NRSR: Postih za neoprávnené zaobchádzanie s anabolikami by sa mohol sprísniť Vytlačiť stránku / Print page

24. 6. 2021 11:26

Bratislava 24. júna (TASR) - Postihovanie neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom (LAHU) by sa malo sprísniť a rozšíriť. Vyplýva to z novely Trestného poriadku, ktorú vo štvrtok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.
      Novou legislatívou chcú poslanci znížiť doterajšiu náročnosť preukazovania trestnej činnosti týkajúcej sa neoprávneného zaobchádzania s LAHU, čo podľa nich komplikovalo trestnoprávne postihovanie tejto závažnej trestnej činnosti.
      Podľa návrhu by sa malo upustiť od objektívneho stanovovania rozsahu neoprávneného zaobchádzania s LAHU. "Naproti tomu bude pre posudzovanie trestnosti činu rozhodujúce množstvo LAHU určené podľa počtu tabletiek, injekcií, ampuliek alebo podobne nedeliteľných balení prípravku obsahujúceho LAHU," uviedli koaliční poslanci v dôvodovej správe návrhu.
      Predkladatelia upozornili, že v súčasnosti je podľa Trestného zákona potrebné určiť, v akom rozsahu boli zneužité tieto látky, s ktorými páchateľ neoprávnene zaobchádzal. "Bolo preto treba zistiť ich zloženie a následne aj cenu, čo vzhľadom na skutočnosť, že išlo o látky z rôznych presne nezistiteľných zahraničných zdrojov, bolo veľmi komplikované," skonštatovali koaliční poslanci v dôvodovej správe návrhu.
      Za nedostatočne prísne v doterajšom ustanovení Trestného zákona považujú poslanci aj to, že na prekročenie hranice trestnosti je potrebné, aby hodnota LAHU presahovala 2660 eur, "čo zjavne nedostatočne odzrkadľuje nebezpečenstvo neoprávneného zaobchádzania s LAHU".
      Sprísnenie hranice trestnosti protiprávneho konania a postihu za takéto konanie bude mať podľa poslancov pozitívny účinok z pohľadu prevencie pri tejto trestnej činnosti.
      Nová legislatíva by mala byť účinná od 15. októbra.


      sum mia

Deň v parlamente

<- ->