1
Príloha
k vyhláške č. .../2006 Z.z.
ČASŤ A
PODROBNOSTI O DLHODOBOM CHOVE VOĽNE ŽIJÚCICH CICAVCOV
I.Kloakovce (Monotremata)
Ježurovité (Tachyglossidae)
Ježura, paježura
Požiadavky na priestor
Vnútorný priestor musí mať plochu najmenej 4 m2 pre každé zviera, pričom na základe správania ježúr, ktoré radi behajú, je nutné zabezpečiť vnútorný priestor s plochou najmenej10 m2 pre každú skupinu. Je možné držať ich v konvenčných pavilónoch malých cicavcov a nočných zvierat. V letných mesiacoch je možné uvažovať o pobyte vo vonkajšom výbehu.
Klimatické podmienky
Teplota výbehu nad 15°C.
Obohatenie priestoru
Ježury veľmi intenzívne hrabú a tomu musí zodpovedať aj podklad. Je nutné ponúknuť podstielku z piesku, rašeliny, lístia atd., naviac korene a kamene ako možnosť úkrytu. Ako ohraničenie výbehu je nutné zvoliť hladké materiály (sklenné steny, kamenné múry atď.). Pri použití vyššieho pletiva vzniká nebezpečenstvo pádu šplhajúcej sa ježury.
Sociálna štruktúra
Chov môže byť realizovaný v pároch alebo pri znášanlivosti vo viacpočetnej skupine alebo v skupine s inými druhmi (napríklad kuskusovité).
Výživa
Ježury sa živia hmyzom a bezstavovcami. Náhradná výživa musí byť zložená zo živočíšnych a rastlinných bielkovinových zložiek, vitamínových a minerálnych doplnkov.
Odchyt a transport
Ježury sa odchytávajú do rúk alebo podberákom. Zvieratá sa transportujú jednotlivo v kontajneroch, ktoré by vzhľadom na ich silné pazúry mali byť obložené plechom.
II.Vačkovce (Marsupialia)
1. Vačicovité (Didelphidae)
Požiadavky na priestor
Tieto sa líšia podľa veľkosti príslušných druhov, avšak ani u malých foriem ako vačica krysia a vačica trpaslíčia nesmie plocha klietky byť menšia ako 0,5 m2 a u veľkých druhov ako vačica oposum menej ako 4 m2.
2
Klimatické podmienky
Vačicovité pochádzajúce zo severných oblastí (ako oposum) nie chúlostivé na chlad. Južné druhy musia byť chované pri teplote najmenej 16°C so zvláštnymi nárokmi na vysokú relatívnu vlhkosť vzduchu.
Obohatenie priestoru
Všetky vačicovité potrebujú vo svojich výbehoch konáre na šplhanie. Nutná je prítomnosť dutín vhodných na spanie alebo duté kmene stromov slúžiace ako úkryt. Na podlahe sa vyžaduje podstielka.
Sociálna štruktúra
Väčšina druhov vačicovitých solitárne žijúce zvieratá. Niekedy je možné chovať ich v pároch. Pretože vačicovité sú všežravce, spojenie s inými druhmi nie je opodstatnené.
Výživa
Vačicovité sú všežravce s vyššími nárokmi na podiel živočíšnej zložky.
Odchyt a transport
Vačicovité sa odchytávajú do rúk alebo podberákom. Transport prebieha jednotlivo v kontajneroch. Okrem drevených bední je možné používať aj bedne plastové.
2. Kunovcovité (Dasyuridae)
Z kunovcovitých je v zajatí chovaných len málo druhov. Niekedy vo vzácnych prípadoch sa do expozícií dostávajú aj kunovec a diabol. Vakovlk, ktorý je dnes prakticky vyhynutý, nie je chovaný v zajatí.
Požiadavky na priestor
Malé druhy ako vakomyši môžu byť chované vo vitrínach pre malé cicavce. Najmenšia plocha nesmie byť menšia ako 1 m2 .
Kunovce potrebujú klietku s plochou 2 až 8 m2 podľa druhu.
Plocha pre diabla, na ktorej je držaný, musí byť najmenej 10 m2. Zmysluplným pre diabla je aj vonkajší výbeh.
Klimatické podmienky
S výnimkou diablov, ktorí môžu byť celoročne chovaní vo vonkajších výbehoch, pokiaľ je k dispozícii nezamŕzajúci a pred počasím chránený priestor ako skrýša, nesmú byť kunovcovité chované pri teplote nižšej ako 15°C .
Obohatenie priestoru
Pre všetky kunovcovité je potrebné poskytnúť skrýš, pre kunovce a vakomyši nutné aj konáre vhodné na šplhanie. Klietka musí obsahovať podstielku. Výbeh musí byť zo všetkých strán uzavretý. U menších foriem je vhodným oddelením od návštevníkov sklo.
Sociálna štruktúra
Podľa druhu solitárne, respektíve tvoria páry. Pretože kunovcovité lovia korisť, nie je medzidruhový chov možný.
Výživa
Väčšiu časť potravy tvorí živočíšna zložka.
3
Odchyt a transport
Malé druhy ako vakomyši môžeme chytať do rúk. Kunovce a diabli sa musia chytať do podberáka. Transportujú sa jednotlivo v kontajneroch. Bedne, hlavne u diablov, musia byt obzvlášť stabilné.
3. Bandikutovité (Peramelidae)
Táto čeľaď je v Európe zriedkavo chovaná. Malé druhy bývajú často vystavované v pavilónoch nočných zvierat. Chov ako u iných malých cicavcov, krmivo s vysokým podielom živočíšnej zložky.
4. Kuskusovité (Phalangeridae)
Z mnohých druhov kuskusovitých je len niekoľko druhov chovaných v európskych ZOO. to kuskus, kusu a vakoveverica. Chov koál je z dôvodu potravnej špecializácie na listy istých eukalyptov v Európe možný len obmedzene.
Požiadavky na priestor
Kuskus a kusu potrebujú klietky o rozmeroch minimálne 6 m2, výška klietky musí dosahovať minimálne 2 m.
Pre vakoveverice musí byť plocha klietky najmenej 2 m2 a výška klietky musí byť rovnaká ako u kuskusa a kusu.
Klimatické podmienky
Teplota v klietkach kuskusovitých musí byť najmenej 15°C, u tropických druhov najmenej 18 °C so zvláštnym ohľadom na relatívnu vlhkosť vzduchu nad 70%.
Obohatenie priestoru
Množstvo konárov na šplhanie s rôznou dĺžkou umiestnených v rôznych výškach. Nutné dutiny vhodné na spánok. Podklad musí mať podstielku. Výbeh musí byť uzavretý.
Sociálna štruktúra
Chov kuskusov a kusu je možný v pároch, ale je nutné dávať pozor na sociálne nezhody medzi jedincami. Vakoveverice môžu byť chované v malých rodinných skupinách. Spoločný chov kuskusovitých s pozemnými druhmi zvierat je možný.
Výživa
Kuskusovité sa živia zmiešanou potravou.
Odchyt a transport
Odchyt kuskusovitých sa realizuje pomocou podberáka. Na transport používané kontajnery pre každého jedinca zvlášť. Vakoveverice je možné prepravovať v malých skupinkách uzavretých v jednom prepravnom kontajneri.
5. Vombatovité (Vombatidae)
Požiadavky na priestor
Veľkosť výbehu pre jedno zviera nesmie byť menšia ako 10 m2. Doporučuje sa väčší výbeh, predovšetkým v letných mesiacoch by mal byť k dispozícii vonkajší výbeh.
4
Klimatické podmienky
Teplota vo vnútornej ubikácie by nemala klesnúť pod 15°C.
Obohatenie priestoru
Vombatovité veľmi radi hrabú a škriabu, preto je vhodné dodať im hrubú podostieľku z piesku prípadne zeminy. Najlepšie je ak si vombaty môžu v tento podstielke vyhrabať vlastný úkryt. Ako podstielka na spanie je vhodné seno. Z dôvodu častých sociálnych napätí (viď. nižšie) je vhodné aby ubikácia mala viac oddelení. Ako ohraničenie výbehu je možné použiť stenu alebo mrežu.
Sociálna štruktúra
Vombaty solitárne žijúce zvieratá a musia mať v zajatí možnosť separácie. Spoločný chov napríklad s klokanmi je možný.
Výživa
Vombaty vegetariáni, ktorí potrebujú z dôvodu obrusovania svojich hlodavých zubov, okrem sena a ovocia, zeleniny a chleba tiež pravidelný prísun okusových konárov.
Odchyt a transport
Odchyt sa realizuje pomocou sietí. Pri transporte sa používajú stabilné kontajnery pre každého jedinca samostatne.
6. Kengurovité (Macropodidae)
Z troch podčeľadí sa mimo Austrálie nechovajú iba kengury pižmové. Malé kengury aktívne za súmraku a v noci. Pravé kengury sú aktívne prevážne cez deň.
Požiadavky na priestor
Všetkým druhom kengúr s výnimkou malých kengúr, je nutné poskytnúť vnútorné priestory aj vonkajší výbeh. Malé kengury je možné chovať v pavilónoch pre nočné zvieratá. Tu by mali mať k dispozícii klietky s rozmermi minimálne 8 m2 pre 2 - 5 zvierat.
Pre veľké druhy kengúr, ako kengury horské a sivé, by vonkajšie výbehy pre 2 - 5 zvierat mali mať rozlohu najmenej 300 m2, vnútorné priestory najmenej 20 m2.
Pre stredne veľké druhy kengúr, ako kengura červenošedá, skalná a druhy rodu Wallabia vonkajšie výbehy pre 5 zvierat musia mať rozlohu najmenej 200 m2, vnútorné priestory najmenej 15 m2.
Pre menšie druy kengúr, ako kengura dama a podobné druhy musia mať vonkajší výbeh pre 5 zvierat s rozlohou najmenej 150 m2, vnútorné priestory najmenej 10 m2.
Pre pár stromových kengúr vonkajší výbeh musí mať rozlohu najmenej 25 m2, vnútorný priestor pre pár najmenej 8 m2 s výškou 2,5 až 3 m.
Klimatické podmienky
Veľa druhov kengúr nie je chúlostivých na teplotu. Kengury červenošedé dokonca znášajú aj nižšie teploty. Pri ostatných druhoch kengúr vo vnútorných priestoroch musí byť teplota vyššia ako 15°C.
Obohatenie priestoru
Vonkajšie výbehy majú mať prirodzený povrch s piesčitými plochami, na ležanie. Pri nepriaznivých klimatických podmienkach musia mať kengury možnosť ukryť sa pod zastrešené plochy. Vnútorné priestory musia mať podstielku. Stromové kengury potrebujú dostatočné
5
množstvo konárov na šplhanie, rovnako vo vnútornom ako aj vo vonkajšom priestore. Pre kengury skalné vhodné vyvýšeniny a malé skaly. Na ohraničenie výbehu je vhodné oplotenie a rovnako aj suché priekopy. Stromové kengury možno chovať v klietkach, s mrežami alebo hladkými stenami, alebo so sklenenými nádstavcami, ktoré zabránia prípadnému úniku zvierat.
Sociálna štruktúra
Väčšinu kengúr je nutné chovať v skupinách, stromové druhy často len v pároch. Je možné chovať niekoľko druhov kengúr spoločne (napríklad kengury veľké a kengury dama). Často sa kengury držia na tzv. austrálskych lúkach, kde sú spoločne chované s emu, husicami a pod.
Výživa
Kengury bylinožravce, ktoré v zajatí kŕmené ovocím, zeleninou, obilninami alebo granulami, senom alebo iným zdrojom vlákniny. Listy a konáre obľubuje veľa druhov kengúr.
Odchyt a transport
Kengury sa odchytávajú ručne, u väčších druhov sa môžu použiť aj odchytové dosky, ktorými sa kengury naženú do transportných kontajnerov, podobne ako u kopytníkov. Každé zviera musí mať samostatný kontajner s čalúnenou stropnou časťou. Je možné tiež pri transporte použiť veľké kontajnery so štvorcovým pôdorysom pre viac zvierat. Samice s mláďatami vo vaku sa nesmú transportovať.
III.Hmyzožravce (Insectivora)
V Európe nie chované čeľade ako štetinatovcovité, vydríkovité a zlatokrtovité. Pre chov v ZOO bezvýznamné krty a piskory. Pravidelne sa vystavujú ježe a solenodonty zriedkavo tenreky.
1. Ježe (Erinceus spp.)
Požiadavky na priestor
Výbeh pre jedno až dve zvieratá by mal mať viac ako 2 m2 .
Klimatické podmienky
Naše európske ježe hibernujú. U teplomilných druhov: teplota klietky by mala dosahovať minimálne 15 °C.
Zariadenie výbehu
Klietka s podstielkou alebo prírodnou zeminou. Nutná je prítomnosť vhodného úkrytu. Pri chove vo vonkajšom výbehu je nutné tento ohradiť stenami s hladkým povrchom, aby zvieratá nemohli vyliezť.
Sociálna štruktúra
Ježe solitárne žijúce živočíchy, avšak je možné ich chovať aj niekoľko v jednom výbehu pokiaľ je dostatočne veľký, a umožňuje zvieratám vyhnúť sa.
Výživa
Okrem živočíšnych bielkovín je nutné poskytnúť im aj ovocie.
Odchyt a transport
Ježe sa transportujú v jednotlivo malých kontajneroch.
6
2. Solenodonovité a tenrekovité (Solenodontidae a Tenrecidae)
Čeľaď soledonovité zahŕňa jediný rod soledon s tvomi prežívajúcimi druhmi, obývajúcimi ostrov Haiti a Kuba. Z čeľade tenrekovité je najčastejšie chovaný druh tenrek bezchvostý, obývajúci ostrov Madagaskar.
Požiadavky na priestor
Podobne ako ježe.
Klimatické podmienky
Teplota prostredia by nemala klesnúť pod 18°C.
Obohatenie priestoru
Klietka s možnosťou lezenia, korene stromov a podobne. Ako podklad treba zvoliť podstielku, do ktorej sa zviera v prípade potreby môže zahrabať.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch. U tenreka bezchvostého je možný aj chov viacpočetných skupín. Chov s inými madagaskarskými druhmi, napríklad maki trpazlíči je možný.
Výživa
Okrem potravy, skladajúcej sa hlavne z mäsa, hmyzu atď., je vhodné poskytnúť aj ovocie.
Odchyt a transport
Podobne ako u ježov.
IV.Netopiere (Chiroptera)
V ľudskej opatere je málo druhov tohto najpočetnejšieho rádu cicavcov. Pre chov v ZOO vhodné kalone, upíre a listonosy.
Požiadavky na priestor
S výnimkou upírov, ktoré môžu byť držané v menších klietkach nočných expozícií, je nutné mať väčšie priestory umožňujúce lietanie. Pre veľké kalone napríklad rodu Pteropus je nutné mať preletový priestor najmenej 20 m2 s výškou najmenej 3 m. Toto sa týka skupiny 15 - 20 zvierat .
U menších kaloňov, ako kalone egyptské, preletové priestory musia byť väčšie ako 10 m2 s výškou najmenej 2,5 m.
Klimatické podmienky
Teploty nemajú byť nižšie ako 18°C. Relatívne vysoká vlhkosť vzduchu je uvádzaná u väčšiny druhov najmenej 70 %. Pre všetky tropické druhy nesmie teplota klesnúť pod 21°C.
Obohatenie priestoru
Musí byť k dispozícii dostatok konárov na lezenie a možnosť zavesenia sa. Dôležité voľné preletové trasy využiteľné zvieratami.
Sociálna štruktúra
Prevažne všetky druhy môžu byť chované v skupinách. U druhov žijúcich háremovým spôsobom, je nutné zabezpečiť, aby v kolónii bolo viac samíc ako samcov. Chov viacerých
7
druhov spolu je možný, vrátane kaloňov a listonosov. Je možné chovať veľké druhy kaloňov vo voľne preletových vtáčích halách.
Výživa
Kalone a listonosy sa kŕmia rôznymi druhmi ovocia. Upíre dostávajú zväčša hovädziu krv.
Odchyt a transport
Letúne sa chytajú do sietí alebo do rúk, ak to umožňuje veľkosť klietky. Na transport vhodné kontajnery, v ktorých sa zvieratá môžu voľne zavesiť.
V jednom kontajneri možno transportovať malú skupinku kaloňov.
V.Hlodavce (Rodentia)
U tohto na druhy najbohatšieho radu cicavcov sa v ZOO chová len malé množstvo druhov. Preto sú vybrané len exemplárne príklady druhov a čeľadí.
1. Vevericovité (Sciuridae)
Požiadavky na priestor
Malé vevericovité druhy, napríklad burunduky, potrebujú klietku s plochou najmenej 1 m2 a s výškou najmenej 1,5 m pre jeden pár.
Väčšie druhy ako veverice, poletuchy, sysle a zemné veverice, musia byť chované v klietkach, ktorých plocha pre 2 jedince je najmenej 2 m2 s výškou klietky najmenej 2 m pre šplhavé druhy a 1,5 m pre zemné druhy.
Veľké druhy ako ratufa potrebujú klietku s plochou najmenej 4 m2 pre dve zvieratá. Veľkým druhom je vhodné poskytnúť vonkajší výbeh.
Svište sa držia vo vonkajších výbehoch s plochou výbehu najmenej 20 m2 pre malú skupinu zvierat.
Druhy vevericovitých, odolné proti chladu, ako veverice, poletuchy a svište môžu byť po celý rok chované vo vonkajších výbehoch. Svište chované vo vonkajšom výbehu hybernujú. Tropické druhy ako veverica Prévostová, ratufa atd. je nutné chovať prinajmenšom v zimnom období vo vnútorných priestoroch s teplotou najmenej 18°C.
Obohatenie priestoru
Pre stromové veverice je nutné mať vo výbehu dostatok konárov a materiálu na šplhanie. Je nutné dať im k dispozícii aj dutiny vhodné na spanie a na úkryt. Zemné druhy veveríc potrebujú podklad vhodný na hrabanie, napr.: zemina, piesok, ...
Sociálna štruktúra
Väčšina zemných druhov veveríc žije v rodinách a kolóniách, naopak väčšina stromových veveríc žije solitárne alebo v pároch.
Výživa
Väčšina vevericovitých bylinožravce, ktoré občas nepohrdnú aj živočíšnou bielkovinou. Je dôležité aby mali pravidelný prísun čerstvých konárov a iných tvrdých materiálov vhodných na obrusovanie hlodavých zubov.
Odchyt a transport
Vevericovité sa zväčša transportujú jednotlivo. Chytajú sa do ruky, alebo podberákom. Transportné kontajnery musia byť odolné voči ich hlodavým zubom.
8
2. Noháčovité (Pedetidae)
Požiadavky na priestor
Výbeh pre kolóniu 5 noháčov musí mať plochu najmenej 20 m2. Naháčovité zvieratá s nočnou aktivitou.
Klimatické podmienky
Teplota v klietke musí byť najmenej 18°C.
Obohatenie priestoru
Podlaha musí mať podstielku. Ako vhodné rôzne zmesy pieskov. Nutné aj spacie boxy a dutiny vystlané senom. Ako ohraničenie výbehu sa odporučujú sklenné tabule.
Sociálna štruktúra
Noháče je možné chovať v skupinách. V nočných expozíciách je možné ich chovať spolu s hrabáčmi.
Výživa
Noháče sú bylinožravce, ktoré je nutné kŕmiť obilninami, chlebom ovocím a zeleninou.
Odchyt a transport
Podobne ako vevericovité.
3. Bobrovité (Castoridae)
Požiadavky na priestor
Bobry sa chovajú najmenej v pároch. Plocha vonkajšieho výbehu musí byť najmenej 20 m2. Vnútorné boxy s minimálnymi rozmermi 2 m2 pre pár s mláďatami je potrebný.
Klimatické podmienky
Bobre dobre znášajú zimu, preto môžu byť celoročne chované vo vonkajších výbehoch.
Obohatenie priestoru
Nutnou súčasťou výbehu je vodná nádrž s plochou najmenej 10 m2 a hĺbkou 0,8 m. Vchod do spacieho boxu je možné umiestniť pod vodou. Výbeh je potrebné vybaviť množstvom dreveného materiálu na hlodanie a zamestnanie zvierat. Ako ohradenie výbehu vhodné hladké steny, sklenené tabule, pletivo.
Sociálna štruktúra
Bobre bylinožravce, väčšiu časť ich potravy tvoria vetvičky a konáriky. Okrem toho je nutné im podávať aj rôzne druhy ovocia, zeleniny, chlieb atd..
Odchyt a transport
Bobre odchytávame podberákom. Transportujú sa po jednom v transportných kontajneroch, ktoré sú z plechu alebo sú z vnútornej stravy oplechované.
9
4. Myšovité (Muridae)
Požiadavky na priestor
Pre menšie druhy, asi ako chrčky, myši domáce, myši bodlinaté, nesmie plocha klietky byť menšia ako 0,5 m2. Väčšie druhy, ako chrčkomyši plocha klietky musí byť 2m2 až 4 m2.
Klimatické podmienky
Druhy pochádzajúce z chladnejších klimatických podmienok, ako mnoho chrčkov a hraboše, môžu mať v zimnom období nižšiu teplotu. U teplomilných druhov teplota nesmie klasnúť pod 15°C.
Obohatenie priestoru
V klietke musí byť podstielka a množstvo skýš a úkrytov. Seno je vhodným hniezdnym materiálom a materiálom na obohatenie. Druhy ktoré šplhajú, ako napríklad plch, musia mať k dispozícii konáre.
Sociálna štruktúra
Podľa druhov môžu byť myšovité chované v pároch alebo vo veľkých skupinách. Silné sociálne štruktúry sa vyskytujú napríklad u myší bodlinatých, myší nílskych atd.; mnoho hrabošov žije solitárne.
Výživa
Väčšina myšovitých sú bylinožravce, ktoré nepohrdnú živočíšnou bielkovinou.
Odchyt a transport
Podľa sociálneho typu sa myšovité transportujú jednotlivo alebo v skupinách. Prepravné kontajnery musia byť zabezpečené proti prehlodaniu.
5. Dikobrazovité (Hystricidae)
Požiadavky na priestor
Výbeh pre dva dikobrazy musí mať plochu najmenej 5 m2, pre väčšie druhy 10 m2.
Klimatické podmienky
Dikobrazy roku Hystrix voči chladu odolné. Tropické druhy dikobrazov a dikobraz indonézsky musia mať k dispozícii vnútorné priestory.
Obohatenie priestoru
Podklad by mal zodpovedať ich obľube v hrabaní, mal by byť tvorený vrstvou piesku alebo zeminy zodpovedajúcej hrúbky. K dispozícii musia byť duté kmene, alebo dutiny vhodné na odpočinok, kde sa zvieratá ukrývajú cez deň. Ohraničenie výbehu musí byť hladké (sklo, murivo,.)
Sociálna štruktúra
Veľké dikobrazy môžu byť chované v pároch alebo v rodinných skupinách. Ale niektoré druhy je možné chovať iba v pároch.
Výživa
Dikobrazovité sa živia prevažne rastlinnou potravou a potrebujú materiál na hlodanie.
10
Odchyt a transport
Odchyt sa realizuje podberákom. Zvieratá transportované v kontajneroch z plechu alebo plechom obložených bedniach.
6. Hutiovité (Capromyidae)
Chov podobný ako u myšovitých prípadne dikobrazovitých.
7. Nutrie (Myocastoridae)
Chov podobný ako u bobrov, môžu byť vytvárané veľké rodinné skupiny.
8. Činčilovité (Chinchillidae)
Chov podobný ako vevericovité.
9.Morčatovité (s výnimkou domácich morčiat) (Caviidae)
Požiadavky na priestor
Chov menších druhov ako morča lasicovité a morča peruánske v klietkach s plochou najmenej 3 m2 pre malú skupinu.
Pre moko skalného musí byť plocha vnútorného priestoru najmenej 4 m2 pre chovnú skupinu. Mary potrebujú aj vonkajší výbeh, aby bola uspokojená ich potreba behať. Pre dve zvieratá je potrebný výbeh s plochou 200 m2.
Klimatické podmienky
Mary odolné voči zime, a môžu byť celoročne chované vo vonkajších výbehoch s možnosťou úkrytu. Morčatá musia byť za mrazivých dní umiestnené vo vnútorných priestoroch.
