N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K Y
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
III. volebné obdobie
Návrh
Zákon
z ...................2005,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.179/1998 Z. z. o obchodovaní s vojenským materiálom a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone
Čl. I
Zákon č. 179/1998 Z. z. o obchodovaní s vojenským materiálom a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 26/2002 Z. z. , zákona č. 496/2002 Z. z., 215/2004 Z. z., 350/2004 Z. z. a zákona 409/2004 Z. z. sa mení takto:
§ 23 sa dopĺňa odsekmi 8 a 9, ktoré znejú:
„(8) Ministerstvo hospodárstva každoročne vypracúva súhrnnú výročnú správu o obchode s vojenským materiálom, ktorú predkladá výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie a výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti. Súhrnná výročná správa za predchádzajúci kalendárny rok sa predkladá do 31. apríla nasledujúceho roku. Súhrnná výročná správa o obchode s vojenským materiálom utajený charakter a jej obsahom sú:
a)analýza platnej legislatívy upravujúcej problematiku vývozu, dovozu a reexportu vojenského materiálu,
b)vývoj vývozu, dovozu a reexportu za uplynulý kalendárny rok, porovnanie s predošlými rokmi,
c)zoznam povolení na obchodovanie s vojenským materiálom, udelených za príslušný kalendárny rok,
d)vybrané informácie o udelených vývozných licenciách (druh vojenského materiálu, počet, celková cena vyvezeného a dovezeného vojenského materiálu, identifikácia krajiny určenia a konečného užívateľa vojenského
materiálu),
e)zoznam zamietnutých žiadostí o udelenie licencií na vývoz vojenského materiálu v členení podľa kritérií, stanovených § 11,
f)zoznam zamietnutých žiadostí o udelenie licencií na vývoz vojenského materiálu v členení podľa kritérií stanovených § 19, vrátane informácií o konečnom užívateľovi, krajiny určenia, druhu, počte a celkovej cene vojenského materiálu.
(9) Ministerstvo hospodárstva každoročne vypracúva výročnú správu o obchode s vojenským materiálom, ktorú zverejňuje dostupným spôsobom do 31. apríla nasledujúceho roku. Obsahom výročnej správy o obchode s vojenským materiálom sú:
a)analýza platnej legislatívy upravujúcej problematiku vývozu, dovozu a reexportu vojenského materiálu,
b)vývoj vývozu, dovozu a reexportu za uplynulý kalendárny rok, porovnanie s predošlými rokmi,
c)zoznam povolení na obchodovanie s vojenským materiálom, udelených za príslušný kalendárny rok,
d)kategórie vojenského materiálu, vyvezeného z územia Slovenskej republiky za príslušný kalendárny rok vrátane počtu kusov,
e)zoznam krajín určenia vývozu vojenského materiálu,
f)celková cena vyvezeného vojenského materiálu do jednotlivých krajín určenia,
g)počet zamietnutých žiadostí o udelenie povolení na obchodovanie s vojenským materiálom v členení podľa kritérií, stanovených v § 11,
h)počet zamietnutých žiadostí o udelenie licencie na vývoz vojenského materiálu v členení podľa kritérií stanovených v § 19.“.
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. augusta 2005
D Ô V O D O V Á S P R Á V A
Všeobecná časť
Poslanecký návrh novely zákona č. 179/1998 Z.z. o obchodovaní s vojenským materiálom a doplnení zákona č. 455/1991 Z.z. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov sa predkladá v záujme zvýšenia transparentnosti v rámci obchodovania s vojenským materiálom a jeho cieľom je priblížiť legislatívu Slovenskej republiky štandardom Európskej únie v tejto oblasti.
Slovenská republika sa dňa 3.8.1998 dobrovoľne prihlásila k rešpektovaniu Kódexu správania sa štátov Európskej únie pri vývoze zbraní. Operatívne nariadenie č. 8 zmieňovaného kódexu vyžaduje od vlád Európskej únie, aby vypracovávali dôverné výročné správy o zbrojnom exporte vlastnej krajiny. Tieto správy jednotlivých členských štátov únie následne prediskutovávané v Rade ministrov Európskej únie, ktorá každoročne pripravuje Súhrnnú výročnú správu o vývoze zbraní. Aj keď Kódex Európskej únie o exporte zbraní explicitne nevyžaduje publikovanie výročných správ o vývoze zbraní, skoro všetky pôvodné krajiny Európskej únie ich zverejňujú1.
