Boris Kollár: O pripravovanej súdnej mape budem diskutovať Vytlačiť stránku / Print page

23. 7. 2021 17:00

Bratislava 23. júl (Kancelária NR SR)

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár dnes na pôde parlamentu prijal primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Spoločne diskutovali o pripravovanej súdnej mape.

_______________________________________________________________________ 

Pripravovaná súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti bola témou spoločného stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Primátor krajského mesta požiadal šéfa parlamentu o prípadne založenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v Trenčíne. Primátor Rybníček to odôvodnil tým, podľa novej súdnej mapy by Trenčín prišiel o krajský súd, čím by krajské mesto viac nebolo sídlom krajského súdu.

Osobne si myslím, že aj súdna moc by mohla byť adekvátne rozdelená naprieč krajinou. Najvyšší správny súd by nemusel sídliť v Bratislave, ale pokojne aj v Trenčíne“, uviedol na stretnutí primátor.

V diskusii bolo vymenovaných viacero pozitív, ktoré by toto rozhodnutie prinieslo. Najviac rezonujúcim argumentom bola najmä finančná úspora, nakoľko Trenčín disponuje budovou, ktorá sa na výkon spravodlivosti využívala viac ako 100 rokov. Z prostriedkov z Plánu obnovy vyčlenených práve na výstavbu Najvyššieho správneho súdu by menšia rekonštrukcia, už existujúceho objektu, mohla priniesť ekonomickú úsporu. Primátor Rybníček vyzdvihol aj dobrú časovú dostupnosť s hlavným mestom.

Predseda parlamentu Boris Kollár privítal túto myšlienku so záujmom a prísľubom, že ju minimálne medzi koaličnými partnermi otvorí.

Deň v parlamente

<- ->