Parlament otvára svoje brány verejnosti – Deň otvorených dverí NR SR 2015 Vytlačiť stránku / Print page

26. 8. 2015 11:10

Bratislava 26. augusta 2015 (Kancelária Národnej rady SR) - Národná rada SR v tomto roku pokračuje v začatej tradícií Dňa otvorených dverí, ktorý organizuje pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ústavy SR 1. septembra 2015. Predseda parlamentu Peter Pellegrini dnes na tlačovom brífingu pozval širokú verejnosť do budovy parlamentu a Bratislavského hradu, kde je pre návštevníkov pripravený bohatý kultúrny a aj športový program. „Rozhodli sme sa, že v deň štátneho sviatku na Deň Ústavy parlament a Bratislavský hrad opäť otvorí svoje brány verejnosti," povedal.
Návštevníci si budú môcť pozrieť predovšetkým tie priestory, kde sa bežne v rámci organizovaných prehliadok nedostanú. Takými sú napríklad trakt predsedu parlamentu s gremiálnou miestnosťou, v ktorej zástupcovia poslaneckých klubov spoločne rozhodujú o priebehu každej schôdze, alebo Kožený salón, kde predseda parlamentu usporadúva tlačové konferencie.
Trasa prehliadky taktiež povedie aj srdcom nášho zákonodarného zboru, teda rokovacou sálou, traktom podpredsedov a miestnosťami poslaneckých klubov, ktoré si pre ľudí pripravili vlastný program, v rámci ktorého sa s poslancami budú môcť návštevníci osobne stretnúť a diskutovať.
Po oficiálnom otvorení o 9.30 hod predseda NR SR Peter Pellegrini osobne prevedie prvých návštevníkov priestormi parlamentu. Kultúrny sprievodný program bude sústredený na pódiu pred vstupom do parlamentu, a bude ním sprevádzať populárny moderátor Andrej Wallner. Tancovať a spievať budú detské folklórne súbory Klnka a Čečinka, a taktiež víťazi tanečnej súťaže School Dance, steperský súbor zo ZŠ Zuberec. S overenými tanečnými hitmi bude tú správnu náladu dotvárať aj skupina Replay Band a na záver programu je pripravené prekvapenie pre najmenších návštevníkov - predstavenie v podaní Stražanovho bábkového divadla: Gašparko a Drak.
Chystá sa aj tretí ročník Bratislavskej hradnej časovky o pohár predsedu NR SR, a to nie len pre cyklistických profesionálov, ale aj amatérov, s ktorými budú bicyklovať aj majstri sveta v ľadovom hokeji v Göteborgu z roku 2002 Miroslav Šatan a Ľubomír Višňovský. „Prisľúbili, že sa prihlásia do časovky a myslím, že jeden z nich sa aj chystá podľa jeho slov vyhrať. Uvidíme, ako sa mu bude dariť," poznamenal predseda parlamentu. Cyklopretek odštartuje zo Župného námestia, spred Historickej budovy Národnej rady SR, a súťažiaci budú bicyklovať cez Suché mýto, Palisády, až do cieľa na Bratislavskom hrade pri soche Svätopluka. Vzhľadom na kapacitu komunikácie, ktorou povedie trasa pretekov, je stanovený maximálny počet 100 súťažiacich.
  • Formulár na prihlasovanie bude uverejnený dnes, t.j. 26. augusta o 12.00 hod na stránke Slovenského zväzu cyklistiky, s odkazom na webovej stránke Národnej rady SR - TU. Prihlasovanie bude možné do naplnenia uvedenej kapacity súťažiacich.
Počas DOD bude od 12.00 do cca 12.45 uzatvorená cesta zo Župného námestia cez Suché mýto, Hodžove námestie a Palisády, preto návštevníkov prosíme, aby si svoje miesta v cieli časovky – pri soche Svätopluka zaujali už pred 12.00 hod.
V paláci Bratislavského hradu parlament taktiež otvorí svoje reprezentačné priestory. „Teda tie, ktoré návštevník Bratislavského hradu bežne nevidí, pretože slúžia len na reprezentačné účely pre prezidenta, predsedu parlamentu alebo vládu SR," vysvetlil Pellegrini.
Na hrade si budú môcť ľudia 1. septembra bezplatne pozrieť obrazáreň a všetky expozície Historického múzea SNM na treťom poschodí a v suteréne Bratislavského hradu, kde je inštalovaná medzinárodná putovná výstava: Veľká Morava a počiatky kresťanstva.
Ďalším prekvapením pre návštevníkov bude zlatý poklad v Porcelánovom kabinete v reprezentačných priestoroch. „Po prvýkrát bude vystavený unikátny poklad a to originály keltských mincí, ktoré boli nájdené v areáli Bratislavského hradu počas jeho rekonštrukcie," prezradil šéf parlamentu.
Deň otvorených dverí v Národnej rade bude trvať až do 17.00 hod, kedy je aj posledný vstup do budovy parlamentu. Expozície SNM v paláci Bratislavského hradu budú pre návštevníkov otvorené od 10.00 do 18.00 h s posledným vstupom o 17.00 hod.

Deň v parlamente

<- ->