Do NR SR prišlo v roku 2015 najviac návštevníkov Vytlačiť stránku / Print page

2. 3. 2016 14:30

Bratislava 2. marca (Kancelária Národnej rady SR) - Národná rada Slovenskej republiky privítala v roku 2015 najviac návštevníkov vo svojej histórií. Na prehliadku NR SR prišlo v minulom roku 18 749 návštevníkov, čo je oproti roku 2014 rekordný nárast o takmer 2000 ľudí. „Som rád, že sa nám podarilo v maximálnej možnej miere otvoriť slovenský parlament verejnosti a svedčia o tom aj čísla,“ povedal predseda NR SR Peter Pellegrini. Ďalších takmer 10 000 ľudí navštívilo NR SR počas dňa otvorených dverí 1. septembra 2015.
Vďaka systému organizovaných prehliadok si záujemcovia môžu každý pracovný deň pozrieť priestory Národnej rady SR a zjednodušil sa tiež osobný kontakt občanov s poslancami. Cieľom exkurzií je, aby si návštevníci odnášali z prehliadky národnej rady čo najviac informácií o jej činnosti, práci poslancov, a taktiež o histórii slovenského parlamentarizmu.
Predseda parlamentu P. Pellegrini opätovne umožnil konanie podujatí pre stredoškolských či vysokoškolských študentov s výrazným vzdelávacím rozmerom priamo v rokovacej sále. Na parlamentnú pôdu sa tak po niekoľkých rokoch vrátila finálová debata Slovenskej debatnej ligy a v októbri sa tu uskutočnil aj historicky prvý Konvent Akademických senátov vysokých škôl. Niekoľko stoviek mladých ľudí si tak mohlo vychutnať atmosféru rokovacej sály, ktorá dodala týmto akciám slávnostný charakter. Nad oboma podujatiami zároveň prevzal záštitu predseda parlamentu, ktorý vyzdvihol myšlienku ich konania priamo v rokovacej sále: „Chcem, aby mladí ľudia, ktorým nie sú ľahostajné veci verejné, diskutovali a hľadali riešenia problémov akademickej samosprávy na mieste, kde sa rozhoduje o najdôležitejších otázkach štátu i nášho každodenného života“, vysvetlil P. Pellegrini. Priebeh podujatí umožnil šéf parlamentu po prvýkrát sledovať aj v živom vysielaní na webovej stránke národnej rady, tak ako je to zvykom pri vysielaní štandardného rokovania parlamentu.
Taktiež výbory Národnej rady SR aktívne prispeli k sprístupňovaniu parlamentu verejnosti a k praktickému vzdelávaniu o jeho legislatívnej činnosti. V máji si študenti druhého ročníka Právnickej fakulty Univerzity Komenského vyskúšali simulované zasadnutie Ústavnoprávneho výboru. Samotní študenti zaujali jednotlivé funkcie ako predsedu výboru, podpredsedov a členov výboru, spravodajcu, navrhovateľ, a v takomto štandardnom zložení rokovali o troch fiktívnych návrhoch zákonov pod odborným dohľadom zamestnancov výboru. Cieľom tohto unikátneho projektu bolo priblížiť študentom praktické fungovanie zákonodarného procesu na základe modelového zasadnutia Ústavnoprávneho výboru.
August v parlamente už tradične patril poslucháčom Detskej univerzity Komenského. Do úlohy poslancov sa vžilo aj takmer 150 šikovných detí z celého Slovenska, ktoré počas vlastnej Hodiny otázok potrápili svojimi fundovanými otázkami členov vlády. Aj toto podujatie bolo vysielané naživo ako skutočné zasadnutie parlamentu on-line na internetovej stránke tv.nrsr.sk. Šéf parlamentu však tentokrát nebol iba v tradičnej úlohe predsedajúceho, ale deťom tiež prednášal na tému „Prečo je predseda NR SR druhý muž v štáte?“ Špeciálny program čakal v parlamente na menších školákov aj počas Medzinárodného dňa detí. Peter Pellegrini im v tento sviatočný deň priamo v rokovacej sále neformálnym spôsobom vysvetľoval fungovanie zákonodarného zboru a prácu poslancov.
Ďalším významným krokom predsedu parlamentu smerom k verejnosti bolo opätovné sprístupnenie foyer pre organizovanie výstav a podujatí pre návštevníkov. Národná rada sa aj vďaka tomuto opatreniu stala spolu-partnerom jedného z najstarších medzinárodných filmových festivalov EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2015. Unikátne dokumenty s tematikou ochrany prírody, nových technológií a rozvojovej pomoci boli vysielané priamo v Hurbanovej sieni parlamentu, kde si ich mohli pozrieť návštevníci a aj poslanci. Predseda parlamentu v súvislosti s týmto podujatím vyjadril potešenie, že sa budova Národnej rady otvára verejnosti a ďalším aktivitám, pričom by parlament rozhodne nemal by byť uzavretý len sám do seba, miestom kde chodia iba poslanci, a prijímajú zákony.
V júni parlament hostil výstavu s edukatívnym charakterom s názvom “Druhý krok“, ktorá sa konala pod záštitou predsedu Petra Pellegriniho. Výstava bola súčasťou celoslovenského projektu krajských miest, ktorého cieľom bolo upriamiť pozornosť na tému šikanovania, agresie na školách so zámerom pomôcť učiteľom aj rodičom tento akútny problém riešiť. Koncom septembra výstavu doplnilo informačné podujatie s rovnakým názvom a zameraním učiť deti brániť sa šikanovaniu. Podujatie malo aj moderný, digitálny rozmer, kedy sa prítomní žiaci, študenti a taktiež poslanci mohli dať otestovať pomocou aplikácií v tabletoch, ktoré boli k dispozícii.
Udalosti a význam Nežnej revolúcie pripomínala ďalšia jedinečná výstava autentických transparentov zo 17. novembra 1989, ktorá bola inštalovaná v Hurbanovej sieni parlamentu. Predseda vo svojom príhovore, ktorým výstavu otváral aj za účasti ostatných členov vlády, označil práve tento dátum za symbol moderných dejín Slovenska, ktorý našej spoločnosti priniesol hodnoty slobody a demokracie. Výstavu prišli zahajovať aj študenti zo Študentskej rady vysokých škôl, pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, ktorý si celý svet v tento deň pripomína.
Záver roka parlament žil projektom "Slovensko žije zdravo", počas ktorého predseda parlamentu Peter Pellegrini spolu s našimi úspešnými olympionikmi vysvetľoval, aké dôležité je zlepšiť fyzickú zdatnosť najmä našich detí. Podujatie bolo súčasťou celoslovenského projektu, ktorý si kladie si za cieľ rozhýbať mládež, zmeniť stravovacie návyky a zlepšiť celkový zdravotný stav obyvateľov krajiny.
Národná rada sa práve vďaka týmto a aj mnohým ďalším uskutočneným podujatiam stáva miestom nie len striktných legislatívnych pravidiel, ale svoj priestor si tu nájde aj široká verejnosť, pre ktorú sa tak parlament otvára, a v mnohom stáva prístupnejším a zrozumiteľnejším.

Deň v parlamente

<- ->