nevzniká nový právny subjekt. Každý so spoločníkov tichej spoločnosti vystupuje navonok voči tretím osobám pod svojím menom a podnikateľskú činnosť uskutočňuje len jeden z nich - podnikateľ, pod svojím obchodným menom. To znamená, že tichý spoločník je pre verejnosť neznámy.Tichá spoločnosť musí mať písomnú formu, ale navonok sa jej existencia neupravuje. Zánik zmluvy je možné dohodnúť. Ide o vnútorný vzťah medzi podnikateľom a tichým spoločníkom upravený zmluvou. V zmluve o tichej spoločnosti nie je žiadne ustanovenie kogentné, ide o širokú zmluvnú možnosť. Zmluva o tichej spoločnosti patrí do kategórie tzv. absolútnych obchodov, lebo sa použije bez ohľadu na povahu účastníkov. Aj keď to oslabuje „tichosť spoločníka“, jeden podnikateľ môže mať viac tichých spoločníkov. Podnikateľ môže byľ len jeden, ale môže ním byť aj podnikateľ s tzv. slobodným povolaním, ktorý podniká podľa osobitných predpisov napr. advokát, prokurátor, lekár, a pod. Obchodný zákonník neurčuje, kto môže byť tichým spoločníkom, preto ním môže byť fyzická aj právnická osoba. Nie je určený ani počet tichých spoločníkov. Všeobecná formulácia Obchodného zákonníka umožňuje, aby aj podnikateľ bol sám tichým spoločníkom, bol ním aj štatutárny zástupca, prokurista, akcionár alebo člen družstva, môžu nimi byť aj rodinní príslušníci alebo osoby blízke podnikateľovi. Aj keď ide o veci bežného hospodárenia podnikateľa, mal by o prijatí tichého spoločenstva rozhodovať najvyšší orgán tohto podnikateľského subjektu, no často nestáva sa tak.
V zmluve o tichej spoločnosti je stanovené, akým spôsobom sa tichý spoločník podieľa na zisku a strate podnikateľskej činnosti. Podnikateľ sa stáva vlastníkom vkladu tichého spoločníka, ak sa neustanoví v zmluve inak. Ak je premetom vkladu nehnuteľná vec, je podnikateľ oprávnený ju užívať len po dobu trvania zmluvy. Pri zániku podniku má tichý spoločník nárok na vrátenie vkladu, ak prevyšuje podiel na vzniknutej strate, ale zúčastňuje sa na vzniknutej strate len do výšky svojho vkladu a nie je povinný svoj vklad dopĺňať. Tichý spoločník za záväzky podnikateľa ručí len ak je jeho meno obsiahnuté v obchodnom mene podnikateľa alebo prehlási osobe, s ktorou jedná podnikateľ o uzavretí zmluvy, že obaja podnikajú spoločne. Často sa tak nestáva. Nárok zo zisku vzniká ročne a je nárokom samostatným. Je ale možné dohodnúť, že tichý spoločník sa na strate nepodieľa, čo sa v praxi bežne používa. Tichý spoločník sa na podnikaní priamo nezúčastňuje, nemôže preto rokovať a rozhodovať v konkrétnych obchodných prípadoch, ale z titulu podielu na zisku či strate má právo nahliadať do obchodnej dokumentácie a poznať účtovnú závierku, ktorá je rozhodujúca pre určenie podielu tichého spoločníka.
Predmetom vkladu môže byť určitá peňažná čiastka, určitá vec, právo alebo iná majetková hodnota využiteľná pri podnikaní. Napríklad môže to byť poskytovanie právnej pomoci, menežerskej činnosti, lobingu a pod.. Ak k tomu pridáme obchodné tajomstvo a zákonné utajovanie skutočnosti, kauciu, imunitu, takéto „monštrum“ má neobmedzenú ekonomickú, právnu a politickú moc, ktoré je spoločnosťou nekontrolovateľná až neporaziteľná. Aj tu platia slová viceprezidenta Policajného prezídia SR Ivana Spišiaka, že organizovaný zločin môže mať prepojenie cez orgány činné v trestnom konaní, súdy až po parlament.
Tichá spoločnosť je obdobou spoločnosti občianskeho práva bez právnej subjektivity. Je určitou formou úverovania podnikateľskej činnosti už existujúcej firmy na základe zmluvného vzťahu, preto vo väčšine hospodársky vyspelých krajín neexistuje ako samostatný inštitút práva. Z horeuvedených dôvodov sa navrhuje tento právny inštitút z Obchodného zákonníka vypustiť.
Súlad návrhu zákona s Ústavou SR
Návrh novely zákona je v súlade s Ústavou SR.