1
Návrh
Vyhláška
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky
z ............ 2006,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o organizácii, spôsobe a formách postgraduálneho vzdelávania veterinárnych lekárov, ktorí vykonávajú štátne veterinárne činnosti, požiadavkách na kvalifikáciu a ďalšie vzdelávanie osôb s odbornou spôsobilosťou a ďalších zamestnancov orgánov veterinárnej správy a štátnych veterinárnych laboratórií
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky podľa § 53 písm. a) zákona č. .../2006 Z. z. o veterinárnej starostlivosti ustanovuje:
§ 1
Postgraduálne vzdelávanie
(1) Postgraduálne vzdelávanie veterinárnych lekárov vykonávajúcich štátne veterinárne činnosti, ako aj ďalšie vzdelávanie osôb s odbornou spôsobilosťou a ďalších zamestnancov orgánov veterinárnej správy a úradných veterinárnych laboratórií zabezpečuje sústavné prehlbovanie a zvyšovanie ich kvalifikácie a odbornej spôsobilosti v súlade s aktuálnymi požiadavkami na výkon jednotlivých profesijných činností.
(2) Postgraduálne vzdelávanie riadi Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky.
(3) Organizáciu postgraduálneho vzdelávania zabezpečuje Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov v Košiciach (ďalej len „inštitút“).
§ 2
Formy postgraduálneho vzdelávania
Formy postgraduálneho vzdelávania sú:
a)celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych lekárov,
b)celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych asistentov,
c)atestačná príprava,
d)špecializované vzdelávanie v oblasti senzorického posudzovania produktov živočíšneho pôvodu,
e)celoživotné vzdelávanie zamestnancov úradných veterinárnych laboratórií so stredoškolským vzdelaním.
§ 3
Celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych lekárov
(1) Celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych lekárov zabezpečuje prehlbovanie kvalifikácie a odbornej spôsobilosti zamestnancov orgánov veterinárnej správy v rozsahu aktuálnych požiadaviek na výkon štátnych veterinárnych činností.
2
(2) Celoživotného vzdelávania sa zúčastňujú všetci úradní veterinárni lekári pôsobiaci v orgánoch veterinárnej správy. Rozsah vzdelávania je minimálne 20 hodín ročne.
(3) Celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych lekárov sa realizuje v rozsahu veterinárnych požiadaviek podľa osobitného predpisu1).
(4) Po absolvovaní vzdelávania vydá inštitút osvedčenie o absolvovaní vzdelávania úradných veterinárnych lekárov. Vzor tohto osvedčenia je v prílohe č.1.
(5) Celoživotného vzdelávania sa zúčastňujú aj súkromní veterinárni lekári, ktorí vykonávajú štátne veterinárne činnosti podľa osobitného predpisu2).
§ 4
Celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych asistentov
(1) Celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych asistentov zabezpečuje prehlbovanie kvalifikácie a odbornej spôsobilosti zamestnancov orgánov veterinárnej správy v rozsahu aktuálnych požiadaviek pri výkone kontrol čerstvého mäsa.
(2) Celoživotného vzdelávania sa zúčastňujú všetci úradní veterinárni asistenti pôsobiaci v orgánoch veterinárnej správy. Rozsah vzdelávania je minimálne 15 hodín ročne.
(3) Celoživotné vzdelávanie úradných veterinárnych asistentov sa realizuje v rozsahu veterinárnych požiadaviek podľa osobitného predpisu3).
(4) Po absolvovaní vzdelávania vydá inštitút osvedčenie o absolvovaní vzdelávania úradných veterinárnych asistentov. Vzor tohto osvedčenia je v prílohe č.2.
§ 5
Atestačná príprava na atestáciu prvého stupňa
(1) Atestačná príprava zabezpečuje prípravu úradných veterinárnych lekárov, ktorí zamestnancami orgánov veterinárnej správy a zamestnancov úradných veterinárnych laboratórií na získanie atestácie prvého stupňa.
(2) Atestačná príprava na získanie atestácie prvého stupňa je povinná pre úradných veterinárnych lekárov, ktorí zamestnancami orgánov veterinárnej správy a zamestnancov úradných veterinárnych laboratórií a skladá sa zo štyroch päťdňových kurzov, absolvovania vybraných vzdelávacích aktivít podľa zvoleného odboru. Celkový rozsah atestačnej prípravy prvého stupňa je 220 hodín / kreditov.
(3) Druhý kurz je zavŕšený vykonaním postupovej skúšky z oblasti veterinárnej legislatívy formou písomného testu.
1) § 3 zákona č. …/2006 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.
2) § 10 ods. 4 písm. d) zákona č. …/2006 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.
3) Príloha I Oddiel III Kapitola IV. B nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 (Ú. v. ES L 139, 30.4. 2004) v platnom znení.
