NRSR: B. Kollár otvoril 55. schôdzu, poslancov čaká takmer 80-bodový program Vytlačiť stránku / Print page

1. 2. 2022 13:18

Bratislava 1. februára (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) otvoril 55. schôdzu parlamentu. Poslancov na nej čaká takmer 80 bodov programu. Medzi nimi napríklad reforma súdnej mapy, novela autorského zákona, ale aj úprava nočnej služby či pohotovosti pre matky hasičky. V úvode schôdze si zákonodarcovia minútou ticha pripomenuli zosnulého bývalého poslanca NR SR za Smer-SD Jozefa Buriana.
      Nová súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Vzniknúť majú mestské súdy v Košiciach a Bratislave. Po novom majú existovať tri obvody krajských súdov so sídlami v Trnave, Žiline a Prešove. Zostávajúce súdy majú fungovať ako pracoviská alebo sídla. Zmeny sa týkajú aj krajských súdov.
      Okrem opozície či odborárov zmeny namietajú aj koaliční partneri. Nesúhlasia s reformou v podobe, v akej ju schválila vláda. Namietajú, že neboli zapracované zásadné pripomienky. Hovoria o ohrození financií z fondu obnovy. Ministerka by mala s partnermi diskutovať o kompromisnom pozmeňujúcom návrhu.
      Definitívne by mali poslanci rozhodnúť o niektorých návrhoch rezortu kultúry. Jedným je novela autorského zákona a druhým návrh zákona o mediálnych službách. Ten má nahradiť doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a takzvaný zákon o digitálnom vysielaní. Pribudnúť k nemu majú pozmeňujúce návrhy na úpravu voľby generálneho riaditeľa RTVS či kvót pre slovenskú hudbu v rádiách.
      V druhom čítaní je aj novela zákona o sociálnom poistení, ktorou chce rezort práce zrušiť ročné zúčtovanie v sociálnom poistení či zaviesť elektronické posudzovanie dočasnej pracovnej neschopnosti. Definitívne by sa mali vyjadriť aj k opozičnému návrhu poslancov za Smer-SD na zlepšenie prístupu verejných vysokých škôl k finančným prostriedkom poskytovaným prostredníctvom Fondu na podporu umenia.
      Plénum by malo rokovať aj o viacerých poslaneckých návrhoch v prvom čítaní. SaS navrhuje upraviť možnosť nočnej služby či pohotovosti pre matky hasičky. Koaliční poslanci prišli aj s novelou Trestného zákona na úpravu postihu machinácií pri verejnom obstarávaní. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho navrhujú vyplatenie jednorazových príplatkov pre dôchodcov vo výške 200 eur, zníženie DPH pre gastrosektor či dofinancovanie zdravotníctva.
      Peter Kremský (OĽANO) navrhol zmeny v živnostenskom zákone, ktoré by mohli umožniť občanom s právnickým vzdelaním druhého stupňa poskytovať zákonom vymedzený rozsah služieb, na ktoré nebude potrebné byť na zozname advokátov. Návrh kritizovala odborná verejnosť, nepodporuje ho ani ministerka spravodlivosti.
      Podľa programu zverejneného na webe NR SR by mali poslanci na schôdzi voliť komisára pre deti, ale aj šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR.


      luc sum alh mdu bng em mac

Deň v parlamente

<- ->