Dnešný neformálny summit predsedov parlamentov EÚ v Bratislave dokázal, že je projektom, ktorý pomôže únii prekonávať problémy Vytlačiť stránku / Print page

7. 10. 2016 16:00

Bratislava 7. októbra (Kancelária Národnej rady SR) – Svedčia o tom aj výsledky rokovaní predsedov parlamentov krajín únie, ktorí sa dnes stretli v priestoroch Reduty. Témami prvej časti konferencie boli súčasné hrozby európskej jednoty a prekonávanie odstupu medzi Európskou úniou a jej občanmi. V rámci druhej časti sa predsedovia venovali úlohám národných parlamentov, vnútornej kohézii Európskej únie a myšlienke globálne angažovanej Európe. 
„Dnešné stretnutie lídrov národných parlamentov iba potvrdilo to, čo Slovensko hovorí už dlho. Treba sa stretávať, treba komunikovať. Veľké krízy, ktoré EÚ postihli, ale ešte ju aj čakajú, žiaden štát nevyrieši sám. Jedine spoločným úsilím vieme docieliť celistvosť únie“, zdôraznil Andrej Danko.
Bratislavský parlamentný samit, ktorý niesol motto „Spoznajme sa lepšie“, inicioval predseda NR SR Andrej Danko, ktorý chcel aj takto reagovať na dynamický vývoj na európskej i svetovej scéne, počas ostatných mesiacov. Samit otváral vo štvrtok podvečer spolu s predsedom Andrejom Dankom predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, ktorý vyzdvihol iniciatívu šéfa slovenského parlamentu, aby europoslanci mohli vystupovať na pôde Národnej rady. Zmenou rokovacieho poriadku tak už čoskoro bude Slovensko po Rakúsku druhou krajinou, ktorá umožní vystúpenia europoslancov v pléne domáceho parlamentu.
Neformálneho samitu sa zúčastnilo spolu 21 predsedov parlamentov členský krajín únie, medzi nimi predstavitelia parlamentných komôr Vyšehradskej štvorky (V4), predseda Senátu Francúzskej republiky Gérard Larcher, predseda Národného zhromaždenia Francúzskej republiky Claude Bartolone a taktiež aj predseda parlamentu Malty Angelo Farrugia, nastupujúcej krajiny v rámci predsedníctva Európskej únie.
Aj napriek tomu, že samit niesol prívlastok neformálny, jeho cieľom bolo reagovať a priniesť spoločné riešenia na vážne témy a výzvy, ktorým aktuálne čelia členské štáty únie a akými nepochybne sú bezpečnostné otázky a budúcnosť únie po Brexite.

Deň v parlamente

<- ->