roky, alebo pri odhaľovaní iných úmyselných trestných činov, ktorých stíhanie upravuje medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, a pri zisťovaní ich páchateľov oprávnená používať informačno-technické prostriedky (ďalej len „ITP“).
Prijatím nového zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon, boli skutkové podstaty trestných činov z druhej časti zákona č. 140/1961 Z.z. Trestný zákon, tretia hlava druhý a tretí oddiel, začlenené do druhej časti zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon, ôsma hlava druhý a tretí diel.
a)V druhom polroku 2006 ŽP žiadala o použitie ITP podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona č. 166/2003 Z.z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákona č. 166/2003 Z.z.“). v 6 prípadoch. Všetky uvedené žiadosti boli podané podľa § 4 ods. 1 zákona č. 166/2003 Z.z.,
b)ŽP v hodnotenom období neuplatnila žiadosti podľa § 4 ods. 2 zákona č. 166/2003 Z.z. (žiadosti o predĺženie),
c)v zmysle § 5 ods. 1 a 2 zákona č. 166/2003 Z.z. smie použiť ITP len Policajný zbor
3
-informácie získané použitím ITP, neboli použité ako dôkaz v trestnom konaní v žiadnom prípade,
-zákonným sudcom nebol zistený žiaden prípad nezákonného použitia ITP.
Všetky uvedené žiadosti boli podané podľa § 4 ods. 1 zákona č. 166/2003 Z.z.. ŽP v hodnotenom období neuplatnila žiadosti podľa § 4 ods. 2 zákona č. 166/2003 Z.z. (žiadosti o predĺženie). Vo všetkých prípadoch bol zákonným sudcom vydaný súhlas na používanie ITP. Žiadosť o používanie ITP podľa § 2 ods. 1 písm. a), c) zákona č. 166/2003 Z.z. ŽP v roku 2006 neuplatnila.
Použitie uvedených ITP podľa zákona č. 166/2003 Z.z. v 5 prípadoch splnilo zákonom uznaný účel a cieľ. V jednom prípade v rámci operatívneho rozpracovania ITP trvá.
Vzhľadom ku skutočnosti, že technické zabezpečenie používania ITP vykonáva pre ŽP Policajný zbor, nie je možné uviesť informáciu o realizácii § 2 ods. 5 zákona č. 166/2003 Z.z..
2.Použitie informačno-technických prostriedkov
Slovenskou informačnou službou za II. polrok 2006
Zákonný rámec používania ITP
Slovenská informačná služba (SIS) je v súlade s ustanoveniami zákona č. 46/1993 o SIS a zákona č. 166/2003 o ochrane súkromia oprávnená využívať pri plnení svojich úloh informačno-technické prostriedky (ITP). Ich použitím je možné zasahovať do práv a slobôd občanov, avšak len spôsobom ustanoveným zákonom.
Toto oprávnenie SIS je podmienené predchádzajúcim písomným súhlasom sudcu. ITP možno použiť len na nevyhnutný čas, najdlhšie na šesť mesiacov. Lehota začína plynúť dňom udelenia súhlasu sudcu. Ak je nevyhnutné použiť naraz alebo následne niekoľko druhov ITP, každý z nich možno použiť len v rozsahu výslovne udeleného súhlasu. Ak sa ITP použiť v miestach, ktoré nie verejne prístupné, zákonný sudca rozhodne aj o tom, či sa súhlas vzťahuje aj na vstup na tieto miesta.
Použitie ITP v druhom polroku 2006
SIS v druhom polroku 2006 podala 233 žiadostí o použitie ITP. Súdy nezamietli žiadnu žiadosť SIS. V dvoch prípadoch nebola možná realizácia ITP z technických príčin.
Z realizovaných 231 použití ITP bolo v termíne predloženia správy vyhodnotených 147 prípadov z hľadiska dosiahnutia zákonom uznaného účelu a cieľa, ktorý bol dosiahnutý v 125 prípadoch a nebol dosiahnutý pri 22 použitiach ITP. K termínu predloženia správy nebolo možné vyhodnotiť zvyšných 84 realizovaných prípadov. Podrobnosti používania ITP SIS v druhom polroku 2006 sú vykázané v tabuľke č. 1.
4
Tabuľka č. 1: Použitie ITP v II. polroku 2006
Obsahový počet
§ 2 ods. 1 písm. a)
§ 2 ods. 1 písm. b)
§ 2 ods. 1 písm. c)
Celkový počet
1.
Počet žiadostí na použitie ITP – § 4 ods. 1
1
178
49
228
2.
z toho:vydané súhlasy
1
178
49
228
3.
Odmietnuté žiadosti sudcom
0
0
0
0
4.
Počet opakovaných žiadostí * na predĺženie doby použitia ITP v tom istom prípade – § 4 ods. 2
1
4
0
5
5.
z toho:vydané súhlasy
1
4
0
5
6.
odmietnuté žiadosti sudcom
0
0
0
0
7.
