Predkladacia správa
Plénum Národnej rady Slovenskej republiky rozhodlo o tom, že dopracovaný materiál o stanovisku Slovenskej republiky k začatiu rokovaní Európskej únie s Tureckou republikou bude prerokovaný na plenárnom zasadnutí Národnej rady Slovenskej republiky dňa 30.11.2004.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti v súvislosti s prerokovaním materiálu svojím uznesením číslo 22 zo dňa 20. októbra 2004 zaviazal vládu Slovenskej republiky, aby predložila Návrh stanoviska Slovenskej republiky k začatiu rokovaní Európskej únie s Tureckou republikou o vstupe Turecka do Európskej únie doplnenú o tri typy informácií (prezentácia histórie krajín vo vzdelávacom systéme Turecka, stanovisko najdôležitejších mimovládnych organizácií a opozičných politických strán k vnútropolitickej situácii v Turecku, výsledky štúdie možných dopadov vstupu Turecka do EÚ na Slovensko z pohľadu jednotlivých rezortov).
Diskusia na túto tému prebieha vo všetkých členských krajinách EÚ, najmä po zverejnení pravidelnej hodnotiacej správy Európskej komisie, dopadovej štúdie a odporúčaní Európskej komisie k otvoreniu prístupových rokovaní s Tureckom. Definitívne rozhodnutie v tejto záležitosti má prijať Európska rada na svojom zasadaní 17. decembra 2004 v Bruseli.
Predkladaný materiál podáva informáciu o doterajšom vývoji vzťahov Tureckej republiky s Európskou úniou a analyzuje hodnotiacu správu Európskej komisie o pokroku Turecka pri plnení predvstupových kritérií členstva v EÚ, zverejnenú dňa 6. októbra 2004 s dôrazom na plnenie kodanských politických a ekonomických kritérií a dopadovú štúdiu EK. V ďalšej časti materiál poskytuje rámcový prehľad o hlavných názorových prúdoch členských krajín Európskej únie, osobitne holandského predsedníctva, na tému otvorenia predvstupových rokovaní. Na základe uznesenia Výboru NR SR pre európske záležitosti č. 22 z 20.10.2004 bol materiál doplnený o informácie týkajúce sa prístupu k historickým udalostiam vo vzdelávacom systéme Turecka, stanovísk mimovládnych organizácií a opozičných politických strán k vnútropolitickej situácii v krajine ako aj o výsledky štúdie možných dopadov vstupu Turecka do z pohľadu jednotlivých rezortov SR. Materiál v závere obsahuje návrh stanoviska SR k otázke začatia prístupových rokovaní s Tureckou republikou.