Argumentácia v prospech vydávania výročných správ môže takisto vychádzať z Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky - najdôležitejšieho koncepčného bezpečnostného dokumentu Slovenskej republiky. Bezpečnostná stratégia Slovenskej republiky, ktorá bola schválená 27. marca 2001 deklaruje, že: „Slovenská republika bude aj naďalej aktívne prispievať k príprave a realizácii dohôd o kontrole zbrojenia, o odzbrojení a nešírení zbraní a podieľať sa na presadzovaní širšieho, komplexného a verifikovateľného procesu medzinárodnej kontroly. Súčasťou tohto úsilia je kontrola vývozu vlastných zbraní, ktorý chce Slovenská republika prísne zlaďovať so svojimi integračnými záujmami“. Tento dokument predstavuje najzáväznejšie prehlásenie týkajúce sa obchodu so zbraňami, aké bolo Slovenskou republikou doposiaľ učinené.
Štandardom v krajinách Európskej únie je vypracovávanie správ o exporte vojenského materiálu. Základom pre ich predkladanie je poväčšine Kódex správania sa štátov Európskej únie pri vývoze zbraní a následne normy, ktoré konkretizujú jeho
1 s výnimkou Rakúska a Grécka
uplatňovanie v legislatíve jednotlivých štátov. Správa potom býva predložená parlamentu, ktorý ju vezme na vedomie. Analyzované výročné správy uvádzajú (s rozdielnou podrobnosťou) základné informácie o národnej legislatíve, príslušnosti k medzinárodným režimom kontroly, rozbor medzinárodných dokumentov, ku ktorým krajina pristúpila, a samotnú štatistiku.
Belgicko
Výročnú správu o obchodovaní so zbraňami, muníciou a citlivými materiálmi pripravuje Ministerstvo zahraničných vecí. Každých šesť mesiacov býva okrem toho predkladaná správa o počte udelených licencií. Minister ju osobne predkladá parlamentu. Táto správa sa sprístupňuje aj verejnosti prostredníctvom jej umiestnenia na internet.
Holandsko
Výročnú správu o exporte zbraní a vojenského materiálu vypracováva Ministerstvo hospodárstva, ktoré ju následne zverejňuje. Súčasťou výročnej správy aj tzv. “upozornenia o zamietnutí” (denial notifications), ktoré v rámci dobrovoľnej výmeny informácií medzi členmi Európskej únie obsahujú nielen popis dotyčných materiálov, ale tiež informácie o predpokladaných odberateľoch a konečných užívateľoch2. Ďalej Ministerstvo hospodárstva prikladá informácie, ktoré vysvetľujú vydanie zamietnutia pre jednotlivé žiadosti o dodávku vojenského materiálu.
Nemecko
Výročnú správu o exporte zbraní a vojenského materiálu vypracováva Ministerstvo hospodárstva. Následne nemecká vláda túto správu predkladá Spolkovému snemu, ktorý ju každoročne prerokúva. Verejnosti je Výročná správa o exporte zbraní a vojenského materiálu sprístupnená na internete. Zaujímavosťou nemeckej správy je časť o trestných konaniach a ich výsledkoch v súvislosti s podozreniami o porušovaní pravidiel definovanými v licenčných podmienkach.
2 Táto informácia súvisí s napĺňaním Kódexu a budovaním spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, ktoré predpokladajú efektívnu výmenu informácií medzi jednotlivými členskými štátmi. Cieľom je dosiahnuť, aby subjekt, ktorému jeden zo štátov EÚ odmietol vydať licenciu pre určitý obchod, nemohol o ňu požiadať v inom.
Švédsko
Výročnú správu o exporte zbraní a vojenských materiálov vypracováva Národný inšpektorát strategických výrobkov (samostatná vládna inštitúcia), ktorý je poverený vydávaním povolení a licencií na export vojenskej techniky. Švédska vláda každoročne predkladá výročnú správu do parlamentu a následne ju verejnosti sprístupňuje na internete. Popri britskej je táto správa najpodrobnejšou v štátoch Európskej únie. Zaujímavosťou švédskeho modelu je aj tzv. Rada kontroly exportu, v ktorej zastúpení predstavitelia všetkých politických strán Riksdagu. Rada sa vyjadruje ku komplikovanejším, príp. kontroverznejším žiadostiam o udelenie licencie a interpretuje vydané smernice týkajúce sa exportu vojenského materiálu. Členovia Rady majú počas licenčného konania prístup k celej dokumentácii.
