1
Návrh
Vyhláška
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky
z .........2006,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o identifikácii a registrácii
ošípaných
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") podľa § 19 ods. 10 zákona č. .... Z. z. o veterinárnej starostlivosti ustanovuje:
§ 1
Označovanie ošípaných
(1) Ošípané sa označujú tetovaním alebo plastovými ušnými značkami. Označovanie ošípaných zabezpečí držiteľ ošípaných.
(2) Označovanie ošípaných iným identifikačným prostriedkom alebo iným spôsobom nesmie narušovať označovanie ošípaných alebo byť zameniteľné s označovaním vykonaným podľa odseku 1.
(3) Odstrániť plastovú ušnú značku z ošípanej možno len po jej uhynutí, zabití alebo usmrtení. Plastové ušné značky možno odstrániť z ošípanej po zabezpečení dostatočnej identifikácie tela ošípanej. Po odňatí plastovej ušnej značky z ošípanej sa plastová ušná značka dezinfikuje a znehodnotí.
(4) Likvidáciu použitých plastových ušných značiek zabezpečuje posledný držiteľ1) ošípanej.
§ 2
Spôsoby označovania ošípaných
(1) Každá ošípaná sa označuje plastovou ušnou značkou do ľavej ušnice alebo tetovaním do ľavej ušnice alebo plošným tetovaním na ľavú stranu tela.
(2) Ak ide o plemenné ošípané, ich individuálne označenie podľa centrálneho registra nesmie narúšať označenie podľa odseku 1.
(3) Plastovou ušnou značkou do ľavej ušnice sa povinne označujú ošípané
a)určené na vnútrospoločenský obchod a export,
b)pigmentované plemená a ich kombinácie, kde označovanie tetovaním znemožňuje alebo sťažuje identifikáciu ošípaných.
1) § 2 písm. c) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 305/2003 Z. z. o identifikácii a registrácii zvierat.
2
§ 3
Tetovanie ošípaných
(1) Na označovanie ošípaných tetovaním sa používa päťmiestny alfanumerický číselný kód, ktorý nadväznosť na registračné číslo chovu, v ktorom sa ošípaná narodila. Výška tetovania musí byť najmenej šesť mm.
(2) Registračné číslo chovu je šesťmiestny alfanumerický číselný kód alebo šesťmiestny číselný kód, ktorý umožňuje zistiť konkrétny chov. Registračné číslo chovu sa nemení, ak sa nemení základné zameranie daného chovu.
(3) Spôsob tetovania je uvedený v prílohe č.1.
§ 4
Všeobecné požiadavky na ušné značky
(1) Plastové ušné značky musia byť
a)vyhotovené z materiálu, ktorý je odolný voči opotrebovaniu,
b)vyhotovené tak, aby svojim tvarom a konštrukciou
1.boli uspôsobené na zavesenie do ušnice ošípanej,
2.zabezpečovali trvalé pripevnenie na ošípanú bez poškodenia jej zdravia,
3.neumožňovali opakované použitie,
c)ľahko čitateľné počas celej doby života ošípanej,
d)označené znakmi, ktoré sa nedajú odstrániť.
(2) K zakladaniu ušných značiek sa používajú aplikačné kliešte. Ušné značky sa pred nasadením ošípanej dezinfikujú; dezinfikujú sa aj časti aplikačných klieští, ktoré prichádzajú do styku s tkanivami ošípanej.
(3) Ak došlo k strate ušnej značky alebo jej poškodeniu, ktoré znemožňuje identifikáciu ošípanej alebo sa údaje na nich uvedené stanú nečitateľné, označí sa ošípaná náhradnou ušnou značkou. Ak ide o náhradnú identifikačnú značku u ošípanej dovezenej zo zahraničia, táto obsahuje aspoň rovnaký kód krajiny a identifikačné číslo ošípanej.
§ 5
Ušné značky používané na označovanie ošípaných
(1) Na označovanie ošípaných sa používajú plastové ušné značky hranatého tvaru vysoké najviac 45 mm a široké 45 mm žltej farby. Ak sa používajú ušné značky kruhového tvaru žltej farby, musí byť priemer ušnej značky najviac 30 mm, výška alfanumerických znakov najmenej 5 mm a výška číselných znakov najmenej 5 mm.
(2) Plastová ušná značka používaná na označovanie ošípaných obsahuje
a)dva znaky, ktoré označujú kód krajiny (písmená „SK“ pre Slovenskú republiku),
b)päťmiestny alfanumerický číselný kód, ktorý nadväznosť na registračné číslo chovu, v ktorom sa ošípaná narodila,
c)grafický znak (logo) organizácie poverenej vedením centrálnej evidencie ošípaných.
3
(3) Plastová ušná značka sa zakladá do ľavého ucha ošípanej. Spôsob zakladania plastovej ušnej značky je uvedený v prílohe č.1. Vzor plastovej ušnej značky hranatého tvaru používanej na označovanie ošípaných a vzor plastovej ušnej značky kruhového tvaru používanej na označovanie ošípaných je uvedený v prílohe č. 2.
