1
Návrh
VYHLÁŠKA
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky
z ..........2006,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o klasifikácii jatočných ošípaných a o odbornej príprave a osvedčení o odbornej spôsobilosti
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") podľa § 7 ods. 5 a 7 zákona č. 491/2001 Z. z. o organizovaní trhu s vybranými poľnohospodárskymi výrobkami v znení zákona č. .../2006 Z. z. ustanovuje:
§ 1
(1) Klasifikácia jatočne opracovaných tiel ošípaných sa vykonáva vo všetkých bitúnkoch, ak nejde o ošípané
a)z vlastného výkrmu, ktoré sa neuvádzajú na trh,
b)b) určené na nutné zabitie.
(2) Jatočne opracovaným telom je jatočné telo zabitej ošípanej s dvoma k sebe patriacimi polovičkami s hlavou, bez obličkového tuku, bez orgánov panvovej dutiny, hrudnej dutiny a brušnej dutiny vybratých aj s prirasteným tukom, ďalej bez jazyka, štetín, paznechtov, pohlavných orgánov, obličiek, bránice a chvosta.
§ 2
(1) Jatočne opracované telá s preberacou hmotnosťou 60 kg 120 kg sa klasifikujú podľa podielu svaloviny podľa § 3. Triedy kvality sú uvedené v prílohe č. 1.
(2) Podiel svaloviny jatočne opracovaného tela sa určuje spôsobom uvedeným v prílohe č. 2. V bitúnkoch s priemernou týždennou kapacitou zabití do 100 kusov jatočných ošípaných sa podiel svaloviny jatočne opracovaného tela určuje dvojbodovou metódou uvedenou v prílohe č. 2 bode 2. V bitúnkoch s priemernou týždennou kapacitou zabití nad 100 kusov jatočných ošípaných sa podiel svaloviny jatočne opracovaného tela určuje metódou uvedenou v prílohe č. 2 bode 3.
(3) Ak ide o jatočne opracované telá, ktoré nespĺňajú požadovanú hmotnosť, alebo o mäsité prasnice, vykastrované kance, chudé prasnice, kance alebo kryptorchidy, podiel svaloviny podľa § 3 sa neurčuje. Ich klasifikácia a zatriedenie do tried kvality sa vykonáva podľa prílohy č. 1 bodu 2.
(4) Preberacia hmotnosť je hmotnosť zistená vážením v teplom stave po skončení zabitia a veterinárnej prehliadky, a to najneskôr do 45 minút po vykrvovacom vpichu. Preberacia hmotnosť sa zaokrúhľuje matematicky na celé kilogramy.
(5) Prepočítaná hmotnosť po zabití je hmotnosť jatočne opracovaného tela v teplom stave vynásobená koeficientom 1,26.
2
(6) Zatriedenie jatočne opracovaného tela sa vykonáva po veterinárnej prehliadke a vzťahuje sa na celé jatočne opracované telo.
(7) Z jatočne opracovaného tela nemožno pred vážením, zatriedením do triedy kvality a označením odstraňovať tuk, svalovinu ani iné tkanivá.
(8) Okrem klasifikácie a zatriedenia jatočného tela do triedy kvality klasifikátor posudzuje aj správnosť rozdelenia a opracovania jatočne opracovaného tela podľa § 1 ods. 2. Na prípadný nesúlad upozorní prevádzkovateľa bitúnku formou zápisu.
§ 3
(1) Klasifikátor označuje jatočne opracované telo ihneď po klasifikácii zdravotne neškodnou, nezmývateľnou a nerozmazateľnou farbou.
(2) Označovanie jatočne opracovaných tiel podľa odseku 1 sa vykoná písmenom triedy kvality podľa prílohy č. 1.
(3) Označovanie jatočne opracovaných tiel podľa odseku 2 sa vykonáva na koži zadnej nožičky alebo na prednej časti stehna každej jatočnej polovičky. Vyžaduje sa, aby písmená a číslice boli vysoké najmenej 20 mm, ľahko čitateľné a nerozmazateľné. Okrem označovania triedou kvality klasifikátor označuje jatočné telo odtlačkom pečiatky, ktorá je zhotovená podľa vzoru uvedeného v prílohe č. 3 bode 1. Klasifikátor potvrdzuje ním vyhotovené dokumenty odtlačkom pečiatky, ktorá je zhotovená podľa vzoru uvedeného v prílohe č. 3 bode 2.
