Milan Lasica koncertoval a diskutoval aj na pôde parlamentu Vytlačiť stránku / Print page

19. 7. 2021 11:00

Bratislava 19. júla (Kancelária NR SR)

Slávny umelec, ktorý včera náhle opustil tento svet, sa vždy aktívne zaujímal o spoločenské dianie a veci verejné.

Ešte v časoch socializmu v legendárnej komediálnej dvojici s Júliusom Satinským svojím nenapodobiteľným humorom a satirou ironizovali politické pomery v našej krajine a brilantne poukazovali na absurdnosť vtedajšej doby.

Pamätným sa stal ich postoj k príchodu sovietskych vojsk do Československa v auguste 1968. Výstižne ho vyjadril samotný názov povestného divadelného predstavenia Nečakanie na Godota, v ktorom účinkovali. Komunistický režim im preto po nástupe normalizácie zakázal na niekoľko rokov umeleckú činnosť na Slovensku.

Niektorí z vás si možno ešte spomenú na podmanivé vystúpenie Milana Lasicu s Jarom Filipom na Námestí SNP v čase Nežnej revolúcie s pesničkou Do batôžka.

Do politiky síce Lasica nikdy nevstúpil, ale parlamentné priestory niekoľkokrát navštívil. Nezabudnuteľný komik sa pred 17 rokmi zúčastnil v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí významnej konferencie Jarné fórum 2004, kde diskutoval o blížiacom sa vstupe Slovenska do Európskej únie.

V prvý deň roku 2005 mu v reprezentačných parlamentných priestoroch Bratislavského hradu prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič udelil vysoké štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry.

Na nádvorí Bratislavského hradu si Milan Lasica dokonca aj zaspieval. V septembri 2007 tu v rámci Kultúrneho leta koncertoval s Petrom Lipom a jeho kapelou.

Česť jeho pamiatke.

FOTO: TASR

Deň v parlamente

<- ->