§ 6
Označovanie ošípaných dovezených zo zahraničia
(1)Ošípaným pochádzajúcim z iných členských štátov sa ponecháva pôvodné označenie.
(2)Ošípané dovezené z tretích krajín, ktoré prešli kontrolami2) a zostávajú v chove sa označujú spôsobom podľa § 4 6 v priebehu 30 dní po vykonaní týchto kontrol a najneskôr pred ich premiestnením do ďalšieho chovu. Označenie päťmiestnym alfanumerickým číselným kódom musí vyjadrovať registračné číslo chovu, do ktorého boli ošípané dovezené.
(3) Ošípaným dovezeným z tretích krajín priamo na bitúnok sa ponecháva pôvodné označenie, ak sa zabijú do 30 dní po tom, čo boli podrobené kontrole.
§ 7
Evidencia chovov ošípaných
(1) Založenie nového chovu sa nahlási do centrálnej evidencie pred prvým premiestnením ošípaných do chovu. Oznámenie o zrušení chovu ošípaných sa predkladá centrálnej evidencii do siedmych dní od skončenia chovu ošípaných. Vzor registrácie chovu je uvedený v prílohe č. 3.
(2) Založenie nového chovu a zrušenie chovu musí byť schválené príslušnou regionálnou veterinárnou o potravinovou správou.
§ 8
Register ošípaných v chove
(1) V každom registri ošípaných v chove na titulnej strane sa uvádza
a)meno a priezvisko držiteľa,
b)registračné číslo chovu,
c)názov a adresa chovu.
(2) V registri ošípaných v chove sa eviduje
a)počet všetkých ošípaných držaných v chove,
b)každá zmena v počte ošípaných držaných v chove, ako je narodenie, premiestnenie, uhynutie, strata ošípaných uvedením kódu udalosti, pričom sa pri každej zmene eviduje
1.počet ošípaných, ktorých sa zmena týka,
2.dátum, kedy ku zmene prišlo,
3.ak ide o premiestnenie ošípaných, registračné číslo chovu, odkiaľ alebo kam bola ošípaná premiestnená, alebo kód krajiny, ak ide o ošípané dovezené alebo vyvezené a registračné číslo ošípaných.
2) Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 301/2003 Z.z. o princípoch ovplyvňujúcich organizáciu veterinárnych kontrol zvierat vstupujúcich na územie Slovenskej republiky z tretích krajín.
4
(3) Premiestnením ošípanej je premiestnenie ošípanej medzi rôznymi chovmi, medzi chovmi toho istého vlastníka, k inému držiteľovi, na trh, nákup alebo predaj ošípanej sprostredkovateľovi alebo na bitúnok. Za premiestnenie ošípanej sa nepovažuje premiestnenie ošípanej medzi rôznymi objektmi v rámci toho istého chovu.
(4) Okrem údajov uvedených v odsekoch 1 a 2 sa do registra ošípaných v chove zaznamenáva dátum kontroly, meno a priezvisko osoby, ktorá kontrolu vykonala a názov kontrolného orgánu. Vzor registra ošípaných v chove je uvedený v prílohe č.4.
(5) Registre ošípaných v chove možno viesť formou počítačovej databázy. Registre ošípaných v chove obsahujú údaje ustanovené v prílohe č. 4 v rovnakom poradí ako na tlačive centrálnej evidencie.
§ 9
Hlásenie zmien v počte ošípaných
(1) Centrálna evidencia ošípaných získava údaje podľa § 8 ods. 2 prostredníctvom hlásenia zmien v počte ošípaných a dokladu o premiestnení ošípaných.
(2) Hlásenie zmien v počte ošípaných sa zasiela centrálnej evidencii ošípaných jedenkrát za celý kalendárny mesiac, vždy do desiateho dňa nasledujúceho mesiaca. Export a import ošípaných sa zadávajú pod svojím kódom s počtom zvierat v skupine, ktorá je identifikovaná rovnakým registračným číslom ošípaných, dátumom importu alebo exportu a krajinou importu alebo exportu. Narodenie, dohlásenie, odcudzenie, domáca zakáľačka, likvidácia na farme a predaj neregistrovanému držiteľovi ošípaných sa zadávajú pod svojím kódom zosumované bez uvedenia dátumu len raz za kalendárny mesiac. Ak u držiteľa ošípaných neprišlo v priebehu mesiaca k žiadnym zmenám, hlásenie o narodení ošípaných, úhyne, strate a premiestnení sa neposiela.
(3) Vzor hlásenia zmien v počte ošípaných je uvedený v prílohe č. 5.
(4) Hlásenie zmien v počte ošípaných možno posielať aj elektronickou formou, spôsobom ktorý stanoví organizácia poverená vedením centrálnej evidencie. Elektronická forma hlásenia musí obsahovať rovnaké údaje ako hlásenie (tlačivo) uvedené v prílohe č. 5.
