NRSR: Poslanci prijali správu o činnosti prokuratúry za rok 2021 Vytlačiť stránku / Print page

7. 12. 2022 11:39

Bratislava 7. decembra (TASR) - V roku 2021 generálny prokurátor zrušil 89 právoplatných rozhodnutí orgánov prípravného konania, čo je 13,95 percenta z celkového počtu podaných návrhov. Za posledných šesť rokov je to najnižší podiel návrhov, ktorým prokuratúra vyhovela podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Vyplýva to zo Správy generálneho prokurátora SR o činnosti prokuratúry a poznatkoch prokuratúry o stave zákonnosti v SR za rok 2021. Poslanci Národnej rady (NR) SR správu odobrili v stredajšom hlasovaní.
        Správa upozorňuje, že v roku 2020 takto zrušil generálny prokurátor 85 rozhodnutí. "V medziročnom porovnaní tak bol percentuálny podiel návrhov, ktorým bolo v roku 2021 v konaní podľa paragrafu 363 Trestného poriadku generálnym prokurátorom vyhovené, najnižší za obdobie posledných šiestich rokov," píše sa v správe. V žiadnom z týchto prípadov generálny prokurátor nevyužil zákonnú možnosť rozhodnúť následne vo veci sám. "Namiesto toho po zrušení napadnutého rozhodnutia spravidla prikázal príslušnému orgánu, aby o veci znovu konal a rozhodol," skonštatovala správa. Bez vyhovenia návrhu na zrušenie právoplatného rozhodnutia bolo v roku 2021 generálnym prokurátorom vybavených celkom 448 vecí.
        Kriminalita na Slovensku v roku 2021 klesala. Skladba trestnej činnosti ani stíhaných osôb sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím výraznejším spôsobom nezmenila. Zároveň sa mierne zvýšil počet osôb, s ktorými v roku 2021 prokurátori uzavreli dohodu o vine a treste. Počet ostatných tzv. odklonov v trestnom konaní sa, naopak, mierne znížil.
        Pozornosť prokuratúry sa v roku 2021 osobitne zamerala na odhaľovanie a vyšetrovanie trestných činov daňových, ako aj na problematiku finančného vyšetrovania. To podľa Generálnej prokuratúry (GP) SR zrejme prispieva k stagnácii početnosti výskytu tohto druhu trestnej činnosti v spoločnosti. Zdôraznila, že objem zaistených majetkových hodnôt z výnosov z trestnej činnosti, respektíve na účely zabezpečenia nároku poškodeného na náhradu škody a výkonu trestu prepadnutia majetku, stúpol v porovnaní s predchádzajúcim rokom niekoľkonásobne.
        Prokuratúra sa v minulom roku zameriavala aj na problematiku počítačovej kriminality. Vo zvýšenej miere sa zameriavala aj na maloletých a mladistvých, ktorí čoraz frekventovanejšie využívajú sociálne siete, "kde sa jednak oni sami dopúšťajú konaní napĺňajúcich znaky trestného činu a jednak vystupujú v pozícii ľahšie zraniteľných obetí trestnej činnosti iných páchateľov, najmä vo forme tzv. kyberšikany a výroby detskej pornografie".


        sum lem

Deň v parlamente

<- ->