NRSR: Prijala uznesenie, ktorým vyjadrila znepokojenie nad smrťou J. Chovanca Vytlačiť stránku / Print page

2. 9. 2020 18:20

  Bratislava 2. septembra (TASR) - Národná rada (NR) SR vyjadrila ľútosť a znepokojenie nad smrťou občana SR Jozefa Chovanca v Belgicku na letisku Charleroi vo februári 2018. Zároveň odsúdila neprimeraný zákrok belgických orgánov a zaviazala vládu požadovať riadne vyšetrenie udalosti, ako aj vyvodenie zodpovednosti. Rodine a blízkym zosnulého vyjadrilo plénum úprimnú sústrasť. Parlament tak urobil prijatím uznesenia k úmrtiu Jozefa Chovanca a zásahu belgických bezpečnostných zložiek na svojom stredajšom mimoriadnom rokovaní. Do pléna ho predložili šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a podpredsedovia Juraj Šeliga (Za ľudí), Milan Laurenčík (SaS), Gábor Grendel (OĽANO) a Peter Pellegrini (nezaradený).
      "NR SR odsudzuje neprimeraný a hrubý postup bezpečnostných zložiek Belgického kráľovstva pri zadržaní a zákroku voči pánovi Chovancovi," píše sa v uznesení. Zaviazali tiež vládu SR, aby s využitím všetkých diplomatických a právnych prostriedkov intervenovala u vlády Belgického kráľovstva za účelom riadneho vyšetrovania a vyvodenia trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti vo vzťahu k zákroku belgických bezpečnostných zložiek.
      "Špeciálne s ohľadom na primeranosť ako aj jeho intenzitu a extrémistické prejavy jednej zo zasahujúcich príslušníčok belgickej polície, ktorá sa na zákroku podieľala," priblížilo vedenie parlamentu. Vláda má tiež požiadať o informácie z vyšetrovania zákroku a postupu bezpečnostných zložiek a informovať NR SR.
      Parlament zároveň vyjadril protest proti neodôvodnenému naťahovaniu vyšetrovania a zatajovaniu dôkazových materiálov. "Vyzýva na vyvodenie politickej zodpovednosti voči tým, ktorí sa na týchto nezákonných aktoch podieľali," hovorí uznesenie. Európsky parlament vyzvala NR SR, aby vzhľadom na policajnú brutalitu spojenú s použitím extrémistických a xenofóbnych prejavov vyjadril svoj politický postoj k prípadu, monitoroval jeho vývoj a dohliadol na spravodlivé a urýchlené vyšetrenie.
      Belgické kráľovstvo má tiež podať vysvetlenie, ako sú chránené ľudské práva a zachovávaná prezumpcia neviny, ak sa slovenskému občanovi namiesto pomoci dostalo neľudského zachádzania. Rovnako vyzýva k systematickejšiemu zápasu proti prejavom fašizmu v belgickej polícii aj proti národnostným a etnickým predsudkom voči občanom strednej a východnej Európy. Žiada tiež, aby sa komisár Európskej komisie pre spravodlivosť Didier Reynders zaoberal prípadom "neľudského zaobchádzania s občanom SR, a teda aj EÚ".
      Slovák Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa pôvodných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene. Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania, kde sa mal Chovanec dopustiť sebapoškodenia.
      Zo záznamu priemyselnej kamery však vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.


      luc jnk ima

Deň v parlamente

<- ->