B. Kollár: Nezabúdajme na našu históriu, rozprávajme o nej s pokorou a s odhodlaním, že podobné zverstvá už nikdy nedopustíme Vytlačiť stránku / Print page

15. 8. 2020 12:00

Bratislava / Kalište 15. augusta (Kancelária NR SR) - Predseda parlamentu Boris Kollár sa túto sobotu zúčastnil Stretnutia generácií pri príležitosti 75. výročia vypálenia obce Kalište. Položením vencov si uctil obete tragických udalostí, ktoré sa tu odohrali v marci roku 1945. Vo svojom príhovore predseda Boris Kollár zdôraznil, že je potrebné nezabúdať na našu históriu a nedopustiť opakovanie podobných zverstiev.
V marci tohto roku uplynulo presne 75 rokov od tragickej udalosti vypálenia obce Kalište. Pietnej spomienky na obete tohto neľudského a krutého činu sa túto sobotu osobne zúčastnil predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Na mieste dnes už neexistujúcej vysokohorskej obce vyjadril úctu pamiatke obetí tejto tragédie z čias druhej svetovej vojny a položil vence k pamätníku. „Dnes tu stojíme a pripomíname si tento ohavný čin, ktorý sa už nikdy nesmie zopakovať,“ uviedol predseda parlamentu. Vo svojom príhovore taktiež spomenul nezištnú pomoc Kališťanov voči partizánom a súvisiace udalosti z osudného 18. marca roku 1945. Počas nich obyvatelia tejto obce prišli nenávratne nie len o svoje domovy a majetok, ktoré spustošil ničivý požiar založený nacistami, ale väčšina z nich zahynula alebo prišla o svojich najbližších počas beštiálneho a bezdôvodného vraždenia nemeckými vojakmi. „Rozprávam o tom s trpkosťou, no zároveň aj s výstrahou pre všetky generácie, ktoré krutosť vojny nikdy nezažili,“ vyjadril predseda NR SR B. Kollár.   Dnes už len základy zhorených budov a pamätník pripomínajú ukrutnosti spred vyše sedemdesiatich rokov, na ktoré by sa nemalo podľa slov predsedu B. Kollára za žiadnych okolností zabúdať. „Nezabúdajme na našu históriu, rozprávajme o nej s pokorou a s odhodlaním, že podobné zverstvá už nikdy nedopustíme,“ zdôraznil na záver svojho príhovoru B. Kollár.  Práve obec Kalište je symbolom všetkých viac ako sto vypálených dedín, ktoré sa nacistom podarilo v závere druhej svetovej vojny týmto spôsobom zničiť buď čiastočne, alebo úplne. Stretnutie generácií v Kališti je tak spomienkou na všetky obete, ktorých životy boli násilne zmarené, počas týchto nacistických represálií.

Deň v parlamente

<- ->