NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
III. volebné obdobie
Číslo:
N á v r h
poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Karola Ondriaša
na vydanie
zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 553/2002 Z.z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa) v znení neskorších predpisov
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Návrh na uznesenia:
Národná rada Slovenskej republiky
schvaľuje
návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Karola Ondriaša na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 553/2002 Z.z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa) v znení neskorších predpisov.
Bratislava, január 2005
2
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
III. volebné obdobie
__________________________________________________________________
Návrh
Zákon
z ......................2004
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 553/2002 Z.z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa) v znení neskorších predpisov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 553/2002 Z.z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa) v znení neskorších predpisov
sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 2 sa za písmeno f) vkladá nové písmeno g), ktoré znie:
“g) Nepravdivým dokumentom všetky zachované alebo rekonštruované druhy zväzkov, podzväzkov, informačných výstupov zo zväzkov, záznamov, personálnych (kádrových) spisov a osobných evidenčných kariet, ktoré predmetom sprístupňovania alebo zverejňovania podľa tohto zákona, ktoré sú sporné, pochybné alebo boli vyvolané ľsťou.“
Doterajšie písmeno g) sa označuje ako písmeno h).
2. § 11 Bezúhonnosť znie:
§ 11
Bezúhonnosť
Za bezúhonného sa na účely tohto zákona považuje ten, kto nebol členom bezpečnostných orgánov Nemeckej tretej ríše a Zväzu sovietskych socialistických republík a tiež bezpečnostných orgánov štátu, ktoré boli vytvorené a zhromaždené v období od 18. apríla 1939 do 31. decembra 1989 ani nebol príslušníkom ani zamestnancom bezpečnostných orgánov štátu 2 písm. g) a h)] ani osobou evidovanou ako spolupracovník bezpečnostnej zložky 2písm. i)]. Tým nie dotknuté ďalšie ustanovenia podľa osobitného predpisu3) .“
3
3. § 26 Informačný systém dokumentov znie:
§ 26
Informačný systém dokumentov
(1) Za účelom sprístupnenia dokumentov prevádzkuje ústav informačný systém dokumentov.
(2) V informačnom systéme dokumentov eviduje ústav dokumenty, ktoré predmetom sprístupnenia a zverejnenia, uchováva údaje o oprávnených žiadateľoch, a keď je oprávneným žiadateľom osoba oprávnená podľa § 17 ods. 2, údaje o zomrelej osobe uvedené v § 17 ods. 1.
(3) Súčasťou informačného systému dokumentov je evidencia žiadostí. V tejto evidencii ústav uchováva žiadosti podľa § 20 a kópie odpovedí podľa § 21 a potvrdenie o prevzatí kópie podľa § 25.
(4) V evidencii a v informačnom systéme v súvislosti s vyslovením nepravdivosti dokumentov, ústav uchováva aj údaje a dokumenty o vedených a rozhodnutých súdnych sporoch, a výške náhrady majetkovej a nemajetkovej ujmy a údaje o trestných konaniach.
(5) Štát zodpovedá za údaje obsiahnuté v dokumente a v evidenčnej pomôcke.
(6) Ústav je povinný overovať, či údaje obsiahnuté v dokumente a údaje získané do informačného systému dokumentov zo zachovaných evidenčných pomôcok uvedených v odseku 2 sú evidované presne alebo pravdivo.
(7) Za presnosť a pravdivosť údajov obsiahnutých v dokumente a údajov získaných do informačného systému dokumentov zo zachovaných evidenčných pomôcok ústav zodpovedá občianskoprávne8a)
(8) Za presnosť a pravdivosť sprístupnených a zverejnených údajov obsiahnutých v dokumente a údajov získaných do informačného systému dokumentov zo zachovaných evidenčných pomôcok, členovia orgánov ústavu zodpovedajú občianskoprávne8a) a trestnoprávne8b).
