NR SR: Smer predstavil novelu Ústavy, ktorá má zakázať vývoz vody do zahraničia Vytlačiť stránku / Print page

10. 7. 2014 14:07

Bratislava 10. júla (TASR) - Vládny Smer-SD už má presné znenie zmeny Ústavy SR, ktorým chce zakázať vývoz vody do zahraničia. Premiér Robert Fico, šéf parlamentu Pavol Paška a minister životného prostredia Peter Žiga (všetci Smer-SD) ho predstavili na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade SR.
"Preprava alebo prevod vody odobratej zo zdrojov podzemných vôd, z prírodných liečivých zdrojov, z prírodných zdrojov minerálnych vôd, zo zdrojov geotermálnych vôd, z vodných tokov a zo zdrojov povrchových vôd cez hranice SR sa zakazuje," citoval Fico nové znenie ústavy v článku štyri, ktorý vláda navrhuje zmeniť.
Ak takáto úprava základného zákona prejde, podľa premiéra nebude možné takéto vody cez hranice SR prepravovať. Zákaz sa má podľa neho týkať prepravy cez potrubie, rúry či cisterny. Tí, ktorí na Slovensku spracovávajú minerálnu alebo stolovú vodu, balia ju do fliaš a vyvážajú do zahraničia, by to mohli robiť aj naďalej. "My predsa nemôžeme ohrozovať pracovné miesta," zdôvodnil premiér. Výnimku majú mať aj humanitárne situácie.
Novelou ústavy chce vláda podľa Fica "definitívne uzatvoriť špekulácie, obvinenia a klamstvá, ktoré sa na nás valia zo strany opozície". Opozícia kritizovala novelu vodného zákona, ktorá má okrem iného zakázať vývoz vody do zahraničia. Žiga aj Fico neustále zdôrazňujú, že táto vláda ako prvá povyšuje vodu na strategickú surovinu a chce ju chrániť pre budúce generácie. Dnes podľa nich žiadne obmedzenia nie sú, voda sa môže vyvážať.
Opozícia kabinet upodozrieva zo záujmu privatizovať vodu. Smer-SD to odmieta, Paška to označil za dezinterpretácie. Podľa Fica vyhovuje opozícii súčasný stav. Nežiada totiž zákaz vývozu vody, ale stiahnutie novely vodného zákona a tým ponechanie voľného vývozu vody za hranice Slovenska.
Fico verí, že novela v parlamente prejde. Aby sa tak stalo, musia ju podporiť aj opoziční poslanci, Smeru-SD totiž chýba do potrebných 90 hlasov sedem poslancov. Po tom, čo bude jasné, ako dopadla novela ústavy, príde na rad druhé čítanie o novele vodného zákona. Právna norma môže prejsť v druhom čítaní ešte zmenami.
vik jk
Kľúčové slová: SR-NRSR-Ústava-novela-voda-zákaz-vývoz-text-ZVUK
Source: 20140710TBA00212
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->