3
(4) Tretí kurz je zavŕšený vykonaním postupovej skúšky z jedného z nasledujúcich odborov formou písomného testu:
a)Zdravie zvierat,
b)Ochrana zvierat,
c)Hygiena krmív,
d)Veterinárna farmácia,
e)Veterinárna ekológia a živočíšne vedľajšie produkty,
f)Hygiena produktov živočíšneho pôvodu,
g)Veterinárna certifikácia, výmeny, vývoz a dovoz,
h)Bezpečnosť potravín,
i)Verejné zdravie a ochrana spotrebiteľa,
j)Ekonomika zdravia zvierat,
k)Laboratórna diagnostika.
(5) Štvrtý kurz je zavŕšený odbornou akreditačnou skúškou vykonanou z rovnakého oboru ako skúška podľa odseku 4 pred skúšobnou komisiou. O absolvovaní odbornej akreditačnej skúšky inštitút vydá osvedčenie, ktorého vzor je v prílohe č. 3.
(6) Po neúspešnom absolvovaní odbornej akreditačnej skúšky je možné túto jedenkrát opakovať najneskôr do šiestich mesiacov.
§ 6
Skúšobná komisia
(1) Trojčlennú skúšobnú komisiu vymenúva riaditeľ inštitútu pre každú atestačnú skúšku samostatne. Tvorí ju predseda komisie a dvaja členovia.
(2) Predsedom komisie môže byť ten, kto získal atestáciu druhého stupňa alebo tomu zodpovedajúcu vedecko-pedagogickú hodnosť v odbore veterinárske lekárstvo alebo v príbuznom odbore a má minimálne 10 rokov odbornej praxe pri výkone odborných veterinárnych činností.
(3) Členom skúšobnej komisie môže byť ten, kto vysokoškolské vzdelanie v odbore veterinárske lekárstvo a atestáciu druhého stupňa alebo tomu zodpovedajúcu vedeckú hodnosť v odbore veterinárske lekárstvo alebo príbuznom odbore.
§ 7
Atestačná príprava na atestáciu druhého stupňa
(1)Atestačná príprava na získanie atestácie druhého stupňa sa skladá z dvoch povinných týždňových kurzov v rozsahu 70 hodín, voliteľných odborných kurzov v rozsahu 70 hodín a dištančného vzdelávania v celkovej dĺžke 40 hodín.
(2)Atestačná príprava na získanie atestácie druhého stupňa sa realizuje v odboroch ustanovených v § 5 ods. 4. Druhá atestácia je predpokladom vykonávania riadiacej pozície v danej odbornej oblasti.
(3)Súčasťou atestačnej prípravy na atestačnú skúšku druhého stupňa je aj písomná atestačná práca, ktorú je nevyhnutné predložiť do 6 mesiacov po absolvovaní 180 hodinovej
4
odbornej prípravy. Tému atestačnej práce určuje riaditeľ krajskej veterinárnej a potravinovej správy na základe návrhov riaditeľov regionálnych veterinárnych a potravinových správ alebo riaditeľov úradných veterinárnych laboratórií. Zamestnancom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky určuje tému hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky.
(4) Písomnú atestačnú prácu môže na základe rozhodnutia hlavného veterinárneho lekára Slovenskej republiky nahradiť súbor vlastných publikovaných prác, monografia alebo knižná publikácia, patent, zlepšovací návrh alebo nová metodika.
§ 8
Atestačná skúška
(1) Po absolvovaní atestačnej prípravy na atestáciu druhého stupňa uchádzač absolvuje atestačnú skúšku pred skúšobným senátom do troch mesiacov od predloženia písomnej atestačnej práce alebo jej ekvivalentu podľa § 7 ods. 3.
(2) Po neúspešnom obhájení atestačnej práce je možné obhajobu jedenkrát opakovať najneskôr do šiestich mesiacov.
§ 9
Skúšobný senát
(1) Päťčlenný skúšobný senát vymenúva hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky na návrh riaditeľa inštitútu pre každú atestačnú skúšku samostatne. Tvorí ho predseda skúšobného senátu a štyria členovia.
(2) Predsedom skúšobného senátu môže byť ten, kto získal atestáciu druhého stupňa alebo tomu zodpovedajúcu vedecko-pedagogickú hodnosť v odbore veterinárske lekárstvo alebo v príbuznom odbore a minimálne 10 rokov odbornej praxe pri výkone odborných veterinárnych činností.
(3) Členom skúšobného senátu môže byť ten, kto vysokoškolské vzdelanie v odbore veterinárske lekárstvo a atestáciu druhého stupňa alebo tomu zodpovedajúcu vedeckú hodnosť v odbore veterinárske lekárstvo alebo príbuznom odbore.