(9) Stupeň nebezpečnosti trestného činu sprístupnenia a zverejnenia nepravdivých dokumentov uvedených v § 2 písmeno g) pre spoločnosť, osoba páchateľa, vykonanie činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný osobou páchateľa, miera jeho zavinenia a jeho pohnútka sa posúdi podľa osobitného zákona8c). “
4
4. Za § 26 sa vkladá § 26a, ktorý znie:
§ 26a
(1) Nepravdivosti a nepresnosti sprístupneného a zverejneného dokumentu sa môže osoba domáhať, ktorá je v ňom uvedená ako spolupracovník bezpečnostnej zložky pod nepravým (krycím) menom a bola oznámená žiadateľovi aj pravým menom (ďalej len „nepravá osoba“), keď sa o tom dozvie. A to aj vtedy keď stotožnenie mien je možné.
(2) Ústav je povinný nepravej osobe, na základe jej žiadosti sprístupniť dokumenty, ktoré boli zverejnené podľa § 17 a 18.
(3) V žiadosti uvedie nepravá osoba svoje meno, priezvisko, rodné číslo predchádzajúce zmeny svojho priezviska, dátum narodenia, miesto narodenia štátne občianstvo, vrátane predchádzajúcich, trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, vrátane názvu kraja predchádzajúcich trvalých pobytov, ak ich alebo ich mal a názov inštitúcie alebo organizovanej skupiny osôb, ku ktorej sa má objektový zväzok vzťahovať
(4) Právo na sprístupnenie dokumentov uvedených v § 17 ods. 1 popri nepravej osobe tiež fyzická osoba, ktorá predloží súhlas nepravej osoby s jej úradne overeným podpisom.
(5) Ak nepravá osoba zomrela, toto právo jej osoba blízka8d). Ak to osoba blízka žiada, uvedie meno, priezvisko a rodné číslo zomrelej nepravej osoby, alebo ak ho nemá, jej dátum narodenia a údaje o zomrelej nepravej osobe.
(6) Žiadosť o sprístupnenie a zverejnenie dokumentov opatrí nepravá osoba, osoba splnomocnená nepravou osobou a ak zomrela jej osoba blízka svojím úradne overeným podpisom. Úradné overenie podpisu nie je potrebné, ak nepravá osoba pri osobnom podaní preukáže svoju totožnosť.
(7) Dokumenty sa tejto osobe sprístupňujú v rozsahu, v cene a spôsobom a spôsobom, akým sa sprístupňujú oprávnenému žiadateľovi. Sprístupnenie sa uskutoční zoznámením nepravej osoby s kópiami dokumentov na mieste, ktoré jej ústav oznámil v písomnej odpovedi.
(8) Ústav vydá nepravej osobe na jej žiadosť podanú pri zoznamovaní sa so sprístupneným dokumentom jednu kópiu celého dokumentu alebo vybranej časti, podľa jej výberu. Ústav každú stranu vydanej kópie označí pečiatkou. Prevzatie vydanej kópie nepravá osoba potvrdí podpisom.
(9) Ak nepravá osoba, o ktorej je evidovaný osobný zväzok alebo zväzok s osobnými údajmi, odovzdá ústavu vlastné vyjadrenie k obsahu zväzku alebo k faktu registrácie v evidencii v informačných systémoch zväzkov bezpečnostných zložiek, je ústav povinný zaradiť vyjadrenie k údajom o tejto osobe ako nedeliteľnú súčasť dokumentu a sprístupňovať ju oprávneným žiadateľom spolu s dokumentmi alebo záznamami o evidencii.
(10) Ak je nepravá osoba dotknutá nepresnosťou a nepravdivosťou údajov obsiahnutých v dokumente a údajov získaných do informačného systému dokumentov zo zachovaných evidenčných pomôcok právo domáhať sa na súde voči ústavu a členom jeho orgánov
5
ochrany svojej osobnosti, náhrady majetkovej a nemajetkovej ujmy, podľa osobitného zákona občianskoprávne8a).
(11) Nárok na uplatnenie majetkovej a nemajetkovej ujmi, nepravá osoba môže na súd podať do dvoch rokov odkedy sa o zverejnení nepravdivosti dokumentu dozvie, najneskôr do troch rokov, keď nepravdivý dokument ústav žiadateľovi sprístupní.
(12) Ak nepravá osoba uplatní svoj nárok na súde a oznámi to ústavu, ústav je povinný obsah napadnutého dokumentu nezverejňovať a to do termínu, keď súd právoplatným rozhodnutím nárok nepravej osoby zamietne.“
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1 júna 2005.