Počet prípadov použitia ITP v zmysle§ 5 ods. 1 a 2 – dodatočné súhlasy **
8.
z toho:vydané súhlasy
9.
odmietnuté žiadosti sudcom
10.
Počet ITP u ktorých bol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ
1
120
4
125
11.
Počet ITP u ktorých nebol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ
0
22
0
22
12.
Počty prípadov použitia ITP, z ktorých boli informácie použité ako dôkaz v trestnom konaní
13.
Počet prípadov nezákonného použitia ITP
0
0
0
0
14.
Celkový počet žiadostí na použitie ITPsúčet r. 1+4+7
2
182
49
233
15.
Celkový počet vydaných súhlasovsúčet r. 2+5+8
2
182
49
233
16.
Celkový počet odmietnutých žiadostísúčet r. 3+6+9
0
0
0
0
Poznámky a vysvetlivky:* Každá žiadosť o predĺženie ITP sa počíta ako samostatný prípad ITP.** SIS nemá oprávnenie použiť ITP bez predchádzajúceho súhlasu sudcu, takouto kompetenciou disponuje iba Policajný zbor.
Záver
Slovenská informačná služba v druhom polroku 2006 žiadala v 233 prípadoch o súhlas s použitím ITP. Všetky žiadosti boli schválené príslušným súhlasom sudcu. Nedošlo k ani jednému prípadu nezákonného použitia informačno-technických prostriedkov.
5
3. Použitie informačno-technických prostriedkov MO SR -
Vojenským spravodajstvom za II. polrok 2006
Použitie informačno-technických prostriedkov v pôsobnosti Vojenského spravodajstva upravuje zákon č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o ochrane pred odpočúvaním) v znení neskorších predpisov a zákon č. 198/1994 Z. z. o Vojenskom spravodajstve v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o Vojenskom spravodajstve“). Podrobnosti o používaní informačno-technických prostriedkov, spôsoboch ich vyžadovania, evidovania a kontrole upravujú ďalej Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy v znení Vyhlášky č. 417/2005 Z. z. a interné normatívne akty Vojenského obranného spravodajstva a Vojenskej spravodajskej služby.
Časť Vojenské obranné spravodajstvo
Vojenské obranné spravodajstvo využívalo informačno-technické prostriedky v súlade s ustanoveniami Zákona o ochrane pred odpočúvaním a Zákona o Vojenskom spravodajstve, pričom použitie informačno-technických prostriedkov bolo realizované vo všetkých prípadoch v súlade s § 4 Zákona o ochrane pred odpočúvaním na základe predchádzajúceho písomného súhlasu zákonného sudcu. Ani v jednom prípade nedošlo k nezákonnému využitiu informačno-technických prostriedkov.
a) Vojenské obranné spravodajstvo za obdobie druhého polroku 2006 podalo celkom 70 žiadostí na použitie ITP v súlade s ustanoveniami § 4 ods. 1. Z tohto počtu bolo zákonným sudcom vydaných 70 písomných súhlasov na použitie ITP, žiadna žiadosť nebola odmietnutá 6 ods. 3). Z uvedeného počtu bolo 67 žiadostí a súhlasov na odpočúvanie a zaznamenávanie v rámci telekomunikačných činností a 3 na vyhotovovanie a využívanie obrazových, zvukových a iných záznamov.
b) Vojenské obranné spravodajstvo predložilo zákonnému sudcovi celkom 5 žiadostí na predĺženie doby použitia ITP v tom istom prípade (§4 ods. 2). Z tohto počtu bolo zákonným sudcom vydaných 5 písomných súhlasov na použitie ITP, žiadna žiadosť nebola odmietnutá 6 ods. 3). Všetky uvedené žiadosti a rozhodnutia boli na odpočúvanie a zaznamenávanie telekomunikačných činností.
c) Vojenské obranné spravodajstvo nemá zákonné oprávnenie uvedené v § 5 a v žiadnom prípade použitia ITP nedošlo k ich použitiu bez predchádzajúceho súhlasu zákonného sudcu.
Všetky ITP boli použité v súlade s ustanoveniami § 3, kedy ich použitie bolo nevyhnutné na zabezpečenie bezpečnosti štátu, obrany štátu, predchádzanie a objasňovanie trestnej činnosti alebo na ochranu práv a slobôd iných a boli použité len v nevyhnutnom rozsahu. Z celkového počtu 75 (70 + 5) vydaných písomných súhlasov zákonného sudcu
6
na použitie ITP Vojenským obranným spravodajstvom bol zákonom uznaný účel a cieľ dosiahnutý v 59 prípadoch, v 4 prípadoch stanovený cieľ použitia ITP nebol dosiahnutý.
Informácie získané použitím ITP v rámci Vojenského obranného spravodajstva neboli použité ako dôkaz v trestnom konaní.