Obohatenie priestoru
Klietky morčatovitých musia mať podstielku a musia mať dostatok sena, do ktorého sa zvieratá radi zahrabávajú. Chovné zariadenie pre mary musí mať ako podklad piesok alebo porastenú pôdu. Radi využívajú možnosť vyhrabať si vlastné skrýše, alebo majú mať k dispozícii ochranné a pôrodné boxy.
Pre moko skalného je nutné zabezpečiť konáre a skaly na šplhanie.
Sociálna štruktúra
Pravé morčatovité ako mary sociálne zvieratá, u ktorých sa však pri nadmernom nahustení jedincov môže vytvárať sociálne napätie. Spoločný chov már s iným cicavcami a vtákmi, v tzv. juhoamerických výbehoch, je možný.
Výživa, odchyt a transport
Podobne ako u vevericovitých a myšovitých.
10. Kapybary (Hydrochaeridae)
Požiadavky na priestor
Pre dve kapybary musí byť k dispozícii vonkajší výbeh s plochou minimálne 40 m2 a vnútorný priestor s plochou nie menšou ako 8 m2.
11
Klimatické podmienky
V teplom ročnom období môžu byť kapybary chované vonku. V zimnom období musia mať možnosť vyhľadať si vykurovaný úkryt, kde je teplota najmenej 15°C.
Obohatenie priestoru
Podklad výbehu by mal byť tvorený prírodnou zemou. Bazén na kúpanie, je nevyhnutný, nakoľko ho zvieratá radi vyhľadávajú. Aj na zimovisku musí byť kapybarám umožnené sa kúpať. Kapybary sú neznášanlivé, je nutné zaistiť ich oddelené umiestnenie.
Sociálna štruktúra
Okrem chovu v pároch je kapybary možné chovať v malých skupinách. Je však nutné sledovať prípadné sociálne napätie, ktoré sa pravidelne vyskytuje pri rozširovaní skupiny. Chov s inými juhoamerickými druhmi ako marami, lamami atd. je možný. Spoločný chov s tapírmi občas prináša problémy.
Výživa
Kapybary sa živia rastlinnou potravou. Ako doplnok potravy radi prijímajú rôzne vetvičky a konáre.
Odchyt a transport
Podobne ako iné hlodavce. Kapybara je najväčším hlodavcom a toto treba zohľadniť pri použití transportného kontajnera.
11. Agutiovité (Agoutidae)
Najčastejšie chovanými zástupcami agutiovitývh sú paky a aguti.
Požiadavky na priestor
Klietka pre menšiu skupinu agutiovitých do 5 zvierat musí mať plochu najmenej 6 m2.
Klietka pre dve paky musí mať plochu najmenej 6 m2.
Klimatické podmienky
Paky a aguti musia byť v zimnom období umiestnené vo vykurovaných vnútorných priestoroch, kde teplota nesmie klesnúť pod 15°C. Paky horské sú relatívne menej citlivé na poklesy teplôt.
Obohatenie priestoru
Ako podklad je vhodné zvoliť piesok alebo zmes rašeliny a lístia. Vo vonkajších výbehoch je možné použiť porastenú zem. Radi majú skrýše v dutých kmeňoch. Ako ohraničenie výbehu je vhodné aj sklo.
Sociálna štruktúra
Aguti je možné chovať v pároch a môžu sa chovať aj v skupinách. Paky menej sociálne znášanlivé. Spoločný chov s aguti a inými zvieratami, obývajúcimi horné časti ich výbehu (napr. leňochody, drápkaté opičky,...) je možný.
Výživa
Podobne ako iné hlodavce.
Odchyt a transport
Podobne ako iné hlodavce
12
12. Urzonovité (Erethizontidae)
Podobne ako dikobrazovité. Treba však pri zariaďovaní výbehu brať do úvahy s ich schopnosť a obľubu šplhať. Nie sú citlivé na chlad.
Tropické a subtropické druhy ako kuandu musia byť v zimnom období umiestnené vo vykurovaných vnútorných priestoroch s minimálnou teplotou 18°C.
VI.Dvojitozubce (Lagomorpha)
Tieto vývojovo s hlodavcami nepríbuzné cicavce nezohrávajú dôležitú úlohu v chovoch ZOO. Okrem pravidelného vystavovania domácich králikov v detských kútikoch sa veľmi zriedkavo vystavujú zástupcovia oboch čeľadí pišťuchovité a zajacovité.
Požiadavky na priestor
Pár musí mať k dispozícii vonkajší výbeh s minimálnou plochou 20 m2. Jedná sa o veľmi vzrušivé zvieratá a preto sa odporúča chov umelo odchovaných jedincov.
Klimatické podmienky
Väčšina druhov nie je citlivá na teplotu a môžu byť celoročne chované vonku.
Obohatenie priestoru
Čať podkladu alebo celý podklad musí byť pokrytý prírodnou pôdou s možnosťou hrabania. Ako porast vhodné kry a malé stromy. Pre králiky je nutné mať k dispozícii pne ako možnosti úkrytu.
Sociálna štruktúra
Dvojitozubce sa chovajú v pároch. Niektoré druhy králikov sa môžu chovať v malých skupinách.
Výživa
Podobne ako u hlodavcov.
Odchyt a transport
Podobne ako u hlodavcov.
VII.Primáty (Primates)
1.Opice s nočnou aktivitou:
Poloopice (Prosimiae): makiovité (Cheirogaleidae), ksukolovité (Daubentoniidae), lorisovité (Lorisidae), kombovité (Galagonidae), lemury kata (Lemur catta), okáľovité (Tarsiidae),
Opice nového sveta: mirikiny (Aotinae)
Požiadavky na priestor
Makiovité, loriovité, okáľovité a menšie druhy komb (Galago senegalensis) sa chovajú v pároch alebo v rodinných skupinách na ploche najmenej 3 m2 pre pár s minimálnou výškou 2,5 m. veľmi pohyblivé, dlhé skoky, dôležitá výška, rodina môže mať niekoľko členov, preto je potrebné pre každé ďalšie zviera zväčšiť plochu o najmenej 0,2 m2.
Kombovité a okálovité sa chovajú v pároch alebo v rodinných skupinách na ploche najmenej 3 m2 s minimálnou výškou 2 m.
13
Komba veľká (Otolemur crassicaudatus) a mirikiny sa chovajú v pároch na ploche najmenej 6 m2 s minimálnou výškou 2,5 m alebo v rodinných skupinách s dodatočnou plochou pre každé ďalšie zviera najmenej 0,5 m2.
Ksukolovité sa chovajú v pároch alebo v pároch s mláďaťom na ploche najmenej 9 m2 s minimálnou výškou 3 m.
Klimatické podmienky
Primáty s nočnou aktivitou pochádzajú z tropických krajín, preto sa chovajú výhradne vo vnútorných priestoroch s teplotou 20°C 25°C. Žiaduce je ich umiestnenie v nočných pavilónoch, kde je treba zohľadniť sezónnu variabilitu dĺžky dňa.
Vzdušná vlhkosť sa pohybuje v rozpätí 50 - 75%, pričom okáče potrebujú relatívnu vlhkosť vzduchu až 85% pri teplote 30°C.
Obohatenie priestoru
Vertikálne aj horizontálne možnosti lezenia s množstvom možností úkrytu. Prírodné konáre najlepšie absorbujú pachové látky všetkých primátov, ktoré značkujú. Maki vevericovitý, maki hrubochvostý, ksukoly, lory, komby a okáče potrebujú drevené hniezdne boxy v hornej časti chovného priestoru. Pre mirikiny musí byť hniezdny box dostatočne veľký, aby sa do vnútra zmestila celá rodinná skupina. Konáre s lístím, drvená kôra, rašelina a suché lístie vhodným podkladovým ale aj hniezdnym materiálom.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo malých rodinných skupinách. U maki vevericovitého môžu byť chované 2 - 3 príbuzné samičky s dvomi samcami.
Výživa
Kŕmenie dvakrát denne. Nutná je pestrá ponuka ovocia a zeleniny, okrem toho kŕmna dávka musí obsahovať živočíšnu potravu ako napríklad cvrčky, sarančatá, larvy potemníka a jednodňové mláďatá myší.
Odchyt a transport
Najjednoduchší odchyt je prepustením zvierat do transportnej bedne priamo z hniezdneho boxu. Inak sa odchyt realizuje ručne s odchytovými rukavicami alebo sieťou. Zvieratá sa transportujú individuálne.
2.Tany a poloopice (Tupaiidae a Lemuridae)
Požiadavky na priestor
Tany a poloopice sa chovajú v pároch alebo v rodinných skupinách, na minimálnej ploche vnútorného priestoru pre pár s minimálmou výškou a dodatočnou plochou pre každé ďalšie zviera
Tany (Tupaiidae): 3,0 m2, výška 1,5 m, ďalšie zviera 0,25 m2,
Lemury (okrem vari a kata): 9,0 m2, výška 2,5 m, ďalšie zviera 1,0 m2,
Vari (Varecia variegata, Lemur catta): 12,0 m2, výška 3,0 m, ďalšie zviera 2,5 m2,
Sifaky (Propithecus): 30,0 m2, výška 3,0 m, ďalšie zviera 3,00 m2,
Klimatické podmienky
Teplota miestnosti: 18 - 20°C.
Relatívna vlhkosť vzduchu: 40 - 70%.
14
Dĺžka svetelného dňa: 12 hodín.
Tany a lemury sivé citlivé na chlad. Pri teplotách nad bodom mrazu môžu byť všetky lemury vo vonkajších výbehoch s voľným prístupom do vnútorných priestorov. Vonkajší výbeh musí mať zatienenie.
Obohatenie priestoru
Horizontálne aj vertikálne smerujúce konáre z prírodného dreva.
Široké vodorovné miesta na sedenie, kde môže naraz spolu sedieť celá skupina. Vhodné vonkajšie výbehy s prírodným porastom.
Drevené pôrodné domčeky je potrebné umiestniť vo vyšších častiach výbehu.
Pre tany je nutné mať dve spacie bedne pre jedno zviera. Samice vari potrebujú dva hniezdne boxy.
Pri chove na ostrovoch je nutné zohľadniť, že lemury zle plávu, a preto je nutná okrajová zóna s pásom plytkej vody. Zvieratá musia mať k dispozícii materiál na zamestnanie sa, napr. kŕmenie na rôznom mieste, rozhádzané krmivo a rôzne predmety.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo rodinných skupinách. Lemury je možné chovať vo veľkých, rastlinstvom osadených výbehoch v rodinných skupinách alebo v skupinách zložených z niekoľkých druhov.
Výživa
Kŕmenie trikrát denne. Pestrá ponuka ovocia, zeleniny, meniaca sa v závislosti od ročného obdobia. Živočíšna bielkovina vo forme tvarohu, vajec, mlieka, olistených konárov. Lemury sivé potrebujú pravidelné podávanie bambusu, katy seno, slamu a kôru. U tán je možnosť prikrmovania mäsom, jednodennými myšami a larvami potemníkov.
Odchyt a transport
Tany sa transportujú individuálne, v malých, senom vyložených kontajneroch. Lemury sa vlákajú do transportných kontajnerov na potravu alebo cez sťahovacie zariadenie, aby sa vyhlo ich odchytu do sietí. Transportujú sa individuálne.
3.Kosmáčovité (Callitrichidae)
Požiadavky na priestor
Kosmáčovité sa chovajú v pároch alebo v rodinných skupinách na minimálnej ploche vnútorného priestoru 5 m2 s minimálnou výškou 2 m.
Pre kosmana zakrpateného je postačujúca plocha 4 m2.
Klimatické podmienky
Teplota vo vnútornom priestore sa musí pohybovať v rozpätí 18 - 24°C. Pri teplote nad 5°C môžu zvieratá ešte používať vonkajšie výbehy. Vonkajšie výbehy musia byť slnečné a musia poskytovať tieň.
Obohatenie priestoru
Množstvo vertikálnych a horizontálnych konárov slúžiacich na šplhanie, behanie a skákanie. Potrebné je množstvo možností úkrytu a utiahnutia sa do ústrania, hlavne v horných častiach výbehu. Sedacie plošiny, na ktorých môže spoločne sedieť celá rodina. Hniezdne boxy pre každú rodinnú skupinu oddelene.
Vizuálnemu kontaktu so susednými skupinami kosmanov zabrániť nepriehľadnými stenami. Vonkajšie výbehy je potrebné čiastočne zastrešiť, vhodná je prírodná pôda s porastom.
15
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo rodinných skupinách.
Výživa
Pri výhradnom chove vo vnútorných priestoroch, bez vonkajšieho výbehu, a v zimných mesiacoch dodávať vitamín D. Pestrá ponuka ovocia a zeleniny. Krmivo musí byť bohaté na živočíšne bielkoviny, vitamíny a minerály. Pre rodinu rozdeliť dávku do viacerých kŕmnych misiek. Ako potravu, ktorá zamestná, podávať lístie, celé rastliny kukurice, celé ovocie, kúsky dreva s medom, živý hmyz atd. .
Odchyt a transport
Kosmanovité veľmi citlivé na stres. Ak sa používajú odchytové siete, je treba voliť ako materiál látku, lebo kosmanovité ľahko uviaznu pazúrikmi v okách siete. Odchyt je možný realizovať aj ručne pomocou kožených rukavíc. Transportujú sa individuálne.
4.Malpovité (Cebidae)
Požiadavky na priestor
Druhy prevažne obývajúce stromy, z ktorých zriedkavo schádzajú. Žiaduci je prístup k vnútorným a k vonkajším priestorom, ktoré musia mať približne rovnaké rozmery pre pár lebo skupinu do 5 zvierat.
Kotul (Saimiri), titi (Callicebus) a malé druhy sák: plocha najmenej 8 m2 s výškou 3 m a plochou pre každé ďalšie zviera 1 m2.
Veľké druhy sák, uakari (Pitheciinae) a vrešťany (Alouatta): plocha najmenej 10 m2 s výškou 3 m a plochou pre každé ďalšie zviera 2 m2.
Malpa (Cebus) (pre pár): plocha najmenej 16 m2 s výškou 3,0 m a plochou pre každé ďalšie zviera 3 m2.
Pavúčiak (Atelinae) (pre pár): plocha najmenej 16 m2 s výškou 3,0 m a plochou pre každé ďalšie zviera 4 m2.
Klimatické podmienky
Okrem málp a pavúčiakov dlhosrstých sú pavúčiaky relatívne citlivé na chlad.
Titi, saki a vreštany potrebujú vysokú relatívnu vlhkosť vzduchu a vysokú teplotu nad 23°C. Titi, saki, uakari a veršťan môžu navštevovať vonkajšie výbehy len v letných mesiacoch.
Obohatenie priestoru
Chovný priestor je nutné obohatiť v rôznych výškach množstvom zariadení vhodných na šplhanie a húpanie (laná, siete, visuté rohože, lavičky). Priestor musí byť členený vizuálnymi zábranami a zákutiami a inými možnosťami na úkryt a stiahnutie sa do ústrania, predovšetkým v hornej časti priestoru. Vrešťany a sakii potrebujú množstvo štruktúr, na ktoré sa môžu uchytiť chvostom. Pavúčiaky a kotúle potrebujú široké miesta na spánok, aby mohlo byť spolu viac zvierat. Ostrovy pre pavúčiaky by mali mať spád do vody pozvoľný. Vodná priekopa musí mať šírku najmenej 4 m a hĺbku vody najmenej 1,2 m. Pri nižšej hladine a kratšej vodnej priekope hrozí nebezpečenstvo prebrodenia a úniku.
Sociálna štruktúra
Žijú vo veľkých rodinných skupinách a tlupách. Saki bielonosý a titi žijú v rodinných skupinách.
16
Výživa
Kotúle, malpy, pavúčiaky dlhosrsté a pavúčiaky prevažne bylinožravce. Potrebujú bohatú ponuku ovocia a zeleniny, obilnín a orechov atd.. Zo živočíšnych produktov potrebujú tvaroh, sarančatá, múčne červy, jednodňové myši, vajcia, varené mäso, varenú rybu alebo mlieko.
Je nutné mať viac kŕmnych miest, aby sa k potrave dostali aj zvieratá s nižším hierarchickým postavením v skupine.
Odchyt a transport
Odchyt do sietí alebo zahnaním do kontajnera. U samcov pavúčiaka a pavúčiaka dlhosrstého je medikamentózne zkľudnenie vhodné. Titi a kotúle je vhodné chytať do rúk s koženými rukavicami. Transport v kontajneroch individuálne.
5. Mačiakovité (Cercopithecidae)
Požiadavky na priestor
Najnižšia výška výbehu vonku 2,5 m a vo vnútri 2,0 m.
Najmenšia plocha výbehu vonku 25 m2, vnútri 10 m2 pre skupinu 2 5 zvierat; pre každé ďalšie zviera je potrebné zväčšiť plochu vonku o 3 m2 a vo vnútri o 1,5 m2.
Klimatické podmienky
Teplota vo vnútornom priestore musí byť najmenej 16°C. Pri teplotách pod bodom mrazu pobyt vo vonkajších výbehoch môže byť len krátkodobý.
Výnimka: Mačiak zelený a formy obývajúce horské lesy, môžu mať vnútornú teplotu 12°C 14°C, inak ako je uvedené vyššie.
Obohatenie priestoru
Možnosť šplhania, vizuálne zábrany, zákutia a iné možnosti stiahnutia sa do ústrania pri chove viac ako dvoch zvierat. Možnosť hry a zamestnania sa konármi, slamou, a pohyblivými štruktúrami ako sú laná, reťaze atd..
Ohradenie výbehu
Mreže alebo plot ako uzavretá klietka s neprekonateľnou manžetou. Elektrické ohradníky možno použiť len pri veľmi rozľahlých výbehoch.
Hladké steny alebo suchá priekopa s výškou respektíve hĺbkou 3,5 m.
Vodné priekopy mačiaky príležitostne prekonávajú, musia byť preto na vonkajšej strane 1,0 m hlboké a ohraničené hladkou stenou alebo inou nezdolateľnou prekážkou, prečnievajúcou 1,0 m nad vodnú hladinu.
Sociálna štruktúra
Solitárne držanie len vo výnimočných prípadoch a len krátkodobo. Chov prinajmenšom v pároch, inak v rodinných alebo háremových skupinách. Dorastajúce samce musia byť včas oddelené zo skupiny, ešte pred ich napadnutím vodcom skupiny. Chov skupiny mladých samcov je možný bez kontaktu so samicami.
Výživa
Kŕmenie najmenej dvakrát denne rozmanitým krmivom z ovocia a zeleniny, z obilnín, z dostatku živočíšnej bielkoviny, z konárov s lístím, z kukurice atd. sstémom „potrava hrou“.
Odchyt a transport
17
Sieťou, sťahovacími prielezmi alebo medikamentózna sedácia, hlavne u dospelých samcov. Transportný kontajner musí mať rozmery umožňujúce zvieraťu sedieť a ležať. Prepravujú sa individuálne, vo výnimočných prípadoch po dvoch (mláďatá, samica s mláďaťom).
5.1.Mačiak talapoin (Miopithecus talapoin)
Požiadavky na priestor
Minimálna výška výbehu vonku 2,5 m, vnútri 2,0 m.
Najmenšia plocha výbehu vonku 15 m2, vnútri 6 m2 pri skupine do 5 zvierat; pre každé ďalšie zviera je potrebné zväčšiť priestor o 1 m2 vonku a o 0,5 m2 vnútri.
Klimatické podmienky
Podobne ako mačiaky
Obohatenie priestoru
Podobne ako mačiaky
Ohradenie výbehu
Mreža alebo plot ako uzavretá klietka alebo s neprekonateľnou manžetou. Elektrické ohradníky možno použiť len ako doplnkové istenie.
Hladké steny alebo suchá priekopa s výškou respektíve hĺbkou 3,0 m.
Vodná priekopa len s neprekonateľnou vonkajšou manžetou (podobne ako pri mačiakoch), talapoini veľmi dobre plávajú.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch, v rodinách alebo v tlupách alebo v zmiešaných skupinách s viac ako jedným dospelým samcom. Chov skupín mladých samcov je možný.
Výživa
Podobne ako mačiaky.
Odchyt a transport
Podobne ako mačiaky.
5.2.Mačiak husársky (Erythrocebus patas)
Požiadavky na priestor
Podobné ako pre mačiaky, ale s plochou najmenej 30 m2.
Klimatické podmienky
Vo vnútornom priestore najmenej 14°C, pri teplotách pod bodom mrazu iba krátkodobý pobyt vonku (dispozícia k omrzlinám chvosta).
Obohatenie priestoru
Podobné ako pre mačiaky.
Ohraničenie výbehu.
Podobné ako pre mačiaky s vodnou priekopou širokou najmenej 4 m.
18
Sociálna štruktúra
Podobné ako u iných mačiakov.
Výživa
Podobná ako u iných mačiakov.
Odchyt a transport
Podobne ako u iných mačiakov.
5.3.Mangabeje (Cercocebus spp.)
Požiadavky na priestor
Výška klietky najmenej 2,5 m vonku, ostatné nároky ako mačiak husársky.
Klimatické podmienky
Podobné ako u iných mačiakov
Obohatenie priestoru
Podobné ako u iných mačiakov.
Ohraničenie výbehu
Podobné ako u iných mačiakov.
Sociálna štruktúra
Podobné ako u iných mačiakov.
Výživa
Podobné ako u iných mačiakov.
Odchyt a transport
Podobné ako u iných mačiakov.
5.4.Makaky (Macaca spp.)
Nárok na priestor
Podobné ako u mačiakov.
Klimatické podmienky
Makaky horské, makaky japonské a magoti môžu byť celoročne chované vo vonkajších výbehoch s nevyhrievanými prístreškami, chránenými proti vetru a dažďu.
Rhesusy a makaky sviňochvosté môžu byť tiež celoročne chovné vo vonkajších výbehoch ale s možnosťou pobytu v ľahko vyhrievaných vnútorných priestoroch (5°C - 8°C).
Makak krabožravý, makak bonet, makak vanderu, makak čierny a makak chocholatý musia mať prístup do vnútorných priestorov s teplotou najmenej 12°C.
Obohatenie priestoru
Podobné ako u mačiakov.
19
Ohraničenie výbehu
Vodné priekopy, ohraničujúce výbeh, musia byť asi 1,0 m hlboké a obklopené hladkou stenou alebo inou neprekonateľnou prekážkou, ktorá prečnieva nad vodnú hladinu minimálne 1,2 m.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch, v rodinách, v hárem alebo v čriede. Chov skupín mladých samcov je možný.
Výživa
Podobne ako u mačiakov.
Odchyt a transport
Podobne ako u mačiakov.
5.5.Pavián pláštikový (Papio hamadryas)
Požiadavky na priestor
Podobné ako u mačiaka husárskeho
Klimatické podmienky
Môžu byť po celý rok chované vo vonkajších výbehoch, ak majú k dispozícii mierne vykurované vnútorné priestory (5°C - 8°C).
Obohatenie priestoru
Podobné ako u mačiakov.
Ohraničenie výbehu
Podobné ako u mačiakov.
Sociálna štruktúra
Chov paviánov pláštikových pokiaľ je to možné v háremových skupinách, stepné paviány podobne ako makaky.
Pri chove väčších skupín s viacerými dospelými samcami musí byť výbeh dostatočne štruktúrovaný a zodpovedajúcej veľkosti. Chov skupín mladých samcov je možný.
Výživa
Podobne ako u mačiakov.
Odchyt a transport
Podobne ako u mačiakov, pre dospelé samce nutné stabilné transportné kontajnery ( transportný kontajner pre šelmy).
5.6.Drily a mandrily (Mandrillus spp.)
Požiadavky na priestor
Podobné ako u mačiaka husárskeho.
Klimatické podmienky
Podobné ako u mačiakov.
Obohatenie priestoru
Podobné ako u mačiakov.
20
Ohraničenie výbehu
Podobné ako u mačiakov, vodné priekopy príležitostne prekonávajú a musia byť preto vnútri ohraničené hladkou stenou, ktorá prevyšuje vodnú hladinu najmenej o 1,2 m.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo ako v háreme. Chov skupín mladých samcov je možný.
Výživa
Podobne ako u mačiakov.
