1
Návrh
Vyhláška
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky
z ...........2006,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o identifikácii a registrácii hovädzieho dobytka
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky podľa § 19 ods. 10 zákona č. .... Z. z. o veterinárnej starostlivosti ustanovuje:
§ 1
Označovanie hovädzieho dobytka
(1) Každý jedinec hovädzieho dobytka (ďalej len „dobytok“) sa označuje prvotným označením a trvalým označením.
(2) Prvotné označenie je dočasné identifikačné označenie dobytka ihneď po jeho narodení v určitom chove, podľa ktorého možno spoľahlivo určiť jeho identitu a jeho matku.
(3) Trvalé označenie je označenie dobytka plastovými ušnými značkami1) (ďalej len „ušné značky“), pričom každé zviera musí mať najmenej dve originálne ušné značky s popisom, po jednej v každom uchu, ktoré mu zostávajú počas celého jeho života a nesmú sa meniť. Trvalé označenie sa vykonáva do 72 hodín od narodenia dobytka, vždy pred jeho premiestnením.
(4) Prvotné označenie a trvalé označenie dobytka zabezpečí držiteľ dobytka, v ktorého chove sa dobytok narodil.
(5) Označovanie dobytka iným spôsobom je povolené a nesmie zasahovať do označenia podľa odseku 3. Takéto označenie nenahrádza trvalé označenie ušnými značkami.
(6) Držiteľ dobytka (ďalej len „držiteľ“) najneskôr do siedmich dní od narodenia každého zvieraťa oznamuje právnickej osobe alebo fyzickej osobe poverenej Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky (ďalej len „poverená osoba“) túto udalosť s uvedením príslušných abecedno-číselných znakov uvedených na ušných značkách.
(7) Označovanie dobytka dovezeného z tretej krajiny sa vykonáva podľa osobitných predpisov2).
1) Kapitola I Nariadenia Komisie (ES) č. 911/2004, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1760/2000, pokiaľ ide o ušné značky, zdravotné preukazy zvierat a registre zvierat (Ú. v. EÚ L 163, 30.4.2004).
2) Hlava I čl. 4 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1760/2000 zo 17. júla 2000, ktorým sa zriaďuje systém identifikácie a registrácie hovädzieho dobytka, o označovaní hovädzieho mäsa a výrobkov z hovädzieho mäsa, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 820/97 (Ú. v. EÚ L 204, 11.8.2000).
2
§ 2
Všeobecné požiadavky na ušné značky
(1) Vzor ušnej značky je uvedený v prílohe č. 1.
(2) Pri používaní pridelených ušných značiek je potrebné dodržať postupnosť číselného radu od najnižšieho čísla s časovou postupnosťou narodenia každého zvieraťa.
(3) Ak došlo k strate alebo znehodnoteniu ušnej značky, každé zviera sa bezodkladne označí náhradnou ušnou značkou. Náhradná ušná značka obsahuje pôvodné abecedno-číselné znaky a je vyrobená iba ako duplikát vo forme ušnej značky. O vydaní náhradných ušných značiek vedie poverená osoba osobitnú evidenciu.
§ 3
Tetovanie hovädzieho dobytka
Dobytok možno označovať aj tetovaním. Tetovanie je vyznačenie identifikačného číselného znaku pomocou perforačných tetovacích klieští a vtrenia tetovacej farby do perforovaných tkanív ušnice. Vykonáva sa do pravej ušnice z vnútornej strany ucha tak, aby umožňovalo dobrú čitateľnosť označenia a umiestnenia ušnej značky. Identifikačný znak tetovania sa musí zhodovať s číselným znakom na ušnej značke. Tetovanie nenahrádza trvalé označenie.
§ 4
Znehodnotenie ušných značiek
Ušné značky uhynutého alebo zabitého dobytka sa nesmú znovu použiť na označovanie žijúceho dobytka. Znehodnotenie použitých ušných značiek zabezpečuje osoba, ktorá bola posledným držiteľom.
§ 5
Registrácia chovu (farmy) dobytka
(1) Držiteľ sa prihlási u poverenej osoby registračným lístkom do siedmych dní odo dňa, kedy sa stal držiteľom. Vzor registrácie chovu (farmy) je uvedený v prílohe č. 2.
(2) Na základe registračného lístka sa pridelí chovu registračné číslo. Registračné číslo je šesťmiestny abecedno-číselný kód alebo číselný šesťmiestny kód, ktorý umožňuje identifikovať konkrétny chov. Registračné číslo chovu sa nemení, ak sa nemení základné zameranie daného objektu a nemenia sa jeho kartografické údaje ani pri zmene vlastníka alebo držiteľa.
(3) Ak držiteľ ukončí chov dobytka, oznámi túto skutočnosť poverenej osobe do siedmych dní.
3
§ 6
Individuálny register dobytka v chove
(1) Pre každý chov vedie držiteľ individuálny register3) dobytka v chove. V každom individuálnom registri dobytka v chove sa na titulnej strane uvádza
a)meno a priezvisko alebo názov držiteľa,
b)registračné číslo chovu,
c)adresa chovu.
(2) Vzor individuálneho registra hovädzieho dobytka v chove je uvedený v prílohe č. 3
(3) Individuálny register dobytka v chove možno viesť aj formou počítačovej databázy. Tento obsahuje po vytlačení údaje v rovnakom poradí ako tlačivo podľa prílohy č. 3.
(4) Záznamy v individuálnom registri dobytka sa aktualizujú do 24 hodín.