§ 10
Zápisnica
(1)Zápisnicu o priebehu atestačnej skúšky vyhotovuje zapisovateľ, ktorého na tento účel určí riaditeľ inštitútu.
(2)V zápisnici sa uvedú všetky uznesenia skúšobného senátu a výsledok všetkých atestačných skúšok spolu so záverečným uznesením o získaní atestácie.
5
§ 11
Diplom o atestácii
(1) Na základe osvedčenia o absolvovaní odbornej akreditačnej skúšky alebo záverečného uznesenia skúšobného senátu vydá inštitút úspešnému absolventovi diplom o atestácii.
(2) V diplome sa uvedie stupeň atestácie, príslušný odbor a pri atestácii druhého stupňa aj názov atestačnej práce alebo jej ekvivalentu.
(3) Diplom podpisuje predseda skúšobnej komisie alebo skúšobného senátu a riaditeľ inštitútu. Vzor diplomu o atestácii je uvedený v prílohách č. 4 a 5.
§ 12
Zaraďovanie zamestnancov orgánov veterinárnej správy do atestačnej prípravy
(1) Inštitút zaraďuje do atestačnej prípravy úradných veterinárnych lekárov, ktorí zamestnancami orgánov veterinárnej správy alebo zamestnancov úradných veterinárnych laboratórií na návrh zamestnávateľa alebo na základe ich vlastnej žiadosti. Zaradenie zamestnanca do atestačnej prípravy na získanie atestácie prvého stupňa je povinné do dvoch rokov od začiatku štátnozamestnaneckého alebo pracovného pomeru.
(2) Ak pracovník orgánov veterinárnej správy získal atestáciu prvého stupňa, zamestnávateľ ho môže navrhnúť na zaradenie do atestačnej prípravy druhého stupňa najskôr 24 mesiacov po obdržaní diplomu o prvej atestácie.
(3) Atestačnej skúške sa nemusí podrobiť zamestnanec, ktorému Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky uznala získanie vedecko-pedagogickej hodnosti PhD v oblasti veterinárskeho lekárstva ako ekvivalent atestácie.
§ 13
Doplňujúce vzdelávanie v oblasti senzorického posudzovania potravín
(1) Vzdelávanie v oblasti senzorického posudzovania potravín je doplňujúce úradným veterinárnym lekárom vykonávajúcim úradnú kontrolu potravín. Jeho náplňou je zabezpečiť odbornú spôsobilosť pri posudzovaní organoleptických vlastností potravín živočíšneho pôvodu v celom potravinovom reťazci.
(2) Vzdelávanie sa realizuje prostredníctvom kurzov pozostávajúcich z teoretickej a praktickej prípravy v celkovom rozsahu 12 hodín. Kurzy zamerané na nasledovné komodity:
a)Mäso domácich kopytníkov a mäsové výrobky,
b)Hydina a hydinové výrobky,
c)Mlieko a mliečne výrobky,
d)Med.
(3) Po absolvovaní kurzu úradný veterinárny lekár vykonávajúci úradnú kontrolu potravín absolvuje skúšku spôsobilosti v súlade s osobitným predpisom4).
4) STN EN ISO/IEC 17024:2003.
6
(4) Na základe úspešného absolvovania skúšky spôsobilosti je úradnému veterinárnemu lekárovi udelený certifikát spôsobilosti v oblasti senzorického posudzovania potravín. Doba platnosti certifikátu spôsobilosti je tri roky.
§ 14
Celoživotné vzdelávanie zamestnancov úradných veterinárnych laboratórií so stredoškolským vzdelaním
(1) Celoživotné vzdelávanie zamestnancov úradných veterinárnych laboratórií so stredoškolským vzdelaním sa realizuje v odbore laboratórna diagnostika.
(2) Celoživotné vzdelávanie sa vykonáva v rozsahu 15 hodín ročne.
(3) Po absolvovaní vzdelávania vydá inštitút osvedčenie o absolvovaní vzdelávania zamestnancov úradných veterinárnych laboratórií so stredoškolským vzdelaním. Vzor osvedčenia je uvedený v prílohe č. 5.
§ 15
Evidencia
Inštitút vedie evidenciu absolventov jednotlivých foriem postgraduálneho vzdelávania.
§ 16
Náklady postgraduálneho vzdelávania
(1) Náklady postgraduálneho vzdelávania uhrádza zamestnávateľ.
(2) Postgraduálne vzdelávanie sa realizuje počas zamestnania pracovníka orgánov veterinárnej správy. Ak sa vzdelávanie realizuje mimo bydliska pracovníka, tento nárok na cestovné náhrady podľa osobitného predpisu5).
(3) Náklady na opakovanie odbornej akreditačnej skúšky a atestačnej skúšky uhrádza zamestnanec.
§ 17
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť … 2006.
5) Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.