Delegácia Národnej rady Slovenskej republiky absolvovala oficiálnu návštevu Azerbajdžanskej republiky Vytlačiť stránku / Print page

14. 6. 2022 13:00

Bratislava 14. júna (Kancelária NR SR)

Predseda parlamentu B. Kollár absolvoval oficiálnu návštevu Azerbajdžanskej republiky na základe pozvania predsedníčky Národného zhromaždenia Azerbajdžanu  Sahiby Gafarovej. Na oficiálnej pracovnej ceste ho sprevádzali člen Skupiny priateľstva s Azerbajdžanskou, Kazašskou, Kirgizskou, Tadžickou a Uzbeckou republikou a Turkménskom, M. Borguľa a poslanci J. Šimko, P. Krištúfková, Ľ. Krajčír, R. Raši a J. Krošlák. Okrem oficiálnych rokovaní navštívila parlamentná delegácia i ďalší sprievodný program pripravený predsedníčkou Gafarovou.

_________________________________________________

Delegácia Národnej rady SR pricestovala do Azerbajdžanu ešte v piatok večer. Na letisku ju privítal podpredseda Národného zhromaždenia Azerbajdžanu a predseda skupiny priateľstva so Slovenskom. Predseda parlamentu následne uskutočnil neformálne stretnutie s predsedníčkou Národného zhromaždenia Sahibou Gafarovou. „Hlavným cieľom mojej návštevy je povýšiť dlhodobé dobré vzťahy a spoluprácu medzi AZ a SR, a to predovšetkým presadením slovenských ekonomických záujmov,“ zdôraznil predseda NR SR B. Kollár.

Parlamentná delegácia taktiež podporila národný tím SR vo futbalovom zápase s AZ v Lige národov, po ktorého skončení predseda zablahoželal slovenskej reprezentácii: „Chcem Vám za Slovenskú republiku poďakovať za krásny výkon, z ktorého mám nesmiernu radosť.“

Delegácia neopomenula ani návštevu v minulosti vojenským konfliktom zmietaného územia Karabachu, vrátane mesta Šuša. V blízkosti letiska Fizuli sa poslanci priamo v teréne oboznámili s prácou slovenských odmínovacích zariadení Božena a oblasťami, ktoré by mohli potenciálne pripadať ako budúce miesto slovenského projektu pre výstavbu inteligentnej obce. V Baku navštívi rímsko-katolícku prefektúru, kde sa stretli s biskupom V. Feketem a slovenskými Saleziánmi, pôsobiacimi v Azerbajdžane.

                V rámci oficiálnych rokovaní s predsedníčkou Národného zhromaždenia S. Gafarovou, a s predsedom vlády A. Asadovom boli hlavným motívom potvrdenie otvorených a bezproblémových bilaterálnych vzťahov s dôrazom na výraznejšie rozšírenie obchodno-ekonomickej spolupráce. „Kľúčovým aspektom návštevy bolo vyjadrenie politickej podpory slovenským ekonomickým záujmom, a to pri rôznych stretnutiach s rôznym akcentom na jednotlivé projekty. SR má v AZ dobré renomé z realizovaných projektov a obchodov. V súčasnej dobe ide najmä o náš záujem o dovoz azerbajdžanského plynu, presadenie projektu výstavby inteligentnej obce v Karabachu, obnovu spolupráce s Mincovňou Kremnica, pokračovanie spolupráce v oblasti odmínovacích zariadení, ako aj podporu aktivitám malých a stredných podnikov. Predovšetkým má teší výsledok rokovaní o prísľub AZ strany o možnosti realizácie a navýšenia dodávok energetických zdrojov pre SR. Taktiež sme sa zhodli na potrebe urýchleného dobudovania zmluvno-právnej základne, a to najmä v oblasti zamedzenia dvojitého zdanenia a ochrany a podpory investícií“, ozrejmil šéf parlamentu B. Kollár. Touto cestou zároveň prináša aj pozvanie pre predsedu vlády SR na návštevu Azerbjadžanu, ktoré príde aj diplomatickou cestou.

Popri bilaterálnych vzťahoch boli prioritnými témami rokovaní aj konflikt na Ukrajine vrátane dopadov na bezpečnostnú architektúru, energetickú bezpečnosť, dopravné koridory a ekonomické reťazce vo svete. V rámci oficiálneho programu delegácia navštívila aj kultúrne centrum Heydara Alieva, navrhnuté architektkou Zaha Hadid, súčasťou ktorého bola aj prehliadka výstavy zameranej na históriu Azerbajdžanu.

Deň v parlamente

<- ->