Verešová po stretnutí s pakistanským kňazom Emmanuelom Youssafom: “O dôležitosti dodržiavania náboženskej slobody je treba hovoriť dnes rovnako ako pred tridsiatimi rokmi” Vytlačiť stránku / Print page

18. 11. 2019 16:10

Poslankyňa Anna Verešová sa dnes na pôde NR SR stretla s otcom Emmanuelom Youssafom. Otec Emmanuel Youssaf pôsobí ako katolícky kňaz a riaditeľ pakistanskej ľudsko-právnej organizácie Katolícka komisia pre spravodlivosť a mier. V týchto dňoch navštívil Slovensko na pozvanie pápežskej nadácie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Na pôde NR SR sa rozprávali o zhoršujúcej sa situácii, ktorej kresťania v Pakistane v ostatných rokoch čelia. “Kresťania v Pakistane predstavujú len zlomok populácie a v posledných rokoch sa stávajú terčom prenasledovania najmä formou účelových obvinení z bohorúhania”, upozornil otec Youssaf. ”Zákon, ktorý v Pakistane zakazuje bohorúhanie, je často zneužívaný práve proti kresťanom. Známy je prípad Asie Bibi. Ako zámienka na obvinenie z bohorúhania však často stačí len to, že sa kresťanskému podnikateľovi darí lepšie ako jeho moslimskej konkurencii,” dodal.

“Tento víkend sme spoločne oslavovali tridsiate výročie Nežnej revolúcie, tridsať rokov od pádu komunistického režimu. Bol to režim, ktorý prenasledoval, mučil a väznil ľudí pre svoju vieru,” povedala Verešová. “Je náležite symbolické, že práve dnes začína na Slovensku podujatie Týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom. Bolo pre mňa veľkou cťou privítať v Národnej rade otca Emmanuela a vypočuť si jeho svedectvo o situácii kresťanov v Pakistane. O dôležitosti dodržiavania náboženskej slobody je treba hovoriť dnes rovnako ako pred tridsiatimi rokmi.”

Riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech na tlačovej konferencii po stretnutí predstavil výsledky správy o kresťanoch prenasledovaných pre vieru za roky 2017-2019, ktorá nesie názov Trpiaci a zabudnutí. “Naša správa konštatuje, že na svete naďalej čelí obmedzovaniu náboženskej slobody vyše 300 miliónv kresťanov,” povedal Dzurech. “Pod vplyvom hrozieb ako pokračujúca migrácia, bezpečnostné krízy a extrémna chudoba môže byť pre niektoré komunity kresťanov na Blízkom Východe príliš neskoro. Nemusia sa v tomto regióne vôbec udržať. Kresťania môžu z týchto oblastí, kde žili po stáročia, úplne vymiznúť”. Ako ďalej upozornil Dzurech, správy o únosoch, nútených konverziách, sexuálnom zneužívaní a otroctve svedčia o tom, že prenasledovanie pre vieru sa často týka práve veriacich kresťanských žien. “Medzinárodné spoločenstvo síce prejavuje bezprecedentné obavy z prenasledovania, nemá však dostatok času na záchranu niektorých kresťanských komunít na Blízkom Východe a v ďalších častiach sveta,”uzavrel Dzurech.

“Na medzinárodných fórach už roky upozorňujeme, že dodržiavanie náboženskej slobody je základným indikátorom stavu demokracie a tiež predpokladom ekonomického rozvoja. Štatistiky ukazujú, že krajiny, kde sa zachováva sloboda vierovyznania, sú oveľa prosperujúcejšie ako krajiny, kde je sloboda vierovyznania potlačovaná,”povedala na tlačovej konferencii Miriam Lexmann, zvolená europoslankyňa za KDH. “Je našou povinnosťou, a v KDH nám na tom veľmi záleží, aby Slovensko na fórach Európskej únie ako aj v bilaterálnych vzťahoch stálo na strane slobody vierovyznania,”povedala Lexmann.

“Kresťanskodemokratické hnutie bude dbať o to, aby boli slová uznesenia o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom, ktoré parlament prijal v septembri, uvedené po februárových voľbách do praxe,” uzavrela tlačovú konferenciu Verešová.

Deň v parlamente

<- ->