Vojenské obranné spravodajstvo nedisponuje žiadnym zistením sudcu o prípadoch nezákonného použitia ITP.
Používanie informačno-technických prostriedkov Vojenským obranným spravodajstvom do októbra 2006 riešili Smernice na spravodajskú činnosť VOS č. p. D-23/12-5, ktoré boli schválené ministrom obrany SR dňa 29. júna 1995 a ďalšie tri interné normatívne akty (rozkaz riaditeľa VOS a metodické usmernenia), ktoré reagovali na zmeny súvisiace s účinnosťou Zákona o ochrane pred odpočúvaním. Tento zákon bol počas doby účinnosti dvakrát novelizovaný a existujúca úprava bola nepostačujúca a neriešila problematiku komplexne. V záujme zosúladenia interných noriem VOS s existujúcim právnym poriadkom a komplexnej úpravy problematiky pripravilo VOS návrh „Smernice pre použitie informačno-technických prostriedkov Vojenským obranným spravodajstvom“. Uvedený návrh bol schválený ministrom obrany dňa 4. septembra 2006 pod č. p. V-23/12-20. Smernica nadobudla účinnosť dňa 16. októbra 2006.
Na základe § 2, ods. 6 Zákona o ochrane pred odpočúvaním upravuje spôsob psychofyziologického overenia pravdovravnosti u príslušníkov VOS, ktorí plnia úlohy súvisiace s technickým zabezpečením používania ITP, Smernica na vykonávanie polygrafických vyšetrení vo Vojenskom obrannom spravodajstve č.p. ELVS-VS100-V-1/9/80-2005-TPD. Smernica bola schválená ministrom obrany s účinnosťou od 1. marca 2005.
časť Vojenská spravodajská služba
Vojenská spravodajská služba za obdobie II. polroku 2006 využila oprávnenie na použitie informačno-technických prostriedkov podľa § 2 ods. 1 písm. b) Zákona o ochrane pred odpočúvaním v 7 prípadoch pri odpočúvaní a zaznamenávaní v rámci telekomunikačných činností (z toho 4 výpisy telekomunikačného operátora) a v 1 prípade podľa § 2 ods. 1 písm. c) citovaného zákona pri vyhotovovaní a využívaní obrazových, zvukových alebo iných záznamov. Oprávnenie na použitie informačno-technických prostriedkov podľa § 2 ods. 1 písm. a) citovaného zákona pri vyhľadávaní, otváraní, skúmaní a vyhodnocovaní poštových zásielok a iných dopravovaných zásielok využité nebolo.
Použitie vyššie uvedených informačno-technických prostriedkov v pôsobnosti Vojenskej spravodajskej služby bolo realizované na základe predchádzajúceho písomného súhlasu zákonného sudcu podľa § 4 ods. 1 citovaného zákona. Na základe vyhodnotenia zaslaného zákonnému sudcovi išlo o oprávnené použitie informačno-technického prostriedku na plnenie úloh Vojenského spravodajstva.
Vojenská spravodajská služba nepodala za obdobie II. polroku 2006 zákonnému
7
sudcovi žiadne ďalšie žiadosti o použitie informačno-technických prostriedkov vrátane opakovaných žiadostí. Pri všetkých prípadoch bol dosiahnutý zákonom požadovaný účel a cieľ použitia informačno-technického prostriedku. Informácie získané použitím informačno-technického prostriedku neboli využité ako dôkaz v trestnom konaní.
V priebehu roku 2006 nebolo zaznamenané žiadne nezákonné použitie informačno-technických prostriedkov ani bezpečnostné incidenty v súvislosti s ich používaním.
Záver
V priebehu roku 2006 sa Vojenské spravodajstvo stretávalo s problémami spojenými s nedostatočnou právnou úpravou používania ITP.
Súčasná právna úprava (zákon č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov a zákon č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov) obmedzuje možnosti prístupu Vojenského spravodajstva k údajom komunikujúcich strán, ktoré nie vo verejnom telefónnom zozname účastníkov, prevádzkovým údajom súvisiacim s verejnou službou vzťahujúcou sa na užívateľov, spracovaných za účelom prenosu v sieti. Z uvedeného dôvodu Vojenské spravodajstvo nemôže jednoznačne a spoľahlivo identifikovať napríklad telekomunikačné zariadenie a osobu ktorá ho využíva. V prípadoch, keď ITP je v súlade s ustanovením § 2 ods. 4 Zákona o ochrane osobných údajov zabezpečované pre Vojenské spravodajstvo Policajným zborom, je možnosť overiť telefónne číslo v evidenciách Policajného zboru. Údaje, ktoré operátori poskytujú Policajnému zboru sú však neúplné a nepresné.
