NR SR: Parlament odobril Asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou Vytlačiť stránku / Print page

24. 9. 2014 11:10

Bratislava 24. septembra (TASR) - Národná rada SR odobrila Asociačnú dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Hlasovalo za ňu 132 zo 134 prítomných poslancov.
Dohoda má priblížiť Ukrajinu k európskym štandardom. Má Ukrajine umožniť prístup k fondom Európskej investičnej banky, a tiež vytvoriť vzájomný voľný trh. Ten však nie skôr ako v decembri 2015. Prístup na najväčší jednotný trh na svete by pre Ukrajinu mohol mať podobu zvýšenia exportu o viac ako miliardu eur ročne, najmä v textilnom, potravinárskom a oceliarskom priemysle. Má sa tiež urýchliť vízová liberalizácia a Ukrajina sa bude môcť na základe dohody zúčastňovať na spoločných summitoch.
Ekonomická časť Asociačnej dohody by mala platiť od januára 2016. Aby dohoda vstúpila do platnosti, musia ju ratifikovať všetky štáty únie. Parlamenty Ukrajiny a Európskej únie ratifikovali dohodu súbežne minulý týždeň. V ukrajinskom parlamente návrh podporilo 355 poslancov, v európskom 535 poslancov.
Politickú časť Asociačnej dohody podpísali strany v marci - po zosadení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Súčasný prezident Petro Porošenko podpísal ekonomickú časť dohody v júni.

Deň v parlamente

<- ->