1
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
IV. volebné obdobie
Návrh
Skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky
na vydanie
zákona o zmiernení niektorých morálnych a majetkových krívd dlhodobo prenasledovaných občanov vedených na osobitných zoznamoch („Čiernej listine“) a ich rodinných príslušníkov
Zákon
Národnej rady Slovenskej republiky
z..........................2007
o zmiernení niektorých morálnych a majetkových krívd dlhodobo prenasledovaných občanov vedených na osobitných zoznamoch („Čiernej listine“) a ich rodinných príslušníkov
§1
Účel a predmet
(1) Pre zmiernenie niektorých morálnych a majetkových krívd spôsobených komunistickým režimom v rokoch 1968 1989 občanov, ktorí boli vedení na osobitných zoznamoch Čiernej listine (ďalej len „občania vedení na Čiernej listine“), prijatých na základe uznesenia Predsedníctva UV KSČ v roku 1971, vychádzajúc pri tom z osobitných predpisov1, vymedzuje tento zákon rozsah a spôsob morálnej a materiálnej rehabilitácie občanov z Čiernej listiny a ich rodinných príslušníkov.
(2) Tento zákon morálne a spoločensky rehabilituje občanov vedených na osobitnom zozname podľa ods. 1 a považuje ich z hľadiska vzťahu k bývalej komunistickej diktatúre aj v zmysle osobitých predpisov1 za bezúhonných a za významnú súčasť protikomunistického odboja.
(3) Zákon upravuje podmienky pre zmiernenie následkov niektorých majetkových a iných krívd, ktorých sa dopustil komunistický režim na občanoch vedených na Čiernej listine. V nich ich označoval ako „predstaviteľov, exponentov a nositeľov pravicového oportunizmu, organizátorov protistraníckych, protisocialistických a protisovietskych kampaní a akcií“, a ako takých v období od 21. augusta 1968 do 17. novembra 1989 systematicky prenasledoval v príkrom rozpore so zásadami demokratickej spoločnosti, povinnej rešpektovať práva občanov obsiahnuté v Charte Organizácie spojených národov, v Deklarácii ľudských práv a v nadväzujúcich medzinárodných paktoch o občianskych, politických, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach.2
(4) Touto morálnou rehabilitáciou a symbolickým materiálnym odškodnením občanov
1 Zákon č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách
Zákon č. 125/1996 Z. z. o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému
2
vedených na Čiernej listine v zmysle ods. 1 vo forme jednorazovej finančnej náhrady dochádza súčasne aj k faktickému ukončeniu účinnosti tajnej, protiprávnej a diskriminačnej trestnej Smernice ÚV KSČ a sprievodných uznesení z rokov 1971, 1972 a 1974, ktoré mimosúdne a nezákonným využitím štátnej politickej, hospodárskej a celkovej mocenskej štruktúry štátu postihovali občanov uvedených na Čiernej listine a ich rodinných príslušníkov.
(5) Zákon stanovuje podmienky pre uplatnenie nárokov oprávnených osôb, rozsah možných kompenzácií i spôsob finančnej náhrady.
(6) Zákon upravuje pôsobnosť Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a Ústavu pamäti národa v konaní o vydaní Osvedčenia a poskytnutí jednorazovej finančnej náhrady.
§ 2
Zmiernenie krívd
(1) Zmiernenie následkov, morálnych, materiálnych a iných krívd spôsobených dlhodobým prenasledovaním občanov vedených na Čiernej listine a ich rodinných príslušníkov v období od 21. augusta 1968 do 17. novembra 1989 spočíva v
a)morálno-spoločenskej rehabilitácii,
b)poskytnutí jednorazovej finančnej náhrady.
§ 3
Oprávnená osoba
(1) Oprávnenou osobou v zmysle § 2 je, ak tento zákon neustanovuje inak, občan vedený na Čiernej listine, ktorému bolo o tom na jeho žiadosť vydané príslušným ústredným orgánom štátnej správy Osvedčenie.
(2) Ak osoba vedená na Čiernej listine zomrela pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, oprávnenými osobami sú fyzické osoby v tomto poradí:
a)žijúci manžel alebo manželka, ktorí žili v období prenasledovania v spoločnej domácnosti s oprávnenou osobou podľa § 3 ods. 1, a ktorým o tom príslušný orgán štátnej správy vydal Osvedčenie.
b) deti oprávnenej osoby podľa § 3 ods. 1, ktoré žili v období prenasledovania v spoločnej domácnosti s oprávnenou osobou podľa § 3 ods. 1, a ktorým o tom príslušný orgán vydal Osvedčenie.
(3) Osoby podľa odseku 1 a 2 musia byť ku dňu účinnosti tohto zákona občanmi Slovenskej republiky a musia mať na jej území trvalý pobyt.
(4) Oprávnenou osobou nie je fyzická osoba uvedená v § 3 ods. 1 a 2, ktorá bola rehabilitovaná a odškodnená podľa iných zákonov3.
(5) Oprávnenou osobou nie je fyzická osoba uvedená v § 3 ods. 1 a 2, ak bola právoplatným rozhodnutím súdu označená v období od 21. augusta 1968 do 31. septembra 1989 za vedomého a dobrovoľného spolupracovníka 2. správy Štátnej bezpečnosti v kategóriách rezident, agent, informátor, držiteľ prepožičaného bytu alebo držiteľ konšpiračného bytu.
§ 4
Pôsobnosť ústredných orgánov štátnej správy
3
(1) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vydá na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby, ktorá splnila podmienky uvedené v § 3 Osvedčenie o tom, že bola v čase od 21. augusta 1968 do 17. novembra 1989 prenasledovaná a evidovaná Komunistickou stranou Československa na Čiernej listine ako odporca komunistického režimu.