Odchyt a transport
Podobné ako u paviánov.
5.7.Pavián dželada (Theropithecus gelada)
Požiadavky na priestor
Podobné ako u mačiaka husárskeho.
Klimatické podmienky
Podobné ako u paviánov.
Obohatenie priestoru
Podobné ako u mačiakov.
Ohraničenie výbehu
Podobné ako u paviánov.
Sociálna štruktúra
Chov je možný v háremovej skupine, dorastajúci samci musia byť včas zo skupiny odstránení. Pri chove viac než jednej háremovej skupiny musí byť k dispozícii veľmi veľký (minimálne 200 m2), dobre štruktúrovaný vonkajší výbeh a veľmi veľké alebo pre každý hárem oddelené vnútorné zariadenie.
Chov skupín mladých samcov je možný.
Výživa
potravnými špecialistami. Kŕmia sa ako mačiaky, ale musia mať stály prístup k tráve alebo senu, inak ako mačiaky a musia sa kŕmiť manšími dávkami.
Odchyt a transport
Podobne ako iné paviány.
5.8.Guerézy (Colobinae)
Požiadavky na priestor
Podobné ako u mačiaka husárskeho s minimálnou výškou 3 m.
Klimatické podmienky
Vo vnútorných priestoroch nesmie teplota klesnúť pod 20°C, pre formy obývajúce horské lesy najmenej 15°C. Pri mierne mrazivom počasí možný krátkodobý pobyt vonku.
21
Obohatenie priestoru
Podobné ako u mačiakov, v hornej časti výbehu musia byť k dispozícii dostatočne veľké dosky alebo konáre na sedenie, ktoré umožnia spoločný odpočinok celej skupine. Dlhé chvosty (až 75 cm) musia pritom visieť a nesmú byť v kontakte s podlahou.
Ohraničenie výbehu
Podobne ako u mačiakov, drilov a mandrilov.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo skupinách.
Výživa
Guerézy špecializované listožravce. Čiastočné preorientovanie na listovú zeleninu a malé množstvá ovocia je možné. Kŕmenie minimálne trikrát denne.
Odchyt a transport
Podobné ako u mačiakov.
5.9 Langury a hulmany (Pygathrix spp. et Presbytis spp.)
Požiadavky na priestor
Podobné ako u mačiakov, u hulmanov podobne ako u mačiaka husárskeho s minimálnou výškou výbehu 3 m.
Klimatické podmienky
Teplota vo vnútorných priestoroch nesmie dlhodobo klesnúť pod 18°C, druhy obývajúce horské lesy (Presbytis geei, P. hosei, P. senex) voči teplotným zmenám odolnejšie a stačí im vnútorná teplota 12°C - 14°C. Pobyt vonku pri teplotách pod bodom mrazu je možný len krátkodobý.
Obohatenie priestoru
Podobné ako u mačiakov.
Ohraničenie výbehu
Podobné ako u mačiakov.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo prednostne v háremových skupinách. Chov skupín mladých samcov je možný.
Výživa
Podobne ako u gueréz. Hulman je menej špecializovaný.
Odchyt a transport
Podobne ako u mačiakov.
5.10 Langury duk a kahau (Pygathrix nemaeus et Nasalis spp.)
Požiadavky na priestor
Vnútorné aj vonkajšie výbehy musia mať plochu najmenej 20 m2 s výškou najmenej 3 m.
22
Klimatické podmienky
Pre langury duk a kahau nie je pobyt vonku príliš vhodný. Citlivo reagujú na chlad a neprivyknú na nízke teploty. Teploty vo vnútornom priestore musí byť najmenej 23°C, relatívna vlhkosť vzduchu najmenej 70%. Vonkajšie výbehy musia poskytovať ochranu pred slnkom a dažďom. Langur indočínsky znáša zimu a je schopný krátkodobo žiť na snehu.
Obohatenie priestoru
Usporiadanie výbehu s vizuálnymi zábranami, zákutiami a ďalšími možnosťami sa stiahnuť do ústrania. Dlhé úseky na behanie, dostatok pevných aj hojdacích prvkov. Vysoké klietky a vysoko umiestnené miesta na sedenie, ktoré poskytujú priestor viacerým zvieratám. Siete a laná vhodnejšie z umelých vlákien (nie prírodné laná).
Sociálna štruktúra
Môžu byť chované skupiny 3 - 10 zvierat. Dospelé samce neznášanlivé. Chov samčích skupín je možný.
Výživa
Pre týchto potravinových špecialistov nutné 3 zeleninovo-ovocné jedlá denne a niekoľko dávok lístia. Náhradné krmivo (zelenina, ovocie, obilniny) musia byť bohaté na celulózu a vlákninu. Môže byť podávaná iba v malých porciách. Potraviny ako banán, ryža, chlieb, orechy musia byť podávané veľmi opatrne. Lístie ponúkať vo väčšom množstve. V zime vo zmrazenej forme a stálo zelené. Z živočíšnych produktov kravské mlieko, varené vajíčka a sarančatá.
Odchyt a transport
Transportný kontajner pristaviť ku klietke a zvieratá na ňu privykať postupne potravou. Transportný kontajner musí mať také rozmery, aby v nej zvieratá mohli sedieť. Prepravujú sa vždy individuálne.
6. Ľudoopi (Homonidae)
Požiadavky na priestor
Výška pri uzavretých výbehoch vonku a vo vnútri 4,0 m. Plocha výbehu vonku a vnútri najmenej 100 m2 pre základnú skupinu; pre každé ďalšie zviera je potrebné priestor zväčšiť o 10 m2. Vo výnimočných prípadoch je možný chov v tzv. tropických pavilónoch iba s vnútorným zariadením. Potom je potrebných 200 m2 pre skupinu. Rozhodujúcim je priestor využiteľný pre zvieratá. Pri výbehoch zvrchu otvorených je nutné sa postarať o väčšie využitie priestoru zväčšením plochy a zväčšením množstva vybavenia na šplhanie a na lezenie.
Klimatické podmienky
Teplota vo vnútorných priestoroch nesmie poklesnúť pod 16°C na viac ako 10 hodín. Znášajú vonkajšie teploty do 0°C, ak majú voľný vstup do vnútorných priestorov a vonkajší výbeh je chránený pred vetrom a dažďom. Veľké teplotné rozdiely medzi vonkajším a vnútrným prostredím nad 10°C môže viesť k prechladnutiu. Pri teplotách pod bodom mrazu musí byť pobyt vonku obmedzený na krátky čas.
Obohatenie priestoru
Zariadenia na šplhanie a hojdanie a možnosti na sedenie je treba umiestniť v rôznych výškach nad zemou a tým maximálne využiť priestor, ktorý je k dispozícii. Vizuálne zábrany, zákutia alebo iné možnosti stiahnuť sa do ústrania, možnosť obiehania prostredníctvom spojovacích dverí medzi jednotlivými priestormi dôležitým faktorom pri sociálnom nepokoji. Možnosti
23
oddelenia (s kontaktnou mrežou), možnosť hry a zamestnania sa, materiál ku stavbe hniezd na spánok.
Ohraničenie výbehu
Mreža (ak je konštrukčne zabezpečená a hore uzavretá), bezpečnostné sklo alebo hladké steny. Suché priekopy a vodné priekopy musia byť obzvlášť dobre zabezpečené proti spadnutiu a utopeniu zvierat.
Sociálna štruktúra
Sociálna štruktúra skupiny by mala zodpovedať prírodným pomerom. Základná skupina sa skladá z jedného samca a dvoch samíc s mláďatami, ale skupina môže byť aj väčšia, pričom orangutany tvoria istú výnimku, pretože sa dajú chovať samostatne, mláďa vždy s matkou alebo s inými mláďatami. Trvalý chov v pároch u šimpanzov, bonobo a goríl je neprirodzený a preto nežiaduci. Solitárny chov ľudoopov je prípustný len v odôvodnených výnimočných prípadoch (zdravotné dôvody alebo sociálne dôvody-neznášanlivosť).
Výživa
Minimálne trikrát denne, tak aby zodpovedala nárokom jednotlivých druhov. Potrava byť pestrá, zložená z ovocia a zeleniny, s dostatkom živočíšnej bielkoviny, listy alebo vetvičky (aj v zime). Dôležité je aj kŕmenie systémom „potrava hrou“ (rozsypané obilie, umelé termitiská, tyčinky s hrozienkami a podobne).
Odchyt a transport
Medikamentózna imobilizácia. Transportný kontajner musí mať rozmery umožňujúce sedenie a ležanie. Transportujú sa individuálne, matka spolu s mláďaťom. Transport musí sprevádzať zvieraťu známa osoba, zodpovedná za starostlivosť o zviera počas prepravy.
7. Gibonovité (Hylobatidae)
Požiadavky na priestor
Gibony sa chovajú v uzavretých priestoroch s minimálnou výškou 3,5 m a dĺžkou najmenej 8 m pri celkovej ploche výbehu 50 m2 pre skupinu 2 - 4 zvierat; pre každé ďalšie zviera je potrebné zväčšiť plochu výbehu o 8 m2.
Vnútorný výbeh musí byť porovnateľný s vonkajším výbehom pre prípad znemožneného prístup do vonkajšieho výbehu po dlhší čas (v zime, rekonštrukcia,...).
Rozhodujúci je využiteľný priestor pre zvieratá. Priestor výbehu musí mať dostatočne vysoké a dlhé konštrukcie umožňujúce brachiáciu zvierat. Chov na ostrovoch, obklopených vodou je možný.
Klimatické podmienky
Teplota vo vnútornom priestore nesmie klesnúť pod 10°C (pri gibónoch kapucínskych a siamangoch pod 15°C). Pri voľnom prístupe do vnútorných priestorov znášajú lary a gibony striebristé po aklimatizácii mráz .
Obohatenie priestoru
Zariadenia na šplhanie a hojdanie umožňujúce brachiáciu. Možnosť sedenia v rôznych výškach, vizuálne zábrany, zákutia alebo iné možnosti stiahnutia sa do ústrania, možnosti oddelenia.
Ohraničenie výbehu
Podobné ako pre ľudoopy (suché priekopy sú nevhodné).
24
Sociálna štruktúra
Gibony a siamangy je nutné chovať tak ako to zodpovedá ich prírodnej sociálnej štruktúre v pároch alebo v rodinách. Držanie oddelene je možné len vo výnimočných prípadoch a len krátkodobo.
Výživa
Kŕmenie dvakrát denne; pestrá strava zložená z ovocia a zeleniny, s dostatkom živočíšnych bielkovín.
Odchyt a transport
Medikamentózna imobilizácia, iba v priaznivých priestorových podmienkach podberákom.
Transport ako u ľudoopov, doprovod ošetrovateľa nie je nutný.
8. Chudozubce (Xenarthra)
1. Mravčiarovité (Myrmecophagidae)
Bezzubé mravnčiare sa vo voľnej prírode živia výhradne mravcami a termitmi. Zvlášť vysoké nároky na starostlivosť má súmračne aktívna tamandua.
Všetky pokusy chovať mravčiara malého boli neúspešné.
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.1
Druh
Vnútorný výbeh
Spoločný box
Výška vnútorného výbehu
Mravčiar veľký
(Myrmecophaga tridactyla)
6 m2/ zviera
3 m2 pre každé ďalšie zviera
3m2/ zviera
1,5 m2 pre každé ďalšie zviera
-
Mravčiar prostredný
(Tamandua tetradactyla)
6 m2/ zviera
2 m2 pre každé ďalšie zviera
-
2 m
Klimatické podmienky
Teplota v ubikácii pre mravčiara veľkého nesmie klesnúť pod 15°C a pre tamandua pod 18°C. Mravčiar veľký môže navštevovať vonkajší výbeh aj pri miernom mraze, za predpokladu voľného prístupu do ubikácie, tamandua len pri teplotách vyšších ako 10°C. Mravčiarovité vyžadujú relatívnu vlhkosť vzduchu vyššiu ako 75%.
Obohatenie priestoru
Mravčiar veľký
Vonkajší výbeh pokrytý pieskom alebo porastenou pôdou s možnosťou kúpania. Vnútorná podlaha odolná voči hrabaniu a škrabaniu. Podstielka a podlahové vykurovanie plôch na ležanie.
Mravčiar prostredný
Možnosti na šplhanie, bazén s vodou, pretože zvieratá vylučujú trus do vody. Výbeh zo všetkých strán uzavretý, alebo s hladkými stenami.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo v skupinách. Medzidruhové spojenie je možné.
25
Výživa
Živočíšna bielkovina (mleté mäso, rozomleté krmivo pre psy), rastlinné produkty, k tomu minerálne a vitamínové prípravky, všetko podávať v kašovitej podobe. Prípravok zeminy, rašeliny, piesku podporuje trávenie.
Odchyt a transport
Odchyt do sietí alebo do ruky. Transportný kontajner musí byť z masívneho dreva alebo z pevného plechu. Podstielka zo sena alebo lístia.
2. Pásavcovité (Dasypodidae)
Pásavce radi behajú a hrabú a všeobecne sú súmračne aktívne.
Požiadavky na priestor
Vnútorný výbeh: 4 m2/pár, pre každé ďalšie zviera o 1 m2 viac, pre pásavca obrovského (Priodontes maximus) 15 m2 pre každé zviera.
Klimatické podmienky
Teplota musí vyť vyššia ako 18°C. Pásavcovité sú citlivé na mokrý chlad.
Obohatenie priestoru
Podlaha odolná proti škriabaniu a hrabaniu, pokiaľ je to možné hladká s prehĺbenými miestami, kde je možné hrabať a škriabať. Vonku piesok alebo porastená pôda so zaistením proti hlbokému hrabaniu. Podstielka nutná, možnosť kúpania žiadúca.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo malých skupinách. Chov s inými druhmi, napríklad s mravčiarom prostredným, kosmanovitými alebo s vtákmi je možný.
Výživa
Kŕmenie podobné ako u mravčiara veľkého. U jednotlivých druhov (hlavne zdochlinožravcov) musí prevažovať podiel mäsovej zložky. Potrava pásavca štetinatého musí obsahovať pevné súčasti ako obilné zrná a korene, aby sa dostatočne obrusovali zuby.
Odchyt a transport
Odchyt do ruky. Veľkosť transportných kontajnerov musí byť zvolená tak, aby sa v nich zvieratá mohli voľne pohybovať. Je možné transportovať aj niekoľko zvierat spoločne. Drevené kontajnery je vhodné obložiť plechom alebo tvrdým drevom. Podstielka: slama alebo seno.
3. Leňochovité (Bradypodidae)
Leňochy trojprsté môžu byť z dôvodu svojej potravnej špecializácie chované len v oblastiach s výskytom príslušných kŕmnych rastlín.
Požiadavky na priestor
Vnútorný výbeh : 4 m2/pár, pre každé ďalšie zviera 2 m2 viac, výška výbehu 2 m.
Klimatické podmienky
Teplota nad 18°C, ak sa dá vysoká vzdušná vlhkosť.
26
Obohatenie priestoru
Strom vhodný na lezenie s kŕmnym miestom.
Sociálna štruktúra
Chov v rámci druhu aj spoločný chov s inými druhmi možný.
Výživa
Rôzne listy, zelenina a ovocie, varená ryža.
Odchyt a transport
Odchyt do ruky alebo do sietí. Transportné bedne musia byť uzavreté zo všetkých strán. Podstielka: seno.
9. Šupinavce (Pholidota)
Chov šupinavcov je možný z dôvodu ich nárokov na starostlivosť len za špeciálnych predpokladov a podmienok.
10. Hrabáče (Tubulidentata)
Dávajú prednosť nočnému spôsobu života a živia sa výhradne termitmi.
Požiadavky na priestor
Vnútorný výbeh: 40 m2/pár, pre každé ďalšie zviera 10 m2 viac.
Spací box (dutina): 0,5 m2/zviera.
Klimatické podmienky
Teplota musí byť vaššia ako 15°C, vo spacom boxe najmenej 22°C.
Obohatenie priestoru
Vnútorná podlaha a steny odolné voči škriabaniu a hrabaniu, nutné však prehĺbené miesta hrbaáče môžu škriabať aj hrabať. Vonkajší výbeh musí byť zaistenie proti podhrabaniu. Spací box (dutina) je nutná s kotlinou na ležanie.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch a chov s inými druhmi možný.
Výživa
Potrava ako u mravčiara veľkého.
Odchyt a transport
Do ruky alebo do siete. Transport v kontajneroch z tvrdého dreva alebo plechu.
27
11. Šelmy (Carnivora)
1. Lasicovité (Mustelidae)
Čeľaď zahrňuje rozmanité typy zvierat, prispôsobené životu na stromoch, na zemi alebo vo vode. to prevážne šelmy, ktoré sa radi pohybujú, dobre lezú alebo skáču, mnohé z nich aktívne za súmraku alebo v noci.
Okrem veľkosti výbehu je veľmi dôležité aj usporiadanie priestoru a rozmanitosť zariadenia, pretože lasicovité sú teritoriálne zvieratá.
Požiadavky na priestor
Lasica (Mustela nivalis), hranostaj (M. erminea)(1) ............................................................ 3,0 m2
Tchor (M. putorius), norok (M. lutreola)(1,1)* .................................................................... 6,0 m2
Kuna lesná (Martes martes), kuna skalná (M. foina) (1,1) .................................................. 20,0 m2
Hyrare (Eira barbara)(1,1) ................................................................................................... 30,0 m2
Skunk (Mephitis mephitis)(1,1) .......................................................................................... 20,0 m2
Vydra riečna (Lutra lutra), vydra hladkosrstá (L. perspicilata)(1,1) ................................... 30,0 m2
Mediar (Mellivora capensis) (1,1), jazvec (Meles meles) (1,2)* ........................................ 50,0 m2
Rosomák (Gulo gulo)(1/1,1) ............................................................................................... 80,0 m2
Vydra obrovská (Pteronura brasiliensis), vydra morská (Enhydra lutris) (1,1) ...................60,0 m2
*Poznámka (1,1) znamená jeden samec a jedna samica, (1,2) znamená jeden samec a dve samice
Výška výbehu pre šplhavé druhy ako kuny, hyrare a pod. najmenej .................................... 3,0 m
Klimatické podmienky
Celoročný chov vo vonkajších výbehoch iba pri druhoch odolných zime. Lasicovitým je potrebné poskytnúť spacia boxy s podstielkou (napríklad slamou), chránené pred vplyvmi počasia. Teplomilné druhy potrebujú v chladnom ročnom období vykurované vnútorné boxy s teplotou najmenej 15°C.
Obohatenie priestoru
Výbehy musia byť väčšej časti pokryté zeminou, u hrabavých druhov musí byť výbeh zabezpečený proti podhrabaniu, prípadnému zasypaniu sa (sypký piesok alebo štrk). Zvieratám je potrebné poskytnúť najmenej dva ďalšie spacie boxy alebo dostatočne priestorné dutiny.
Štruktúru výbehu je nutné obohatiť konármi na lezenie, dutými kmeňmi stromov, pňami, balíkmi slamy, kameňmi, ochranou pred slnkom a dažďom a vyvýšenými miestami na ležanie. V časti výbehu sa odporúča prirodzená vegetácia. Pre všetky druhy je potrebný vodný kúpeľ. Pre vydry a norky je nutné aby pevná časť a vodná časť výbehu boli rovnako veľké a bazén by mal mať podlhovastý tvar a štruktúrované brehy. Vydra obrovská a vydra morská potrebuje vodnú plochu s hĺbkou najmenej 2 m na minimálne 80% plochy. Pre dobre šplhajúce druhy nutné zo všetkých strán uzavreté klietky, pre ostatné (ako jazvec, mediar, vydra) stačia hladké steny, suchá alebo vodná priekopa s dostatočne vysokou bariérou a previsom, aby sa zabránilo úniku.
Sociálna štruktúra
Vo voľnej prírode žijú zväčša solitárne, vo výbehu je možné ich chovať v pároch. U mediara, jazveca a skunka a niektorých druhov vydier je možný chov v rodinných skupinách.
Výživa
Druhu zodpovedajúce kŕmne zvieratá v celku, mäso, ryby, ovocie, zelenina a vitamínovo-minerálne doplnky. Kŕmenie je potrebné vykonávať simuláciou lovu najmenej 2 x do týždňa.
28
Odchyt a transport
Odchyt do sietí alebo do ruky (kožené rukavice!). Transport jednotlivo v pevných drevených kontajneroch (s vetracími otvormi). Transport rosomákov a jazvecov v plechom obložených kontajneroch. Transport vydier v dobre vetraných kontajneroch, prednostne v pevnej mrežovej prepravke, vstavanej do väčšieho dreveného konrajnera.
2. Psovité (Canidae)
Požiadavky na priestor
Vlk (Canis lupus), pes hyenovitý (Lycaon pictus), dhoul (Cuon alpinus), pes hrivnatý (Chrysocyon brachyurus) ......................................................800 m2/3ks pre každé ďalšie zviera ....... 10 m2 viac
Šakal (Canis aureus) .........................................50 m2/pár pre každé ďalšie zviera ....... 10 m2 viac
Líška hrdzavá (Vulpes vulpes), psík mývalovitý (Nyctereutes procyonoides), pes ušatý (Otocyon megalotis), pes pralesný (Speothos venaticus) .............................................30 m2/pár s mláďatami
Korsak (Vulpes corsak), fenek (Vulpes zerda) ............................................10 m2/pár s mláďatami
Klimatické podmienky
Druhy odolné voči chladu môžu byť celoročne držané vonku. Vo vonkajšom výbehu sa musí zvieratám poskytnúť ochrana proti nepriaznivému počasiu. Podmienečne odolné druhy potrebujú teplotu vnútorného priestoru vyššiu ako 12°C. Psi tropického pôvodu môžu byť po aklimatizácii celoročne chované vo vonkajších výbehoch, ak majú prístup do vykurovaných vnútorných priestorov (viac ako18°C).
Obohatenie priestoru
Porastená zem vo výbehu, pieskovisko pre komfortné správanie. Nutné je rozdelenie výbehu do zákutí prostredníctvom vizuálnych zábran (kmene, skaly, krovie atd.), ktoré poskytuje možnosti úkrytu. Odporúča sa viac boxov na spanie a pôrody. Pre psy pralesné je žiadúci bazén na kúpanie. Pre všetky druhy nutné spacie boxy zodpovedajúce veľkosti zvierat. Oplotenie s previsom dovnútra alebo hladké steny, ohraničenie priekopou, nakoľko druhy ako líšky, šakaly, ale aj iné druhy, dokážu šplhať. Skoro všetky druhy hrabú, preto je nutné zabezpečiť dostatočne hlboké základy oplotenia (môže byť potrebné aj viac ako 1,5 m pod úrovňou terénu, akebo po pevné podložie).
Sociálna štruktúra
Vlk, pes hyenovitý a dhoul žijú v skupinách s prísnou hierarchiou, väčšina ostatných druhov v rodinných skupinách, z ktorých bývajú mláďatá vyháňané. Mnoho psovitých šeliem je monogamných a mnohé vytvárajú celoživotné zväzky.
Výživa
Pre veľké druhy mäso s kosťami alebo celé kŕmne zvieratá, pre menšie druhy čerstvo zabité celé kŕmne zvieratá alebo mleté mäso s rastlinným a s vitamínovo-minerálnymi doplnkami, pes hrivnatý a pes pralesný vyžadujú zvlášť rozmanitú potravu (okrem malých zvierat tiež ryby, vajcia, ovocie a zeleninu). Nepravidelne sa striedajúci jeden deň pôstu týždenne je vhodný.
Kŕmenie je vhodné občas vykonávať simuláciou lovu.
Odchyt a transport
Odchyt podberákom alebo medikamentóznou imobilizáciou. Transport jednotlivo, zviera musí mať možnosť sa v kontajneri postaviť. Kontajnery pre vlky a psy hyenovité musia byť obložené plechom.
29
3. Mačkovité (Felidae)
3.1 Malé mačky (Felinae)
Požiadavky na priestor/pár
Údaje o plochách platia pre vonkajšie výbehy, pre druhy, ktoré nie odolné voči chladu, platia rovnaké rozmery aj pre vnútorné priestory.