V krajnom prípade to môže znamenať, že v dôsledku neprístupnosti údajov z neverejného telefónneho zoznamu a neúplnosti poskytovaných údajov operátormi (účastníci, ktorí požiadali operátora o utajenie telefónneho čísla), môže byť Vojenským spravodajstvom podaná žiadosť na použitie ITP na inú osobu, než ktorá je podozrivá z činností definovaných v § 2 Zákona o Vojenskom spravodajstve. Možnosť overiť účastníka nie je poskytovaná ani zákonným sudcom a sudca v prípade, že existujú dôvody na použitie ITP, vydá súhlas. použitím ITP je následne zistené, že zariadenie používa iná osoba. Táto skutočnosť predstavuje zásah do základných práv a slobôd dotknutého občana, ktorý nebol nevyhnutný na dosiahnutie zákonom uznaného účelu a cieľa. Vojenské spravodajstvo v dôsledku nedostatočnej právnej úpravy nemôže eliminovať takéto riziko.
Existujúca právna úprava zároveň sťažuje a zamedzuje riešenie technických problémov, ktoré vznikli v dôsledku zavádzania nových technológií do telekomunikačných činností. Súčasný stav sťažuje znemožňuje odpočúvanie a zaznamenávanie telekomunikačných činností v niektorých prípadoch prenosu dátových packov, šifrovaného spojenia a pod. Vojenské spravodajstvo plní úlohy v oblasti boja proti terorizmu a aktivitám ohrozujúcim ústavné zriadenie, zvrchovanosť, územnú celistvosť, obranyschopnosť Slovenskej republiky, aktivitám skupín organizovaného zločinu. Tieto osoby, ktoré sa snažia utajovať svoju nezákonnú činnosť, používajú najmodernejšie technológie.
V súvislosti s účinnosťou zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov zanikla povinnosť telekomunikačných operátorov (viazaná na udelenie licencie) spĺňať podmienky priemyselnej bezpečnosti. V dôsledku toho niektoré údaje v súvislosti s používaní ITP, ktoré u Vojenského spravodajstva chránené
8
ako celok ako utajované skutočnosti, poskytované operátorom a ich zamestnancom. Vzhľadom na závažnosť informácií, ktoré získavané v súvislosti s plnením úloh Vojenského spravodajstva, predstavuje ich postupovanie operátorom, ktorí nespĺňajú podmienky priemyselnej bezpečnosti závažné riziko pre bezpečnosť a obranu Slovenskej republiky.
9
Vojenské obranné spravodajstvo – tabuľková časť
Obsahový počet
§ 2 ods.1 písm. a)
§ 2 ods.1 písm. b)
§ 2 ods.1 písm. c)
Celkový počet
1.
Počet žiadostí na použitie ITP – par. 4 ods.1 , z toho:
0
67
3
70
2.
Vydané súhlasy (§6 ods.3):
0
67
3
70
3.
Odmietnuté žiadosti (§6 ods.3):
0
0
0
0
4.
Počet prípadov, v ktorých sa predložila opakovaná žiadosť na predĺženie doby použitia ITP v tom istom prípade par. 4 ods. 2 , z toho:
0
5
0
5
5.
Vydané súhlasy (§6 ods.3):
0
5
0
5
6.
Odmietnuté žiadosti (§6 ods.3):
0
0
0
0
7.
Počet prípadov použitia ITP v zmysle par. 5 ods. 1 a 2 dodatočné súhlasy, z toho:
0
0
0
0
8.
Počet žiadostí o dodatočný súhlas, v ktorých sudca vydal súhlas:
0
0
0
0
9.
Počet zákonným sudcom odmietnutých žiadostí o dodatočný súhlas:
0
0
0
0
10.
Počet ITP u ktorých bol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ (k § 3 a §7)
0
57
2
59
11.
Počet ITP u ktorých nebol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ (k § 3 a §7)
0
3
1
4
12.
Počty prípadov použitia ITP, z ktorých boli informácie použité ako dôkaz v trestnom konaní:
0
0
0
0
13.
Počet prípadov nezákonného použitia ITP:
0
0
0
0
14.
Celkový počet žiadostí na použitie ITP – súčet r. 1+4+7
0
72
3
75
15.
Celkový počet vydaných súhlasov – súčet r. 2+5+8
0
72
3
75
16.
Celkový počet odmietnutých žiadostí – súčet r. 3+6+9
0
0
0
0
10
Vojenské spravodajská služba – tabuľková časť
Obsahový počet
§ 2 ods.1 písm. a)
§ 2 ods.1 písm. b)
§ 2 ods.1 písm. c)
Celkový počet
1.
Počet žiadostí na použitie ITP – par. 4 ods.1 , z toho:
0
7
1
8
2.
Vydané súhlasy (§6 ods.3):
0
7
1
8
3.
Odmietnuté žiadosti (§6 ods.3):
0
0
0
0
4.
Počet prípadov, v ktorých sa predložila opakovaná žiadosť na predĺženie doby použitia ITP v tom istom prípade par. 4 ods. 2 , z toho:
0
0
0
0
5.
