1
Dôvodová správaA.Všeobecná časť:
Účelom návrhu novely Občianskeho zákonníka je zabezpečiť väčšiu právnu istotu v zmluvných občianskoprávnych vzťahoch a znížiť mieru ich porušovania. Platná právna úprava záväzkových vzťahov plynúcich zo zmlúv o pôžičke alebo výpožičke umožňuje neekvivalentný pomer vzájomného plnenia z týchto zmlúv a porušovanie etických princípov zo strany veriteľa, ktorý v záujme vlastného obohatenia ťaží z núdze iného. Ide o hrubý nepomer vzájomného plnenia často s využívaním ťažkej situácie dlžníka vyvolanej jeho prechodnou naliehavou potrebou alebo neskúsenosťou alebo rozumovou slabosťou alebo rozrušením alebo ľstivým stanovením podmienok plnenia a proti plnenia zo strany veriteľa. Navrhovaná novela Občianskeho zákonníka vo väzbe na Trestný zákon umožní ľahšie stanoviť skutkovú podstatu viacerých trestných činov , najme trestných činov spáchaných proti majetku.
B. Osobitná časť:
K Čl. I.:
K bodu 1:
Zabezpečenie záväzku prevodom práva je vložené do Občianskeho zákonníka jeho novelou zákonom FZ ČSFR č. 507/1991 Zb. Úprava zabezpečenia prevodom práva je obsiahnutá v § 553 a je veľmi stručná. Podľa tejto právnej úpravy vzniká samostatný záväzkový vzťah, a to vzťah zabezpečovací medzi dlžníkom a veriteľom. Zabezpečovacím prevodom práva je možné previesť právo vlastnícke, čo dané ustanovenie umožňuje priamo zo zákona. Pri aplikácii tohoto, ustanovenia v praxi sa to zneužíva v neprospech dlžníka. Prejavuje sa to využívaním ťažkej situácie dlžníka alebo jeho nedostatočného duševného a vedomostného stavu zo strany veriteľa. Veriteľ poskytne dlžníkovi na základe zmluvy o úvere, úver často s úžerníckym úrokom a na zabezpečenie tejto pohľadávky uzatvorí s dlžníkom zmluvu o zabezpečení záväzku prevodom práva, väčšinou prevodom práva k pozemku a bytu so ľstivým predpokladom, že dlžník nebude schopný svoj záväzok plniť. Dlžník väčšinou svoje záväzky vzhľadom na svoju situáciu svoje zmluvne povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o úvere neplní alebo veriteľ vyhlási úver za okamžite splatný a tak sa stáva veriteľ úplným vlastníkom veci, ktorá je väčšinou v v hrubom nepomere vzájomného plnenia. Stačí keď dlžník ku dňu splatnosti úveru neuhradí čo i len časť istiny alebo úrokov a veriteľ to oznámi katastru nehnuteľnosti. Nadobúdacia cena sa rovná nesplatenej časti úveru, uhradenej časti zabezpečovaného úveru vysokého, často úžerníckeho úroku a iných nákladov veriteľom stanovených zmluvou o zabezpečení záväzku prevodom, práva. Veriteľ donúti dlžníka vopred prehlásiť, že takýto záväzok nie je v rozpore s dobrými mravmi, je platný a právne relevantný. Ak sa stane veriteľ definitívnym vlastníkom veci, je oprávnený ponechať si ju vo svojom vlastníctve alebo ju previesť do vlastníctva tretej osoby. Pri uzatváraní zmlúv
2
o zabezpečení záväzku prevodom práva dochádza veľmi často k porušovaniu občianskoprávnych vzťahov a k naplneniu viacerých skutkových podstát viacerých trestných činov, ako sú napr.: úžery, podvodu, porušovanie domovej slobody, útlaku, vydierania, poškodzovania cudzích práv, nedovoleného podnikania, skrátenia dane, zneužitia právomoci verejného činiteľa, marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti, prijímania úplatku, podplácania, nepriameho úplatkárstva, ohrozenia devízového hospodárstva, neprekazenia trestného činu a nadržovania. Zo života vieme, že mnohí podnikatelia ponúkajú občanom rýchle pôžičky, aj veľké sumy peňazí, využívajú ich ťažkú životnú situáciu, ich duševný a vedomostný stav, prípadne ich uvedú i do omylu aby sa na úkor nich bezdôvodne obohatili. Nadobúda to rozmery obzvlášť závažnej trestnej činnosť, organizovaného zločinu. Pozoruhodné je základné imanie týchto spoločnosti a personálne zloženie orgánov spoločnosti i celkový proces jednotlivých konaní. Je možné , že vedenie spoločnosti tvoria tzv. biele kone a za tým sú iné osoby, buď priamo, alebo ako tichí spoločníci a zahraničný peňažný kapitál, a že existuje prepojenie týchto spoločnosti na vysoké mocenské politické a mafianské kruhy. Súdne riešenie veci zo strany dlžníka, vzhľadom na vysoké súdne poplatky a preťaženosť súdov, je takmer nemožné a trestné konania voči páchateľom uvedených trestných činov je veľmi komplikované. Preto je sa navrhuje vypustiť § 553 z platného znenia Občianskeho zákonníka upraviť novou legislatívou. Zabezpečenie záväzkov Občianskeho zákonník umožňuje viacerými právnymi inštitútmi, ktoré sú uvedené v jeho piatej hlave. Ak zostane súčastný právny stav hrozí ďalšia rozsiahla obzvlášť závažná trestná činnosť a tragédie veľkého počtu občanov, ktorí sa do tohoto stavu dostanú následkom ich zlých sociálnych pomerov.K bodu 2:
Ustanovenia § 657 nemá odseky, preto keď sa dopĺňa o nove odseky je potrebné označiť stávajúci odsek ako odsek 1.
