NRSR: B. Kollár: Termín podania návrhov kandidátov na šéfa NKÚ posúvame o mesiac Vytlačiť stránku / Print page

17. 2. 2022 11:52

Bratislava 17. februára (TASR) - Termín podávania návrhov na kandidátov na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR sa posunie o mesiac. Informoval o tom v pléne Národnej rady (NR) SR jej predseda Boris Kollár (Sme rodina). Termín mal pôvodne uplynúť vo štvrtok popoludní. Doplnil, že voliť sa má aj podpredseda NKÚ.
      Kollár tiež upozornil na "zvykové právo", že šéfom NKÚ by sa mal stať kandidát z opozície. "Máme precedens z poslednej voľby, tak uvidíme, ako to dopadne," dodal. Kollár sa odvoláva na rok 2015, keď za predsedu NKÚ zvolili Karola Mitríka, nominanta vtedajšieho opozičného poslanca Pavla Freša. Vtedajšia opozícia pritom podporovala Maroša Žilinku a Mitrík uspel podľa nej vďaka Smeru-SD.
      Voľba predsedu sa podľa rokovacieho poriadku koná najneskôr 30 dní pred uplynutím funkčného obdobia. Mitríka zvolili na sedem rokov. Z Ústavy SR vyplýva, že tá istá osoba môže byť zvolená za predsedu NKÚ najviac v dvoch po sebe nasledujúcich sedemročných obdobiach.
      NKÚ kontroluje hospodárenie s prostriedkami rozpočtov, ktoré schvaľuje NR SR alebo vláda SR. Kontroluje tiež hospodárenie s majetkom štátu, verejnoprávnych inštitúcií alebo samospráv. Kontroluje napríklad spôsob vyrubovania a vymáhania daní, ciel, odvodov alebo poplatkov. Vypracúva napríklad i stanovisko k návrhu štátneho


      sum luc mia

 

Deň v parlamente

<- ->