1
D ô v o d o v á s p r á v a
Všeobecná časť
Ustanovenie § 74 zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o vysokých školách“) rieši postavenie zamestnancov vysokých škôl. Na vysokých školách ako zamestnanci pôsobia vysokoškolskí učitelia, výskumní pracovníci, umeleckí pracovníci a ostatní zamestnanci. Zamestnanci vysokých škôl pôsobiaci v klinickej a praktickej výučbe v špecializovaných výučbových zariadeniach verejných vysokých škôl podľa § 36 zákona o vysokých školách poskytujú zdravotnú starostlivosť podľa osobitného predpisu. Týždenný pracovný čas zamestnancov vysokých škôl uvedených vyššie, ktorí vykonávajú prácu na ustanovený týždenný pracovný čas podľa Zákonníka práce, vrátane práce nadčas, je najviac 58 hodín, aj keď pracujú pre viacerých zamestnávateľov. Toto ustanovenie je pre mnohých zamestnancov vysokých škôl nevýhodné a obmedzujúce. Mnohí učitelia vysokých škôl majú aj viac úväzkov a aj týmto spôsobom si vylepšujú svoju finančnú situáciu, ale práve obmedzenie týždenného pracovného času na najviac 58 hodín je pre nich prekážkou. Tvorivá práca vysokoškolských učiteľov je často nárazová a krátkodobo presiahne zákonom stanovený limit. Limit svojho pracovného času by si mal každý stanoviť sám.
Takéto obmedzenie pôvodne poznal aj Zákonník práce v § 252 ods. 2, podľa ktorého „pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas, ustanovený v § 85 ods. 6, je v období od 1. apríla 2002 do 31. marca 2007 najviac 58 hodín týždenne“. Toto obmedzenie bolo novelou Zákonníka práce č. 210/2003 Z.z. skrátené iba do 31. decembra 2003, a teda od 1. januára 2004 neplatí. Napriek tomu ale zostalo pri vysokoškolských učiteľoch a iných zamestnancoch vysokých škôl. Argument, že pri terajšom stave nezamestnanosti nie je správne, aby niekto mal aj napr. 4 či 5 úväzkov nie je a iní boli bez práce nie je správny, pretože riešením nezamestnanosti nie je obmedzovanie možnosti pracovať pre iných.
Cieľom predloženého návrhu zákona je zo zákona o vysokých školách vypustiť ustanovenie § 74 ods. 3, ktorý toto obmedzenie obsahuje.
Predložený návrh zákona nebude mať vplyv na štátny rozpočet, ani na rozpočty obcí a vyšších územných celkov. Predložený návrh zákona nebude zvyšovať nároky na pracovné zabezpečenie. Predložený návrh zákona nebude mať vplyv na životné prostredie.
Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
2
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona s právom Európskej únie
1.Navrhovateľ zákona: poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Jirko Malchárek a Beáta Brestenská
2.Názov návrhu zákona: Zákon, ktorým sa mení zákon č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
3.V práve Európskej únie je problematika návrhu zákona:
b) neupravená
4.Návrh zákona svojou problematikou:
c) nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva uvedené v čl. 70 Európskej dohody o pridružení a svojou problematikou nepatrí ani medzi priority odporúčané v Bielej knihe.
5.Charakteristika právnych noriem Európskej únie, ktorými je upravená problematika návrhu zákona:
bezpredmetné
6.Vyjadrenie stupňa kompatibility s právnou normou Európskej únie:
bezpredmetné
Osobitná časť
K Čl. I
V súlade so všeobecnou časťou dôvodovej správy odporúčame z vysokoškolského zákona vypustiť ustanovenie § 74 ods. 3. Toto ustanovenie obmedzuje týždenný pracovný čas zamestnancov vysokoškolských učiteľov, výskumných pracovníkov, umeleckých pracovníkov a ostatných zamestnancov vysokých škôl na 58 hodín týždenne, aj keď pracujú pre viacerých zamestnávateľov.
K Čl. II
Navrhujeme účinnosť zákona od 1. augusta 2004.