Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vycestoval na pracovnú návštevu Českej republiky Vytlačiť stránku / Print page

11. 2. 2023 9:00

Bratislava/Praha 11. februára (Kancelária NR SR)

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky, Boris Kollár trávil víkend na pracovnej ceste v Českej republike. Počas trojdňovej návštevy tak absolvoval stretnutie s predsedom Senátu Parlamentu ČR, Milošom Vystrčilom aj predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, Markétou Adamovou Pekarovou. V rámci neformálnej časti programu sa na pozvanie českej strany zúčastnil aj Zápasu legiend Česko vs. Slovensko či otvorenia Česko-slovenského plesu.

Pracovná návšteva predsedu NR SR Borisa Kollára v Českej republike sa uskutočnila ako ďalšie z rady podujatí, ktorými si v tomto roku Slovenská a Česká republika pripomínajú pokojné rozdelenie spoločnej republiky a vznik samostatných štátov, ktoré dnes spájajú nadštandardne blízke a priateľské vzťahy. „Naše vzťahy sú naozaj ukážkové, priam bratské. Máme vyše 70-ročnú históriu spoločného štátu. Náš mierový rozchod a nesledujúce vzťahy sú dodnes dávané ako vzor, mnohokrát ako nedosiahnuteľný vzor, ktorý sa iným nepodarilo naplniť“, uviedol v úvode šéf parlamentu Boris Kollár.

Piatkové stretnutia s predsedami oboch komôr českého parlamentu otvorili debatu aj o intenzívnejšej spolupráci zákonodarných zborov. V rámci rokovaní bolo ocenené stretnutie predsedov parlamentov V4 v Bratislave, pričom osobitne bolo vyzdvihnuté prijatie spoločného vyhlásenia predsedov k témam rokovania ako aj ubezpečenie predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra, že jeho krajina do konca apríla ukončí ratifikačný proces v súvislosti so vstupom Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie.

S predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou predseda Kollár zhodnotil aj uplynulé obdobie a zdôraznil záujem na dodatočnom zintenzívnení vzájomnej spolupráce neprieč celým spektrom tematických okruhov. „Akúkoľvek spoluprácu s českou stranou vnímam veľmi pozitívne a obohacujúco. Som presvedčený, že nám to pomôže v riešení spoločných problémov“, dodal Boris Kollár.

O myšlienke organizácie stretnutia predsedov Vyšehradskej skupiny v rozšírenom formáte V4+  na Slovensku k téme rozširovania Schengenskeho priestoru zas predseda NR SR diskutoval počas spoločného stretnutia s predsedom Senátu, Milošom Vystrčilom. Spoločne taktiež riešili aj vnútropolitickú situáciu v oboch krajinách aj s ohľadom na blížiace sa septembrové voľby v SR.

Piatkové stretnutie predstavitelia zakončili spoločnou účasťou na Zápase legiend slovenského a českého hokeja. V sobotu predseda NR SR navštívi Pražský hrad a vo večerných hodinách spoločne s predsedníčkou Poslaneckej snemovne otvorí 9. ročník Česko-slovenského plesu pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Českej a Slovenskej republiky. „Neraz sa potvrdilo, že vzájomná spolupráca nás posúva vpred. Verím, že aj súčasná slovenská a česká politická scéna si je toho plne vedomá a budeme v týchto dobrých vzťahoch pokračovať aj naďalej. Ak budeme ťahať za jeden povraz, s rešpektom a vzájomnou úctou naše vzťahy budú prekvitať. A to je mojím prianím“, dodal predseda Kollár v závere.

 

 

Deň v parlamente

<- ->