Vydané súhlasy (§6 ods.3):
0
0
0
0
6.
Odmietnuté žiadosti (§6 ods.3):
0
0
0
0
7.
Počet prípadov použitia ITP v zmysle par. 5 ods. 1 a 2 dodatočné súhlasy, z toho:
0
0
0
0
8.
Počet žiadostí o dodatočný súhlas, v ktorých sudca vydal súhlas:
0
0
0
0
9.
Počet zákonným sudcom odmietnutých žiadostí o dodatočný súhlas:
0
0
0
0
10.
Počet ITP u ktorých bol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ (k § 3 a §7)
0
7
1
0
11.
Počet ITP u ktorých nebol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ (k § 3 a §7)
0
0
0
0
12.
Počty prípadov použitia ITP, z ktorých boli informácie použité ako dôkaz v trestnom konaní:
0
0
0
0
13.
Počet prípadov nezákonného použitia ITP:
0
0
0
0
14.
Celkový počet žiadostí na použitie ITP – súčet r. 1+4+7
0
7
1
8
15.
Celkový počet vydaných súhlasov – súčet r. 2+5+8
0
7
1
8
16.
Celkový počet odmietnutých žiadostí – súčet r. 3+6+9
0
0
0
0
11
4. Použitie informačno-technických prostriedkov v pôsobnosti
Ministerstva vnútra SR za II. polrok 2006
Policajný zbor podľa § 2 zákona č.166/2003 Z. z. o ochrane pred odpočúvaním pôsobí jednak ako orgán štátu, ktorý je oprávnený používať ITP, ako aj subjekt, ktorý po predložení písomného súhlasu zákonného sudcu technicky zabezpečuje používanie ITP aj pre iné orgány štátu (Železničná polícia, Colná správa, Zbor väzenskej a justičnej stráže, Vojenské spravodajstvo).
Nasledujúca informácia obsahuje prípady použitia ITP, kedy žiadateľom o použitie ITP bol Policajný zbor a neobsahuje údaje o prípadoch, pri ktorých bol žiadateľom o použitie ITP iný orgán štátu, ani prípady použitia ITP podľa Trestného poriadku.
Jednotlivé žiadosti o povolenie na použitie ITP podľa zákona č. 166/2003 Z.z. o ochrane pred odpočúvaním sa v II. polroku 2006 realizovali takto:
1. Podľa § 4 ods.1 bolo uplatnených 585 žiadostí na použitie ITP, pričom zákonný sudca udelil súhlas v 573 prípadoch a v 12 prípadoch nevydal súhlas na použitie ITP.
2. Opakované žiadosti o predĺženie doby použitia ITP podľa § 4 ods. 2 boli predložené v 46 prípadoch, súhlas na použitie ITP bol vydaný vo všetkých prípadoch.
3. V prípadoch, keď vec nezniesla odklad podľa § 5 ods. 1 a 2, bolo uplatnených 22 žiadostí o použitie ITP, dodatočný súhlas zákonného sudcu na použitie ITP bol vydaný vo všetkých prípadoch a bol doručený v zákonnej lehote do 12 hodín.
4. Dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ použitia ITP podľa § 3 a §7 bol v 553 prípadoch a v 89 prípadoch nebol tento účel a cieľ dosiahnutý.
5. Informácie získané použitím ITP boli využité ako dôkaz v trestnom konaní v 7 prípadoch. Výsledky využitia informácií získaných použitím ITP v jednotlivých prípadoch u oprávnených žiadateľov, ktorí skúmali ( spolu sa zákonným sudcom), či trvajú dôvody použitia ITP.
6. Nezákonné použitie ITP sa v II. polroku 2006 nezistilo.
12
Podrobnejší prehľad o počte realizovaných prípadov použitia ITP v členení podľa § 2 ods. 1 písm. a), b), c) je uvedený v priloženej tabuľke.
Štatistický prehľad o používaní informačno-technických prostriedkov
v II. polroku 2006 v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
Obsahový počet
§ 2 ods. 1 písm. a)
§ 2 ods. 1 písm. b)
§ 2 ods.
písm. c)
Celkový počet
1.
Počet žiadostí na použitie ITP-§ 4 ods.1
z toho :
-
583
2
585
2.
Vydané súhlasy
-
571
2
573
3.
Odmietnuté žiadosti
-
12
-
12
4.
Počet opakovaných žiadostí * na predĺženie doby použitia ITP v tom prípade - § 4 ods.2
z toho:
-
47
-
47
5.
Vydané súhlasy
-
47
-
47
6.
Odmietnuté žiadosti
-
-
-
-
7.
Počet prípadov použitia ITP v zmysle § 5 ods.1 a 2-dodatočné súhlasy
-
22
-
22
8.
Vydané súhlasy
-
22
-
22
9.
Odmietnuté žiadosti
-
-
-
-
10.
