Lídri projektu "Budovanie kapacít parlamentu Moldavskej republiky v oblasti aproximácie európskeho práva" sa stretli už po šiestykrát Vytlačiť stránku / Print page

23. 4. 2019 9:00

Bratislava (K NR SR) - Šieste stretnutie Riadiaceho výboru twinningového projektu financovaného EÚ s názvom „Budovanie kapacít parlamentu Moldavskej republiky v oblasti aproximácie európskeho práva“ sa konalo 9. apríla 2019 za účelom vyhodnotenia činností vykonaných počas šiesteho štvrťroku realizácie projektu v období medzi 16. decembrom a 15. marcom 2019, výsledkov dosiahnutých za uvedené obdobie, ako aj za účelom predstavenia plánu činností plánovaných na siedmy štvrťrok.

Podujatia, ktoré sa uskutočnilo v parlamente Moldavskej republiky, sa zúčastnili projektoví lídri prijímateľskej krajiny i konzorcia, stála zástupkyňa twinningového projektu v Kišiňove a jej náprotivok, zástupcovia delegácie Európskej únie v Moldavskej republike, vedúci právneho oddelenia parlamentu Moldavskej republiky, zástupcovia Štátnej kancelárie a zástupcovia veľvyslanectva Maďarska v Kišiňove.

V úvodnom príhovore vyzdvihla stála zástupkyňa twinningového projektu Mgr. Natália Švecová skutočnosť, že „twinningový projekt bol prvou organizáciou, ktorá poskytla odbornú prípravu školiteľom zamestnancov parlamentnej administratívy. Skupina 15 vybraných školiteľov bude schopná zabezpečiť udržateľnosť školiacich aktivít tým, že ich bude poskytovať aj po skončení projektu“. RTA informovala, že počas 6. štvrťroku trvania projektu sa vykonalo 9 činností v rámci 23 odborných misií, s účasťou 28 vysokopostavených odborníkov z parlamentov a vlády Českej republiky, Slovenskej republiky, Maďarska, Poľska, Belgicka a Francúzska. Pokračovala s krátkym opisom činností realizovaných v každej časti projektu a výstupoch z nich, ktoré zahŕňali niekoľko usmernení, príručiek o odbornej príprave a Spoločnú hodnotiacu správu k 5 návrhom zákonov. Mgr. Švecová tiež informovala, že twinningový projekt pripravil a vytlačil propagačné materiály o úlohe moldavského parlamentu v procese pridruženia tak pre novozvolených poslancov, ako aj pre širokú verejnosť.

Štěpán Pecháček, senior projektový líder a riaditeľ Parlamentného inštitútu Parlamentu Českej republiky, poďakoval projektovému tímu za ich úsilie a ocenil dobré partnerstvo s partnermi z moldavského parlamentu. Predstavil plán pokroku pre siedmy štvrťrok realizácie projektu popisujúc činnosti, ktoré je potrebné vykonať v každej časti projektu. Projektový líder opakovane poukázal na dôležitosť série 7 diskusií pri okrúhlom stole, ktoré sa majú konať s členmi stáleho parlamentného výboru pre osobitnú ustanovenia dohody o pridružení.

Igor Klipii, projektový líder prijímateľskej krajiny a zástupca Generálneho tajomníka Parlamentu Moldavskej republiky, spomenul hladký priebeh aktivít, rovnako aj vysokú mieru zapojenia zamestnancov parlamentu a dosiahnutie dobrých výsledkov. Vyjadril nádej, že zostávajúce činnosti budú realizované s rovnako efektívnou spoluprácou twinningových partnerov.

Ion Creangă, vedúci právneho oddelenia Parlamentu Moldavskej republiky, poukázal na počiatočný ambiciózny plán vykonať 5 partnerských prieskumov a vysoko ocenil konečné výsledky tejto činnosti, ale zároveň aj školiacich činností a 4 študijných návštev organizovaných v členských štátoch twinningového konzorcia. Uviedol, že skúsenosti získané uvedeným spôsobom sa ukázali ako mimoriadne užitočné v každodenných činnostiach jeho oddelenia. Okrem toho požiadal o podporu projektu v realizácii dodatočných školení o dohľade nad procesom pridruženia.

Marco Gemmer, vedúci sekcie prevádzky delegácie Európskej únie v Moldavskej republike, vyzdvihol výber twinningového projektu ako nástroja spolupráce, ktorý umožňuje diskusiu medzi kolegami z rôznych parlamentov, dokonca aj po skončení projektu. Zároveň ocenil zameranie projektu na zamestnancov v parlamentnej administratíve, ktorý pomáhali poslancom v rozhodovacom procese a zabezpečili kontinuitu získaných skúseností a poznatkov.

Ďalšie stretnutie Riadiaceho výboru twinningového projektu sa uskutoční v júli 2019 a bude zamerané na činnosti realizované počas siedmeho štvrťroku realizácie projektu.

Twinningový projekt je financovaný Európskou úniou, s rozpočtom vo výške 1,5 milióna EUR, a realizuje sa v partnerstve s Kanceláriou Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky a s Kanceláriou Národného zhromaždenia Maďarska, a Kanceláriou Národnej rady Slovenskej republiky v priebehu dvoch rokov od 16. septembra 2017 do 15. septembra 2019.

Deň v parlamente

<- ->