Mačka čiernonohá (Felis nigripes), mačka močiarna (Falis chaus), mačka bengálska (Prionailurus bengalensis) a podobné druhy ....................................................................... 15,0 m2
Mačka divá (Felis silvestris), manul (Otocolobus manul), jaguarundi (Leopardus yaguarondi) … 20,0 m2
Serval (Leptailurus serval), karakal (Caracal caracal), ocelot (Leopardus pardalis), mačka zlatistá (Profelis aurata), mačka rybárka (Prionailurus viverrinus)...................................................30,0 m2
Rys ostrovid (Lynx lynx) ..................................................................................................... 50,0 m2
Výška výbehu najmenej ....................................................................................................... 2,5 m
Klimatické podmienky
Druhy odolné voči chladu (napríklad rys ostrovid, európska mačka divá, manul) môžu byť celoročne chované vo vonkajších výbehoch so spacími boxami, chránenými voči nepriaznivému počasiu, obzvlášť manula treba chrániť pred prehriatím a vlhkom. Pre tropické formy nutné vnútorné výbehy s teplotou vyššou ako 18°C. Mnoho druhov sa smie zdržiavať vo vonkajších výbehoch aj v zimných mesiacoch za predpokladu voľného vstupu do vykurovaných vnútorných priestorov.
Obohatenie priestoru
Vo vonkajšom výbehu čiastočne zarastená pôda alebo piesok. Dôležité je drevo na škriabanie pazúrov, možnosť šplhania a skrýše. Mačkovité obľubujú vyvýšené miesta na oddych.
Sociálna štruktúra
Chov zväčša v pároch, pri niektorých druhoch je možný dočasný chov v malých skupinách, ale s rizikom vzniku konfliktov, ktorým je potrebné predchádzať výrazným zväčšením priestoru a poskytnutím dostatočného množstva možností úkrytu.
Výživa
Celé, čerstvo zabité kŕmne zvieratá alebo mäso s prídavkom minerálov a vitamínov. Kŕmenie je potrebné vykonávať simuláciou lovu najmenej 2 x do týždňa.
Odchyt a transport
Odchyt podberákom. Transport v pevných drevených bedniach do zamrežovanou prednou stenou.
3.2 Veľké mačky (Pantherinae a Acinonychinae)
Požiadavky na priestorTabuľka č.2
Druh
Vonkajší výbeh
Vnútorný priestor
Lev (Panthera leo) a tyger (Panthera tigris) (vždy pár + mláďatá)
300 m2
20 m2 pre každé ďalšie zviera
30 m2
10 m2 pre každé ďalšie zviera
Leopard (Panthera pardus), jaguár (Panthera onca), puma (Puma
100 m2
10 m2 pre každé ďalšie zviera
20 m2
4 m2 pre každé ďalšie zviera
30
concolor), leopard snežný (vždy pár + mláďatá)
Gepard (Acinonyx jubatus) (vždy dva samce a dve samice; pre samicu s mláďatami je potrebný vlastný výbeh)
400 m2
50 m2 pre každé ďalšie zviera
pre každé zviera priestorovo oddelený box 5 m2
20 m2
4 m2 pre každé ďalšie zviera
Klimatické podmienky
Niekoľko druhov a poddruhov (napríklad leopard snežný, leopard a tiger ussúrijský, puma,...) odolné voči chladu a potrebujú len suché spacie boxy chránené pred prievanom. Pre druhy a poddruhy z teplých klimatických pásov nutné vykurované vnútorné priestory, s teplotou vyššou ako 15°C.
Obohatenie priestoru
Vonkajší výbeh s čiastočne porastenou pôdou alebo piesok, nutné konáre na škriabanie a na šplhanie. Je potrebné zabezpečiť vyvýšené miesta vhodné na ležanie, chránené pred nepriaznivým počasím. Pre tigre a jaguáre je nevyhnutný bazén na plávanie s hĺbkou vody najmenej 1,2 m.
Ohraničenie výbehu
Hladké steny alebo mreže, pre levy a tigre 4 m vysoké s previsom, pre gepardy 2 m vysoké s previsom. U všetkých ostatných druhov výbehy hore uzavreté. Pre levy, tigre a gepardy je vhodným ohraničením aj vodná priekopa s bariérou dostatočne vysoko nad vodnou hladinou, poskytujúcou dostatočnú bezpečnosť.
Sociálna štruktúra
Levy je potrebné držať v páre alebo v skupine; potrebné je zabezpečiť štruktúrovanosť výbehu.
U gepardov prednostne viac samcov a samíc spolu, s možnosťou separácie.
Ostatné druhy v pároch v čase párenia. Samice by mali mať v čase pôrodu a počas odchovu mláďat možnosť byť oddelené.
Výživa
Svalovina aj s kosťami a s vitamínovo-minerálnymi doplnkami, príležitostne vnútornosti a celé kŕmne zvieratá predkladať v pohybe, formou lovu. V priebehu týždňa je možný jeden deň hladovky (možné dva dni hladovky v týždni, prerušené najmenej jedným dňom kŕmenia). Kŕmenie je potrebné vykonávať simuláciou lovu najmenej 2 x do týždňa.
Odchyt a transport
Odchyt nalákaním na krmivo, prípadne medikamentózne zkľudnenie. Transportné kontajnery musia byť obložené plechom s výnimkou kontajnerov pre gepardy, na prednej strane mrežový zaistitelný šúber s predšúbrom, vzadu uzavretý šúber.
4. Medvedíkovité a panda červená (Procyonidae a Ailurus fulgens)
Fret mačkovitý (Bassariscus astutus), olingo (Bassariczon spp.), medvedík čistotný (Procyon lotor), kynkadžu (Potos flavus) majú nočnú aktivitu. Nosáľ (Nasua) a panda červená (Ailurus fulgens) sú vo dne aktívne zvieratá. Panda červená patrí medzi chúlostivé druhy.
31
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.3
Druh
Vonkajší výbeh
Minimálna výška výbehu
Rody a druhy obývajúce prevažne stromy
Fret, olingo, kynkadžu
16 m2/ pár
2 m2 pre každé ďalšie zviera
2 m
Rody a druhy obývajúce stromy a zem
Nosáľ, medvedík čistotný
20 m2/ pár
4 m2 pre každé ďalšie zviera
2 m
Panda červená
30 m2/ pár
4 m2 pre každé ďalšie zviera
2 m
Klimatické podmienky
Mýval, nosáľ a panda červená nie sú chúlostivé na chlad.
Ostatné druhy obyvateľmi trópov apotrebujú v chladnom ročnom období vyhrievaný vnútorný priestor s teplotou vyššou ako 15°C. Panda červená je chúlostivá na vlhký chlad a vysoké teploty.
Obohatenie priestoru
Prirodzená pôda, kôrový mulč alebo čiastočne spevnená podlaha. Konáre na šplhanie a dostatok možností na úkryt veľmi dôležité, žiaduci je aj bazén na kúpanie, pre medvedíka je nevyhnutný. Rovnako nutné aj spacie a pôrodné boxy. Pre pandu červenú vhodné aj živé stromy.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo v malých skupinách.
Výživa
Mäso, kŕmne zvieratá, ovocie, zelenina, ryža a podobne, panda červená pravidelne bambus alebo rákosovité traviny.
Odchyt a transport
Odchyt do sietí, transport v plechovom kontajneri, v plechom obloženom kontajneri alebo v leteckých prepravných boxoch pre domáce zvieratá podľa predpisov IATA.
5. Medveďovité a panda veľká (Ursidae a Ailuropoda melanoleuca)
Zvieratá s prevažne dennou aktivitou. Pri výstavbe výbehov a bezpečnostných zariadení (šúbre, dvere, preháňacie zariadenia) je nutné zohľadniť ich veľkú telesnú silu a obzvláštnu vytrvalosť.
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.4
Druh
Vonkajší výbeh
Vnútorný priestor
Medveď biely (Ursus maritimus)
400 m2/ pár
50 m2 pre každé ďalšie zviera
10 m2/ zviera
Medveď hnedý (Ursus arctos), medveď ušatý (U. thibetanus) a podobné druhy
200 m2/ pár
20 m2 pre každé ďalšie zviera
6 m2/ zviera
Medveď himalájsky (Helarctos malayanus), panda veľká (Ailuropoda melanoleuca) a podobné druhy
150 m2/ pár
10 m2 pre každé ďalšie zviera
10 m2/ zviera
32
Klimatické podmienky
Vykurovanie je nutné len pre medvede malajské, pyskaté a okuliarnaté, pričom teplota vnútorného priestoru musí byť vyššia ako 12°C.
Obohatenie priestoru
Vo vnútornom priestore je potrebná podstielka okrem priestorov s podlahovoý vykurovaním. Vonkajší výbeh s prírodným substrátom a dostatkom možností na šplhanie, zamestnanie zvierat a kúpanie. Medveď biely potrebuje bazén s hĺbkou vody najmenej 1,5 m s plochou najmenej 80 m2. Musí byť možnosť samostatného ustajnenia, a pôrodné boxy pre odchovy.
Ohraničenie výbehu
Nezastrešené výbehy u medveďov bielych a kodiaka s výškou 3 m s previsom, inak 2,5 m s previsom.
Sociálna štruktúra
Medvede a panda veľká solitérne žijúce zvieratá, chov v pároch možný v čase rozmnožovania.
Výživa
Mäso, ryby, ovocie, zelenina. Pôstne dni možné. U medveďov pyskatých, ktorých prirodzenou potravou je hmyz, je nutné dbať na zvláštne zloženie kŕmnej dávky.
Odchyt a transport
Odchyt medikamentóznou imobilizáciou alebo pomocou potravy do transportného oplechovaného kontajnera, k mrežovému šúbru je nutný aj plný oplechovaný šúber.
6. Cibetkovité (Viverridae a Herpestidae)
Táto na druhy bohatá čeľaď šeliem zahŕňa tak rozdielne formy, že podmienky chovu tu ustanovené vysvetlené len na niektorých príkladoch. Čeľaď cibetkovité zahŕňa druhy veľkosti potkana jazvečíka, zväčša so súmračnou a nočnou aktivitou. Dennými druhmi napríklad mangusta a surikata.
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.5
Výbeh podľa veľkosti, druhu a potreby aktivity (napríklady)
Druh
Výbeh*
Mungo pásikavý (Mungos mungo)
8 m2/pár
1 m2 pre každé ďalšie zviera
Malé druhy rodov mustang (Paradoxus spp.), mungo (Mungos spp.), surikata (Suricata spp.) a stromové cibetky
12 m2/pár
2 m2 pre každé ďalšie zviera
Stredne veľké druhy ako promyka ichneumon (Herpestes ichneumon)
16 m2/pár
3 m2 pre každé ďalšie zviera
Veľké druhy rodov cibetka, fosa (Cryptoprocta ferox), binturong (Arctictis spp.)
20 m2/pár
3 m2 pre každé ďalšie zviera
* Poznámka: zvieratá citlové na chlad musia mať rovnakú plochu vnútorného výbehu na chladné ročné obdobie
Klimatické podmienky
na niektoré výnimky obyvateľmi trópov, a preto vyžadujú v chladnom ročnom období vnútorné ubikácie s teplotou vyššou ako 18°C . Niektoré druhy ako ženetka, cibetka, surikata a
33
mungo sa môžu v chladnom období zdržiavať vonku, ale len v prípade prístupu do vyhrievaných boxov alebo spacích boxov (teplota vyššia ako 15°C ), alebo ak majú vonku k dispozícii vyhrievacie telesá. Slnenie je zvlášť dôležité pre surikaty, mangusty a niekoľko ďalších druhov.
Obohatenie priestoru
Prírodná zemina alebo spevnená zemina a pieskovisko, drtená kôra. Mnohé druhy ako napríklad surikata, potrebujú aj možnosť škriabania a hrabania. Pre druhy žijúce na zemi, stavby z kameňov a dreva. Vodné nádrže nutné len pre druhy, žijúce čiastočne vo vode. Pre druhy žijúce na stromoch (ženetka, binturong, musang) mnoho konárov na šplhanie. Spacie a pôrodné boxy.
Sociálna štruktúra
Niekoľko druhov je veľmi neznášanlivých. Pri chove v pároch musí byť možnosť oddelenia.
Mnoho promýk je spoločenských a chovajú sa vo veľkých rodinách.
Výživa
Mäso, kŕmne zvieratá a hmyz, ovocie, zelenina, ryža. U niektorých druhov väčší podiel živočíšnej bielkoviny. Kŕmenie je potrebné vykonávať simuláciou lovu najmenej 2 x do týždňa.
Odchyt a transport
Odchyt do ruky (kožené rukavice) alebo do siete. Transport v pevných drevených kontajneroch s jednou zamrežovanou stranou, alebo v leteckých boxoch pre domáce zvieratá podľa predpisov IATA.
7. Hyenovité (Hyaenidae)
Hyeny majú veľmi silný chrup. Vyhrabávajú diery v zemi. Treba brať ohľad na silu týchto zvierat. Hyeny potrebujú mať k dispozícii množstvo skýš a zariadení s možnosťou stiahnuť sa do ústrania.
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.6
Druh
Vonkajší výbeh
Vnútorný priestor
Hyeny rodu Hyaena
150 m2/ zviera
20 m2 pre každé ďalšie zviera
4 m2/ zviera s boxom
Hyeny rodu Proteles
50 m2/ zviera
10 m2 pre každé ďalšie zviera
4 m2/ zviera s boxom
Klimatické podmienky
Teplota stajne vyššia ako 15°C. Pri dlhšej aklimatizácii potrebujú hyeny iba chránenú temperovanú búdu (nad 10°C).
Obohatenie priestoru
Prírodná pôda alebo spevnená zemina, z časti s prírodným substrátom. Bazén je žiadúci pre hyenu škvrnitú. V boxe ja nutná podstielka.
Ohraničenie výbehu
Oplotenie zaistené proti odhrabaniu. Možná je aj vodná alebo suchá priekopa.
34
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo skupinách je obtiažny. Časté vnútro druhové roztržky často vedú ku zraneniam, je nutná možnosť oddelenia zvierat, hlavne na noc. Medzidruhový chov nie je možný.
Výživa
Hyeny rodu Hyaena sa kŕmia mäsom s kosťami. Hyena cibetkovitá (Proteles cristatus) ako potravinový špecialista požierajúci termity, prípadne iný hmyz, musí mať náhradnú potravu.
Odchyt a transport
Medikamentózna imobilizácia. Transportný kontajner vyložený plechom.
8. Plutvonožce (Pinnipedia)
Plutvonožce zahŕňajú tri čeľade uškatcovité (Otariidae), tuleňovité (Phocidae), mrožovité (Odobenidae). Iba časť dnes žijúcich plutvonožcov sa pravidelne chová v chovných zariadeniach. Podklady pre výživu niektorých južných druhov nie sú dostatočne známe.
Požiadavky na priestor
U všetkých plutvonožcov musí byť k dispozícii pevná zem, kde sa môžu zdržiavať všetci naraz. Nevyhnutná je nádrž s vodou. Pre tulene obyčajné a príbuzné druhy musí byť plocha bazénu pre 3 4 zvieratá väčšia ako 60 m2 s hĺbkou najmenej 1 m, pre malú skupinu uškatcov 100 m2, s hĺbkou najmenej 1,2 m. Bazén pre mroža a nosáča slonieho musí mať plochu najmenej 200 m2 s hĺbkou najmenej 1,8 m.
Nutné separačné boxy, pričom ich veľkosť závisí od veľkosti zvieraťa. Plutvonožce musia mať možnosť ležať v boxe v prirodzenej polohe. Samostatné nádrže je vhodné poskytnúť pre matky s mláďatami a choré jedince.
Klimatické podmienky
Sú to druhy odolné voči chladu a môžu byť celoročne držané vonku.
Obohatenie priestoru
Dôraz je kladený na kvalitu vody, je nutná jej častá výmena. Možnosť použitia filtrácie. Možnosť použiť sladkú vodu bez problémov. Ostrova vo vodných nádržiach spestrením životného priestoru. Doporučuje sa hĺbkové členenie bazénov.
Sociálna štruktúra
Chov v rodinných skupinách, v pároch a v skupinách rovnakého pohlavia.
Výživa
Dávkovanie krmiva rozložené na celý deň (najmenej 2 x denne). Ako krmivo vhodné morské ryby s prídavkom vitamínov a minerálov, hlavne vitamínu B1. Úlohu zohráva aj vyplňovanie voľného času hrou medzi kŕmeniami.
Odchyt a transport
Podľa veľkosti používame sieť alebo jedinca je možné dotlačiť do bedne pomocou odchytových dosiek. Transportný kontajner ako na veľké šelmy s dostatočným vetraním.
35
12. Veľryby (Cetacea)
Veľryby sociálne cicavce s kompexným vnútrodruhovým správaním, extrémne prispôsobené životu vo vode. Skúsenosti s chovom približne 20 druhov. Najčastejšie chovaným z nich je delfín skákavý (Tursiops truncatus). Medzi veľrybami druhy žijúce vo voľných vodách morí a pobrežných vodách od polárnych oblastí po trópy. Niekoľko druhov dáva prednosť brakickým vodám, štyri druhy sú sladkovodné.
Snahou je vytvorenie harmonických a sociálne znášanlivých skupín, ktoré prezentované pedagogicko-informatívne a zoologicky a musia byť prístupné veterinárnemu výskumu.
Podmienky chovu
1)Chovné zariadenie a požiadavky na priestor
Podmienky sa vzťahujú na delfína skákavého s priemernou telesnou dĺžkou 250 270 cm a hmotnosťou 150 280 kg. Iné druhy vyžadujú odlišné podmienky chovu, ktoré zodpovedajú ich správaniu, sociálnym a biologickým požiadavkám.
Chov musí byť realizovaný v dvojbazénovom systéme s priemerom každého bazéna najmenej 7 m. Nutné sú ďalšie bazény na ošetrovanie a na oddeľovanie zvierat.
Tabuľka č.7
Počet zvierat
Celková vodná plocha
Celkový objem vody
skupina 2 až 5 zvierat
najmenej 400 m2
najmenej 1500 m3
každé ďalšie zviera
najmenej 75 m2
najmenej 250 m3
Individuálne držané zviera alebo matka s mláďaťom
najmenej 75 m2
najmenej 250 m3
Minimálna hĺbka bazéna musí byť 3 m s hĺbkou najmenej 4 m na 20% plochy bazéna.
Skupina musí mať kedykoľvek prístup do celého bazénového komplexu o 400 m2, pokiaľ tomu nebránia biologické alebo veterinárno-zdravotné dôvody.
Bazény s plochou menšou ako 400 m2 sa nesmú používať na predvádzanie zvierat, môžu byť použité iba ako chovné bazény alebo separačné bazény na vyšetrenie alebo ošetrenie zvierat. Separačné bazény môžu mať hĺbku nižšiu ako 3 m a časť bazéna môže mať plytkú vodu 1,5 - 2 m.
O nutnosti oddelenia zvieraťa, ak si to okolnosti vyžadujú, rozhoduje vždy príslušný veterinárny lekár alebo vedúci chovného zariadenia.
Voľný priestor nad vodnou plochou zariadenia na predstavovanie zvierat musí mať výšku najmenej 7 m, nad ostatnými časťami 2,5 m.
V prípade existujúcich skupín, sociálna stabilita prednosť pred požadovanými najmenšími rozmermi a v prípade zvýšenia počtu zvierat vlastným odchovom, uvedené najmenšie rozmery nemusia byť nedodržané.
2)Kvalita vody – fyzikálne a chemické vlastnosti
Voda musí byť čistá, priezračná a hygienicky nezávadná.
Rozsah tolerancie teploty vody je 10 - 28°C s optimom 18 - 21°C.
Hodnota pH 7,5 - 8,5, optimum 7,8.
Obsah soli 2,0 - 3,5 % (20 - 35 g NaCl/l).
Spotreba manganistanu draselného menej ako 50 mg/l, koncentrácia dusičnanov menej ako 100 mg/l a celkový obsah chlóru menej ako 2 mg/l.
36
Teplota vody, pH, obsah chlóru a soli sa musí denne kontrolovať a zaznamenávať. Spotreba manganistanu draselného a koncentrácia dusičnanov sa kontroluje štvrťročne. Držiteľ delfínov musí tieto záznamy predložiť orgánu veterinárnej správy pri kontrole.
Bazénové systémy musia byť neustále prietokové. Prídavok chlóru možno zabezpečiť plynnou formou alebo roztokom (napr. chloristan draselný). Tento roztok možno do bazénu pridávať len v neprítomnosti zvierat. Hygiena vody zahŕňa filtráciu vody celého systému, čistenie filtrov a výmenu vody podľa potreby. Nádrže sa musia dať v prípade potreby úplne vyprázdniť, dostatočné množstvo vody a soli musí byť kedykoľvek k dispozícii.
3)Ďalšie podmienky životného prostredia
Vzduch nad vodnou hladinou musí obsahovať málo prachu, relatívna vlhkosť vzduchu musí byť najmenej 60% a teplota vzduchu 10 - 24°C .
Potrebné je zabezpečiť dostatočné prirodzené osvetlenie. Umelé osvetlenie sa musí prispôsobiť spektru prirodzeného svetla.
Zvieratá je nutné chrániť pred nadmerným hlukom. Hlučnosť okolia by nemala prekročiť 40 dB. Chov vonku je prípustný len ak výkyvy teploty vody a vzduchu pre zvieratá znesiteľné, kvalita vzduchu nezávadná a nedochádza k zamŕzaniu vody.
Výživa a kŕmenie
Denná dávka musí zaisťovať dobrý kondičný stav zvierat.
Potrava sa skladá z morských rýb (sleď, makrela, sardinka, treska) a chobotníc (kalamár). Treba zohľadňovať aj druhovo špecifický obsah kalórií a striedanie ročných období. Kŕmne zvieratá musia byť pravidelne vyšetrované na zdravotnú neškodnosť a stanovované ich kvalitatívne znaky a energetický obsah.
Mrazené potraviny nesmú prekročiť skladovaciu dobu 6 mesiacov pri teplote -18 -30°C. Zvieratá musia byť kŕmené najmenej 2 x denne kvalifikovaným a odborným personálom podľa inštrukcií biológa alebo veterinárneho lekára. Podávanie vitamínovo-minerálnych prípravkov a liekov môže vykonávať len veterinárny lekár.
Sociálna štruktúra
Chov v sociálne znášanlivých skupinách dvoch a viac zvierat je nevyhnutný. Súčasťou skupiny nesmie byť viac ako jeden dospelý samec. Individuálne držanie delfínov je možné len z veterinárneho alebo zootechnického dôvodu a len po dobu nevyhnutne potrebnú. Chov skupín rovnakého pohlavia je možný.
Chov s inými znášanlivými druhmi, aj s plutvonožcami je možný. Spoločne chované zvieratá by mali mať rovnaký geografický pôvod.
Je nutné zabrániť odchovu hybridov.
Požiadavky na ošetrovanie a veterinárnu starostlivosť
Program zamestnania zvierat je potrebné vytvoriť tak, aby si zvykli spolupracovať pri ošetrovaní a pri veterinárnych zákrokoch. Program zamestnania musí byť postavený na základe prirodzeného správania sa zvierat a musí byť zostavený s bohatým repertoárom činností. Toto zamestnanie a predstavovanie zvierat musí byť pod odborným dozorom skúsených ošetrovateľov a musí prebiehať metódou pozitívneho odmeňovania.
Ošetrovanie sa musí realizovať plynule, ak je nutné zviera vyzdvihnúť z vody, môžu ho vyzdvihnúť len skúsení ošetrovatelia pod dozorom veterinárneho lekára alebo zodpovedného biológa.
37
Denne sa musia zaznamenávať údaje o chovaní sa zvierat a zdravotnom stave. V prípade úhynu sa musí previesť pitva v schválenom štátnom veterinárnom zariadení. Kadáver musí byť poskytnutý na ďalšie vedecké účely.
Starostlivosť o zvieratá môže vykonávať len odborný personál. Osoba zodpovedná za ošetrovanie zvierat a ostatný personál musí mať okrem biologických vedomostí tiež skúsenosti s prípravou vody a musí byť vyškolená v špecializovanom vzdelávacom procese.
Pri všetkých ošetrovateľských a veterinárnych zákrokoch sa kladie veľký dôraz na hygienu.