Počet ITP , u ktorých bol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ
-
551
2
553
11.
Počet ITP , u ktorých nebol dosiahnutý zákonom uznaný účel a cieľ
-
89
-
89
12.
Počet prípadov použitia ITP, z ktorých boli informácie použité ako dôkaz v trestnom konaní
-
6
1
7
13.
Počet prípadov nezákonného použitia ITP
-
-
-
-
14.
Celkový počet žiadostí na použitie ITP –súčet r. 1+4+7
-
652
2
654
15.
Celkový počet vydaných súhlasov – súčet r. 2+5+8
-
640
2
642
16.
Celkový počet odmietnutých žiadostí – súčet r. 3+6+9
-
12
-
12
13
5. Použitie informačno-technických prostriedkov v pôsobnosti
Ministerstva financií SR za II. polrok 2006
Colná správa v roku 2006 používala informačno-technické prostriedky (ďalej len „ITP“) v súlade s ustanoveniami zákona č.166/2003 Z. z. a v súlade s ustanoveniami zákona č. 652/2004 Z. z. o orgánoch štátnej správy v colníctve v znení neskorších predpisov ( ďalej len „zákon č. 652/2004 Z. z.“).
Podľa § 29 zákona č. 652/2004 Z. z. „Informačno-technické prostriedky a podmienky ich použitia“, využívala colná správa ITP pri odhaľovaní obzvlášť závažných trestných činov spáchaných v súvislosti s porušením colných predpisov alebo daňových predpisov na úseku dovozu, vývozu a tranzitu omamných látok, psychotropných látok a ich prekurzorov, jedov, rádioaktívnych látok a zbraní, boja proti hospodárskej trestnej činnosti, colných a daňových únikov a nezákonných finančných operácií alebo iných úmyselných trestných činov, na konanie ktorých zaväzuje medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná a pri odhaľovaní páchateľov hore uvedených trestných činov, ako aj pri odhaľovaní trestných činov colníkov vo vymedzenej oblasti.
Na zabezpečenie týchto úkonov bolo vydané pod stupňom utajenia „Vyhradené“ Nariadenie generálneho riaditeľa CR SR č. 25/2005 zo dňa 1. februára 2005 o používaní informačno-technických prostriedkov colnou správou. Vyššie uvedené nariadenie upravuje základné pojmy, subjekty oprávnené používať ITP, súčinnosť pri realizácii informačno-technického úkonu (ďalej len „ITU“), postup pri realizácii ITP, poskytovanie informácií, dokumentáciu a evidenciu z ITU a spoločné, zrušovacie a záverečné ustanovenia.
Colná správa v roku 2006 podľa § 4 ods. 1 zákona č. 166/2003 Z. z. predložila zákonnému sudcovi celkom 348 prvotných písomných žiadostí, z ktorých bolo v 345 prípadoch písomne vydaný súhlas príslušného krajského súdu na použitie ITP. V roku 2006 colná správa eviduje 3 písomne nepovolené súhlasy príslušného krajského súdu na použitie ITP.
V roku 2006 colná správa predložila opakovanú žiadosť zákonnému sudcovi na predĺženie doby použitia ITP v tom istom prípade podľa § 4 ods. 2 zákona č.166/2003 Z. z. v 25 prípadoch, z ktorých bolo zákonným sudcom písomne povolený súhlas na predĺženie doby použitia ITP v 24 prípadoch a v 1 prípade nebol daný písomný súhlas zákonného sudcu na predĺženie doby použitia ITP pri opakovanej žiadosti.
Colná správa v roku 2006 neeviduje žiadny prípad použitia ITP podľa § 5 ods. 1 a 2 zákona č. 166/2003 Z. z..
Z celkového počtu súhlasov vydaných zákonným sudcom v roku 2006 bol v 335 prípadoch dosiahnutý zákonom uznávaný účel a cieľ, ktorý bol povolený zákonným sudcom, s väzbou na ustanovenia § 3 a § 7 zákona č. 166/2003 Z. z., kedy ITP možno použiť iba vtedy, ak je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na zabezpečenie bezpečnosti štátu, obranu štátu, predchádzanie a objasňovanie trestnej činnosti alebo na ochranu práv a slobôd iných, teda zistili sa skutočnosti významné na dosiahnutie zákonom ustanoveného účelu použitia ITP.
Colná správa evidoval za minulý rok 34 prípadov použitia ITP, u ktorých nebol
14
dosiahnutý zákonom uznávaný cieľ.
V 5 prípadoch boli informácie získané použitím ITP uplatnené ako dôkaz v trestnom konaní.
Z celkového počtu prípadov v roku 2006 nebol zaznamenaný žiadny prípad nezákonného použitia ITP.
Štatistický prehľad o používaní informačno-technických prostriedkov
v II. polroku 2006 v pôsobnosti Ministerstva financií Slovenskej republiky
Obsahový počet
§ 2 ods. 1 písm. a)
§ 2 ods. 1 písm. b)
§ 2 ods. 1 písm. c)
Celkový počet
1.
