Pellegrini bol prvým zahraničným hosťom nového prezidenta Maďarska Sulyoka Vytlačiť stránku / Print page

11. 3. 2024 20:01

Budapešť 11. marca (TASR) - Maďarský prezident Tamás Sulyok prijal v pondelok v budínskom Sándorovom paláci predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, ktorý bol prvým zahraničným hosťom hlavy štátu po jej nedeľňajšej inaugurácii. Podľa agentúry MTI Sulyok vyzdvihol dôležitú úlohu národnostných menšín, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
        Maďarský prezident ocenil výborné vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú podľa jeho slov založené na "strategickom partnerstve hodnom dobrých susedov".
        Rokujúce strany sa zhodli na dôležitosti zoskupenia Vyšehradskej štvorky (V4), pričom deklarovali záujem a odhodlanie pre silnú a úspešnú vyšehradskú spoluprácu.
        Sulyok podčiarkol, že maďarská menšina žijúca na Slovensku a komunita Slovákov žijúca v Maďarsku zohrávajú rozhodujúcu úlohu v dobrých susedských vzťahoch medzi oboma krajinami. "Národná identita, kultúra a vzdelávanie sú oblasti, ktoré treba podporovať," dodal.
        Pellegrini sa pred stretnutím s maďarským prezidentom stretol s predsedom parlamentu Lászlóom Kövérom aj s premiérom Viktorom Orbánom.


        (spravodajca TASR Ladislav Vallach) gon

Deň v parlamente

<- ->