Transport
Zvieratá určené na transport, musia byť vyšetrené veterinárnym lekárom, ktorý rozhodne o spôsobilosti zvierat na predpokladanú prepravu.
Zvieratá musia byť umiestnené v špeciálnych nádobách, ktoré zaručujú šetrný transport.
Transport musia sprevádzať minimálne 2 skúsení ošetrovatelia, transport presahujúci osem hodín je možné realizovať len za prítomnosti veterinárneho lekára.
Doba trvania transportu nesmie prekročiť 24 hodín. Prepravu delfínov je možné realizovať iba v súlade s predpismi IATA.
Pri transporte je nutné splniť druhovo špecifické požiadavky (hospodárenie s teplou vodou, spotreba kyslíka).
13. Chobotnáče (Proboscidea)
Slony (Elephantidae)
Nároky na chov africký a ázijských slonov v podstate rovnaké, preto sa podmienky týkajú oboch druhov spolu.
Požiadavky na priestor
Plocha vonkajšieho výbehu pre 2 - 3 dospelé samice musí byť väčší ako 500 m2. Pre samca je potrebný samostatný výbeh s plochou väčšou ako 150 m2. Ak slony cez noc uväzované v ubikácii, musí mať každé zviera dostatok priestoru, umožňujúceho mu ľahnúť si (najmenej 15 m2), pri ustajnení bez uväzovania viac ako 30 m2. Pretože v období chladu musia byť slony držané aj cez deň v ubikácii musí sa im zabezpečiť dostatočný vnútorný výbehový priestor (najmenej 50 m2/ zviera). Pri chove dospelého samca je nutná oddelená ubikácia (najmenej 50 m2).
Klimatické podmienky
Slony obývajú tropické oblasti. Vnútorná teplota stajne viac ako 15°C. Počas zimného obdobia je možný krátkodobý pobyt vonku. Pri teplotách pod bodom mrazu je nutné sa vyvarovať omrzlinám uší a chobota.
Obohatenie priestoru
Ako podklad je vhodný prírodný substrát s pieskoviskami. Podlaha vnútorných priestorov môže byť z asfaltu, drevených tehál, alebo iných teplých materiálov. Vhodná je aj podstielka. Nutná je pravidelná kontrola kopýt a podrážok. Škriabacie stĺpy alebo kmene stromov vo výbehu dôležitým prvkom v starostlivosti o kožu. Možnosť kúpania je nevyhnutná. Ak nie je bazén, musia sa slony sprchovať.
38
Ohraničenie výbehu
Ako ohraničenie možno použiť masívne mreže, ktorých výška nesmie byť menšia ako 1,8 m, u samcov 2,5 m. Vhodné aj suché priekopy, ktoré však musia byť dostatočne široké, aby sa v nich mohol pohybovať dospelý slon. Nutné sú výlezy z priekop.
Sociálna štruktúra
Slony čriedové zvieratá, solitárny chov je nevhodný. Pri chove samca je nutná možnosť dočasnej separácie. Dospelé samce môžu byť nebezpečné pre ošetrovateľov, často nie je možné uviazanie. Ide o duševne vysoko vyvinuté zvieratá a preto je starostlivosť ošetrovateľov dôležitá. Pravidelný tréningový program je potrebný.
Výživa
Slony bylinožravce, hlavnou časťou ich potravy je vláknina, v lete nahradzovaná trávou. Podávať sa majú granulátové zmesi, repa, ovocie, zelenina. Pravidelný prísun lístia a konárov je nutný. Treba dbať aj na dostatočný prísun vody. V lete je to až 100 l pre dospelého slona.
Odchyt a transport
Slony transportované v individuálnych kontajneroch, na ktoré si postupne privykajú. Krotké zvieratá možno viesť, môžu byť transportované vo vagónoch a kontajneroch.
14. Sirény (Sirenia)
Ide o málo sa pohybujúce zvieratá, žijúce vo vode, živiace sa rastlinnou potravou. sociálne znášanlivé. V zajatí pri správnej starostlivosti dlhoveké a dobre sa rozmnožujú. Syrény sa rozdeľujú na dve čeľade: lamantínovité (Trichechidae) a dugongovité (Dugongidae) 3 druhy obývajú tropické a subtropické sladké, brakické a slané vody pri pobreží. Jediný druh z čelade dugongovité žije výlučne v mori.
Zariadenie a Požiadavky na priestor
Sirény chované v zariadeniach s vykurovaním pri dennom osvetlení. Chovné zariadenie sa musí skladať z najmenej 3 oddeliteľných častí, najlepšie umiestnených okolo ostrova tak, aby umožnili pri úplnom otvorení plávanie do kruhu. Odporúča sa oddelené vyprázdňovanie jednotlivých bazénov a plytkej pobrežnej zóny.
Pre 2 dospelé páry s mláďaťom, musia mať nádrže celkovú vodnú plochu najmenej 50 m2 s celkovým objemom vody minimálne 50 m3 s odstupňovanou hĺbkou vody od 40 cm po najmenej 160 cm. Pre každé ďalšie zviera je potrebné zväčšiť vodnú plochu najmenej o 10 m2 a objem vody zvúčšiť najmenej o 10 m3.
Zvieratá chované v sladkej vode (lamantín) alebo slanej vode (dugong), ktorá musí byť pravidelne filtrovaná alebo obmieňaná.
Klimatické podmienky
Relatívna vlhkosť vzduchu najmenej 60% s nízkou vzdušnou prašnosťou. Teplota vody a vzduchu od 22 - 25°C, krátkodobo sú tolerované teploty nad 18°C.
Sociálna štruktúra
Prednosť chov v skupinách (2 páry) pričom viac samcov v skupine nie je problémom. Solitárny chov nie je problémom, nie je však žiaduci ako trvalý stav.
39
Výživa
Množstvo dennej dávky na zviera je cca 30 - 35 kg. Počas vegetačného obdobia sa podávajú kultivované druhy tráv a divé druhy tráv. Mimo vegetačné obdobie endívia a hlávkový šalát najmenej 4 x denne. Ako dodatkové krmivo slúžia vodné rastliny (Helodea, Potamogeton, Eichhornia), kukurica (zelené rastliny a klasy), rôzna zelenina, varená v slanej vode, malé množstvo surovej zeleniny.
Potravu je treba obohatiť o vitanímy (A, E) a selén a o kuchynskú soľ.
Transport
Uskutočňuje sa vo vodotesných, čalúnených nádržiach zodpovedajúcich veľkosti zvieraťa. Dĺžka transportu nesmie presiahnuť 48 hodín.
15. Damany (Hyracoidea)
Tvoria vlastný rad cicavcov systematicky patriace medzi kopytníky. Pralesné damany sa v zajatí nechovajú. V zajatí sa chovajú daman skalný a stepný.
Požiadavky na priestor
Výbeh pre malú skupinu do 5 zvierat musí mať rozlohu väčšiu ako 8 m2.
Klimatické podmienky
Musia mať k dispozícii vyhrievanú ubikáciu s teplotou vyššou ako 16°C .
Obohatenie priestoru
Pre damany skalné je potrebné poskytnúť dostatok možností na šplhanie a podklad z piesku alebo pieskovisko. Na šplhanie radi používajú aj šikmo položené stromy. Ako ohraničenie sa doporučuje mreža alebo sklenná tabuľa, možnosť držania v „jamách“ s prevismi.
Sociálna štruktúra
Chov v skupinách.
Výživa
Živia sa prevážne rastlinnou potravou a ako prídavok je možné občas dodať živočíšne bielkoviny. Oceňujú konáre a lístím.
Odchyt a transport
Chytajú sa do podberákov. Transportujú sa v kontajneroch pre malé cicavce.
16. Nepárnokopytníky (Perissodactyla)
1. Koňovité (Equidae)
Požiadavky na priestor
Výbehy pre koňovité do počtu 5 zvierat musia mať plochu väčšiu ako 150 m2. Plocha maštale najmenej 5 m2/zviera. Pre druhy odolné voči chladu (kôň przewalského, kulan), nie je nutné ustajnenie. Súčasťou výbehu v tomto prípade musí byť zastrešená časť na ochranu zvierat a krmiva pred nepriaznivým počasím. Nutná je možnosť zmeny usporiadania výbehu.
Klimatické podmienky
Teplota stajní u zebier a divých somárov musí byť vyššia ako 10°C .
40
Obohatenie priestoru a ohraničenie výbehu
Výška oplotenia 1,6 m, bez ostrých výčnelkov. Suché alebo vodné priekopy sú vhodné.
Podklad musí byť zložený zo spevnenej a nespevnenej časti (dôležité na oter rohoviny a na váľanie sa) obohatený o podstielku. Stajne musia mať pevnú podlahu a podstielku.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo ako stádo s jedným dospelým samcom . Dospievajúce mláďatá je často nutné oddeliť. Chov skupín mladých samcov je možný.
Výživa
Zelené krmivo alebo seno, granulované krmivo na báze obilnín a šťavnaté krmivo (repa, mrkva,..). Lístie s výnimkou agátu a konáre s kôrou vhodné aj ako zábava.
Odchyt a transport
Odchyt žriebä do ruky je možný len v prvých týždňoch. Transport spolu v uzavretých transportných vozoch. Inak bedne so spevnenou zadnou stenou a stropom. Podlaha musí byť zabezpečená proti pošmyknutiu.
2. Tapírovité (Tapiridae)
Požiadavky na priestor
Vonkajší výbeh pre pár najmenej 100 m2. Plocha vnútorného priestoru najmenej 10 m2/zviera.
Klimatické podmienky
S výnimkou tapíra horského tapíre teplomilné, a teplota ustajnenia musí byť viac ako 18°C. Vonkajší výbeh musí byť na časti výbehu chránený prístreškom chrániacim všetky zvieratá súčasne pred silným slnečným žiarením.
Obohatenie priestoru
Podklad z prírodnej pôdy alebo piesku. Vnútorný priestor s podstielkou. Potrebné poskytnúť možnosti na kúpanie.
Ohraničenie výbehu
Nízke oplotenie, vodné a suché priekopy.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo v malých skupinách. Ustajnenie pre každé zviera individuálne. Chov s inými druhmi možný, niekedy s problémami.
Výživa
Tapíry bylinožravce, podáva sa im tráva, seno, ovocie, zelenina, lístie, konáre a granulované krmivo.
Odchyt a transport
Odchyt pomocou naháňacích dosiek. Na transport sa používajú masívne bedne pre kopytníky.
41
3. Nosorožcovité (Rhinocerotidae)
Požiadavky na priestor
Vonkajší výbeh najmenej 250 m2/zviera. Individuálne ustajnenie vo vnútornom priestore najmenej 20 m2/zviera. Nosorožce tuponosé možno chovať v skupinách (jeden samec, dve samice) na minimálnej ploche 500 m2.
Klimatické podmienky
Všetky druhy citlivé na teplotu. Pri nízkych teplotách ľahko dostávajú omrzliny na ušiach a chvoste. V teplom ročnom období je možný celodenný pobyt vo vonkajších výbehoch. Teplota vnútorného priestoru musí byť najmenej 18°C.
Obohatenie priestoru
Ako podklad je vhodný piesok alebo prírodná pôda. Nutné kaliská. Možnosť kúpania je potrebná hlavne pre nosorožce indické a sumatranské. Výbavou výbehu musia byť aj miesta na škriabanie. Vo vnútornom priestore musí byť podstielka zo slamy alebo podlahové kúrenie.
Ohraničenie výbehu
Suché alebo vodné priekopy.
Sociálna štruktúra
S výnimkou n. tuponosého to solitárne žijúce zvieratá, ktoré je možné po istý čas chovať v pároch. Spojenie s inými druhmi kopytníkov je u nosorožcov tuponosých možné, ale nie odporúčané kvôli možným problémom.
Výživa
Nosorožce sú bylinožravce. V zajatí prijímajú trávu, seno, granulované krmivo, ovocie a lístie.
Odchyt a transport
Transportné bedne pre nosorožce musia byť pevné a zvieratá si na ne musia privykať postupne.
17. Párnokopytníky (Artiodactyla)
1. Sviňovité (Suidae )
Všeobecne ide o veľmi náročné druhy na starostlivosť, kŕmenie a chov, hlavne druhy pochádzajúce z trópov.
Požiadavky na priestor
Vonkajší výbeh pre európske druhy musí bať najmenej 100 m2/pre 5 zvierat a menej; pre každé ďalšie zviera je potrebné pridať najmenej 10 m2. Vnútorné priestory nie sú nutné.
Tropické druhy ako sviňa bradavičnatá, sviňa štetkatá, pekari a babirusa celebeská vyžadujú najmenej 60 m2/pre 2 zvieratá; pre každé ďalšie zviera je potrebné pridať najmenej 15 m2. Pri spoločnom ustajnení, box s plochou najmenej 10 m2.
Klimatické podmienky
Domáce druhy potrebujú len časť výbehu zastešenú prístreškom chrániacim všetky zvieratá súčasne pred nepriazňou počasia. Tropické druhy sa môžu zdržiavať vonku aj v zimnom období, ak teplota neklesne pod - 5 °C a majú neobmedzený prístup do vnútorného priestoru.
42
Obohatenie priestoru
Kaliská, miesta na škriabanie a na kúpanie alebo bahnenie sa nevyhnutné. Podklad by mal byť tvorený prirodzenou zeminou. V boxe musí byť podstielka zo slamy. Priestor výbehu a vnútorného priestoru musí byť vybavený manipuačným materiálom ako je slama, konáre alebo rôzne predmety na hranie (lopty, primerane veľké hranoly z dreva alebo iného materiálu zabraňujúcemu poraneniu zvierat)
Ohraničenie výbehu
Oplotenie s výškou najmenej 1,3 m alebo suchá alebo vodná priekopa s vyvýšeným okrajom najmenej 0,5 m nad vodnou hladinou.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo skupinách. Chov s inými druhmi nevhodný, vysoká agresivita samíc v čase vodenie mláďat.
Výživa
Dvakrát denne, granulované krmivo, zemiaky (tepelne upravené), zelenina, ovocie, tráva, siláž, lístie, seno a živočíšna bielkovina.
Odchyt a transport
Sviňovité ľakavé a k panike náchylné zvieratá, citlivé na stres. Transport len v dobre vetrateľných kontajneroch.
2. Hrochovité (Hippopotamidae)
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.8
Priestor pre ďalšie zviera v m2
Druh
Vonkajší výbeh v m2/počet zvierat*
Vnútorný priestor v m2/počet zvierat*
vonku
vo vnútri
Bazén v m2/hĺbka v m
Hrošík núbijský
20/1
8/1
10
4
8/1
Hroch obojživelný
60/2
30/2
25
15
15/1,3
*Plocha meraná bez plochy bazéna
Klimatické podmienky
Celodenné držanie vonku pri teplote vody nad 15°C pri hrochoch a nad 18°C pri hrošíkoch.
Teplota vody vo vnútri 18 - 20°C, teplota vzduchu nesmie klesnúť pod 18°C.
Obohatenie priestoru
Vonku prírodná pôda alebo spevnená pôda bez ostrých kameňov. Vo vnútri tepelne izolovaný a obývateľný povrch podlahy.
Prístup do vody musí byť zabezpečený po rampe alebo po nízkych schodoch s nešmykľavým povrchom.
43
Ohraničenie výbehu
Mreža alebo stena s výškou 1,5 m, suchá alebo vodná priekopa s dostatočným prevýšením okraja priekopy.
Sociálna štruktúra
Hrošík núbijský je solitárne žijúci druh, chov v páre je možný.
Hroch je druh žijúci v sociálnych skupinách s hierarchickým usporiadaním. Spoločný chov je odporúčaný, ale samice pred pôrodom je potrebné oddeliť.
Výživa
Hrochy sú bylinožravce. Granulované krmivo, tráva, seno, siláž, ovocie, zelenina.
Odchyt a transport
Podobne ako u prasiat. Hrozí nebezpečenstvo prehriatia.
3. Žirafy (Giraffa camelopardalis)
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.9
Druh
Vonkajší výbeh v m2/počet zvierat
Vnútorný priestor v m2/počet zvierat
Minimálna výška vnútorného priestoru / výška vstupu v m
Vonkajší výbeh pre ďalšie zviera v m2
Žirafy
500/6 a menej
25/1
5,5/3,2
50
Klimatické podmienky
Teplota vnútorného priestoru najmenej 18°C. Pri suchom mraze možný pobyt vonku pod dohľadom ošetrovateľa, ak teplota neklesne pod -5°C. Pre žirafy je neakceptovateľný vlhký chlad.
Obohatenie priestoru
Štrkovo-pieskovo-trávnatý podklad so spevnenými plochami pred vstupom do vnútorného priestoru, vo vnútornom priestore kremičitý posyp. Preslnené pieskoviská na ležanie a plochy tienené stromami alebo budovami.
Ohraničenie výbehu
Mreža do výšky 2m alebo suchá alebo vodná priekopa.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo v malých skupinách. Chov s inými kopytníkmi možný, nie však bezproblémový.
Výživa
Kŕmenie 2 x denne : granulované krmivo, ďatelinová tráva, zelené krmivo, siláž, lucerkové seno, kvalitné lúčne seno, lístie, konáre, ovocie, zelenina. Nevhodné kapustovité rastliny. Dostatočný prísun vitamínov a minerálnych látok je nutný (minerálne lizy).
44
Odchyt a transport
Iba v špeciálnych kontajneroch alebo voľne v transportnom voze.
4. Okapie (Okapia johnstoni)
Požiadavky na priestor
Vonkajší výbeh najmenej 250 m2/zviera. Možnosť dočasného chovu páru na rovnakej ploche. Vnútorný priestor najmenej 10 m2/zviera.
Klimatické podmienky
Okapie obyvatelia lesov centrálnej Afriky. Teplota vo vnútornom priestore musí byť najmenej 15°C.
Obohatenie priestoru
Podklad musia tvoriť piesčité plochy alebo zarastené trávnaté plochy. Nutné sú zatienené miesta.
Ohraničenie výbehu
Vhodné sú ohrady alebo priekopy. Pri použití mreží výška najmenej 1,60 m.
Sociálna štruktúra
Chov solitárne, dočasne v pároch.
Výživa
Okapie sa kŕmia kvalitným senom, lucerkou, ovocím a zelenou s možnosťou doplnkového kŕmenia granulovaným krmivom a nevyhnutné je predkladanie minerálnych lizov. Dodávať konáre s lístím aj v chladnom ročnom období.
Odchyt a transport
Odchyt pomocou naháňacích dosiek a preprava individuálne v čalúnených kontajneroch.
5. Ťavovité (Camelidae)
Zaraďujeme sem 2 rody tiav a 4 rody lám, ktoré sú pravidelne chované v ZOO.
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.10
Druh
Výbeh v m2/počet zvierat
Výbeh pre ďalšie zviera v m2
Vnútorný priestor v m2/1 zviera
Ťava jednohrbá (Camelus dromedarius), ťava dvojhrbá (C. bactrianus),
300/3 a menej
50
4
Vikuňa malá (Vicugna vicugna) a lama huanoko (Lama guanicoe)
300/3 a menej
50
2
Lama alpaka (Lama pacos), lama krotká (L. glama)
150/3 a menej
30
2
Klimatické podmienky
Ťavy a lamy odolné voči chladu a môžu byť celoročne chované vo vonkajších výbehoch. K dispozícii musia mať prístrešok alebo nevykurované maštale pre celé stádo.
45
Obohatenie priestoru
Ako podklad piesok alebo prírodná pôda. Nemajú zvláštne nároky na obohatenie priestoru, dôležitejšie je nepreplniť výbeh rôznymi inštaláciami.
Ohraničenie výbehu
Pre divé druhy lám stačia ploty s výškou 1,50 m. Suché alebo vodné priekopy vhodné. U tiav stačia aj malé terénne nerovnosti ako zábrana. Ťavy, vikune a lamy huanoko je potrebné držať v ohradách, nakoľko môžu byť nebezpečné človeku. Krotké jedince domestikovaných druhov lám je možné chovať v detských kútikoch zoologických záhrad.
Sociálna štruktúra
Chov sa realizuje v malých skupinách. Spoločný chov viacerých samcov v skupine samíc je nemožné. V juhoamerických výbehoch je možné spájanie lám s inými druhmi. Spojenie tiav s kulanmi alebo koňmi przewalského je možné.
Výživa
Sú to nenáročne bylinožravce, kŕmia sa senom, trávou, ovocím, zeleninou a konármi.
Odchyt a transport
V kontajneroch alebo na voľno v prívesoch prispôsobených na prepravu koní. Pri nakladaní možno použiť naháňacie dosky a laná.
6. Tragulovité (Tragulidae)
Požiadavky na priestor
Vnútorný priestor najmenej 5 m2/pár, pre každé ďalšie zviera o 2 m2 viac. Vonkajší výbeh najmenej 20 m2/ pár, pre každé ďalšie zviera 5 m2.
Klimatické podmienky
citlivé na chlad a prievan, preto sa zväčša chovanú vo vykurovaných vnútorných priestoroch, často v nočných pavilónoch.
Obohatenie priestoru
Tragulovité plaché a ľakavé zvieratá. Musia mať preto možnosť úkrytu vo forme malých chatiek.
Sociálna štruktúra
Chov v pároch alebo rodinných skupinách.
Výživa
Ovocie a zelenina, pokrájaná na malé kusy. Vločky, sucháre, seno alebo lucerka. Živočíšne bielkoviny vo forme múčnych červov a mletého mäsa.
Odchyt a transport
Odchyt do rúk alebo sietí. Transport v malých bedniach, chránených pred chladom.
46
7. Jeleňovité (Cervidae)
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.11
Vnútorný priestor
Skupina
Vonkajší výbeh v m2/počet zvierat
Vonkajší výbeh pre ďalšie zviera v m2
individuál. box v m2
skup. priestor v m2/počet zvierat
Jeleník pudu (Pudu puda)
30/pár
10
-
3/pár
Malé jelene
(srnček, kabar, jeleník, muntžak, jeleň kančí a podobné rody a druhy)
80/pár
10
2
1,25/1
Stredne veľké jelene
(jeleník, jelenec, daniel, axis, sika, srnec, jeleň sambar, jeleň lýrorohý a podobné rody a druhy)
200/5 a menej
10
4
25/10
Veľké jelene
(jeleň hôrny, wapiti, barasinga, maral, milu, los, sob a podobné rody a druhy)
400/5 a menej
20
5
30/10
Klimatické podmienky
Väčšina druhov - aj z teplejších oblastí - znášajú v našich podmienkach chlad a nie pre ne nutné vyhrievané ubikácie. Niektorým druhom (axis, jeleň sambar, muntžak) je možné poskytnúť mierne vyhrievané priestory. Severným formám postačuje prístrešok chrániaci pred nepriazňou počasia. Teplomilné druhy, ktoré rodia mláďatá v zimnom období (jeleň lýrorohý, sika) musia mať na noc k dispozícii vykurovanú maštaľ s teplotou najmenej 18°C.
Obohatenie priestoru
Ohraničenie výbehu dreveným alebo kovovým oplotením s výškou 1,80 m, suchou alebo vodnou priekopou. U niektorý druhov (daniel, milu) stačí výška 1,60 m u soba ešte nemej. Nutné sú výbehy alebo stajne na oddelenie samcov v ruji, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné.
Vonkajšie výbehy s prirodzeným substrátom a spevneným podkladom na kŕmnych miestach. Maštaľ s pevným podkladom a podstielkou.
Menšie výbehy deliť plotom s úzkymi únikovými prielezmi pre unikajúce samice. Veľké výbehy rozdeliť priestorovo (porast, kopce substrátu a podobne). Pre malé jelene skrýše. Kopy konárov vhodné na odkladanie narodených mláďat. Pre parohaté druhy potrebné stromy. V lete dôležité aj kaliská.
Sociálna štruktúra
Niektoré malé formy možno chovať len v pároch, ale väčšinu druhov v skupinách. Len u málo druhov je možné aby v stáde bolo niekoľko dospelých samcov spolu so samicami. Zväčša stádo tvorí jeden samec a niekoľko samíc s mláďatami.
Výživa
Zelené krmivo, seno, granulované krmivo na báze obilnín, ovocie a zelenina podľa sezóny. Lišajníky u sobov nie sú nutné.
Mnohé malé jelene (muntžak chocholatý) a soby radi prijímajú aj malé množstvo živočíšnej bielkoviny (mleté mäso, surové aj varené).
