Vyhlásenie predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára k 30. výročiu založenia Vyšehradskej skupiny Vytlačiť stránku / Print page

15. 2. 2021 16:00

Bratislava 15. februára (Kancelária NR SR) - Dnes si slávnostne pripomíname podpis Vyšehradskej deklarácie z dňa 15. februára 1991, ktorý položil základný kameň spolupráce v regióne strednej Európy počas uplynulých troch dekád vo forme Vyšehradskej skupiny ako dynamického regionálneho zoskupenia so spoločnou históriou, kultúrou a geopolitickým ukotvením. Na základe tohto politického aktu neskôr vznikla úspešná a konštruktívna regionálna spolupráca založená na nadštandardných susedských vzťahoch medzi Maďarskom, Poľskou, Českou a Slovenskou republikou v oblastiach spoločného záujmu, najmä v sektore bezpečnosti, rozvoja a európskej a euroatlantickej integrácie.

Spoločné úsilie počas prvej dekády existencie Vyšehradskej skupiny vyvrcholilo úspešnou realizáciou politickej a spoločensko-ekonomickej transformácie a následná intenzívne sa prehlbujúca spolupráca na regionálnej úrovni postupne viedla k vzájomne podporovanej integrácii stredoeurópskych krajín do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Integrácia stredoeurópskych regionálnych partnerov ako slobodných, suverénnych a demokratických krajín do európskeho politického, bezpečnostného, hospodárskeho, právneho a hodnotového systému je nespochybniteľným základom stability nášho regiónu a zvyšovania životnej úrovne našich občanov. Členstvo krajín Vyšehradskej skupiny v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii je základným politickým rámcom a praktickým vyjadrením našej strategickej orientácie založenej na širokej celospoločenskej zhode a slobodnej vôli občanov stredoeurópskeho regiónu pravidelne potvrdzovanej prostredníctvom demokratických nástrojov. Európska únia je naším spoločným životným a hodnotovým priestorom, v ktorom je naším cieľom nie len presadzovať svoje národné či regionálne záujmy v rámci vyšehradskej spolupráce, ale aj spoločne čeliť súčasným európskym a globálnym výzvam a hrozbám, prispievať k celoeurópskym riešeniam a napĺňať tak jej ambíciu byť rešpektovaným globálnym aktérom v medzinárodných vzťahoch.

Svet sa vzhľadom na prebiehajúcu globálnu pandémiu nového koronavírusu v súčasnosti ocitol v mimoriadne zložitom období. Vzájomná ekonomická a sociálna prepojenosť krajín vyšehradskej spolupráce dnes preto zvýrazňuje naliehavú potrebu úzkej cezhraničnej kooperácie a koordinácie pri hľadaní rýchlych, efektívnych a konštruktívnych riešení zdravotných, politických a sociálno-ekonomických dôsledkov tejto pandémie. Túto ťažkú krízu a ďalšie dlhodobé výzvy a hrozby, akými sú zmena globálnej klímy, pokles biodiverzity, digitalizácia, automatizácia, terorizmus, migračné tlaky či demografické zmeny, môžeme prekonať alebo im čeliť len spoločným a koordinovaným úsilím na európskej a globálnej úrovni.

Jadrom nášho spoločného úsilia musí byť v tomto období záujem na pokračujúcom rozvoji celého stredoeurópskeho regiónu, rýchla obnova našich hospodárstiev a zaistenie praktických potrieb našich občanov s cieľom prinášať hmatateľné výsledky. Vyšehradská skupina, ktorá má výsadné postavenie v susedskej a regionálnej politike Slovenskej republiky, predstavuje v tomto kontexte najdôležitejšiu formu pragmatickej regionálnej spolupráce.

Dôležitou súčasťou prehlbovania regionálnej spolupráce na úrovni Vyšehradskej skupiny je jej medziparlamentný rozmer. Je nevyhnutné na všetkých úrovniach prehlbovať pevné, vzájomne výhodné a na spoločnú európsku budúcnosť orientované susedské vzťahy a udržiavať nadštandardnú spoluprácu s členmi medzinárodného spoločenstva s cieľom prispievať k posilňovaniu efektívneho multilateralizmu.

Pri príležitosti 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny deklarujem pokračovanie nášho úsilia o hlbšiu integráciu našich partnerských krajín, spoločností a národných parlamentov.

Deň v parlamente

<- ->