(4) Označovanie odtlačkom pečiatky možno nahradiť použitím etikety. Etikety sa môžu skladovať a pripevňovať iba v schválených zariadeniach1), ktoré zabíjajú zvieratá; vyžaduje sa, aby mali rozmer najmenej 5 x 10 cm. Okrem označenia jatočne opracovaného tela podľa kategórie, hmotnosti a triedy kvality sa na etikete uvádza identifikačné číslo klasifikátora, číslo bitúnku, identifikačné číslo jatočného zvieraťa, číslo chovateľa a dátum zabitia.
§ 4
(1) O vykonaných klasifikáciách jatočne opracovaných tiel v bitúnku vyhotoví klasifikátor protokol o klasifikácii podľa vzoru uvedeného v prílohe č. 4 v štyroch vyhotoveniach.
(2) Protokol o klasifikácii sa vyhotovuje spoločne pre celú skupinu dodaných jatočných ošípaných od jedného dodávateľa za každý deň.
(3) Originál protokolu o klasifikácii sa odovzdáva dodávateľovi. Prvé vyhotovenie protokolu o klasifikácii uchováva klasifikátor najmenej šesť mesiacov od dátumu vyhotovenia protokolu o klasifikácii. Druhé vyhotovenie protokolu o klasifikácii zasiela klasifikátor do centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. Tretie vyhotovenie protokolu o klasifikácii odovzdáva klasifikátor bitúnku (prevádzkarni), v ktorom sa klasifikácia uskutočnila.
§ 5
3
(1) Klasifikátor je osoba, ktorá osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie klasifikácie jatočne opracovaných tiel do tried kvality. Klasifikátor môže byť zamestnancom bitúnku alebo nezávislej klasifikačnej agentúry alebo môže vykonávať túto činnosť ako fyzická osoba-podnikateľ.
(2) Odbornú prípravu klasifikátorov zabezpečuje Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre (ďalej len "školiace pracovisko"). Prihlášku na odbornú prípravu klasifikátora predkladá žiadateľ na tlačive podľa vzoru uvedeného v prílohe č. 5 školiacemu pracovisku, s označením na obálke "Kurz klasifikátorov".
(3) Školiace pracovisko oznámi uchádzačovi dátum a miesto konania odbornej prípravy klasifikátorov. Odbornú prípravu klasifikátorov tvorí teoretická časť a praktický výcvik a je ukončená záverečnou odbornou skúškou. Na účely overovania odbornej pripravenosti zriaďuje školiace pracovisko skúšobnú komisiu.
§ 6
(1) Po úspešnom absolvovaní odbornej prípravy dostane absolvent osvedčenie o odbornej spôsobilosti na klasifikáciu jatočných ošípaných s prideleným identifikačným číslom (ďalej len "osvedčenie"). Osvedčenie na základe podkladov zo školiaceho pracoviska vydáva ministerstvo. Vzor osvedčenia je uvedený v prílohe č. 6.
(2) Platnosť osvedčenia klasifikátora je päť rokov. Po uplynutí piatich rokov sa klasifikátor znova zúčastní na odbornej príprave a skladá skúšky na predĺženie platnosti osvedčenia vždy na ďalších päť rokov. Na túto odbornú prípravu pozýva klasifikátora školiace pracovisko. Ak počas platnosti osvedčenia klasifikátor z akýchkoľvek dôvodov ukončil výkon činnosti klasifikátora, túto skutočnosť neodkladne oznámi školiacemu pracovisku a odovzdá ministerstvu osvedčenie.
(3) Okrem odbornej prípravy na získanie osvedčenia sa klasifikátor každý rok zúčastňuje na priebežnom školení klasifikátorov. Na toto školenie pozýva klasifikátora školiace pracovisko. V prípade neodôvodnenej neprítomnosti klasifikátora na tomto školení môže školiace pracovisko navrhnúť ministerstvu odňať klasifikátorovi osvedčenie.
§ 7
Osvedčenia vydané podľa doterajších predpisov sa považujú za osvedčenia podľa tejto vyhlášky.
§ 8
Zrušuje sa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 464/2004 Z. z. o klasifikácii jatočných ošípaných a o vydávaní osvedčenia o odbornej spôsobilosti.
§ 9
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2007.