47
Lístie a konáre sú obľúbené u všetkých druhov, ale pre losy sú nepostrádateľné.
Odchyt a transport
Samce s väčšími parohmi môžu byť odchytené do separátneho výbehu alebo do maštale pomocou slučky a fixovania o plot, inak imobilizácia. Malé jelene možno odchytiť v maštali do ruky. Transport parohatých druhov možný po odumretí lyka. Veľmi rozložité parožie treba pred naložením do kontajnera odstrániť odrezaním.
8. Vidlorohovité (Antilocapridae)
Požiadavky na priestor
Vonkajšie výbehy 300 m2/pre 5 zvierat a menej, pre každé ďalšie zviera o 30 m2 viac.
Individuálny box 4 m2/zviera, ak je spoločná maštaľ 2,5 m2/zviera.
Klimatické podmienky
Odolné voči chladu, ale chúlostivé na vlhký chlad. Za nepriaznivého počasia je vhodné ich umiestniť do temperovaných priestorov s teplotou do 18°C.
Obohatenie priestoru
Výbeh musí byť prirodzene členitý (možnosť úniku) s možnosťou oddelenia agresívnych jedincov a samíc v čase pôrodu.
Sociálna štruktúra
Chov v malých skupinách s jedným dospelým samcom.
Výživa
Rastlinná potrava, bohatá na bielkoviny.
Odchyt a transport
Podobne ako antilopy a gazely.
9. Turovité (Bovidae)
9.1 Chocholatky a antilopky (Cephalophinae a Peleinae )
Požiadavky na priestor
Vonkajšie výbehy pre malé druhy najmenej 50 m2/pár, pre veľké druhy 100 m2/pár.
U rodinných skupín sú nutné väčšie plochy. Stajne najmenej 2 m2/, pre väčšie druhy 4 m2.
Klimatické podmienky
len obmedzene aklimatizované. Pri chladnom počasí nutnosť poskytnutia vykurovaných stajní (18°C).
Obohatenie priestoru
Dôležitou súčasťou sú skrýše. Pre skalolezy nutné vhodné skaly.
Sociálna štruktúra
Žijú v pároch alebo rodinných skupinách.
48
Výživa
Ovocie, zelenina, obilniny, tráva a lístie. Zvlášť chocholatky radi prijímajú živočíšne bielkoviny.
Odchyt a transport
Podobne ako antilopy a gazely.
9.2 Antilopy a gazely (Antilopina, Alcelaphinae, Hyppotraginae a Reduncinae)
Na druhy veľmi bohatá a rozmanitá skupina veľkosti srnca hovädzieho dobytka, obývajúce väčšinou teplešie oblasti Afriky a Ázie s biotopom od lesa až po púšť.
Požiadavky na priestor
Tabuľka č.12
Skupina
Vonkajší výbeh v m2/počet zvierat
Vonkajší výbeh pre ďalšie zviera v m2
Vnútorný priestor
v m2/počet zvierat*
Veľké druhy
400/5 a menej
30
3-5/1
Malé druhy
200/5 a menej
20
2-3/1
*Vnútorný priestor prednostne riešiť indiv iduálnymi boxami, bezrohé samice môžu byť umiestnené v skupine.
Klimatické podmienky
V zimnom období sa môžu obmedzene pohybovať vonku. Teplota vo vnútornom priestore najmenej 16°C. Vnútorné priestory nie sú potrebné pre sajgy a gazely perzskej.
Obohatenie priestoru
Výška oplotenia 1,8 - 2 m. Použitie suchej a vodnej priekopy je možné. Možnosť oddelenia samca od skupiny nutná. Výbeh musí byť dostatočne štruktúrovaný, stromy, krovie, kamene, pahorky. Často navštevované miesta výbehu musia mať spevnený podklad. Vhodné skrýše pre odkladanie mláďat.
Sociálna štruktúra
Chovajú sa v skupinách s jedným samcom, viacerými samicami s mláďatami. Chov stád mladých samcov je možný.
Výživa
Seno, tráva, zelenina a ovocie. Lístie je obľúbenou potravou a pre lesné druhy životne dôležité.
Odchyt a transport
Menšie druhy sa odchytávajú do ruky, väčšie imobilizáciou. Antilopy aj gazely veľmi ľakavé a majú pri skákaní veľkú silu. Transportný kontajner musí byť o niečo vyšší ako samotné zviera. Odporúča sa čalúnenie stropnej časti bedne. Podlaha bedne musí byť zabezpečená proti pošmyknutiu, môže byť podstlaná. Menšie druhy je možné transportovať v jednej bedni viac zvierat.
9.3 Tury (Bovinae)
Požiadavky na priestor
Vonkajší výbeh minimálne 400 m2/pre 5 zvierat a menej. Pre každé ďalšie zviera o 30 m2 viac.
49
Pre anoa, ktoré sa znášajú len v pároch, musí mať výbeh plochu najmenej 150 m2. Pre každé ďalšie zviera o 6 m2 viac.
Klimatické podmienky
Žijú v miernych klimatických podmienkach. Severné formy odolné voči chladu a stačia im prístrešky proti nepriaznivému počasiu, alebo otvorená maštaľ. Pre tropické druhy je potrebná zateplená maštaľ s teplotou najmenej 18°C; pobyt vonku v zimnom období len krátkodobo.
Obohatenie priestoru
Nutná je vysoká stabilita a pevnosť ohrady s výškou najmenej 1,6 m (bizón a zubor 1,8 m). Použitie vodnej alebo suchej priekopy je možné. Priestorové členenie výbehu umožňuje zvieratám vyhýbať sa stretom. Často navštevované miesta výbehu treba spevniť.
Vodné byvoly potrebujú možnosť kúpania. Pieskoviská tiež nutné. Možnosť oddeliť agresívneho jedinca je nevyhnutná.
Sociálna štruktúra
Anoa často neznášanlivé. Ostatné druhy je možné chovať v pároch alebo v skupinách s jedným samcom. Vo vzácnych prípadoch dochádza k agresivite samcov voči mláďatám. Chov samčích skupín je možný.
Výživa
Seno, zelené krmivo, granulované krmivo na báze obilnín, ovocie a zelenina podľa sezóny, lístie a konáre.
Odchyt a transport
Odchyt slučkou okolo rohov alebo imobilizáciou. Transport na voľno v dopravných prostriedkoch vhodných na prepravu hovädzieho dobytka - po viac kusoch. Kontajnery musia byť stabilné, treba rátať so šírkou rohov. Podlaha musí byť protišmyková s podstielkou.
9.4 Kamzíky, kozy a ovce (Caprinae)
Goral, kamzík hrivnatý, kamzík belák, kozorožec, koza skrutkorohá a bezoárová, paovca hrivnatá, divé ovce, nahur, thar a podobné rody a druhy sú horské zvieratá vo veľkosti kozy.
Požiadavky na priestor
Vonkajšie výbehy minimálne 250 m2/pre 5 zvierat a menej. Pre každé ďalšie zviera o 20 m2 viac. Vnútorné priestory nie sú nutné.
Klimatické podmienky
Musia mať možnosť uchýliť sa do chráneného prístrešku pri nepriazni počasia. Kamzíky, kozy a ovce sú odolné voči chladu.
Obohatenie priestoru
Výška oplotenia 2,0 m. Pri konštrukcii oplotenia sa musí brať do úvahy schopnosť jednotlivých druhov skákať a šplhať. Vodné a suché priekopy vhodnej hĺbky vhodné. Kamenné stavby a kamenné útvary vhodne členia výbeh. Priestory pre oddelenie agresívnych zvierat sú nutné.
Sociálna štruktúra
Goraly a kamzíky hrivnaté sa znášajú iba v pároch, ostatné druhy žijú v stádach. Držanie niekoľkých samcov v stáde samíc je možné.
50
Výživa
Seno, zelené krmivo, granulované krmivo, ovocie a zelenina. Dostatok lístia a konárov nutný.
Odchyt a transport
Nalákanie na potravu a zatvorenie do predvýbehov, kde sa odchytia do rúk alebo pomocou slučky. Imobilizácia nutná len výnimočne. Transport v stabilných kontajneroch s dobrou ventiláciou.
9.5 Takiny a pižmone (Budorcas a Ovibos moschatus)
Požiadavky na priestor
Vonkajší výbeh najmenej 400 m2/pre 5 zvierat a menej. Pre každé ďalšie zviera o 30 m2 viac. Vnútorný priestor nie je nutný s výnimkou takinov, ktoré požadujú minimálnu plochu 4 m2.
Klimatické podmienky
Pižmone maximálne odolné voči chladu, takiny do - 10°C, na noc ich však treba umiestniť do maštale. Ustajnenie je dôležité pri pôrodoch.
Pri nadmerných horúčavách ochladzovanie postrekovačmi na trávu.
Obohatenie priestoru
Výška oplotenia u takina 1,8 - 2,0 m, pre pižmone je nutný veľmi stabilný kovový plot. Výhodnejšie suchá alebo vodné priekopy alebo skalná stena. Dôležité je rozčlenenie priestoru skalami a porastom. Pre takiny vhodné kopce na lezenie. Pre pižmone je vhodný malý zastrešený výbeh pre mláďatá. Možnosť oddelenia agresívnych jedincov je nutná.
Sociálna štruktúra
Chov v malých stádach s jedným dospelým samcom.
Výživa
Sú málo prieberčivé. Potrebujú široké spektrum rastlinnej potravy.
Odchyt a transport
Odchyt pomocou slučky okolo rohov a fixovanie k plotu, inak imobilizácia. Transportné kontajnery musia byť obzvlášť stabilné, s dĺžkou nie príliš väčšou ako je dĺžka tela zvieraťa.
ČASŤ B
PODROBNOSTI O OCHRANE VOĽNE ŽIJÚCICH VTÁKOV V
DLHODOBOM CHOVE
I.Bežce
Všeobecná charakteristika radu
Bežce nelietavé vtáky vyskytujúce sa v Afrike, Austrálii, Južnej Amerike a Papui Novej Guinei. Ich priestorové nároky v mnohých ohľadoch podobné s výnimkou kiwi, obývajúcich len Nový Zéland.
to vytrvalí bežci a v nebezpečenstve schopní vyvinúť veľkú rýchlosť. V neznámej situácii ľahko podliehajú panike. Vo väčšine takýchto prípadoch sa snažia uniknúť, ale schopné
51
v nebezpečenstve na svoju obranu použiť aj silné dolné končatiny, ktorými kopú. Na cudzie prvky prostredia alebo atypické situácie môžu panikou a útekom reagovať aj jedince odchované v zajatí.
1.Pštrosovité (Struthionidae)
Všeobecná charakteristika čelade
Pštrosy obývajú oblasti saván a otvorených trávnatých plání Afriky. Na existenciu, zabezpečenie potravy a vyvedenie potomstva, potrebujú pomerne rozsiahle teritórium, ktoré si aktívne bránia. Pštrosy žijú v období párenia zväčša v 3 4 členných skupinách na teritóriu s rozlohou 15 km2, ktoré si dokážu agresívne brániť.
Pštros dvojprstý
Samce pštrosov dorastajú do výška viac ako 2 m a ich hmotnosť sa pohybuje okolo 100 150 kg, samice dorastajú do 2,00 m s hmotnosťou približne 90 110 kg. Dospelé samce môžu byť v období reprodukcie veľmi agresívne, a zaobchádzanie s nimi môže byť nebezpečné.
Začiatok farmového chovu pštrosov sa datuje od roku 1830. Napriek tomu je nutné mať stále na zreteli, že ide o voľne žijúce vtáky.
Tieto minimálne požiadavky na ochranu pštrosovitých záväzné pri ich chove na akýkoľvek účel. Živým pštrosom je zakázané vytrhávať perie. Vyvinuté chvostové perie a letky je možné odstrihávať vo výške 2,5 cm nad kožou. A len také množstvo, aby nebolo ovplyvnené prirodzené správanie zvierat.
Nárok na priestor
Pštrosy sa chovajú vo výbehoch v skupinách. Trvalý chov alebo chov pštrosov realizovaný prevažne v budove je neprijateľný. Pri dlhšom pobyte vo vnútorných priestoroch bez možnosti behu, často trpia problémami dýchacieho a obehového systému.
Z tohto dôvodu je nutné využiť každé zlepšenie počasia na ich vypustenie do výbehu, v čase nepriaznivého počasia, kedy sú dlhšie držané vo vnútorných priestoroch.
Klimatické podmienky
Pštrosy je potrebné v našich klimatických podmienkach chrániť pred vlhkým chladom a silnými mrazmi dočasným ustajnením vo vnútorných priestoroch.
Beháky pštrosov citlivé na účinky vlhkého chladu, preto môžu byť pštrosy vypúšťané len do výbehov, z ktorých je odstránený sneh a ľad.
Vhodnosť chovu pštrosov v našich klimatických podmienkach je otázna.
Výbeh
Výbeh je najdôležitejšou časťou chovného zariadenia pre pštrosy a musí byť riešený tak, aby spĺňal pohybové nároky pštrosov na rýchly beh.
52
Tabuľka č.1
Výbeh s prirodzeným podkladom bez odvodnenia musí spĺňať tieto minimálne požiadavky:
Veková kategória
Zloženie skupiny
Minimálna plocha pre skupinu v m2
Minimálna plocha pre každé ďalšie zviera v m2
Maximálna dĺžka najkratšej strany výbehu v m
do 3 mesiacov veku
10 – 50 ks
100
5
8
4 – 6 mesiacov veku
5 – 10 ks
200
10
8
7 – 12 mesiacov veku
3 ks
800*
100
10
nad 13 mesiacov veku
3 ks (1 dospelý samec)
1000*
200
15
nad 13 mesiacov veku
4 ks (viac ako 1 dospelý samec)
1800*
200/samica 800/samec
20
*Potrebný ďalší výbeh s rovnakou plochou na rozdelenie skupiny v prípade problémov s agresívnym správaním
Ak je v skupine chovaných viac dospelých samcov (starších ako 18 mesiacov veku) musia byť vo výbehu možnosti úkryty alebo stiahnutia sa z dohľadu.
Tabuľka č.2
Výbeh s peným odvodneným podkladom musí spĺňať tieto minimálne požiadavky:
Veková kategória
Zloženie skupiny
Minimálna plocha pre skupinu v m2
Minimálna plocha pre každé ďalšie zviera v m2
Maximálna dĺžka najkratšej strany výbehu v m
do 3 mesiacov veku
10 – 50 ks
100
5
8
4 – 6 mesiacov veku
5 – 10 ks
200
10
8
7 – 12 mesiacov veku
3 ks
500*
100
10
nad 13 mesiacov veku
3 ks (1 dospelý samec)
500*
100
10
*Potrebný ďalší výbeh s rovnakou plochou na rozdelenie skupiny v prípade problémov s agresívnym správaním, počet jedincov v skupine nesmie prekročiť 5 ks
Výbeh pri spoločnom chove pštrosov s inými druhmi zvierat:
K minimálnym rozmerom výbehov pre pštrosy podľa predchádzajúcich tabuliek č. 1 a 2 je potrebné pridať plochu výbeh požadovanú pre daný druh chovaný spolu so pštrosmi. Minimálnu plochu výbehu pre pštrosy je potrebné vyčleniť z povrchu, ktorý dokážu pštrosy skutočne využiť.
Musia byť k dispozícii výbehy zodpovedajúcich rozmerov na oddelenie jednotlivých druhov zvierat, v prípade vzniku konfliktov.
Nároky jednotlivých spoločne chovaných druhov na priestor a jeho obohatenie musia byť dodržané. Ak zvieratá nie pod stálym dohľadom ošetrovateľov nachádzajúcich sa v blízkosti výbehu, nevyhnuté sú aj zariadenia umožňujúce stiahnutie sa z dohľadu.
Trus sa musí každodenne z výbehov odstraňovať.
Vnútorné priestory
Pštrosy musia mať k dispozícii vnútorné priestory, v ktorých sa môžu zdržiavať všetci členovia chovnej skupiny.
Súčasťou vnútorného priestoru musí byť aj karanténny box pre choré, poranené alebo nové zvieratá privykajúce si na nové prostredie a zvieratá. Tieto oddelené zvieratá musia mať vizuálny kontakt s ostatnými pštrosmi chovnej skupiny.
53
Tabuľka č.3
Veľkosť vnútorného priestoru musí zodpovedať jednotlivým vekovým kategóriám:
Veková kategória
Zloženie skupiny
Minimálna plocha pre skupinu v m2
Minimálna plocha pre každé ďalšie zviera v m2
Minimálna výška vnútorného priestoru
1 týždeň veku
do 10 ks
1,0
0,25
1,8 m
2 týždne – 3 mesiace veku
3 – 5 ks
6,0
1,0 – 3,0
1,8 m
4 – 6 mesiacov veku
3 – 5 ks
12,0
3,0 – 4,0
1,8 m, ale najmenej 0,3 m nad hlavou
7 – 12 mesiacov veku
3 ks
16
4,0 – 6,0
najmenej 0,3 m nad hlavou
nad 13 mesiacov veku
3 ks
16
8,0
najmenej 0,3 m nad hlavou
Časť vnútorného piestoru musí byť upravená tak, aby umožňovala šetrné fixovanie zvieraťa napr. pri veterinárnej prehliadke alebo ošetrení, napr. posuvná mreža.
Jednotlivé oddiely vnútorného priestoru musia mať úzke kŕmidlá a napájačky. Kŕmidlá musia umožňovať kŕmiť sa naraz všetkým zvieratám v oddieli.
Podklad musí byť suchý, nekĺzavý a pevný.
Pre dobrý zdravotný stav pštrosov je nevyhnutné udržiavanie suchého peria. Vlhkosť vzduchu preto vo vnútornom priestore nesmie presiahnuť 60%. Teplota v stajni musí byť vyššia ako 10°C. Zníženie teploty na 5°C je u zvierat so suchým perím tolerovateľné.
Pre rýchle vysušenie navlhnutých zvierat je nutné mať vyhrievacie zariadenie, ktoré je schopné zvýšiť teplotu vnútorného priestoru na 15°C.
Vnútorný priestor musí byť dostatočne vetraný, nesmie však vznikať prievan.
Nevyhnutnou podmienkou je aj dostatok prirodzeného denného svetla. Čiastočne je jeho nedostatok možno nahradiť vhodným umelým osvetlením. Dĺžku svetelného dňa treba v zimnom období predĺžiť najmenej na 10 hodín. Režim striedania deň noc musí byť zachovaný. Vnútorné priestory bez okien sú nevhodné na chov pštrosov.
Oplotenie
Pštrosy schopné prekonať relatívne vysoké oplotenie, preto je nutné, aby oplotenie výbehu, kde sa chovajú pštrosy staršie ako osem mesiacov malo výšku minimálne 1,8 m.
Ak pštrosy chované vo výbehu, ktorý je prístupný cudzím osobám a ak pštrosy nie zvyknuté na prítomnosť cudzích ľudí a iných druhov zvierat, výška vonkajšieho oplotenia musí byť väčšia ako 2,0 m. V tomto prípade sa odporúča dvojité oplotenie.
Susediace výbehy chovných skupín pštrosov musia byť od seba oddelené dvojitým oplotením s koridorom minimálne 1,80 m širokým. Vhodné je vizuálne oddelenie týchto výbehov.
Oplotenie musí byť z pevného materiálu, navrhnuté, skonštruované a udržiavané v stave zabraňujúcom poraneniu (oká musia byť menšie ako hlavy pštrosov) a úniku zvierat. Oplotenie musí byť tiež odolné voči prieniku dravcov pri chove mláďat pštrosov.
Oplotenie musí byť dobre viditeľné pre pštrosy.
Ohraničenie výbehu môže byť aj vodnou alebo suchou priekopou.
Rohy výbehov nesmú mať ostré uhly.
Elektrické oplotenie a ostnatý drôt je zakázané používať.
54
Obohatenie priestoru
Výbehy je potrebné zakladať na prirodzenej pôde na miestach, kde ani pri dlhšie trvajúcich zrážkach, nevznikajú kaluže nevsiaknutej vody. Výbeh v ktorom sa zdržiava voda je potrebné zabezpečiť odvodňovacím systémom alebo zvieratá premiestniť do inej časti. Zvieratá nesmú byť držané v rozbahnenom výbehu.
Pštrosy musia mať k dispozícii hniezdiská a tzv. pieskoviská. Pieskoviská a hniezdiská musia byť ľahko udržiavateľné, čistiteľné a suché. Je možné ich aj zastrešiť.
Súčasťou výbehu musí byť miesto chránené pred nepriaznivým počasím, ktoré môžu naraz požiť naraz všetky zvieratá skupiny.
K dispozícii musí byť dostatok kŕmnych a napájacích miest, aby bolo umožnené všetkým zvieratám v rovnakom čase prijímať potravu alebo tekutiny. Bezprostredné okolie týchto miest musí byť udržiavané v dobrom hygienickom stave.
Opatrenia pri nízkych teplotách a pri vlhkom počasí
Pštrosy odolné voči kolísavým teplotám prostredia, ale studené a vlhké počasie znášajú zle. Napriek tomu je nevyhnutné poskytnúť im dostatočný, niekoľko hodinový, pobyt vonku.
V prípade veľmi mrazivého alebo vlhkého, dažďového počasia spojeného s nízkymi teplotami, je vhodné umiestniť pštrosy do vnútorného priestoru.
Pštrosy je možné držať najviac 3 dni nasledujúce za sebou a najviac 10 dní v priebehu mesiaca uzavreté, bez možnosti pobytu vonkajšom výbehu. V opačnom prípade musí byť pštrosom neustále k dispozícii suchý výbeh s plochou minimálne 500 m2. Počet zvierat v skupine a zloženie skupiny podľa pohlavia musí aj v tomto prípade zodpovedať podmienkam uvedeným v tabuľke č. 1 alebo 2. Dĺžka pobytu v tomto suchom výbehu musí byť minimálne 4 hodiny denne v závislosti od počasia.
Tento výbeh zabezpečiť, že zvieratám sa aj v období nevhodných klimatických podmienok umožní dostatočná možnosť výbehu a pohybu. Podklad výbehu musí byť taký, aby ani za nepriaznivých podmienok nevznikalo ani blato ani zľadovatený povrch, čo by znemožňovalo využívanie tohto výbehu.
Skúsenosti ukázali, že tento suchý výbeh musí byť k dispozícii počas celého roka, napr. počas na zrážky bohaté jarné alebo skoré letné mesiace. Využívanie tohto výbehu na iné sezónne účely sa preto neodporúča.
Kŕmenie
Pštrosy živočíchy vyžadujúce pravidelné kŕmenie. Je pritom treba dbať na vyvážený pomer minerálnych látok, kalcia, fosfátových zlúčenín, vlákniny a vitamínov a stopových prvkov.
Kŕmne zmesy pre hydinu pre pštrosy príliš bohaté na energiu. Podobne nevhodné aj kŕmne doplnky pre hydinu.
Mláďatá a mladé pštrosy je nutné kŕmiť tak, aby bol zabezpečený normálny vývoj ich kostry a jej častí v súčinnosti s prírastkom ich telesnej hmotnosti. Nesprávnym kŕmením môže dôjsť k nenapraviteľným vývojovým vadám a s tým spätým chorobám. Pri zostavovaní kŕmenej dávky pre mláďatá je nutné zabezpečiť stály prístup k špeciálnej kŕmnej dávke s nižšou energetickou hodnotou s ohľadom na požadovaný účel chovu, najlepšie formou voľne rozsypaného krmivaa dostatok vody na napájanie počas celého dňa. Automatické napájačky pre pštrosy nie sú vhodné.
55
Starostlivosť o mláďatá
Prirodzený odchov pštrosov v stredoeurópskych klimatických podmienkach býva len zriedkavo úspešný. Umelý odchov pštrosov je možný, ale vyžaduje si intenzívnu starostlivosť, a s ohľadom na nároky pštrosích mláďat je aj finančne nákladná. Mláďatá pštrosov sa chovajú v skupinách.
Mladé pštrosy je nutné počas prvých 5 dní po vyliahnutí držať vo vnútorných priestoroch. Potom je nutné ich denne aktivovať k pohybu, čím sa predchádza vzniku vývojových vád. V čase nepriaznivých poveternostných podmienok je nutné aby bol mláďatám (do 3 mesiacov veku) umožnený adekvátny pohyb vo vnútorných priestoroch.
