NRSR: Poslanci ocenili v závere rokovacieho dňa správu komisárky Z. Stavrovskej Vytlačiť stránku / Print page

15. 5. 2020 14:33

  Bratislava 15. mája (TASR) - Nedostatok personálu na počet klientov, využívanie vreckového na znižovanie nedoplatkov či nelegálne zamestnávanie. Na tieto nedostatky v zariadeniach sociálnych služieb poukázala v závere štvrtého rokovacieho dňa 7. schôdze komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, ktorá predložila správu o činnosti jej úradu za minulý rok.
      Jednotlivé monitoringy úradu ukázali, že zariadenia sociálnych služieb často majú nedostatočnú ochranu pred požiarmi, čo ohrozuje bezpečnosť klientov. Zákon určuje tiež maximálny počet prijímateľov sociálnej služby na jedného zamestnanca a minimálny percentuálny podiel odborných zamestnancov v zariadení. "Uvedený počet zamestnancov je absolútne nepostačujúci," uviedla Stavrovská.
      Upozornila aj na prípady, keď zamestnávanie klientov v zariadeniach nieslo znaky nelegálneho zamestnávania. "Nestáva sa to ničím výnimočným. Klienti vykonávajú ťažké remeselné práce s bremenami, bez mzdy, bez lekárskeho potvrdenia o spôsobilosti vykonávať prácu, ktorú vykonávajú nielen v zariadeniach, ale aj mimo nich. Napríklad v obci zariadenia alebo v mieste bydliska vedenia zariadenia," priblížila Stavrovská.
      V praxi sa vyskytujú aj prípady zamestnávania klientov počas pracovnej terapie. "Do akej miery je možné považovať výpomoc jednotlivých klientok zariadení za pracovnú terapiu, pokiaľ majú tieto klientky umývať svoje spolubývajúce, prebaľovať ich? Asi ťažko môžeme hovoriť o pracovnej terapii," podotkla Stavrovská.
      Zamestnanci úradu komisára sa stretli v praxi aj s obmedzovacími prostriedkami nad rámec uvedený v zákone o sociálnych službách. "V správe je niekoľko fotografií o ich používaní. Neustále pokračuje porušovanie paragrafu o zákonom chránenej sumy, ktorá je vo výške 25 % sumy životného minima. Ide o tzv. vreckové klienta," upozornila Stavrovská s tým, že tieto prostriedky sú v niektorých prípadoch využívané na znižovanie nedoplatkov za poskytované sociálne služby. "V mnohých zariadeniach sa stretávam s javom, že zariadenia strhávajú menšie či väčšie sumy na zníženie dlhov za poskytovanie sociálnych služieb v prípadoch, ak ich nízky dôchodok nepostačuje na pokrytie plnej sumy za poskytované služby," vymenovala Stavrovská. V zariadeniach tiež absentujú signalizačné zariadenia, existujú architektonické zariadenia, ktoré bránia klientom v pohybe.
      Úrad komisárky dostal v minulom roku celkovo 660 podnetov na posúdenie či preskúmanie rozhodnutí orgánov. Najviac, 206 podnetov, komisárka zaznamenala v oblasti zamestnanosti a kompenzácií. Upozornila napríklad na obavy klientov v prípade podávania nových žiadostí o príspevky na kompenzáciu. Venovala sa tiež prípadom nevyplácania mzdy pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Komisárka tiež v minulom roku pripomienkovala viaceré návrhy na zmenu legislatívy v prospech ľudí so zdravotným postihnutím.
      Viacerí koaliční poslanci ocenili Stavrovskej vystúpenie. Správu komisárky pochválila poslankyňa Jana Žitňanská (Za ľudí). "Ak by ste mali väčší tím a viac finančných prostriedkov, dokázali by ste pomôcť väčšiemu počtu ľudí. Na druhej strane však verím, že prípadov bude menej a dokážeme sa o ľudí postarať a nebudú sa musieť súdiť so štátom. Je mi nesmierne ľúto, že je málo poslancov, ktorí sa zaujímajú o túto tému, ktorí sú ochotní prečítať si túto správu, aby vedeli, s čím všetkým sa musia ľudia so zdravotným postihnutím a ich rodiny stretávať," podotkla Žitňanská. Poslanec OĽaNO Dominik Drdul dúfa, že do budúcnosti sa bude môcť podieľať na tom, aby sa situácia v tejto oblasti na Slovensku posunula k lepšiemu. Jeho stranícka kolegyňa Monika Kozelová tiež ocenila správu Stavrovskej a jej vystúpenie označila za obsažné.
      Poslanci sa vrátia do parlamentných lavíc opäť v utorok 19. mája, rokovať budú od 9. hodiny ráno. K správe komisárky Stavrovskej majú vystúpiť ešte traja poslanci. Následne majú prerokovať ešte zostávajúce správy, napríklad o hospodárení Národnej banky Slovenska v minulom roku či hospodárení Slovenského pozemkového fondu vlani, ale aj správu o vykonaných minuloročných kontrolách Najvyšším kontrolným úradom. Do programu tiež pribudol návrh na vymenovanie poslancov za členov a vedúcich stálych delegácií Národnej rady SR, ako aj návrh na vytvorenie skupín priateľstva a voľbu ich predsedov.


      mst sum mia

Deň v parlamente

<- ->