§ 7
Hlásenie zmien v počte dobytka a doklad o premiestnení dobytka
(1) Držiteľ zasiela hlásenie zmien v počte dobytka a doklad o premiestnení dobytka, ak v chove nastanú zmeny, poverenej osobe do sedem dní od zmeny.
(2) Vzor hlásenia zmien v počte dobytka je uvedený v prílohe č. 4. Vzor dokladu o premiestnení dobytka je uvedený v prílohe č. 5.
(3) Hlásenie zmien v počte dobytka a doklad o premiestnení dobytka možno zasielať aj elektronickou formou, ktorá musí obsahovať rovnaké údaje ako tlačivo podľa prílohy č. 4 a 5.
§ 8
Systém centrálnej evidencie dobytka a podklady na jej vedenie
(1) V centrálnej evidencii dobytka sa vedie register chovov dobytka.
(2) Podkladom na vedenie centrálnej evidencie dobytka individuálne označovanie dobytka, individuálne registre dobytka v chove a hlásenie o každom narodení, úhyne, strate a premiestnení dobytka.
§ 9
Sprievodný doklad
(1) Sprievodný doklad (ďalej len „pas“), ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 6, obsahuje údaje podľa osobitného predpisu4).
(2) Držiteľ po obdržaní pasu skontroluje správnosť vyplnených údajov a pas podpíše.
3) Kapitola II čl. 8 nariadenia Komisie (ES) č. 911/2004 (Ú. v. EÚ L 163, 30.4.2004).
4) Kapitola II nariadenia Komisie (ES) č. 911/2004 (Ú. v. EÚ L 163, 30.4.2004).
4
(3) Stratu, zničenie alebo odcudzenie pasu držiteľ bezodkladne oznámi poverenej osobe. Poverená osoba na základe žiadosti o vydanie duplikátu vystaví náhradný pas s uvedením, že ide o duplikát, pričom tieto zmeny zaznamená v centrálnom registri chovov dobytka.
(4) Ak dôjde k úhynu, strate, zabitiu alebo odcudzeniu dobytka, posledný držiteľ bezodkladne vráti pas poverenej osobe, ktorá tento uchováva.
§ 10
Sprievodný doklad teľaťa do veku 28 dní
(1) Prvý držiteľ vystaví pri premiestňovaní teliat mladších ako štyri týždne sprievodný doklad teľaťa do veku 28 dní, ak teľaťu ešte nebol vydaný pas. Sprievodný doklad dopĺňa každý z ďalších držiteľov okrem prepravcov. Vzor sprievodného dokladu teľaťa do veku 28 dní je uvedený v prílohe č. 7.
(2) Pri odsune teľaťa bez pasu do kafilérie sa tiež použije sprievodný doklad podľa odseku 1.
§ 11
Centrálny register chovov dobytka
(1) V centrálnom registri chovov dobytka sa pre každý chov dobytka eviduje
a)registračné číslo chovu,
b)adresa chovu,
c)údaje o vlastníkovi a o držiteľovi, a to meno, priezvisko a trvalý pobyt, ak ide o fyzickú osobu alebo názov, sídlo, identifikačné číslo, meno, priezvisko a adresa štatutárneho zástupcu, ak ide o právnickú osobu,
d)každý dobytok držaný v chove,
e)každá zmena dobytka držaného v chove, najmä narodenie, premiestnenie, uhynutie alebo strata, dátum, kedy k zmene prišlo; pri premiestnení dobytka odkiaľ alebo kam bol dobytok premiestnený, prípadne kód krajiny a registračné číslo dobytka, ak ide o dovezený alebo vyvezený dobytok,
g) geografické súradnice chovu.
(2) Pre označenie registra chovov dobytka sa používajú kódy chovov uvedené v prílohe č. 8.
§ 12
Systém evidencie sprostredkovateľov, prevádzkovateľov bitúnkov
a kafilerických podnikov
Poverená osoba vedie aj register sprostredkovateľov, register prevádzkovateľov bitúnkov a register kafilerických podnikov.
§ 13
Register sprostredkovateľov
Register sprostredkovateľov obsahuje
a) registračné číslo sprostredkovateľa,
5
b) meno a priezvisko alebo názov alebo obchodný názov sprostredkovateľa,
c) identifikačné číslo sprostredkovateľa,
d) trvalý pobyt alebo sídlo sprostredkovateľa,
e) meno, priezvisko a adresu osoby zodpovednej za vedenie registra sprostredkovateľa.
§ 14
Register prevádzkovateľov bitúnkov
Register prevádzkovateľov bitúnkov obsahuje
a) registračné číslo každej prevádzkarne bitúnku,
b) adresu každej prevádzkarne bitúnku,
c) meno a adresu alebo názov alebo obchodnú firmu prevádzkovateľa bitúnku,
d) identifikačné číslo prevádzkovateľa bitúnku,
e) trvalý pobyt alebo sídlo prevádzkovateľa bitúnku,
f) meno, priezvisko a adresu osoby zodpovednej za vedenie registra bitúnku.
§ 15
Register kafilerických podnikov
Register kafilerických podnikov obsahuje
a) registračné číslo každej prevádzkarne kafilérie,
b) adresu každej prevádzkarne kafilérie,
c) meno a adresu alebo názov alebo obchodnú firmu prevádzkovateľa kafilérie,
d) identifikačné číslo prevádzkovateľa kafilérie,
e) trvalý pobyt alebo sídlo prevádzkovateľa kafilérie,
f) meno, priezvisko a adresu osoby zodpovednej za vedenie registra kafilérie.
§ 16
Prechodné ustanovenie
Dobytok označený podľa doterajších predpisov sa považuje za dobytok označený podľa tejto vyhlášky.
§ 17
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2007.