Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini si uctil obete neslobody Vytlačiť stránku / Print page

17. 11. 2023 18:35

Bratislava, 17. november 2023 (Kancelária NR SR) - Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini si pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu uctil pamiatku obetí komunistického režimu položením vencov k Centrálnemu pamätníku popraveným a umučeným politickým väzňom v bratislavskej Vrakuni a k pamätníku Brána slobody na Devíne. „Národ, ktorý sa zo svojej minulosti nepoučil, je odsúdený prežiť ju znova. A túto časť našej minulosti, poznačenú krvou a trápením, už nikdy znova prežiť nechceme. Dovoľte mi vyjadriť skutočnú ľudskú pokoru k utrpeniu všetkých, ktorých život ostal navždy poznačený nespravodlivosťou a bolesťou. Aj tých, ktorých život neprávom vyhasol. Pre nich hodnoty slobody a demokracie neboli len otázkou presvedčenia, ale aj vlastnej životnej obete. Z celého srdca želám slovenského národu, aby na svojej budúcej púti už nikdy nemusel čeliť takýmto skúškam. Máme to však v rukách my všetci a je na každom z nás, či k tomuto cieľu prispeje,“ uviedol Peter Pellegrini.

Účasťou na pietnych spomienkach si predseda Národnej rady SR pripomenul taktiež 34. výročie Nežnej revolúcie. „Novembrové udalosti z roku 1989 sú pre nás dodnes príkladom, že jednotný ľud môže dosiahnuť doslova zázraky a zmeniť priebeh dejín. Nech sú tieto dni pripomienkou na to, čo nás ako národ spája, a nie rozdeľuje,“ skonštatoval P. Pellegrini. Predseda parlamentu si dnešný štátny sviatok 17. novembra uctil aj položením venca k pamätníku Alexandra Dubčeka pri budove Národnej rady Slovenskej republiky. „Alexander Dubček ako jedna z tvárí Novembra 89 vytváral symbolickú kontinuitu s rokom 1968, kedy volanie po slobode a dôstojnom sociálnom štáte bolo potlačené cudzími tankami. Alexander Dubček bol symbolickou garanciou, že sociálnodemokratické hodnoty, dôstojný a slobodný život človeka budú jednou z priorít každej poprevratovej vlády,“ povedal predseda NR SR.

Pri dnešnej príležitosti Dňa za slobodu a demokraciu budú dnes podvečer premietnuté projekcie na Bratislavskom hrade, ktorými si Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky pripomenie 34. výročie protestného študentského pochodu z 16. novembra 1989 a začiatok Nežnej revolúcie.

Deň v parlamente

<- ->