Počet žiadostí na použitie ITP § 4. ods. 1, z toho :
149
149
2.
Vydané súhlasy
148
148
3.
Odmietnuté žiadosti
1
1
4.
Počet opakovaných žiadostí* na predĺženie doby použitia ITP v tom istom prípade - § 4 ods. 2, z toho :
20
20
5.
Vydané súhlasy
19
19
6.
Odmietnuté žiadosti
1
1
7.
Počet prípadov použitia** ITP v zmysle § 5 ods. 1 a 2 – dodatočné súhlasy, z toho
0
0
8.
Vydané súhlasy
0
0
9.
Odmietnuté žiadosti
0
0
10.
Počet ITP, u ktorých bol dosiahnutý zákonom uznávaný ciel
160
160
11.
Počet ITP, u ktorých nebol dosiahnutý zákonom uznávaný ciel
8
8
12.
Počty prípadov použitia ITP, z ktorých boli informácie použité ako dôkaz v trestnom konaní
2
2
13.
Počet prípadov nezákonného použitia ITP
0
0
14.
Celkový počet žiadostí na použitie ITP súčet r. 1+4+7
169
169
15.
Celkový počet vydaných súhlasov – súčet r. 2+5+8
167
167
16.
Celkový počet odmietnutých žiadostí súčet r. 3+6+9
2
2
15
* každá žiadosť o predĺženie ITP sa počíta ako samostatný prípad ITP
** platí iba pre MV SR
6. Použitie informačno-technických prostriedkov v pôsobnosti
Ministerstva spravodlivosti SR za II. polrok 2006
Za Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky bola predložená súhrnná správa spracovaná na podklade údajov oznámených súdmi Slovenskej republiky príslušných na konanie o informačno –technických prostriedkoch (ďalej len ITP).
Súdom podľa zákona č. 166/2003 Z. z. príslušným na konanie, predkladali žiadosti na vydanie súhlasu na použitie ITP subjekty, ktorým oprávnenie vyplýva z ustanovenia § 2 zákona č. 166/2003 Z. z., t.j. Policajný zbor Slovenskej republiky, Slovenská informačná služba, Železničná polícia, Colná správa, Zbor väzenskej a justičnej stráže, Vojenské obranné spravodajstvo a Vojenská spravodajská služba.
Od 1. januára 2005 vyššie uvedené štátne orgány môžu podávať žiadosti na použitie ITP aj na špeciálny súd zriadený na základe zákona č. 458/2003 Z. z. o zriadení Špeciálneho súdu a Úradu Špeciálnej prokuratúry a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Podľa oznámenia predsedu Špeciálneho súdu v II. polroku 2006 Špeciálnemu súdu štátnymi orgánmi uvedenými v ustanovení § 2 ods. 2 zákona č. 166/2003 Z. z. neboli predložené žiadne žiadosti o vydanie súhlasu na použitie ITP podľa § 4 ods. 1 citovaného zákona.
Na krajské súdy Slovenskej republiky a Vyšší vojenský súd v Trenčíne, v II. polroku 2006 bolo podaných celkom 1 175 žiadostí o súhlas na použite ITP. podľa ustanovení § 4 ods. 1, 2 a § 5 ods. 1 zák. č. 166/2003 Z. z.
Je dôležité uviesť, že súdy konali výlučne o žiadostiach štátnych orgánov príslušných na podanie žiadosti, ktoré podávali v členení podľa § 2 ods. 1 písm. b)
zák. č. 166/2003 Z. z. (odpočúvanie a zaznamenávanie v rámci telekomunikačných činností).
Súdy v zmysle § 4 ods. 1 zák. č. 166/2003 Z. z. vyhoveli v 1085 prípadoch a súhlas na použite ITP udelili.
V 15 prípadoch boli žiadosti o vydanie súhlasu na použitie ITP zamietnuté.
Podľa ustanovenia § 4 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z. bolo podaných celkom 60 žiadostí na predĺženie lehoty ITP.
16
Súdy Slovenskej republiky vyhoveli vo všetkých 60 žiadostiach a vydali súhlas na predĺženie lehoty použitia ITP.
Ani v jednom prípade súdy žiadosť o predĺženie lehoty na používanie ITP nezamietli.
Na rozdiel od predošlých rokov súdy uviedli aj počet žiadostí podaných v zmysle ustanovenia § 5 ods. 1 zák. č. 166/2003 Z. z. počet žiadostí (výlučne PZ SR) o dodatočný súhlas na použitie ITP.
Takýchto žiadostí súdy Slovenskej republiky evidovali celkom 15.
Súdy vyhoveli žiadostiam o udelenie dodatočného súhlasu v 15 prípadoch.