(5) Číselník kódov udalostí pre vedenie registra ošípaných v chove a číselník kódov udalostí pre vypĺňanie tlačiva „Hlásenie zmien v počte ošípaných“ sú uvedené v prílohe č. 6.
§ 10
Doklad o premiestnení ošípaných
(1) Centrálna evidencia získava údaje o premiestňovaní ošípaných prostredníctvom hlásenia zmien v počte ošípaných a dokladu o premiestnení ošípaných.
(2) Doklad o premiestnení ošípaných sa vystavuje pri každom premiestnení ošípaných. V doklade o premiestnení sa povinne uvádzajú tieto údaje:
a)registračné číslo, názov a adresa chovu, z ktorého sa ošípané premiestňujú,
b)registračné číslo, názov a adresa chovu, do ktorého sa ošípané premiestňujú,
c)registračné číslo, názov a adresa sprostredkovateľa len, ak sa zúčastnil premiestnenia,
5
d)dátum premiestnenia,
e)podpis alebo pečiatka osôb zúčastnených na premiestnení ošípaných podľa písm. a) až c).
(3) Centrálna evidencia získava údaje o premiestnení ošípaných od držiteľa ošípaných z chovu, do ktorého sa ošípané premiestnili, do siedmich dní po každom premiestnení.
(4) Vzor dokladu o premiestnení ošípaných je uvedený v prílohe č. 7.
(5) Doklad o premiestnení ošípaných možno posielať aj elektronickou formou, spôsobom ktorý stanoví organizácia poverená vedením centrálnej evidencie. Elektronická forma hlásenia musí obsahovať rovnaké údaje ako doklad o premiestnení ošípaných podľa prílohy č. 7.
§ 11
Centrálna evidencia ošípaných
Podkladom na vedenie centrálnej evidencie ošípaných je označovanie ošípaných, registre ošípaných v chove, hlásenie zmien v počte ošípaných a doklad o premiestnení ošípaných.
§ 12
Centrálny register chovov ošípaných
V centrálnom registri chovov ošípaných sa pre každý chov ošípaných eviduje
a)registračné číslo chovu,
b)adresa chovu,
c)údaje o držiteľovi, a to
1.meno a priezvisko, ak ide o fyzickú osobu alebo názov právnickej osoby,
2.identifikačné číslo právnickej osoby,
3.trvalý pobyt fyzickej osoby alebo trvalé sídlo právnickej osoby,
d)meno, priezvisko a adresa štatutárneho zástupcu,
e)počet všetkých ošípaných držaných v chove a počet prasníc,
f)každá zmena v počte ošípaných držaných v chove podľa kódu udalostí uvedených v prílohe č. 6, pričom sa eviduje
1.počet ošípaných, ktorých sa zmena týka,
2.dátum, časové obdobie, kedy ku zmene prišlo,
3.ak ide o premiestnenie ošípaných, registračné číslo chovu, odkiaľ alebo kam boli ošípané premiestnené, alebo kód krajiny, ak ide o ošípané dovezené alebo vyvezené a registračné číslo ošípaných,
g)geografické súradnice chovu.
§ 13
Register sprostredkovateľov
V registri sprostredkovateľov sa u každého sprostredkovateľa eviduje
a)registračné číslo sprostredkovateľa,
b)meno a priezvisko alebo názov alebo obchodný názov sprostredkovateľa,
6
c)identifikačné číslo sprostredkovateľa,
d)trvalý pobyt, alebo sídlo sprostredkovateľa,
e)meno, priezvisko a adresa osoby zodpovednej za vedenie registra sprostredkovateľa.
§ 14
Register prevádzkovateľov bitúnkov
V registri prevádzkovateľov bitúnkov sa u každého prevádzkovateľa eviduje
a)registračné číslo každej prevádzkarne bitúnku,
b)adresa každej prevádzkarne bitúnku,
c)meno a adresa alebo názov alebo obchodný názov prevádzkovateľa bitúnku,
d)identifikačné číslo prevádzkovateľa bitúnku,
e)trvalý pobyt alebo sídlo prevádzkovateľa bitúnku,
f)meno, priezvisko a adresa osoby zodpovednej za vedenie bitúnku.
§ 15
Register kafilerických podnikov
V registri kafilerických podnikov sa u každého prevádzkovateľa eviduje
a)registračné číslo každej prevádzkárne kafilérie,
b)adresa každej prevádzkarne kafilérie,
c)meno a adresa alebo názov alebo obchodný názov prevádzkovateľa kafilérie,
d)identifikačné číslo prevádzkovateľa kafilérie,
e)trvalý pobyt alebo sídlo prevádzkovateľa kafilérie,
f)meno, priezvisko a adresa osoby zodpovednej za vedenie registra kafilerického podniku.
§ 16
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2007.