Na znak úcty obetiam holokaustu otvorili v priestoroch NR SR tematickú výstavu Vytlačiť stránku / Print page

9. 9. 2021 13:37

Bratislava 9. septembra (TASR) - Tematickú výstavu, ktorá má pripomínať, aké vážne dokážu byť následky rozhodnutí zákonodarného zboru, otvoril vo štvrtok v priestoroch parlamentu podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽANO). Urobil tak za účasti predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Jána Pálffyho pri príležitosti 80. výročia od prijatia tzv. Židovského kódexu.
      "Národná rada nezabúda, Národná rada pamätá - aj na obete, aj na vinníkov. Dnes je to 80 rokov, čo slovenská vláda prijala tzv. Židovský kódex, teda súbor opatrení, ktoré pozbavili práv a majetku našich vlastných spoluobčanov. A keďže pred rozhodnutím vlády bolo potrebné vládu splnomocniť, a toto rozhodnutie prijal práve slovenský parlament, Národná rada sa rozhodla osloviť Ústav pamäti národa a požiadať o spoluprácu, aby sme spoločne pripomenuli poslancom aj verejnosti, aké vážne dokážu byť následky rozhodnutí zákonodarného zboru," vyhlásil Grendel s tým, že na pôde Národnej rady sa 21. septembra uskutoční aj odborný seminár.
      Podľa predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša je  nutné zdôrazniť, že teror nebol voči jednej skupine ľudí vyvolaný zo dňa na deň. "Predchádzala tomu nenávistná atmosféra, dlhodobo živená propagandou extrémistických politikov. Išlo o systematické šírenie bludných konšpiračných teórií, vyvolávanie závisti a pocitu, že nejaká skupina obyvateľstva nemá nárok zdieľať jeden štátny priestor. Mimoriadne odporné na tom je, že tak konali nielen z prízemnej ľudskej nenávisti, ale často s prvoplánovým cieľom okradnúť vlastných spoluobčanov o majetok. Obete holokaustu musia varovať," uviedol s tým, že je mimoriadne dôležité dôrazne sa postaviť proti extrémistom, šíriacim klamstvá a zlo a chrániť demokraciu a ľudské práva.
      Slovensko si vo štvrtok pripomína 80. výročie prijatia Židovského kódexu – protižidovskej právnej normy prijatej vládou Slovenského štátu v roku 1941. Židovský kódex sa radil medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomenulo, že tragickým vyústením bolo 70.000 obetí holokaustu z územia vtedajšieho Slovenska.

 

rt pop

Deň v parlamente

<- ->