Ani v jednom prípade súdy v zmysle § 5 ods. 2 zák. č. 166/2003 Z. z. . nezamietli dodatočne vyžiadaný súhlas na použitie ITP, o ktorý žiadal príslušný štátny orgán s poukazom na ustanovenie 5 ods. 1 zák. č. 166/2003 Z. z.
v predošlom roku predsedovia všetkých vecne príslušných súdov na vydanie súhlasu na použitie ITP zhodne uviedli, že počty prípadov, v ktorých informácie získané použitím ITP boli využité ako dôkaz v trestnom konaní nemôžu poskytnúť. Nemajú žiadnu možnosť fyzicky skontrolovať, či práve na podklade tej ktorej uvedenej informácie, došlo k začatiu trestného stíhania.
Neexistenciu takejto evidencie predsedovia súdov zdôvodnili tým, že by nebola smerodajná.
Obžaloba vo veci, v ktorej bol daný súhlas na využitie ITP nemusí byť prokurátorom podaná v tom kraji, ktorého krajský súd rozhodoval o použití ITP.
(Príslušnosť súdu podľa § 20 Tr. por. môže založiť prokurátor tým, že obžalobu podá na súde v inom kraji). O tomto postupe prokurátora však súd, ktorý konal o ITP nemá informácie.
Vyslovili názor, že informácie tohto druhu môžu podávať len orgány, ktoré žiadosti na vydanie súhlasu na použitie ITP podľa tohto ustanovenia zákona na súd príslušný pre konanie podávali.
V predošlých rokoch súdy nemali jednotný systém vedenia evidencie žiadostí o vydanie súhlasu na použitie ITP v zmysle ustanovení zákona č. 166/2003 Z. z. Tento stav komplikoval zisťovanie počtov žiadostí, vydaných súhlasov a odmietnutých žiadostí. Vyvolávalo to problémy so spracovaním informácií z jednotlivých príslušných súdov.
V súčasnosti pri vedení evidencie ITP súdy postupujú jednotne podľa ustanovenia Tretieho oddielu Informačno-technické prostriedky - Vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky z 11. novembra 2005, o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy, v znení vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 417/2006 Z. z.
Nezákonné použitie ITP nezistil žiadny zo súdov príslušných podľa § 4a zákona č.
17
166/2003 Z. z. rozhodovať o žiadostiach na vydanie súhlasu na použitie ITP.
Zbor väzenskej a justičnej stráže
Poverení príslušníci ZVJSR vykonávajúci trestné konanie podľa § 10 ods. 8 písm. d) Trestného poriadku, nepoužili v roku 2006 ani v jednom prípade ITP podľa príslušných ustanovení zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím ITP a o zmene a doplnení niektorých zákonov s poukazom na § 114 Trestného poriadku.
Pozn.: V roku 2006 si príslušné súčasti Policajného zboru na základe príkazu sudcu uplatnili viaceré požiadavky na použitie ITP v ústavoch na výkon väzby. Tieto ústavy v predmetných veciach spolupracovali s PZ na základe príslušnej dohody prezidenta PZ a generálneho riaditeľa ZVJS. Na tento účel v ústavoch na výkon väzby vybudované trvalé technické úpravy určených miestností.
18
Počet použitých informačno-technických prostriedkov
Zborom väzenskej a justičnej stráže v II. polroku 2006
Obsahový počet
§ 2 ods. 1
§ 2 ods. 1
§ 2 ods.
Celkový
písm. a)
písm. b)
písm. c)
počet
1.
Počet žiadostí na použitie ITP
- par. 4 ods.1
0
0
0
0
z toho:
2.
Vydané súhlasy
0
3.
Odmietnuté žiadosti
0
4.
Počet opakovaných žiadostí *
na predÍženie doby použitia
ITP v tom istom prípade -
0
par. 4 ods. 2
z toho:
5.
Vydané súhlasy
0
6.
Odmietnuté žiadosti
0
7.
Počet prípadov použitia **
ITP v zmysle § 5 ods. 1 a 2 -
dodatočné súhlasy
-
z toho:
8.
Vydané súhlasy
-
9.
Odmietnuté žiadosti
-
10.
Počet ITP u ktorých bol
dosiahnutý zákonom uznaný
0
účel a ciel'
ll.
Počet ITP u ktorých nebol
dosiahnutý zákonom uznaný
0
účel a ciel'
12.
Počty prípadov použitia ITP,
z ktorých boli informácie
použité ako dôkaz v trestnom
0
konaní
14.
Počet prípadov nezákonného
použitia ITP
0
15.
Celkový počet žiadostí na
použitie ITP - súčet
0
r.l+4+7
16.
Celkový počet vydaných
súhlasov - súčet r. 2+5+8
0
17.
Celkový počet
odmietnutých žiadostí-
súčet r. 3+6+9
0
Poznámky:
* každá žiadosť o predlženie
ITP sa počíta ako samostatný
prípad ITP
** platí iba pre MV SR