Tabuľka č.4
Mláďatá požadujú tieto vnútorné teploty
Vek
Teplota vyhrievaného boxu
Teplota okolia
prvý deň po vyliahnutí
28°C
23°C
2 deň – 4 týždeň
28°C
16°C
2 mesiac – 3 mesiac
22°C
12°C
Do 4. mesiaca veku sa nesmie ako podklad používať slama, seno a piesok.
Príjem potravy je nutné kontrolovať minimálne 4 x denne. V prvých týždňoch je vhodné mláďatá k príjmu potravu stimulovať prítomnosťou starších mláďat alebo sliepok.
Transport
Každý transport je stresovou situáciou, preto k nemu pristupujeme iba v nevyhnutných
prípadoch. Sedácia vhodnými prostriedkami je v prípade potreby možná.
Pri transporte pštrosov treba dodržiavať tieto zásad, pričom ustanovenia osobitných predpisov1) nie sú dotknuté:
a)každý pštros starší ako 6. mesiacov sa môže prepravovať iba jednotlivo v transportnom kontajneri alebo prepravníku pre kone. Prepravný kontajner musí byť po oboch stranách širší o 10 cm a jeho dĺžka musí byť 1,5 násobkom dĺžky prepravovaného zvieraťa
b)mladšie jedince ako 6. mesiacov sa môžu prepravovať v skupine. Počet zvierat v skupine nesmie presiahnuť 10 kusov,
c)výška prepravného kontajnera musí umožňovať zvieratám voľne stáť so vztýčenou hlavou s minimálnou rezervou po strop kontajnera 10 cm,
d)transportné bedne je vhodné používať s čalúneným stropom,
e)pri preprave je treba mať na zreteli aj nároky zvierat na teplotu; transportné boxy pre mláďatá musia byť vyhrievané a musia byť opatrené dostatočným počtom otvorov zamedzujúcim prehriatie prepravovaných pštrosov,
f)je nutné si prekontrolovať účinnosť vetrania dopravného prostriedku,
g)podlaha musí byť pevná a bezpečná.
2. Nanduovité a emuovité (Rheidae et Dromaiidae)
Nandu obývajú pláne Južnej Ameriky. Dorastajú do výšky 1,3 m 1,5 m a dosahujú hmotnosť 20 40 kg. Emu žijú v Austrálii. Dorastajú do výšky 1,5 m 1,9 m a dosahujú hmotnosť 30 55 kg. Nandu aj emu majú podobné nároky ako africké pštrosy.
1) Nariadenie vlády č. .../2003 Z.z. o ochrane zvierat počas prepravy
56
Nárok na priestor
Nandu sa chovajú v skupinách, dospelé emu sa chovajú v pároch. Nevyhnutné vnútorné priestory na umiestnenie zvierat v čase nepriaznivých klimatických podmienok. Agresívne zvieratá sa musia ustajniť oddelene.
Klimatické podmienky
Podobné nároky ako u pštrosa dvojprstého.
Výbeh
Výbeh musí poskytovať 300 m2 pre pár dospelých nandu a ďalších 100 m2 pre každé ďalšie zviera. V skupine nandu môže byť aj viac samcov, ktoré v období mimo párenia vzájomne znášanlivé. Výbeh pre dospelý pár emu musí byť najmenej 300 m2. Maximálna dĺžka najkratšej strany výbehu nesmie byť dlhšia ako 10 m.
Mláďatá nandu a emu do troch mesiacov veku potrebujú výbeh s plochou najmenej 50 m2 pre skupinu do 30 jedincov s maximálnou dĺžkou najkratšej strany výbehu 5 m. Pre každé ďalšie zviera je potrebné plochu výbehu zväčšiť najmenej o 2 m2. Vo veku 4 6 mesiacov je potrebné im poskytnúť výbeh s minimálnou plochou 100 m2 pre skupinu do 15 jedincov s maximálnou dĺžkou najkratšej strany výbehu 5 m. Pre každé ďalšie zviera je potrebné plochu výbehu zväčšiť najmenej o 5 m2. Nandu a emu vo veku 7 12 mesiacov potrebujú výbeh s plochou najmenej 150 m2 pre pár s maximálnou dĺžkou najkratšej strany výbehu 5 m. Pre každého ďalšieho nandu je potrebné výbeh zväčšiť najmenej o 50 m2.
Vnútorný priestor
Nandu a emu vyžadujú vnútorný priestor s plochou najmenej 4 m2 pre zviera s minimálnou výškou stropu 2,2 m. Jednotlivé sekcie musia byť oddelené prepážkou s výškou 1,2 m.
Nandu a emu nevyžadujú vyhrievanú ubikáciu, v zimnom období im stačí podstlať ležovisko slamou.
Obohatenie priestoru
Podklad podobný ako u pštrosa dvojprstého. Dospelé jedince emu musia mať vo výbehu bazén s plochou najmenej 3 m2 a hĺbkou cca 50 cm, ktorý majú možnosť využívať aj v zimných mesiacoch. Mláďtám je potrebné zabrániť prístup k bazénu z dôvodu rizika utopenia.
Oplotenie
Výška oplotenia najmenej 1,20 m.
Opatrenia pri nízkych teplotách a pri vlhkom počasí
Nandu a emu menej citlivé na chlad ako africké pštrosy, pri teplotách nižších ako 10°C im musí byť umožnený stály prístup do vnútorných priestorov.
Transport
Nandu a emu sa môžu prepravovať len individuálne v samostatných kontajneroch. Zvieratá mladšie ako 3 mesiace veku je možné prepravovať v skupine.
3. Kasuárovité (Casuariidae)
Kasuáre sa prirodzene vyskytujú v dažďovom pralese severnej Austrálie a na Novej Guinei. Kasuáre dorastajú do výšky 1,0 1,7 m. Samce dosahujú hmotnosť 18 34 kg, samice do 54 kg.
57
Požiadavky na ochranu kazuárov sú podobné ako u pštrosa dvojprstého.
Nárok na priestor
Kasuáre okrem obdobia párenia samotársky žijúce zvieratá. Je preto nutné ich chovať oddelene.
Klimatické podmienky
Kazuáre vyžadujú teplé a vlhké prostredie. Sú veľmi citlivé na nízke teploty prostredia.
Výbeh
Minimálna plocha výbehu 200 m2 pre jedno zviera. Pri spájaní páru je nutná možnosť prepojenia takýchto dvoch výbehov.
Spoločný chov s inými druhmi nie je možný.
Vnútorný priestor
Minimálna plocha pre zviera: 20 m2
Minimálna výška po strop: 2,2 m
Minimálna teplota vyhrievaného vnútorného priestoru: 15°C.
Oplotenie
Kasuáre sú výborné skokany. Výška oplotenia musí byť najmenej 1,8 m.
Obohatenie priestoru
Súčasťou výbehu by mal byť aj plytký bazén s plochou najmenej 1,5 m2. Okrem toho súčasťou výbehu by mal byť úkryt a možnosť tieňa.
Opatrenia pri nízkych teplotách a pri vlhkom počasí
Pri teplotách pod bodom mrazu kazuáre musia ostať vo vnútornom priestore s výnimkou krátkeho pobytu vo vonkajšom výbehu počas suchého počasia.
Kŕmenie
Kŕmna dávka musí obsahovať čisté ovocie, zeleninu a živočíšne bielkoviny v čerstvom stave.
Zaobchádzanie s kasuármi
Kasuáre môžu byť za istých okolností veľmi agresívne. Odchyt sa odporúča iba vo výnimočných prípadoch do časti priestoru špeciálne na to vybaveného. Pri čistení priestorov, kde kasuáre chované, je nutné ich zavrieť.
Transport kasuárov
Podobne ako emu. Transportná bedňa musí byť stabilná a pevná.
II.Dravce (Falconiformes)
Všeobecná charakteristika radu
V súčasnosti poznáme 291 druhov dravcov obývajúcich všetky klimatické biotopy na všetkých kontinentoch sveta s výnimkou pólov. Dravce žijú solitárne, v pároch alebo v skupinách. Živia sa rôznorodou živočíšnou potravou. Potrava mnohých druhov je širokospektrálna a tvoria ju rôzne
58
stavovce. Dravce lovia korisť vlastnými silami alebo požierajú zdochliny. Niektoré dravce potravnými špecialistami.
Dravce s výnimkou sokolovitých si stavajú impozantné hniezda. Na umiestnenie hniezd si vyberajú druhovošpecifické miesta na stromoch, skalách, zemi a v dutinách. Náhradou im môžu slúžiť aj rôzne stavby.
Všetky zariadenia chovu musia byť uspôsobené tak, aby sa predchádzalo úniku vtákov, ich poraneniam a poškodeniu operenia. Priehľadné časti zariadenia musia byť uspôsobené tak, aby sa letiace vtáky nezranili. Dôležité aj ochranné zariadenia voči iným dravcom a proti nepriazni počasia. Vo vnútorných častiach nesmie vznikať prievan. Treba brať ohľad aj na teplotné nároky jednotlivých druhov.
Potrava musí byť pestrá, v dostatočnej kvalite a kvantite. Krmivo pre dravce musí byť čerstvé, zložené z mäsa, kostí, peria, srsti a podľa potreby doplnené o vitamínovo–minerálne doplnky. Kŕmenie je potrebné vykonávať simuláciou lovu najmenej 2 x do týždňa (nie je potrebné u mrchožravých druhov). Do systému kŕmenia je vhodné zaradiť aj pôstne dni, pretože vo voľnej prírode nie sú vždy úspešné pri love a v zajatí nemajú dostatok aktivity, čo môže viesť k obezite.
Potrebu tekutín vtáky pokrývajú prevažne tekutinami získanými z potravy. Je však nutné, aby mali neustále k dispozícii plytkú nádobu s vodou, ktorú môžu použiť na pitie alebo na kúpanie.
Dravce sa chovajú v celopletivových (všetky strany tvorené pletivom), čiastočne uzatvorených (najmenej jedna strana tvorená pevnou stenou) a celouzatvorených (všetky strany tvorené pevnou stenou s výnimkou strešnej časti) voliérach. Voliéry musia byť zostavené a vybavené tak, aby chované dravce mali možnosť utiahnuť sa do ústrania. Dravce používané v sokoliarstve možno počas loveckej sezóny chovať aj v iných zariadeniach (viď „Ochrana dravcov a sov používaných v sokoliarstve“). Pri umiestnení vtákov vo voliérach je nutné zohľadniť letové nároky (rýchlosť letu, obratnosť, ...). Veľkosť voliéry musí umožňovať vtákom dostatočnú voľnosť pohybu s ohľadom na ich veľkosť a prirodzené letové vlastnosti.
Hlavný dôraz treba klásť na vnútorné vybavenie voliér, ktoré výraznejší vplyv na pohodu dravcov ako samotná veľkosť voliéry. Základným prvkom obohatenia priestoru sedacie zariadenia s rôznou povrchovou úpravou, umiestnené v rôznych výškach, ale hlavne vo vrchných častiach voliéry. Obohatenie priestoru musí byť inštalované tak, aby vtákom nebránilo vo voľnom lete a lete na cieľ. Súčasťou obohatenia voliéry aj ľahko čistiteľné a vymeniteľné nádoby na kŕmenie a na kúpanie, veľkosťou zodpovedajúcu dĺžke vtáka. Prvky obohatenia priestoru treba inštalovať spôsobom, ktorý vylučuje znečisťovanie nižšie umiestnených prvkov a vtákov, ktoré ich používajú, ak sú chované v skupinách.
Dravce nesmú byť vystavené stresom spôsobeným prítomnosťou človeka alebo zvierat. Toto sa obmedziť skrotením alebo vhodne zvolenými prvkami obohatenia priestoru, umožňujúcimi sa utiahnuť do ústrania. Vystavované jedince musia mať dostatočný odstup od cudzích osôb a zvierat. Neznášanlivé jedince nie je možné spájať s inými jedincami.
Tieto ustanovenia sa vzťahujú na ochranu dravcov z čeľade kondorovité, kršiakovité, jastrabovité, hadožrútovité a sokolovité (Catharitidae, Pandionidae, Accipitridae, Sagittariidae et Falconidae).
59
1.Kondorovité (Catharitidae)
Kondorovité žijú len v Amerike. Obývajú rôzne biotopy od tropických pralesov po vysokohorské oblasti do 3000 m nad morom. Veľké druhy ako kondor kalifornský, kondor veľký a kondor kráľovský (Gymnogyps californianus, Vultur gryphus et Sarcoramphus papa) žijú solitárne. Menšie druhy ako napr. supovec morkovitý (Cathartes aura) žijú v skupinách, podobne ako supy Starého sveta.
Kondorovité sú zdochlinožravé vtáky.
Nároky na priestor
Tabuľka č.5
Skupina
Minimálne rozmery voliéry v m
(d x š x d/počet vtákov)
Minimálna plocha voliéry pre každé ďalšie zviera v m2
Minimálne rozmery vnútorného priestoru v m
(d x š x v/počet vtákov)
Minimálna plocha vnútorného priestoru pre každé ďalšie zviera v m2
Gymnogyps, Vultur
10,0 x 4,0 x 4,0 / 1
15
8,0 x 4,0 x 3,0 / 1
15
Sarcoramphus
8,0 x 4,0 x 3,0 / 1
10
8,0 x 4,0 x 3,0 / 1
6
Menšie druhy rodu Catharthes
6,0 x 3,0 x 3,0 / 1 - 3
6
5,0 x 2,5 x 2,0 / 1 - 3
4
Klimatické podmienky
Kondory, s výnimkou kondora kalifornského a kondora veľkého, vyžadujú temperované vnútorné priestory s teplotou najmenej 15°C. Kondor kráľovský je veľmi citlivý na chlad, preto sa nesmú za mrazivého počasia vypúšťať do voliér bez voľného prístupu do vnútorného priestoru. Kondora veľkého možno celoročne chovať vo voliére, ktorej časť je krytá proti nepriazni počasia.
Obohatenie priestoru
Voliéry a vnútorné priestory musia byť vybavené najmenej dvomi dostatočne pevnými bidlami, ktoré zbytočne neobmedzujú prelet vtákov. Kondory vyžadujú vysoko umiestnený posed.
Kondor kalifornský a kondor veľký vyžadujú skalnaté výbežky slúžiace na hniezdenie a oddych.
Kondor kráľovský vyžaduje drevinatý porast voliéry s rôznou výškou drevín.
Kŕmenie
Dospelé vtáky sa kŕmia raz denne svalovinou a telami malých stavovcov.
Transport
Prepravujú sa individuálne v pevných kontajnéroch. Preprava sa musí ukončiť do 12 hodín, počas ktorých nie je potrebné vtáky kŕmiť a napájať.
2.Kršiakovité (Pandionidae)
Jediným predstaviteľom čeľade kršiakovitých je druh kršiak rybár (Pandion haliaëtus). Zdržuje sa v blízkosti ústí veľkých riek na všetkých kontinentoch s výnimkou Južnej Ameriky a Antarktídy. Žije prevažne solitérne. Živí sa výhradne rybami.
60
Nároky na priestor
Rozmery vonkajšej voliéry: dĺžka 6 m, šírka 2 m, výška 2,5 m.
Pre každé ďalšie zviera: o 6 m2 viac.
Klimatické podmienky
Kršiak môžu byť celoročne chovaný vo vonkajších voliérach. Nakoľko je citlivý na extrémne nízke teploty, vyžaduje nevyhrievané skrýše.
Obohatenie priestoru
Kršiak vyžaduje vysoký posed na skalnom previse alebo na strome. Súčasťou voliéry musí byť vodná plocha s rozlohou najmenej 2 m2 s hĺbkou najmenej 30 cm.
Kŕmenie
Kršiak je potravinový špecialista, živia ci sa výhradne rybami.
Transport
Prepravujú sa individuálne v pevných prepravných boxoch.
3.Jastrabovité (Accipitridae)
Jastrabovité obývajú všetky kontinenty okrem Antarktídy. Jastrabovité veľmi silné dravce s dennou aktivitou, prispôsobené lovu alebo zbieraniu zdochlín. Hniezdia na vysokých stromoch alebo v skalných previsoch.
Nároky na priestor
Tabuľka č.6
Skupina
Minimálne rozmery voliéry v m
(d x š x d/počet vtákov)
Minimálna plocha voliéry pre každé ďalšie zviera v m2
Minimálne rozmery vnútorného priestoru v m
(d x š x v/počet vtákov)*
Minimálna plocha vnútorného priestoru pre každé ďalšie zviera v m2
Rody a druhy rodov harpia (Harpia), opičiar (Pithecophaga), orliak (Haliaeetus albicilla, H. leucocephalus, H.pelagicus), orlovec (Morphus), orol (Aguila audax, A.rapax, A. heliaca, A. chrysaetos, A.verreauxii, Polemaetus, Stephanoaetus),
10,0 x 4,0 x 3,0 / 1
10
8,0 x 3,0 x 3,0 / 1
8
Rody a druhy rodov bradáň (Gypaetus), sup (Aegypius, Sarcogyps, Torgos, Trigonoceps, Gyps,)
10,0 x 4,0 x 3,0 / 3
10
8,0 x 3,0 x 3,0 / 3
8
61
Rody a druhy rodov aguja (Geranoaetus), hadiar (Circaetus, Terathopius), haja (Milvus), Ichtyophaga, jastrab (Accipiter), jastrabec (Meliarax), kaňa (Polyboroides, Circus), myšiak (Buteo lagopus, B.polyosoma, B. regalis, B. rutofunus, B. rufinus), orol (Aquila clanga, A. pomarina, Hieraaetus, Lophaetus, Spilornis), Spizaetus
8,0 x 3,0 x 2,5 / 1
8
6,0 x 2,5 x 2,0 / 1
6
Rody a druhy rodov
orlosup (Gypohierax), sup (Pseudogyps), zdochlinár (Necrosyrtes,Neophron)
8,0 x 4,0 x 2,5 / 3
8
6,0 x 3,0 x 2,0 / 3
6
Rody a druhy rodov jastrab (Accipiter nisus) luniak (Elanus), myšiak (Buteo jamaicensis, B. buteo), myšiakovec (Kaupifalco), včelár (Pernis)
6,0 x 3,0 x 2,5 / 1
6
6,0 x 3,0 x 2,0 / 1
6
*Poznámka: platí len pre druhy vyžadujúce vnútorné priestory(viď Klimatické podmienky)
Klimatické podmienky
Tabuľka č. 7
Rod / Druh
Požiadavka
haja (Milvus), jastrab (Accipiter), kaňa (Circus cyaneus), myšiak (Buteo buteo, B. jamaicensis, B. lagopus, B. regalis, B. rufinus), orliak (Haliaeetus albicilla, H. leucocephalus, H. pelagicus), orol (Aquila audax, A. chrysaetos, A. heliaca, A. eapax, Hieraaetus), sup (Gyps fulvus, G. himaleyensis),
Celoročný chov vo voliére s prístreškom
kaňa (Circus aeruginosus), myšiak (Buteo polysoma), orol (Aquila clanga, A. pomarina)
Celoročný chov vo voliére s nevyhrievanou skrýšou
orol (Aquila verreauxii, Polemaetus), myšiak (Buteo rutofunus), aguja (Geranoaetus), sup (Gyps reuppelli, Morphnus, Pseudogyps, Trigonoceps), harpia (Harpia), včelár (Pernis)
Potreba nevyhrievaného vnútorného priestoru s teplotou vyššou ako 0°C
Cyrcaetus, Ichthyophaga, hadiar (Terathopius), luniak (Elanus), myšiakovec (Kaupifalco), opičiar (Pithecophaga), orliak (Haliaeetus leucogaster, H. vocifer, Haliastur), orlosup (Gypohierax), orol (Lophaetus, Stephanoaetus,
Potreba vyhrievaného vnútorného priestoru s teplotou vyššou ako 15°C
62
Meliarax, Necrosyrtes, Polyboroides, Spilornis), sup (Sarcogyps, Torgos), Spizaetus
Obohatenie priestoru
Nakoľko druhy čeľade jastrabovitých obývajú najrozmanitejšie biotopy, je potreba prispôsobiť obohatenie priestoru prirodzenému prostrediu podľa jednotlivých druhov. Medzi prvkami obohatenia priestoru v žiadnom prípade nemôžu chýbať najmenej dva vysoké posedy s rozhľadom a najmenej ďalšie tri posedy v rôznych výškach. V prípade chovu viacerých jedincov v jednom priestor musí byť dostatočný počet posedov v rôznych výškach a najmenej o jeden vysoký posed viac, ako je počet chovaných vtákov v danom priestore.
Pre supy je nevyhnutné zabezpečiť trvalý prístup k vode tak, aby každý vták mal k vode neobmedzený prístup najmenej na 50 cm okraja vodnej nádrže, aby sa predišlo súpereniu vtákov a možnému poraneniu.
Kŕmenie
Jastrabovité výhradné mäsožravce. Veľkú skupinu tvoria mrchožrúti (Gypohierax, Gyps, Morphnus, Pseudogyps, Sarcogyps, Trigonoceps, Torgos), ktoré sa však tiež kŕmia čerstvým mäsom.
Medzi jastrabovitými aj potravinoví špecialisti živiaci sa rybami s občasným doplnením o vtáky (Haliaeetus, Ichthyophaga, ...) alebo larvami včiel a malými hlodavcami a plazmi (Pernis).
Transport
Prepravujú sa individuálne v pevných kontajneroch alebo boxoch. Pri preprave je potrebné znížiť intenzitu osvetlenia, čo výrazne znižuje stres prepravovaných vtákov.
4.Hadožrútovité (Sagittariidae)
Hadožrút nohatý (Sagittarius serpentarius) je predstaviteľ čeľade hadožrútovitých. Obýva stepy Afriky južne od Sahary. Hadožrút nohatý je výborne uspôsobený na lov hadov, ktoré loví zo zeme pomocou dlhých šupinatých nôh a krátkeho silného zobáku.
Nároky na priestor
Hadožrút sa pohybuje prevažne po zemi. Voliéra musí mať plochu najmenej 100 m2 pre pár a temperovaný vnútorný priestor s plochou najmenej 20 m2 pre pár. Minimálna výška voliery je 2,5 m. Výška vo vnútornom priestore nesmie byť nižšia ako 2,0 m.
Klimatické podmienky
Hadožrútovité sú náchylné na teploty pod bodom mrazu, preto vyžadujú temperované vnútorné priestory, udržiavajúce teplotu prostredia najmenej 15°C. Za chladného počasia, kedy teplota neklesne pod bod mrazu, môžu byť vo vonkajšej voliére, za podmienky voľného prístupu do vnútorných priestorov.
Obohatenie priestoru
Povrch voliéry musí byť tvorený prirodzeným podkladom s rastlinným porastom a voľnou plochou so sypkým povrchom. Vhodné sú nízke dreviny s možnosťou posedu.
Kŕmenie
Hadožrúty sú mäsožravce živia ce sa prevažne plazmi, v zajatí je možné kŕmnu dávku upraviť na prevažné kŕmenie hydinovým mäsom.
63
Transport
Podobne ako jastrabovité, ale je potrebné prepravný kontajner uspôsobiť tak, aby sa vták počas prepravy nachádzal v stoji (nebezpečenstvo poranenia dlhých nôh).
