Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti V. Marcinková víta sankcie voči represívnemu režimu Lukašenka v Bielorusku Vytlačiť stránku / Print page

21. 6. 2021 15:00

Bratislava 21. júna 2021 (Výbor NR SR pre európske záležitosti) - Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková víta rozhodnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorí potvrdili tvrdé a rozsiahle sankcie voči represívnemu režimu Alexandra Lukašenka v Bielorusku. Ekonomické sektorové sankcie zamerané na tie oblasti hospodárstva, ktoré udržujú nelegitímny režim v Minsku pri živote, považuje za legitímny nástroj európskej zahraničnej politiky.

„Za kľúčové naďalej považujem bezpodmienečné trvanie na prepustení novinára a demokratického aktivistu Ramana Prataseviča s priateľkou a všetkých politických väzňov,“ dodala Marcinková. Dôrazne tiež odsúdila perzekúcie bieloruských občanov a vykonštruované súdne procesy s protestujúcimi s vysokými trestami odňatia slobody, ktoré ukončili hlavnú vlnu občianskych protestov po sfalšovaných prezidentských voľbách.

Marcinková tiež naznačila ako vníma ďalšie kroky: „Jediným legitímnym východiskom zo súčasnej situácie je inkluzívny politický dialóg smerujúci k novým spravodlivým, slobodným a demokratickým prezidentským voľbám, posilnenie podpory bieloruskej občianskej spoločnosti a pomoc perzekvovaným občanom a demokratickej opozícii.“ Európska únia musí byť podľa Marcinkovej nápomocná pri demokratickej tranzícii krajiny, hospodárskej obnove a nastolení spravodlivosti a vlády zákona.

Výbor NR SR pre európske záležitosti na návrh predsedníčky Vladimíry Marcinkovej ihneď po vynútenom pristáti civilného lietadla v Minsku odsúdil tento krok bieloruskej administratívy. Stalo sa tak na rokovaní výboru 24. mája 2021 (deň po tomto incidente) za prítomnosti premiéra Eduarda Hegera a štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Martina Klusa.

Deň v parlamente

<- ->