Členovia brannobezpečnostného výboru sa stretli s partnerkým výborom gruzínskeho parlamentu Vytlačiť stránku / Print page

16. 3. 2023 19:00

Bratislava 16. marec 2023 (Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť) - Členovia Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť dnes prijali partnerský brannobezpečnostný výbor gruzínskeho parlamentu, vedený jeho predsedom Irakliom Beraiom. V úvode predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa uistil partnerov o našej maximálnej podpore v európskej a euroatlantickej integrácii Gruzínska. Predseda gruzínskeho výboru apeloval na dve najvýznamnejšie priority Gruzínska – zachovanie územnej celistvosti a ambíciu vstúpiť do NATO.

Dôležitými témami diskusie boli vojna na Ukrajine a prítomnosť Ruska v zakaukazskom regióne, pričom obe strany vyjadrili podporu Ukrajine a zhodli sa na tom, že Rusko sa dopustilo bezprecedentného porušenia medzinárodného práva. Ohľadom diskusie k bezpečnostnej situácii v celom zakaukazskom regióne a samotného Gruzínska predseda gruzínskeho výboru uviedol, že ide o krajinu, ktorá bola v minulosti vystavená ruskej agresii a stále má časť svojho územia pod okupáciou, a stále vyzýva na úplné vytlačenie Ruska z regiónu a zvýšenie prítomnosti západných spojencov. Gruzínska strana potvrdila svoju neutralitu v otázke konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom a zdôraznila, že krajina sa v poslednej fáze konfliktu nepostavila na žiadnu stranu. Ďalšími témami rokovania boli sloboda prejavu ako základný princíp demokracie a jej stav na Slovensku a v Gruzínsku a rovnako aj dôraz na boj proti dezinformáciám. Rokovania sa dotkli aj obchodných vzťahov Gruzínska s Čínou a vojenským vzťahom s Tureckom. V závere rokovaní predseda gruzínskeho výboru pozval slovenský brannobezpečnostný výbor na recipročnú bilaterálnu návštevu do Tbilisi v blízkej budúcnosti a ocenil vrelosť vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.

Deň v parlamente

<- ->