Dôvodová správa
1. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 65/2001 Z. z. o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok predkladá minister spravodlivosti Slovenskej republiky ako iniciatívny návrh.
Dôvodom navrhovaných úprav zákona č. 65/2001 Z. z. o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok je skutočnosť, že v súvislosti s postupným prevádzaním súdnych pohľadávok do justičnej pokladnice podľa jednotlivých obvodov krajských súdov je potrebné, aby ustanovenia zákona riešili a upravili aj správu a vymáhanie súdnych pohľadávok vzniknutých z činnosti vojenských súdov a z činnosti špeciálneho súdu.
Cieľom navrhovanej novely je zosúladiť ustanovenie týkajúce sa trvalého upustenia od vymáhania súdnych pohľadávok a odpustenia súdnych pohľadávok s ustanoveniami § 6a ods. 6 a 9 zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov. Tieto ustanovenia upravujú, že súhlas zriaďovateľa s rozhodnutím o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky sa vyžaduje pri pohľadávke vyššej ako 50 000,-Sk a pri odpustení pohľadávky sa ustanovuje maximálna suma 30 000,-Sk.
Prerokovanie návrhu zákona na plenárnom zasadnutí Rady hospodárskej a sociálnej dohody nie je potrebné.
Návrh nebude mať vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí alebo rozpočty vyšších územných celkov, nebude mať vplyv na zamestnanosť ani na tvorbu pracovných miest.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Doložka finančných, ekonomických, environmentálnych vplyvov
a vplyvov na zaměstnanost
1.Návrh zákona nezakladá nároky na verejné financie.
2.Návrh zákona je v súlade s prioritami a cieľmi hospodárskej politiky.
3.Návrh zákona nemá vplyv na životné prostredie.
4.Návrh zákona neovplyvní zamestnanosť a nevyžiada si zvýšenie počtu pracovníkov.
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona
s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie
1.Navrhovateľ zákona : vláda Slovenskej republiky
2.Názov návrhu zákona : zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 65/2001 Z. z. o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok
3.Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskym spoločenstvám a Európskej únii :
a)návrh zákona svojou problematikou nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva uvedené v čl. 70 Európskej dohody o pridružení, Národného programu pre prijatie acquis communataire, odporúčané v Partnerstve pre vstup, odporúčané v prílohe Prípravy asociovaných krajín strednej a východnej Európy na integrácie do vnútorného trhu Únie (Biela kniha), screeningu, medzi prioritné úlohy vlády Slovenskej republiky, patrí medzi úlohy vlády Slovenskej republiky podľa Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2003 na mesiac september,
b)nevyplývajú zo schválenej negociačnej pozície Slovenskej republiky ku kapitole č. 5 č. 24
4.Problematika návrhu právneho predpisu :
a)
b)nie je upravená v práve Európskych spoločenstiev,
c)
d)nie je upravená v práve Európskej únie,
5.Stupeň zlučiteľnosti návrhu právneho predpisu s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie :
Vzhľadom na vnútroštátny charakter upravovanej problematiky je posudzovanie súladu návrhu zákona s právom Európskych spoločenstiev a Európskej únie bezpredmetné.
6.Gestor (spolupracujúce rezorty) :
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
7.Účasť expertov pri príprave návrhu právneho predpisu a ich stanovisko k zlučiteľnosti návrhu právneho predpisu s právom Európskych
spoločenstiev a právom Európskej únie :
Pri vypracúvaní návrhu zákona nebola účasť experta .
2. Osobitná časť:
K čl. I
K bodu 1:
V tomto bode navrhujeme upresniť pôsobnosť zákona aj pre súdne pohľadávky vzniknuté z činnosti vojenských súdov a špeciálneho súdu z dôvodu jednoznačnej aplikácie ustanovení tohto zákona aj pre vojenské súdnictvo a novozriadený špeciálny súd.
K bodu 2:
Upravujú sa podmienky, za akých môže justičná pokladnica uzavrieť dohodu o splátkach alebo o odklade platenia. Justičná pokladnica možnosť zohľadniť tiež ekonomické pomery povinného, čo rozširuje možnosť tejto úpravy i na právnické osoby.
K bodom 3 a 4:
Navrhujeme zvýšiť doterajšiu sumu, od ktorej sa odvíja možnosť rozhodnutia o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky z 20 000,-Sk na 50 000,-Sk, z dôvodu zosúladenia zákona č. 65/2001 Z. z. s § 6a ods. 6 zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov, ktorý upravuje, že súhlas zriaďovateľa s rozhodnutím o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky sa vyžaduje pri pohľadávke prevyšujúcej sumu 50 000,-Sk.
Z tých istých dôvodov ( zosúladenie so zákonom č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov), sa navrhuje zvýšiť sumu pre možnosť odpustiť pohľadávku z 10 000,-Sk na maximálnu sumu 30 000,-Sk.
K bodu 5:
Toto ustanovenie rieši problém v súvislosti s dožiadaním, ktorý vyvstáva z požiadavky zásady hospodárnosti a efektívnosti civilného procesu. Justičná pokladnica v rámci zachovania týchto zásad bude využívať inštitút dožiadaní a uvedená úprava sleduje zjednotenie procesných postupov v rámci vymáhania pohľadávok.
K bodu 6:
V tomto bode navrhujeme upresniť znenie zákona vzhľadom na decentralizáciu štátnej správy.
K bodu 7:
V ustanovení sa uvádzajú platby, v prípade ktorých pri dožiadaní je platobným miestom dožiadaný súd, ktorý je povinný po ukončení dožiadania bezodkladne poukázať tieto prostriedky justičnej pokladnici po zrazení nákladov spojených s realizáciou dožiadania, čím sa zjednodušuje činnosť v justičnej pokladnici, ktorá fakticky preberá vymoženú pohľadávku.
K bodom 8 a 9:
Zmeny týchto ustanovení majú spresňujúci charakter.
K Čl. II
Vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu a potrebnú dĺžku legisvakancie sa navrhuje, aby zákon nadobudol účinnosť 1. novembra 2004.
Bratislava, 07. júl 2004
Mikuláš Dzurinda, v.r.
predseda vlády
Slovenskej republiky
Daniel Lipšic, v.r.
podpredseda vlády
a minister spravodlivosti
Slovenskej republiky