K bodu 3:
V platnom Občianskom zákonníku, v záväzkových vzťahov plynúcich zo zmlúv o pôžičke alebo výpožičke chýba ustanovenie o zneužívaní tiesne , neskúsenosti alebo rozumovej slabosti alebo rozrušenia dlžníka pri uzatváraní takejto zmluvy zo strany veriteľa. Preto je veľmi ťažké stanoviť v trestnom konaní, či bola naplnená skutková podstata trestného činu úžery, ktorej sa môže dopustiť veriteľ.
K bodu 4:
V poslednom období sme svedkami, že viaceré osoby ponúkajú rýchle pôžičky aj vysoké sumy. Sú to hlavne rôzne podnikateľské subjekty u ktorých je podozrenie, že páchajú trestný čin nedovoleného podnikania. V záujme odstránenia pochybnosti, ako aj v záujme transparentnej kontroly týchto podnikateľských subjektov a ochrany ich klientov sa navrhuje vložiť do § 657 nový odsek 3.
K bodu 5:
Do novely Občianskeho zákonníka zákonom č. 509/1991 Zb. v § 387 stanovoval, že ak ide o pôžičku peňazí, je možné požadovať úroky , ktoré nesmú presahovať výšku, ktorú staví vykonávací predpis a ten stanovil výšku najviac 2% z istiny. Vypustením tohoto
3
ustanovenia z Občianskeho zákonníka výška úrokov zo zmluvy o pôžičke sa stala závislá od dohody dlžníka a veriteľa. Po roku 1989 mnohí zbohatli i porušením práva a etických princípov a v tomto konaní pokračujú i pri poskytovaní pôžičiek. Banky poskytujú úvery do výšky priemernej úrokovej sadzby príslušného druhu úverov stanovenej Národnou bankou Slovenskej republiky. Aby sa zamedzilo poskytovanie úverov s úžerníckym úrokom navrhuje sa vložiť do platného Občianskeho zákonníka § 658 os. 1 toto ustanovenie.K bodu 6:
K hrubo neekvivalentnému pomeru vzájomného plnenia zo zmluvy o pôžičke môže dôjsť i v nepeňažnej pôžičke . Preto sa navrhuje vložiť do platného ustanovenia § 658 ods. 2 ustanovenie , ktoré stanovuje , že ak sa tak stane, takáto dohoda je neplatná.
K bodu 7:
K hrubo neekvivalentnému pomeru vzájomného plnenia môže dôjsť aj zo zmluvy o výpožičke, preto sa navrhuje vložiť do platného znenia § 659 ustanovenie, ktoré zamedzí vzniku takýchto právnych vzťahov.
K bodu 8,9.:
Prechodným ustanovením sa má predísť nejednoznačným výkladom protiprávnym konaniam pri aplikácií ustanovení tejto novely Občianskeho zákonníka.
K Čl. II.:
K bodu 1, 2, 3:
Navrhovane zmeny ustanovenia § 657 si vyžadujú aj zmeny v zákone Národnej rady Slovenskej republiky č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktoré sú uvedené v tomto Čl. II. bod 1 až 3.
K Čl. III.:
Navrhovaný zákon môže nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, pretože nevyžaduje žiadne opatrenia, ktoré by mali byť vykonané pred týmto termínom