Podpredseda Národnej rady SR Peter Pčolinský sa zúčastnil na summite Medzinárodnej krymskej platformy Vytlačiť stránku / Print page

25. 10. 2022 19:20

Bratislava/Záhreb, 25. októbra (Kancelária NR SR) - Vyjadrenie podpory a solidarity Ukrajine počas ruskej agresie, ako aj navrátenie Krymského polostrova pod ukrajinskú správu boli nosnými témami prvého parlamentného samitu Medzinárodnej krymskej platformy v Záhrebe.

Dnes sa v Záhrebe uskutočnil prvý summit Medzinárodnej krymskej platformy na parlamentnej úrovni, ktorá je medzinárodný konzultačný a koordinačný formát spolupráce partnerov Ukrajiny. Zúčastnili sa na ňom parlamentní zástupcovia nielen z európskeho kontinentu, ale taktiež aj predsedníčka Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických Nancy Peliosová či predseda Snemovne reprezentantov Japonska Hiroyuki Hosoda.

Slovenskú republiku na konferencii zastupoval novozvolený podpredseda Národnej rady SR Peter Pčolinský, ktorý svojou účasťou potvrdil jednoznačný úmysel Slovenska naďalej pokračovať v podpore Ukrajiny. „Pozícia Slovenska bola vždy jasná. Konanie Ruskej federácie sme v parlamente jasne odsúdili a naša pozícia sa nemení. Som rád, že môžem potvrdiť, že v tejto otázke je zhoda aj medzi najvyššími ústavnými činiteľmi Slovenskej republiky,“ povedal podpredseda NR SR Peter Pčolinský.

Podpredseda slovenského parlamentu vo svojom prejave taktiež upozornil, že v súčasnosti čelíme aj informačnej vojne, čo sa prejavuje stúpajúcim počtom dezinformácií. Zároveň vyzdvihol dôležitosť rozvíjania Krymskej platformy aj na parlamentnej úrovni. „Neznamená to a nemôže to znamenať, že úloha parlamentov končí dnešným stretnutím, musíme byť naďalej aktívni. Ako poslanci máme zodpovednosť usilovať sa pomáhať Ukrajine,“ povedal podpredseda parlamentu P. Pčolinský. Dodal, že ako zvolení zástupcovia musia jasne vystupovať aj smerom k vlastným voličom a vysvetliť im, čo ruská agresia znamená.

V závere stretnutia zástupcovia parlamentov podpísali Deklaráciu účastníkov prvého parlamentného samitu Medzinárodnej krymskej platformy, v ktorej sa okrem iného zaviazali zotrvať v politickej, diplomatickej, finančnej, humanitárnej a inej podpore s cieľom obnoviť územnú celistvosť Ukrajiny. Odsúdili systematické porušovanie ľudských práv, militarizáciu či falšovanie demokratických nástrojov zo strany Ruskej federácie na Krymskom polostrove za účelom anektovania územia. Súčasne deklarovali, že budú pokračovať v rokovaniach vedúcich k mieru.

Deň v parlamente

<- ->