(2) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky je povinné oprávnenej osobe vydať Osvedčenie podľa ods. 1 do 30 dní od doručenia písomnej žiadosti. Vzor Osvedčenia je uvedený v prílohe tohto zákona.
(3) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky umožní oprávneným osobám prístup ku všetkým materiálom, ktoré súvisia s páchaním krívd na občanoch vedených na Čiernej listine, ktoré sa nachádzajú v Krajských orgánoch a archívoch spadajúcich do jeho pôsobnosti.
(4) Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky zabezpečí odtajnenie všetkých materiálov súvisiacich s prenasledovaním občanov z Čiernej listiny.
(5) Ústav pamäti národa zabezpečí v zmysle § 8 ods. 1 zákona č. 553/2002 plnenie úloh voči občanom z Čiernej listiny dlhodobo prenasledovaných na základe tajnej Smernice ÚV KSČ z januára 1971.
§ 5
Výška finančnej náhrady
(1) Výška jednorazovej finančnej náhrady pre oprávnenú osobu podľa § 3 ods. 1 je 90 000 Sk.
(2) Ak oprávnená osoba uvedená v § 3 ods. 1 zomrela, jednorazová finančná náhrada pre oprávnenú osobu podľa § 3 ods. 2 písm. a) je 45 000 Sk.
(3) Ak oprávnená osoba podľa § 3 ods. 1 aj podľa § 3 ods. 2 písm. a) zomrela, jednorazová finančná náhrada vo výške 45 000 Sk sa rozdelí medzi oprávnené osoby podľa § 3 ods. 2 písm. b).
§ 6
Uplatnenie nároku na jednorazovú finančnú náhradu
(1) Náklady na jednorazovú finančnú náhradu hradí Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
(2) Žiadosť oprávnenej osoby podľa § 3 ods. 1 o vydanie Osvedčenia podľa § 4 ods. 1 obsahuje údaje o žiadateľovi:
a)titul, meno a priezvisko osoby
b)údaj o zamestnaní v čase zaradenia do evidencie – na Čiernu listinu
c)dátum a miesto narodenia
d)adresa trvalého pobytu
e)údaj o štátnom občianstve
f)údaj o rodinných príslušníkoch
g)vlastnoručný podpis
(3) Žiadosť oprávnenej osoby podľa § 3 ods. 2 o vydanie Osvedčenia podľa § 4 ods. 1 obsahuje nasledujúce údaje:
a)titul, meno a priezvisko zomrelého prenasledovaného občana z Čiernej listiny
b)úmrtný list oprávnenej osoby podľa § 3 ods. 1
c)potvrdenie o rodinnom vzťahu so zomrelým
d)titul, meno a priezvisko osoby, ktorá žiadosť podáva
e)dátum a miesto narodenia
4
f)adresa trvalého pobytu
g)údaj o štátnom občianstve
g)vlastnoručný podpis.
(4) Oprávnená osoba môže podať žiadosť o vydanie Osvedčenia do 3 mesiacov odo dňa účinnosti tohto zákona.
§7
Konanie o poskytnutí jednorazovej finančnej náhrady
(1) Nárok na jednorazovú finančnú náhradu sa uplatňuje na základe písomnej žiadosti o priznanie jednorazovej finančnej náhrady na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky. Lehota na podanie žiadosti o priznanie nároku na jednorazové finančné odškodnenie je maximálne 3 roky od prevzatia Osvedčenia podľa § 4 ods. 1.
(2) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky preskúma žiadosť podľa ods. 1 a rozhodne o nej najneskôr do jedného roka; ak žiadosti vyhovie, písomne oznámi túto skutočnosť oprávnenej osobe.
(3) Oprávnená osoba je povinná k žiadosti o priznanie nároku na jednorazovú finančnú náhradu pripojiť Osvedčenie podľa § 4 ods. 1 vydané Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.
(4) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky poukáže jednorazovú finančnú náhradu oprávnenej osobe na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, ktorá povolenie slúžiť ako banka na území Slovenskej republiky, alebo na žiadosť oprávnenej osoby vyplatí príspevok v hotovosti. Spôsob úhrady určí oprávnená osoba v žiadosti podľa ods. 1.
(5) Jednorazová finančná náhrada priznaná oprávneným osobám podľa tohto zákona nepodlieha dani z príjmov fyzických osôb, nezahŕňa sa do vymeriavacieho základu na výpočet zdravotného poistenia ani do príjmu rozhodujúceho na účely poskytnutia sociálnych dávok.
(6) Včas uplatnený nárok oprávnenou osobou prechádza po smrti oprávnenej osoby na jej dedičov.
(7) Na konanie podľa tohto zákona sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní, ak tento zákon neustanovuje inak.
§ 8
Účinnosť
Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.
5
Príloha k zákonu č. .../... Z. z.
Predná strana
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
OSVEDČENIE O EVIDENCII PRENASLEDOVANÉHO OBČANA Z ČIERNEJ LISTINY
Oprávnená osoba
.....................................
Evid. číslo osvedčenia
..............................................
Titul, meno a priezvisko
...............................................
Trvalé bydlisko
...............................................
Dátum a miesto narodenia
............................................... ...............................................
Dátum a miesto vydania Odtlačok pečiatky MV SR a podpis
Zadná strana
POUČENIE
Osvedčenie je vydané podľa § 4 zákona č. .../... Z. z. o zmiernení niektorých morálnych a majetkových krívd dlhodobo prenasledovaných občanov vedených na osobitných zoznamoch (Čierne listiny) a ich rodinných príslušníkov.