Andrej Danko: Milan Čič bol nielen akademikom, ale hlavne človekom s veľkým srdcom Vytlačiť stránku / Print page

21. 2. 2020 12:40

Bratislava 21. februára 2020 (Kancelária NR SR) - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko sa zúčastnil slávnostnej ceremónie udeľovania štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana. Tú prvýkrát udelil in memoriam akademikovi Milanovi Čičovi, jedinečnej osobnosti slovenskej právnej vedy a politického života.
Slávnostný akt udelenia štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana sa konal symbolicky v priestoroch Bratislavského hradu. Tam totiž bola 3. septembra 1992 slávnostne podpísaná Ústava SR vtedajšími najvyššími predstaviteľmi Slovenskej republiky. Expertnú skupinu podieľajúcu sa na tvorbe základného zákona našej novodobej republiky viedol práve laureát Milan Čič. Po zániku federácie kreoval zriadenie Ústavného súdu SR, ktorému predsedal v rokoch 1993 – 2000. Jeho pričinením došlo k prijatiu Ústavného súdu Slovenskej republiky do Spoločenstva ústavných súdov Európy. „Je mi veľkou cťou, že som mohol z pozície predsedu Národnej rady SR ako prejav našej vďaky za celospoločenský prínos, odovzdať prvýkrát cenu Jozefa Miloslava Hurbana in memoriam akademikovi Milana Čičovi. Bol to človek, ktorý sa významným spôsobom zaslúžil o rozvoj ústavnosti Slovenskej republiky,“ priblížil šéf parlamentu Andrej Danko.

Cena Jozefa Miloslava Hurbana bola vyrobená v tvare srdca, aby podľa slov predsedu Národnej rady SR pripomínala veľké srdce Milana Čiča. Cenu si z jeho rúk prevzala dcéra oceneného Yvetta Turayová so synom Lukášom Turayom. „Som úprimne dojatá a prekvapená, že aj keď uplynulo dlhšie obdobie, mnohí ľudia na neho nezabúdajú. Ceremónia bola nádherná a ocenenie je úžasné. Neostáva mi iné, ako len vysloviť vďačnosť všetkým ľuďom, ktorí ho počas života podporovali a po jeho smrti nezabúdajú,“ povedala.

Aktu udeľovania ceny sa zúčastnil aj niekdajší prezident a jeho blízky spolupracovník a kolega Ivan Gašparovič. „Milan bol koordinátorom pri príprave Ústavy SR a mali sme ju skôr, ako vznikol samotný štát. Vďaka Milanovej iniciatíve sme nemuseli čakať ako naši českí bratia pol roka s prijímaním zákonov,“ zaspomínal si.

Štátnu cenu môže predseda parlamentu udeliť za zásluhy, výsledky práce alebo činy mimoriadne významné pre rozvoj jednotlivých oblastí spoločenského, ekonomického alebo kultúrneho života.

Deň v parlamente

<- ->