Taliansko
Výročnú správu o exporte zbraní a vojenského materiálu vypracováva Ministerstvo zahraničných vecí. Predseda vlády každoročne predkladá túto správu parlamentu. Zoznam exportných licencií, ktoré udelilo Ministerstvo zahraničných vecí, je verejne prístupným dokumentom. Zaujímavosťou talianskej výročnej správy je to, že v nej uvádzané aj spoločnosti vyvážajúce vojenský materiál spolu s informáciami o jeho type, množstve a cene (krajina určenia sa neuvádza). Zároveň sa v správe spomínajú aj finančné inštitúcie, ktoré sa na takýchto obchodoch podieľali.
Veľká Británia
Výročnú správu o exporte zbraní a vojenského materiálu vypracováva spoločne Ministerstvo zahraničných vecí, Ministerstvo obrany a Ministerstvo hospodárstva. Výročné správy predkladané na vedomie parlamentu. Verejnosti prístupné na internete. Zaujímavosťou tejto výročnej správy je predovšetkým podrobná charakteristika vývozov do jednotlivých krajín. Obsahuje však takisto analýzu odmietnutí vydať licencie (nie však tak podrobne ako tomu je v prípade holandskej správy) a časové vymedzenie vydaných licencií.
Návrh novely zákona bol vypracovaný na základe objektívnej potreby zákonnou formou upraviť požiadavky vyplývajúce z Kódexu správania sa štátov
Európskej únie pri vývoze zbraní. Takto sa vytvorí optimálny legislatívny rámec pre kontrolu tak citlivej oblasti ako je obchodovanie s vojenským materiálom. Slovensko na medzinárodných fórach deklaruje snahu prispievať k zvyšovaniu bezpečnosti vo svete. Preto je obzvlášť v kontexte množiacich sa teroristických útokov dôležité zdôrazňovať zodpovednosť štátov za obchodovanie so zbraňami. Prijatie tejto legislatívnej normy by prispelo k zvýšeniu účinnosti prevencie proti nezákonným obchodom, ktoré by mohli výrazným spôsobom ohroziť pozíciu Slovenskej republiky ako spoľahlivého partnera nielen v rámci Európskej únie, ale aj NATO.
Návrh zákona nebude mať dopad na štátny rozpočet, ani rozpočty obcí a vyšších územných celkov. Návrh zákona si nevyžiada zvýšené nároky na pracovné miesta a nebude mať vplyv na životné prostredie.
Návrh zákona je v súlade s ústavou Slovenskej republiky a s medzinárodnými zmluvami a záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
O s o b i t n á č a s ť
K Čl. I
Predloženým návrhom odsekom 8 sa v súlade so všeobecnou časťou dôvodovej správy zavádza povinnosť Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky každoročne vypracúvať Súhrnnú výročnú správu o obchode s vojenským materiálom a predkladať ju Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti.
V súlade so všeobecnou časťou dôvodovej správy sa v odseku 9 zavádza povinnosť Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky každoročne vypracúvať Výročnú správu o obchode s vojenským materiálom a zverejňovať ju dostupným spôsobom.
K Čl. II
Navrhuje sa účinnosť zákona ustanoviť k 1. augustu 2005.
D O L O Ž K A Z L U Č I T E Ľ N O S T I
návrhu zákona s právom Európskej únie
1.Navrhovateľ zákona: poslanec Národnej rady Slovenskej republiky
Ladislav Polka
2.Názov návrhu zákona: zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 179/1998 Z. z. o obchodovaní s vojenským materiálom a doplnení zákona č. 455/1991 Z. z. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
3.V práve Európskej únie je problematika návrhu upravená v rámci Kódexu správania sa štátov Európskej únii pri vývoze zbraní. Slovenská republika pristúpila k tomuto kódexu 3. 8. 1998. Operatívne nariadenie č. 8 zmieňovaného kódexu vyžaduje od vlád Európskej únii, aby vypracovávali dôverné výročné správy o zbrojnom exporte vlastnej krajiny.
4.Návrh zákona svojou problematikou nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva uvedené v čl. 70 Európskej dohody o pridružení a svojou problematikou nepatrí medzi priority odporúčané v Bielej knihe.
5. Charakteristika právnych noriem Európskej únie, ktorými je upravená problematika návrhu zákona: prispôsobenie sa Kódexu a budovaniu spoločnej a bezpečnostnej politiky Európskej únii.
6. Vyjadrenie stupňa kompatibility s právnou normou Európskej únie: čiastočná, navrhovaná právna norma by bola vnútroštátnym legislatívnym vymedzením princípov definovaných v Kódexe správania sa štátov Európskej únii pri vývoze zbraní.