5.Sokolovité (Falconidae)
Nároky na priestor
Tabuľka č.8
Skupina
Minimálne rozmery voliéry v m
(d x š x d/počet vtákov)
Minimálna plocha voliéry pre každé ďalšie zviera v m2
Minimálne rozmery vnútorného priestoru v m
(d x š x v/počet vtákov)*
Minimálna plocha vnútorného priestoru pre každé ďalšie zviera v m2
Rody a druhy rodov karančo (Polyborus), sokol (Falco rusticolus F. peregrinus, F. mexicanus, F. jugger, F. eleonorae), Phalcoboenus
6,0 x 3,0 x 2,5 / 1
6
6,0 x 3,0 x 2,0 / 1
6
Rody a druhy rodov čimačima (Milvago), sokol (Falco subbuteo, F. columbarius)
6,0 x 2,5 x 2,5 / 1
6
6,0 x 2,5 x 2,0 / 1
6
Rody a druhy rodov sokolec (Polihierax), sokol (Falco sparverius F. tinnunculus, F. vespertinus)
4,0 x 2,0 x 2,5 / 1
4
4,0 x 2,0 x 2,0 / 1
4
sokolík muti (Microhierax caerulescens)
3,5 x 1,5 x 2,0 / 1
3
3,5 x 1,5 x 2,0 / 1
3
*Poznámka: platí len pre druhy vyžadujúce vnútorné priestory(viď Klimatické podmienky)
Klimatické podmienky
Tabuľka č.9
Rod / Druh
Požiadavka
sokol (Falco tinnunculus, F. rusticolus, F. mexicanus, F. peregrinus, F. cherrug, F. columbarius, F. biarmicus) Phalcoboenus australis
Celoročný chov vo voliére s prístreškom
karančo (Polyborus plancus), sokol (Falco jugger, F. sparverius), Phalcoboenus megalopterus
Celoročný chov vo voliére s nevyhrievanou skrýšou
čimačima (Milvago chiachima, M. chimango), sokol (Falco eleonorae, F. subbuteo, F. vespertinus)
Potreba nevyhrievaného vnútorného priestoru s teplotou vyššou ako 0°C
sokolec (Polihierax), sokolík muti (Microhierax caerulescens)
Potreba vyhrievaného vnútorného priestoru s teplotou vyššou ako 15°C
64
Kŕmenie
Sokolovité treba kŕmiť 2 x denne.
Obohatenie priestoru
Sokolovité sa môžu chovať vo všetkých typoch voliér, prispôsobených ich rýchlemu prirodzenému letu. Na obohatenie priestoru majú sokolovité podobné nároky ako ostatné druhy radu dravcov.
Transport
Podobne ako ostatné dravce.
III.Sovy (Strigiformes)
Všeobecná charakteristika radu
Sovy žijú na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. V súčasnosti je známich 144 druhov sov. Nepatria k sťahovavým vtákom, hoci druhy obývajúce polárne oblasti sa v čase nedostatku potravy presúvajú do miernejších pásiem. Vďaka svojej telesnej stavbe tela, etológii a exteriéru tvoria ucelený a vyhranený rad.
Charakteristickými morfologickými znakmi pevný a silne zahnutý zobák, dva protistojné prsty vyzbrojené silnými drápmi, veľké dopredu smerujúce oči umožňujúce orientáciu v tme, rámované lúčovito usporiadaným kruhom peria a mäkké páperovité perie na celom povrchu tela vrátane nôh.
Sovy nočné vtáky, živiace sa lovom malých hlodavcov, rýb, plazov, iných vtákov ale chytajú aj hmyz. Niektoré druhy lovia aj za svetla.
Sovy hniezdia na rôznych miestach, využívajúc dutiny stomov, pukliny skál, otvory múrov, nory v zemi alebo hniezdia na zemi, upravenej trochou izolačného materiálu.
Nároky na priestor
Tabuľka č.10
Skupina
Minimálne rozmery voliéry v m
(d x š x d/počet vtákov)
Minimálna plocha voliéry pre každé ďalšie zviera v m2
Minimálne rozmery vnútorného priestoru v m
(d x š x v/počet vtákov)*
Minimálna plocha vnútorného priestoru pre každé ďalšie zviera v m2
výr (Bubo bubo bubo, B. bubo ascalaphus, B. bubo omissus, B. capensis,B. lacteus, B. virginianus),
belaňa (Nyctea),
sova tmavá (Strix nebulosa)
10,0 x 4,0 x 3,0 / 1
10
8,0 x 3,0 x 3,0 / 1
8
ketupa (Ketupa), sova
8,0 x 3,0 x 2,5 / 1
8
6,0 x 2,5 x 2,0 / 1
6
65
(Scotopelia, Strix perspicillata,
S. leptogrammic,
S. uralensis), krahuľa (Surnia ulula)
myšiarka (Asio), Ninox, plamienka (Tyto),
sova (Strix aluco,
S. varia, S. hylophila, S. woodfordi),
výr (Bubo africanus,
B. bubo bengalensis,
B. poensis,
B. nipalensis, B. sumatranus),
6,0 x 2,5 x 2,5 / 1
6
6,0 x 2,5 x 2,0 / 1
6
kuvik (Aegolius, Athene, Glaucidium cuculoides, G. passerinum), Phodilus, výrik (Otus leucotis)
4,0 x 2,0 x 2,5 / 1
4
4,0 x 2,0 x 2,0 / 1
4
sovička mexická (Micrathene whitneyi), kuvik (Glaucidium brasilianum,
G. perlatum),
výrik (Otus brucei,
O. choliba, O. scopus, O. senegalensis)
3,5 x 1,5 x 2,0 / 1
3
3,5 x 1,5 x 2,0 / 1
3
Klimatické podmienky
Tabuľka č.11
Rod / Druh
Požiadavka
kuvik (Aegolius, Athene noctua, Glaucidium passerinum), myšiarka (Asio flammeus, A. otus), plamienka driemavá (Tyto alba), výr (Bubo bubo bubo, B. b. omissus, B. virginianus) Ninox novaeseelandiae belaňa (Nyctea scandiaca), sova (Strix aluco, S. varia,
S. nebulosa, S. uralensis,), krahuľa hôrna (Surnia ulula)
Celoročný chov vo voliére s prístreškom
myšiarka (Asio clamator),
zemnica králičia (Athene cunicularia)
Celoročný chov vo voliére s nevyhrievanou skrýšou
myšiarka jednofarebná (Asio capnesis), výr (B. africanus, Bubo bubo ascalaphus, B. capensis, B. lacteus), ketupa (Ketupa), výrik (Otus), sova (Strix leptogrammica, S. perspicillata)
Potreba nevyhrievaného vnútorného priestoru s teplotou vyššou ako 0°C
kuvik (Athene brama Glaucidium brasilianum, G. perlatum G. cuculoides),
Phodilus badius, plamienka (Tyto capensis),
výr (Bubo bubo bengalensis, B. nipalensis, B. poensis, B. sumatranus),
Potreba vyhrievaného vnútorného priestoru s teplotou vyššou ako 15°C
66
sova (Strix hylophila, S. woodfordi)
Kŕmenie
Malé druhy rodov kuvik (Aegolius, Athene, Glaucidium), sovička (Micrathene) a výrik (Otus) sa kŕmia 2 x denne. Väčšie druhy raz denne. Čas kŕmenia je potrebné upraviť podľa druhovej a individuálnej aktivity sov (krahuľa hôrna Surnia ulula, prevažne dennú aktivitu). Rovnako ako u dravcov, je vhodné zabezpečiť kŕmenie simuláciou lovu a do systému kŕmenia nepravidelne zaradiť pôstne dni.
Krmivo musí byť zostavené z čestvých surovín obsahujúcich mäso, kosti, peria, srsť a vitamínovo-minerálne doplnky podľa potreby. Prevažná časť kŕmnej dávky sa musí skladať z hlodavcov, iných malých stavovcov a vtákov.
Obohatenie priestoru
Pre sovy je nevyhnutné zabezpečiť možnosť stiahnutia sa do ústrania. Na tieto účely najvhodnejšie tienisté posedy, bútľaviny stromov a pod. V hornej časti voliéry umiestnené posedy s rôznym povrchom sú pre sovy rovnako dôležité ako pre dravce.
Prístup k vode je potrebný z pohľadu potreby príjmu tekutín ako i hygienických dôvodov. Vodu treba denne vymieňať a nádobu s veľkosťou primeranou chovaným vtákom denne čistiť.
Transport
Sovy sa prepravujú individuálne v pevných kontajneroch zodpovedajúcich veľkosti prepravovaného vtáka. Nakoľko, sovy nokturnálne živočíchy, je potrebné ich v prípade problémov pri preprave medikamentózne ukľudniť, aby sa predišlo poraneniu.
IV.Papagáje (Psittaciformes)
Všeobecná charakteristika radu
Papagáje (Psittacidae) sociálne druhy vtákov, s ktorými sa stretneme na všetkých kontinentoch sveta s výnimkou Európy a Antarktídy. Osídľujú rôzne biotopy ako dažďové pralesy, savany, polopúšte, horské lesy a Parámos do nadmorskej výšky 4 000 m. V súčasnosti je známych viac ako 340 druhov papagájov, z ktorých viac ako 200 druhov je chovaných aj v zajatí.
Papagáje zväčša žijú v pároch alebo v skupinách, čo je potrebné zohľadniť pri chove v zajatí. Potreby sociálneho kontaktu možno uspokojiť chovom v pároch alebo v prípade chovu jedného jedinca, dostatočnou pozornosťou zo strany chovateľa. Výnimku tvoria iba neznášanlivé jedince a jedince fixované na človeka alebo choré a zranené zvieraté. Mladé papagáje je nutné vychovávať tak, aby sa predišlo fixácii papagájov na človeka a boli schopné žiť s jedincami svojho druhu.
Papagájom sa musia zabezpečiť podmienky na prezentovanie širokého repertoáru správania sa. Čo sa zabezpečiť poskytnutím rôznych voliér, klietok a prístreškov so zariadením umožňujúcim papagájom naplno prejaviť svoje schopnosti a potreby.
Potravné spektrum papagájov je veľmi rozmanité. Niektoré druhy sa živia semenami, iné plodmi alebo nektárom.
Papagáje až na výnimky hniezdia v dutinách (dutinové hniezdiče).
Papagáje je možné chovať aj s inými druhmi živočíchov.
Všeobecné požiadavky na ochranu papagájov
Papagáje nie je možné chovať priviazané na bidlovom stojane. Papagáje neschopné letu sa môžu chovať vo voliérach a klietkach, ktoré veľkosťou zodpovedajú vtákom a umožňujú im šplhanie a lezenie. Musia mať k dispozícii miesto na úkryt, kde sa môžu kedykoľvek skryť.
67
Nižšie ustanovené rozmery klietok a voliér minimálne rozmery pre jeden pár. Rozmery klietky alebo voliéry pre individuálne chovaného papagáje zhodné ako minimálne rozmery pre pár toho istého druhu. Veľkosť klietky alebo voliéry sa pri chove každého ďalšieho páru zväčšuje o 50%. Výška klietky musí dosahovať najmenej dvojnásobku dĺžky tela najdlhšieho papagája, nachádzajúceho sa v klietke, vrátane jeho chvosta. Pre jedince získané z voľnej prírody je nutné zabezpečiť počas prvých 2 rokov v zajatí väčšie voliéry. Voliéry im musia umožniť kedykoľvek sa stiahnuť do ústrania. Rozmery klietky v tomto prípade musia byť minimálne o 50 % väčšie ako je uvedené v bode II. 1 až 4.
Klietky alebo voliéry musia byť oddelené tak, aby predchádzali možnosť poranenia medzi vtákmi chovanými v susedných priestoroch.
Pri voliérovom chove je nutné, aby vtáky mali kedykoľvek možnosť vyhľadať chránený prístrešok alebo ubikáciu. V prípade veľmi nízkych teplôt je možné vtáky počas celého dňa držať len vo vnútornej ubikácii. Pre druhy chované vo vykurovaných vnútorných ubikáciách je nutné zriadiť vnútornú ubikáciu zodpovedajúcu rozmerom vonkajšej voliéry. Podrobnejšie tieto nároky uvedené zvlášť pre jednotlivé rody alebo druhy.
Potrava aj voda sa musí denne vymieňať a kŕmne misky a napájačky musia byť neustále udržiavané v čistote.
Vhodný materiál na dlážku vnútornej ubikácie je piesok, hobliny, prírodné drevo, drevený granulát, kôrová drť a podobné sypké prírodné materiály, ktoré je potrebné najmenej raz týždenne dokonale vyčistiť. Vhodný podklad pre vonkajšiu voliéru je prirodzená zem s vrstvou piesku, štrku a podobného sypkého prírodného materiálu. Do klietky je na podklad vhodný, každý savý materiál, ktorý je potrebné denne čistiť alebo v prípade potreby vymeniť.
Materiál, z ktorého vyrobené klietky, voliéry a iné zariadenia, musí byť zdravotne neškodný, ľahko čistiteľný a upravený tak, aby sa zabránilo poraneniu vtákov. Na ohraničenie voliér a klietok je vhodné použiť priečne uložené mreže alebo pletivo.
Obohatenie priestoru bidlami rôznej hrúbky, rôznymi inými prvkami umožňujúcimi šplhanie, preliezanie a druhovo špecifické prejavy správania sa, je z pohľadu prevencie možných porúch správania sa papagájov nevyhnutné. Voliéry, klietky a prístrešky musia mať najmenej 2 sedacie bidlá z dreva a musia byť umiestnené tak, aby umožňovali čo najväčšie využitie priestoru klietky na lietanie a zabránilo sa padanie trusu na vtáky nachádzajúce sa na nižšom bidle.
Papagáje musia mať možnosť kúpania. Ak sa nekúpu samé, mali by sa pri vhodnom počasí minimálne raz týždenne postriekať vodou.
Pri chove vo vnútorných ubikáciách, ale aj v prístreškoch, musí by zabezpečené dostatočné prirodzené alebo umelé osvetlenie, ktorého intenzita musí zodpovedať dennému svetlu. Je nevyhnutné dodržiavať 12 hodinový svetelný rytmus.
Pri chove väčších skupín je potrebné umiestniť do voliéry viac hniezdnych búdok, aby sa predišlo nezhodám medzi vtákmi. Dôležitú úlohu zohráva pestrosť ponúkanej potravy, ktorá musí byť obohatená o naklíčené semená, ovocie, zeleninu, zelené krmivo a v období odchovu mláďat aj o živočíšne bielkoviny v závislosti od druhu a aktuálnych nárokov.
Loriovia a podobné druhy musia mať potravu obsahujúcu nektár, ovocie a niektoré druhy aj semená. Nektárožravým druhom nesmie byť podávané krmivo zložené výhradne zo zrnín.
Papagáje sa prepravujú v prepravných klietkach alebo kontajneroch. Prepravné klietky musia byť tak zostavení a celkový proces transportu musí prebiehať tak, aby nedošlo k poraneniu vtákov. Papagáje sa prepravujú individuálne. Prepravné klietky musia byť zostavené z pevného a odolného materiálu. Musia byť vetrateľné a zatemnenitelné. Dĺžka klietky musí zodpovedať dĺžke tela prepravovaného vtáka. Ak preprava trvá dlhšie ako 4 hodiny musia byť vtáky nakŕmené a napojené.Ustanovenia osobitných predpisov2) nie sú dotknuté.
2) Nariadenie vlády č. .../2003 Z.z. o ochrane zvierat počas prepravy
68
Pre potreby tejto vyhlášky papagáje rozdelené na 4 skupiny - papagáje, krátkochvosté papagáje, ary, loriovia a iné nektárožravé druhy.
1. Papagáje rodov:
Alisterus, Aprosmyctus, Aratinga, Barnardius, Bolborhynchus, Brotogeris, Cyanoliseus, Cyanoramphus, Enicognathus, Eunymphicus, Geopsittacus, Leptosittaca, Myiopsitta, Nandayus, Neophema, Ornorhynchus, Pezoporus, Platycercus, Polytelis, Prosopeia, Psephotus, Psittacula, Purpureicephalus, Pyrrhura, Rhynochopsitta.
Všeobecná charakteristika
Papagáje dlhochvosté papagáje obývajúce savany, stepi ale aj lesy. K najmenším zástupcom tejto skupiny patria druhy z rodu Neophema s dĺžkou tela 20 cm a s hmotnosťou 37 g. Medzi najväčších zástupcov tejto skupiny patrí Rhynchopsitta pachyrhyncha s telesnou dĺžkou 38 cm a hmotnosťou 440 g.
Mimo obdobia hniezdenia žijú v rodinných skupinách alebo kŕdľoch. V čase rozmnožovania žijú v pároch.
Nároky na priestor
Tabuľka č.12
Celková dĺžka tela papagája v cm
Minimálne rozmery klietky v m
dĺžka x šírka x výška
Plocha chráneného prístrešku v m2
do 25
1,0 x 0,5 x 0,5
0,5
25 – 40
2,0 x 1,0 x 1,0
1,0
nad 40
3,0 x 1,0 x 2,0
2,0
Klimatické podmienky
Teplota v chránených prístreškoch alebo vnútorných priestoroch nesmie klesnúť pod 5°C. Pre importované jedince z teplejších klimatických pásiem musí byť teplota vo vnútornom priestore v prvom roku najmenej 10°C. Niektoré druhy odolné voči mrazu, napriek tomu musia mať v zimnom období prístup do vnútorného priestoru alebo do búdky chrániacej pred silnými mrazmi.
Obohatenie priestoru
Juhoamerické druhy rodov Aratinga, Pyrrhura, Brotogeris a Bolborhynchus musia mať po celý rok k dispozícii búdky. Ostatné druhy vyžadujú hniezdne búdky iba v období rozmnožovania.
2. Krátkochvosté papagáje rodov:
Agapornis, Amazona, Bolbopittacus, Cacatua, Callocephalon, Calyptorhynchus, Coracopsis, Cyclopsitta, Deroptyus, Eclectus, Eolophus, Forpus, Geoffroyus, Graydidascalus, Gypopsitta, Hapalopsitta, Micropsitta, Nannopsittaca, Nestor, Pionites, Pionipsitta, Pionus, Poicephalus, Prioniturus, Probosciger, Psittacara, Psittacella, Psittaculirostris, Psittacus, Psittinus, Psittrichas, Strigops, Tanygnathus, Touit, Triclaria.
Všeobecná charakteristika
Druhy tejto skupiny obývajú rôznorodé biotopy. K najmenším zástupcom tejto skupiny patria druhy rodu Forpus (12 cm/ 25 g ), k najväčším zástupcom kakadu žltochocholatý Cacatua galerita (50 cm/ 900 g), nestor kea Nestor notabilis ( 50 cm, 950 g ) s kakadu čierny Probosciger aterrimus (80 cm/ 1,4 kg).
69
Tieto papagáje žijú v období mimo rozmnožovania v rodinných skupinách alebo kŕdľoch. V čase rozmnožovania tvoria páry.
Nároky na priestor
Tabuľka č.13
Celková dĺžka tela papagája v cm
Minimálne rozmery klietky v m
dĺžka x šírka x výška
Plocha chráneného prístrešku v m2
do 25
1,0 x 0,5 x 0,5
0,5
25 – 40
2,0 x 1,0 x 1,0
1,0
nad 40
3,0 x 1,0 x 2,0
2,0
V čase rozmnožovania je možné druhy rodov Agapornis a Forpus chovať v klietkach s rozmermi 0,8 x 0,4 x 0,4 m (v x š x d).
Klimatické podmienky
Teplota prostredia
- pre druhy Cyclopsitta, Deroptyus, Eclectus, Forpus, Geoffroyus, Graydidascallllus, Gypopsitta, Micropsitta, Pionites, Pionopsitta, Prioniturus, Psittacella, Psittaculirostris, Psittinus, Psittrichas, Tanygnathus musí byť najmenej 15°C,
- pre druhy Cacatua, Callocephalon, Eolophus, Hapalopsittaca, Nannopsittaca a Poicephalus musí byť najmenej 5°C,
- pre zástupcov rodu Agapornis nesmie klesnúť pod bod mrazu,
- pre druh nestor kea Nestor notabilis stačí len prístrešok,
- pre ostatné druhy musí byť minimálne 10°C.
Obohatenie priestoru
Druhy rodu Pionites vyžadujú búdky počas celého roka, ostatné druhy iba v čase rozmnožovania.
3. Ara s rodmi:
Anodorhynchus, Ara, Caynopsitta, Diopsittaca.
Všeobecná charakteristika
Ary obyvateľmi hlbokých dažďových pralesov a nižších horských oblastí strednej a južnej Ameriky. Ich prirodzeným biotopom vlhké lesy ale aj galériové lesy alebo suché oblasti s opadavými stromami. Najmenším zástupcom je ara malá Diopsittaca nobilis (30 cm, 136 g), najväčším zástupcom je ara hyacintová Anodorhynchus hyacinthinus (98 cm, 1500 g).
Nároky na priestor
Tabuľka č.14
Celková dĺžka tela papagája v cm
Minimálne rozmery klietky v m
dĺžka x šírka x výška
Plocha chráneného prístrešku v m2
do 40
2,0 x 1,0 x 1,0
0,5
40 - 60
3,0 x 1,0 x 2,
1,0
nad 60
4,0 x 2,0 x 2,0
2,0
Klimatické podmienky
Všetky druhy vyžadujú chránené vnútorné priestory s minimálnou teplotou 10°C.
70
4. Loriovia a iné nektárožravé druhy rodov:
Chalocopsitta, Charmosyna, Eos, Glossopsitta, Lathamus, Loriculus, Lorius, Neopsittacus, Oreopsittacus, Phigys, Pseudeos, Psitteuteles, Trichoglossus, Vini.
Všeobecná charakteristika
Predstavitelia tejto skupiny potravinoví špecialisti obývajúci lesy alebo lesné porasty otvorenej krajiny. rozšírené do nadmorskej výšky 4000 m. Najmenší zástupcovia tejto skupiny druhy rodu Loriculus (10,5 - 16 cm/ 12 - 35 g ). Medzi najväčších zástupcov patrí Lorius lory s dĺžkou tela až 31 cm a s hmotnosťou približne 240 g ).
V období mimo rozmnožovania sa združujú do rodinných skupín alebo kŕdľov.
Nároky na priestor
Tabuľka č.15
Celková dĺžka tela papagája v cm
Minimálne rozmery klietky v m
dĺžka x šírka x výška
Plocha chráneného prístrešku v m2
do 20
1,0 x 0,5 x 0,5
0,5
nad 20
2,0 x 1,0 x 1,0
1,0
Klimatické podmienky
Vnútorné priestory musia mať teplotu minimálne 10°C. Pre druhy rodu Loriculus 15°C. Druhy z horských regiónov (Charmosyna papou) znášajú teploty okolo 5°C.
Obohatenie priestoru
Dlážka voliér a ubikácii musí byť pokrytá savým materiálom alebo musí mať dvojité dno z dôvodu tekutých výkalov týchto papagájov. Je možné použiť aj betónový poter s umývateľnou aplikáciou na povrchu.
Kŕmenie
Potrava pozostáva z nektáru, ovocia a pre niektoré druhy aj zo semien. Krmivo musí byť vždy čerstvé a nádoby na potravu udržiavané v čistote.
Výstavy
a) trvanie takéhoto podujatia vrátane cesty tam a späť nesmie byť dlhšie ako 4 dni.
b) vtáky môžu byť vystavované maximálne 3 dni, pričom musí byť dodržaný pravidelný oddych a spánok vtákov.
c) odchovy je možné vystavovať. Vtáky z odchytu iba ak sú na vystavovanie zvyknuté.
d) Zreteľne plaché vtáky sa prezentácií nesmú zúčastňovať.
e) Vtáky môže transportovať iba majiteľ alebo poverená osoba. Výstavné alebo posudzovacie klietky musia byť umiestnené vo výške stola.
f) Výstavné alebo posudzovacie klietky musia zodpovedať rozmerom vtáka. Pri vystavovaní viacpočetnej skupiny sa veľkosť klietky násobí počtom vtákov. U skupín s počtom 10 a viac vtákov sa redukuje nárok na priestor u jedinca na 50 %.
g) Výstavné alebo posudzovacie klietky musia mať minimálne dve bidielka.
h) Ako podstielka sa z hygienických dôvodov nesmie používať krmivo.
i) Potrava a voda musia byť podávané tak, aby nedošlo k ich znečisteniu trusom. Potrava a voda musia byť každodenne vymieňané.
j) Klietky musia byť čisté.
5. Burzy
71
Burza smie trvať iba jeden deň a môžu sa na nej ponúkať iba jedince z odchovov. Musia sa dodržiavať odseky d - j bodu 4 časti B.
20. prevádzanie plemenitby alebo chovných postupov, ktoré spôsobujú alebo by mohli spôbobovať utrpenie alebo poranenie dotknutých zvierat je zakázané, s výnimkou postupov a zákrokov podľa bodu 19,
21. zviera môže byť chované na farmárske účely iba ak je na základe genotypu a fenotypu zvieraťa oddôvodnené predpokladať, že zviera môže byť chované bez nepriaznivého účinku na jeho zdravie alebo pohodu.