P. Pellegrini si uctil obete vojny, v B.Bystrici varoval pred velebením fašistov Vytlačiť stránku / Print page

7. 5. 2015 17:15

Banská Bystrica 7. mája (TASR) – Na banskobystrickom Námestí SNP si dnes položením vencov pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny uctili pamiatku všetkých osloboditeľov našej krajiny. Ako v príhovore uviedol predseda NR SR Peter Pellegrini, v týchto dňoch si všetci ľudia na celom svete pripomínajú ukončenie druhej svetovej vojny, najrozsiahlejšieho a najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Úcta patrí príslušníkom ako Červenej armády, tak aj rumunskej a všetkým iným národnostiam a národom, ktoré pomohli oslobodiť nielen naše mestá, ale celú krajinu a poraziť fašizmus.
Ako Pellegrini uviedol, je rád, že práve dnes prijal parlament vyhlásenie, v ktorom považuje víťazstvo nad nacizmom a fašizmom v druhej svetovej vojne za najvýznamnejšiu udalosť v dejinách 20. storočia. "Je neprípustné, aby sme po 70 rokoch prekrúcali dejiny, dávali priestor glorifikácii predstaviteľov fašistického režimu a oživovali ich uniformy, pozdravy, heslá a niektoré osobnosti. Považujem za svoju povinnosť pripomenúť to práve tu v Banskej Bystrici," zdôraznil predseda NR SR.
Na otázku TASR, či tieto slová vyslovil v súvislosti s vedením Banskobystrického samosprávneho kraja, Pellegrini reagoval: "Áno, tú poznámku o tom, že nesmieme dopustiť oživovať a glorifikovať uniformy, pozdravy, heslá a niektoré osobnosti som povedal práve preto, že dokonca na tomto Námestí SNP v jednej z oficiálnych verejných budov sedí človek, ktorý toto robí. Preto si myslím, že je povinnosťou všetkých politikov vždy a všade to pripomínať a zabrániť tomu, aby sa tak dialo."
Podľa riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva sa odhaduje, že druhá svetová vojna si vyžiadala 60 miliónov obetí, z toho veľká väčšina boli civilné obete, ženy, deti, starci, ktorí zahynuli po náletoch a pri vyvražďovaní, teda nie vojaci bojujúci priamo na fronte. Deň 30. apríl 1945, keď Hitler spáchal samovraždu, možno označiť za neoficiálny koniec vojny. Následne na to, za dva dni Berlín obsadili sovietske vojská, čo bola zásadná porážka. Ako Mičev dodal, Nemecko podpísalo všeobecnú kapituláciu 8. mája o 23.00 h, čo je oficiálny koniec vojny. Keďže v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu je dvojhodinový časový posun, v tom čase tam bol už 9. máj jedna hodina v noci. Koniec vojny tam preto oslavujú o deň neskôr.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.
ekc von
Kľúčové slová: SR-temavojna70-spomienka-Pellegrini-BBX-ZVUK-FOTO-VIDEO
Source: 20150507TBA02558
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->